Τουρκία Συναλλαγές στην Κωνσταντινούπολη

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Ο κόσμος -ένας κόσμος μην ξεχνάμε που δούλευε μόνο τα μετρητά, το σκόντο και το παζάρι, και με μαύρη εργασία πολύ περισσότερη από εμάς- αναγκάστηκε για την ευκολία του να συμμορφωθεί, και πολύ πριν στην Ελλάδα γίνει συνήθειο να χρησιμοποιείται η τραπεζική κάρτα για ανάληψη της σύνταξης των παππούδων από ατμ, πόσο δε για χρήση στα μαγαζιά, εκεί την ίδια εποχή έβλεπες να αγοράζουν με κάρτα ακόμα και τσίχλες από το μπακάλικο...
Φιλη που πηγαινερχοταν συνεχεια τοτε μου το ειχε περιγραψει εκπληκτη ακριβως ετσι. Και τις τσιχλες με καρτα, και τον καφε με καρτα. Δεν ηξερα τον λογο.
 

Koulis stark

Member
Μηνύματα
42
Likes
2
Εγώ θα έκλεινα από το Internet για το Kayseri. Tα περισσότερα γραφεία εκεί δεν είναι στο αεροδρόμιο, απλά στο φέρνουν εκεί την ώρα που θα κανονίσετε.
Σε ευχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες !
Κατι αλλο πηρα τηλέφωνο σε συναλακτηριο και φια πχ 300 € που θελω να αλλάξω μου δίνει 1860 λιρες. Αλλα μια εφαρμογή που κατέβασα για το συνάλλαγμα μου δείχνει οτι 300€ ειναι1900 λίρες να αλλαξω απο εδω για να χω το κεφάλι μου ήσυχο η όταν φτάσω Τουρκία ? Απλαστο αεροδρόμιο εχω ακούσει για πολυ μεγάλες προμήθειες
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Σε ευχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες !
Κατι αλλο πηρα τηλέφωνο σε συναλακτηριο και φια πχ 300 € που θελω να αλλάξω μου δίνει 1860 λιρες. Αλλα μια εφαρμογή που κατέβασα για το συνάλλαγμα μου δείχνει οτι 300€ ειναι1900 λίρες να αλλαξω απο εδω για να χω το κεφάλι μου ήσυχο η όταν φτάσω Τουρκία ? Απλαστο αεροδρόμιο εχω ακούσει για πολυ μεγάλες προμήθειες
Το πλαστικό χρήμα δεν το έχεις υπόψη σου; Αν έχεις Revolut ή έστω χρεωστική της Εθνικής, κάνε ανάληψη από ένα ATM εκεί (και αν ρωτήσει το μηχάνημα, επέλεξε να χρεωθείς σε λίρες Τουρκίας χωρίς μετατροπή σε Ευρώ). Αλλιώς στην πλατεία Taxim έχει άπειρα ανταλλακτήρια με σχετικά καλές ισοτιμίες. Χρεωστικές Alpha, Eurobank & Πειραιώς θα σε χρεώσουν 4-6 ευρώ για μια ανάληψη. Χρήση χρεωστικών για συναλλαγές απέφυγέ τη (ληστρικές χρεώσεις). Πιστωτικές Εθνικής και Alpha ΟΚ.
 

Koulis stark

Member
Μηνύματα
42
Likes
2
Το πλαστικό χρήμα δεν το έχεις υπόψη σου; Αν έχεις Revolut ή έστω χρεωστική της Εθνικής, κάνε ανάληψη από ένα ATM εκεί (και αν ρωτήσει το μηχάνημα, επέλεξε να χρεωθείς σε λίρες Τουρκίας χωρίς μετατροπή σε Ευρώ). Αλλιώς στην πλατεία Taxim έχει άπειρα ανταλλακτήρια με σχετικά καλές ισοτιμίες. Χρεωστικές Alpha, Eurobank & Πειραιώς θα σε χρεώσουν 4-6 ευρώ για μια ανάληψη. Χρήση χρεωστικών για συναλλαγές απέφυγέ τη (ληστρικές χρεώσεις). Πιστωτικές Εθνικής και Alpha ΟΚ.
Χρεωστική αλφα. Απλα προτιμώ να μην μπλέξω με κάρτα. Για την revolut δεν γνωρίζω κάτι. Οσο αφορά ομως τα πρώτα έξοδα στο αεροδρόμιο του IST πχ Για Ιστανμπούλκαρτ η για havabus να αλλάξω κάτι απο εδώ όμως ?
 

pepakos

Member
Μηνύματα
162
Likes
415
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή 🇦🇷
Καλημέρα,
γνωρίζει κάποιος εάν μπορώ να κάνω ανάληψη απο κάποιο atm στην Κωνσταντινούπολη απο revolut καρτα, χωρις προμήθεια ?
 

Stavros7

Member
Μηνύματα
12
Likes
4
Πιο πολύ με απασχολεί το πως θα κάνω συναλλαγές.Να εχω μαζι μου κάποια μετρητά και να κανω συνάλλαγμα εκει?Με ελληνική χρεωστική μπορω να πληρωσω?
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412

Sam-chal

Member
Μηνύματα
861
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Καλησπέρα! Σχεδιάζω οδικό ταξίδι στην Κωνσταντινούπολη και ψάχνω τα πάντα.Αν μπορείτε να με βοηθήσετε ευχαριστώ!Για αρχή τι χρειάζομαι για να μπω στη χώρα και για να γυρισω Ελλάδα απο εγγραφα εκτός της πράσινης καρτας? Επίσης με το θέμα
διοδίων ξέρει κάποιος τι θα κάνω γιατί δεν έχω βγάλει άκρη.Επισης μπορώ να πληρώνω με χρεωστική στην Πολη?Ποια ειναι η καλύτερη μεθοδος?
Αυτά και άλλα πολλά με προβλημάτισαν κι εμένα οπότε προτίμησα γκρουπ στο τέλος του μήνα για πρώτη επίσκεψη στην πόλη.
 

Stavros7

Member
Μηνύματα
12
Likes
4
Αυτά και άλλα πολλά με προβλημάτισαν κι εμένα οπότε προτίμησα γκρουπ στο τέλος του μήνα για πρώτη επίσκεψη στην πόλη.
Ναι όντως το σκέφτηκα κι εγώ σαν λύση για να γλιτώσω πολλά ερωτηματικά!

Σε ευχαριστώ που με βοηθάς να σαι καλα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom