Ολλανδία Άμστερνταμ, είσαι μια κούκλα!!! (romantic+tita...γράφουν)

Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ

Κεφάλαιο 1ο(by romantic):Εισαγωγή-Γενικές εντυπώσεις.
Τί να πρωτοπώ γι΄αυτή την πόλη!Μιά πόλη ερωτεύσιμη,που με συνεπήρε,με γοήτευσε! και πώς να μη σε γοητεύσει η πόλη με τα 75χλμ των καναλιών,τις 1200 περίπου γέφυρες,τα 900 χρόνια ιστορίας,τους μόλις ένα εκατομύριο κατοίκους...
Μιά πόλη με τα μοναδικά "ιδιαίτερα"σπίτια,σπίτια στενά,σπίτια"στραβούτσικα"που γέρνουν μπροστά ή και στο πλάι,σπίτια με εντυπωσιακή ποικιλομορφία σε μετώπες,άλλες τριγωνικές,άλλες καμπυλωτές,μακρόστενες,λιτές ή περίτεχνα διακοσμημένες και το σήμα κατατεθέν αυτών οι γάντζοι!για τη μεταφορά των επίπλων...
Μιά πόλη με πάρα πολλά ποδήλατα,όπου γυρίσει το μάτι σου πέφτει σ'ένα ποδήλατο είτε εν κινήσει ή παρκαρισμένο στις "όχθες"των καναλιών..έχουν κάνει κατάληψη στο καλύτερο κομμάτι των πεζοδρομίων που είναι δίπλα στα κανάλια...μέχρι και πολυόροφο πάρκινγκ ποδηλάτων υπάρχει αλλά δε ..φτάνει..Το κόστος των ποδηλάτων φτηνό ,βρίσκεις ποδήλατο και με 25-50ευρώ..ώστε κάποιος να αγοράζει και να ξαναγοράζει εφ'όσον πολλά χάνονται..,τα κλέβουν,δεν υπάρχουν χώροι φύλαξης σ'όλα τα σπίτια.Πιό πολύ στοιχίζει μια καλή αλυσίδα για να το ασφαλίσεις από το ίδιο το ποδήλατο.Επίσης πολλά πέφτουν και στα κανάλια,υπάρχει ειδική υπηρεσία του δήμου που τα "ψαρεύει".
Πόλη με απίστευτη ησυχία,αφού λόγω της πολύ καλής συγκοινωνίας με τραμ και λεωφορεία δεν κυκλοφορούν παρά ελάχιστα αυτοκίνητα στο κέντρο με αποτέλεσμα να μην ακούς θορύβους,κορναρίσματα..τα λίγα που ακούγονται προέρχονται από τους συμπαθέστατους ποδηλάτες.
Πόλη με ανθρώπους που ξέρουν,που μιλούν πολύ καλά αγγλικά!!ανθρώπους φιλικούς,χαμογελαστούς,άκρως ευγενικούς και εξυπηρετικούς...Πώς να ξεχάσω μιά κυρία που άφησε τη στάση της όπου περίμενε το τράμ και με πήρε σχεδόν απ'τό χέρι για να με πάει στη"δική"μου στάση παρά το ότι επέμενα απλά και μόνο να μου δείξει την κατεύθυνση..Πώς να ξεχάσω τουλάχιστον άλλα δύο περιστατικά που καθώς ψαχνόμουν με το χάρτη στα χέρια μόνοι τους κάποιοι άνθρωποι με πλησίασαν και προσφέρθηκαν να με βοηθήσουν...
 

Attachments

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Πραγματικα το ΑΜΣ ειναι υπεροχο, ελπιζω να περασατε καλα
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Κορίτσια, περιμένουμε να μας αφηγηθείτε τα καλύτερα!
Είναι και ο brother μου εκεί τώρα και τον περιμένω πως και πως επιστρέψει για να μου πει τις εντυπώσεις του.
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική
εφη επισκεψη στο αμστερνταμ βλεπω, όπου συναντησες κ την tita, υποθετω απο τον τιτλο...
σιγουρα θα περασατε καλα...περιμενω να διαβασω τη συνεχεια κ τις εντυπωσεις σου...
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ελένη τελικά το φόρουμ είναι ευκαιρία να συναντούμε φίλους που βρίσκονται σε διάφορα μέρη..είναι κι αυτό ένα κίνητρο για ένα ταξίδι,
Μarydim πιστεύω κι ο αδελφός σου να σου πεί τα καλύτερα!
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
χαίρετε κι από μένα! επειδή μόλις επέστρεψα από 3ημερο στη Γερμανία (και φυσικά από τις πρώτες σελίδες που άνοιξα με την επιστροφή μου ήταν το travelstories, μαζι με αυτες που με καθοδηγουν ήδη στο επόμενό μου ταξίδι), θα δειξετε λιγη κατανοηση, και λογικα αυριο βραδυ, μετά τη σχολή, που θα εχω πιο πολύ μυαλό για Άσμστερνταμ και θα προσπαθώ να πνίξω τον πόνο μου (βλ αποχωρισμος απο Γερμανια ξανα :p), θα γράψω κι εγώ, θα βάλω και φωτός, θα πω και τα νέα. Τη μέρα του Πάσχα την έχω έτοιμη γραμμένη, αλλά θέλει κπ διορθώσεις. Αλλά λίγη υπομονή Έφη, γιατί τώρα ό,τι και να πω, εις βάρος του Άμστερνταμ θα είναι
(ε δεν γινεται, αλλα θα το σχολιασω: η διαφορά Ολλανδιας-Γερμανιας ειναι αισθητή ακομα και στις συνοριακές πόλεις/χωριά. υπέρ της Γερμανιας φυσικά!)
λοιπόν. ένα 24ωρο αποτοξινωση και μετά το μυαλό θα επιστέψει στην σκληρή πραγματικότητα....
μετα-πασχαλινές ευχές εδωσα; δεν έδωσα! χρονια πολλα σε ολους λοιπον!
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα, Ιαπωνία
Αχ...το Άμστερνταμ είναι υπέροχο, ήσυχο και πολιτισμένο μέρος.Δε χόρταινα να κάνω βόλτες στα κανάλια και να χαζεύω τα υπέροχα σπίτια!Όσο για τα ποδήλατα...κόντεψε να με πατήσει ένα από αυτά...το οποίο σταμάτησε αφού πάτησε το μισό μου πόδι!Τόσο με μάγεψε αυτή η πόλη...Τις ημέρες του Πάσχα πήγατε;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.619
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom