ΟΜΑΔΙΚΑ vs ΑΤΟΜΙΚΑ ΤΑΞΙΔΙΑ

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
wrotan ειλικρινά δεν υπάρχει περίπτωση να απογοητευτείς απο κρατήσεις και κλείσιμο εισιτηρίων μέσω internet.μην ακούς τι λένε οι κινδυνολόγοι...ειναι ο νέος τρόπος συναλλαγών και πρέπει να συμβιβαστούμε με αυτό.προσωπικά με έχει ξεκουράσει πολύ,προσέχω απλώς ορισμένα πραγματάκια όπως την εγκυρότητα του site που είναι το πιο βασικό! δυστυχώς άν δεν "συμορφοθούμε" με τα νέα δεδομένα θα μείνομε αρκετά πίσω,τρέχοντας σε πρακτορεία και αφημένοι στου καθενός την διάθεση...
αν το κάνεις μιά φορά θα σου αρέσει και πίστεψέ με,θα σου λύσει τα χέρια.
θα σου πώ ένα μονάχα σύμβολο που ειναι στάνταρ για την εγκυρότητα του site.στον υπολογιστή σου άν δείς ένα χρυσαφί λουκέτο κάτω δεξιά,δώσε την κάρτα σου χωρίς κανένα πρόβλημα...αυτά,και οτι απορίες έχεις θα τις κοιτάζομε όλοι μαζί..εξάλου και μείς τελευταία επιδοθήκαμε σε αυτό το σπόρ !!
Τοτε εχω να ρωτησω αρκετα διαδικαστικα,οντας απειρος στις online συναλλαγες!Αρκει να υπαρχουν βεβαια αυτια προθυμα να βοηθησουν!Σκεφτομουν σημερα τυχαια,τι ωραια θα ηταν να πηγαινα Αμστερνταμ και να μη δωσω 800 ευρω (χωρις να υπολογισω τα εσωτερικα,μιας και μενω Κρητη), ουσιαστικα για 4 νυχτες!Αλλα να κατσω οσες μερες θελω και να το γυρισω ολο χωρις τη σκεψη,''μια γευση πηρα αλλα δεν ειναι αρκετη''.
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
λοιπον,
μενεις κρητη????ωωωωωω και γω!χανια!
το ταξιδι στο αμστερνταμ το εχω ψαξει γιατι θα παω μαλλον το επομενο καλοκαιρακι λογω ξαδελφης που σπουδαζει εκει!
μπες στο www.aia.gr το αεροδρομιο αθηνων και δες ποιες εταιριες πετουν για αμστερνταμ,βρες τις ημερες και κλεισε αυτο που σε συμφερει καλυτερα!
για ξενοδοχεια θα σου προτεινα να κοιταζες στο www.booking.com οπου θα βρεις οτι πληροφορια θες για το ξενοδοχειο.
εγω οσες φορες το χρησιμοποιησα για να κλεισω ξενοδοχειο αυτο που ειδα στις φωτο ειδα και στην πραγματικοτητα.
μετα μπες στο google και προσπαθησε να δεις τι αξιοθεατα θες να δεις ψαχνωντας με λεξεις κλειδια η' μπες στις προσφορες που εχουν καποια πρακτορεια και δεν τις εκδρομες που εχουν στα πακετα τους.
ελπιζω να σε βοηθησα.........
οτι αλλο θες μπορεις να με ρωτησεις και αν μπορω να σε βοηθησω!
 

akoureftos

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Καϊμάκτσαλαν
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ
Γεια σας
Ειμαι νεο μελος και σχετικα πολυ νεο στην ηλικια, ομως νομιζω οτι εχω αρκετη εμπειρια στα ταξιδια. Θα ηθελα να ρωτησω κατι: Εάν κάποιος απο δω, εχει πάει Σλοβενία, θα μπορουσε να μου δωσει κάποια σχετικη συμβουλή, για αεροπορικά
Εχω βρει μερικες τιμες, ομως θα ηθελα και μια αλλη αποψη
Ρωταω, επειδη το σκεφτομαι για καλοκαιρι 2010!!!!
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
δε νομίζω ότι θα κερδίσεις κάτι ψάχνοντας το από τώρα.. έχεις άπειρο καιρό μπροστά σου :)

σλοβενία πάνε πολλές εταιρείες με ανταπόκριση που κατά καιρούς έχουν καλές τιμές (malev, chech και άλλες βεβαια...)

όλο και θα βγούνε προσφορούλες το επόμενο διάστημα (έως και την επόμενη χρονιά!), οπότε απλά παρακολούθα στο site τη σχετική ενότητα και γενικά έχε το νου σου!
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
εγω θα σου ελεγα να εμπαινες στο σαιτ της www.airtickets.gr και να εκανες μια εγγραφη για το πιο ειναι το επομενο σου ταξιδι.
τουλαχιστον ετσι θα μπορεις να βλεπεις στο μαιλ σου τουλαχιστον καποιες αεροπορικες για τις προσφορες που βγαζουν.
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
μολις γυρισα απο αμστερνταμ και ειχα βρει μια προσφορα της αλιταλιας και ηταν πηγαινε ελα 160ε ολα μεσα
απο το μπουκιγκ βρηκα το χοτελ αbba το οποιο ειναι οικονομικο κεντρικο καθαρο με πολυ καλο πρωινο αλλα με αποτομες σκαλες οχι ανσανσερ και θυμιζει οικοτροφειο.μειναμε 4 βραδια και ηταν 80ε η βραδια.μπροστα ειχε τραμ και γενικα ηταν ευκολες οι μετακινησεις
ασε που και πολλες φορες γυρισαμε με τα ποδια ηταν πολυ κοντα στο κεντρο με τα μπαρακια και διπλα στο μεγαλο παρκο βολταιμ η καπως ετσι
το διαλεξαμε για το κεντρο την φτηνη τιμη και την καθαριοτητα..αλλα οπτικα δεν λεει.
αυτα
το κλεισαμε με καρτα μονο για ασφαλεια την ζητουν και εκει πληρωσαμε κανονικα
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
λοιπον,
μενεις κρητη????ωωωωωω και γω!χανια!
το ταξιδι στο αμστερνταμ το εχω ψαξει γιατι θα παω μαλλον το επομενο καλοκαιρακι λογω ξαδελφης που σπουδαζει εκει!
μπες στο www.aia.gr το αεροδρομιο αθηνων και δες ποιες εταιριες πετουν για αμστερνταμ,βρες τις ημερες και κλεισε αυτο που σε συμφερει καλυτερα!
για ξενοδοχεια θα σου προτεινα να κοιταζες στο www.booking.com οπου θα βρεις οτι πληροφορια θες για το ξενοδοχειο.
εγω οσες φορες το χρησιμοποιησα για να κλεισω ξενοδοχειο αυτο που ειδα στις φωτο ειδα και στην πραγματικοτητα.
μετα μπες στο google και προσπαθησε να δεις τι αξιοθεατα θες να δεις ψαχνωντας με λεξεις κλειδια η' μπες στις προσφορες που εχουν καποια πρακτορεια και δεν τις εκδρομες που εχουν στα πακετα τους.
ελπιζω να σε βοηθησα.........
οτι αλλο θες μπορεις να με ρωτησεις και αν μπορω να σε βοηθησω!
Εγω μενω Ηρακλειο.Η εμπειρια μου ειναι μονο στα πρακτορεια,οποτε παμε παρακατω.Τα αξιοθεατα τα ξερω,μια και συλλεγω τους οδηγους dk,ανεξαρτητα αν εχω επισκεφθει τις περιοχες ή οχι.Το ζητημα ειναι οι πιστωτικες καρτες.Εκει θελω καποιον να με πεισει για το αν συμφερουν ή οχι.Οι τραπεζες δεν αστειυεονται:haha: !
 
Last edited by a moderator:

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
wotan τι ακριβως θελεις να μαθεις για τις πιστωτικες καρτες ;
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.727
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Οι πιστωτικές κάρτες συμφέρουν ή δεν συμφέρουν ανάλογα με την χρήση που τους κάνεις. Αν δώσεις μια πάγια εντολή στην τράπεζα να εξοφλείται όλο το ποσόν αμέσως, τότε σαφώς και συμφέρουνε. Τα χρήματα που χρεώνεις κάθε μήνα στην κάρτα βγαίνουνε μια φορά τον μήνα από τον λογαριασμό σου και αυτό είναι όλο. Αν μάλιστα βρεις και μια κάρτα χωρίς συνδρομή, τότε δεν βλέπω την διαφορά από το να πληρώνεις με μετρητά (με εξαίρεση την προσοχή που πρέπει να δίνεις όσον αφορά την εγκυρότητα των σάιτ που την χρησιμοποιείς).

Η παγίδα είναι όταν εξοφλείς μόνο μέρος του ποσού. Τότε το υπόλοιπο τοκίζεται με εξωφρενικά επιτόκια και φυσικά είναι εντελώς ασύμφορο.

Όσον αφορά τις προπληρωμένες κάρτες, αυτές δεν είναι καν πιστωτικές. "Φορτώνεις" με ευρώ μια κάρτα, και αυτά αφαιρούνται κάθε φορά που κάνεις μια συναλλαγή. Ούτε επιτόκια, ούτε τίποτα, μόνο μια μικρή χρέωση σε κάθε φόρτιση, ανάλογα με την τράπεζα.
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Την πιστωτικη θα την ηθελα μόνο για τα ταξιδια,για κανεναν αλλον λογο.Αν επαιρνα,θα εξοφλουσα αμεσως ολο το ποσο.Την προπληρωμενη ομως τη δεχονται για να κλεινεις ας πουμε ξενοδοχεια και αεροπορικα?Αν ναι,γιατι να παρω πιστωτικη?
 
Last edited by a moderator:

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.727
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Νομίζω το είπαμε και πιο πάνω. Όταν εξοφλείς αμέσως όλο το ποσόν για το ξενοδοχείο, τότε δέχονται και προπληρωμένη. Αν όμως είναι μόνο για την εγγύηση της κράτησης, και πληρώνεις στο ξενοδοχείο, τότε απαραίτητα πιστωτική. Επίσης μόνο πιστωτική δέχονται για να ενοικιάσεις αυτοκίνητο.
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Όταν εξοφλείς αμέσως όλο το ποσόν για το ξενοδοχείο, τότε δέχονται και προπληρωμένη.

Το ιδιο ισχυει και για τα αεροπορικα?Αρα αν εξοφλησεις αμεσως ολο το ποσο σε ξενοδοχεια και αεροπορικα,ολα οκ?Σ'αυτην την περιπτωση δε χρειαζομαι πιστωτικη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.807
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom