Έλληνες σε σχέση με άλλους λαούς

tripakias

Member
Μηνύματα
7.996
Likes
12.067
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
ναι αλλα θα μπορουσε να γινει με ιταλους, ισπανους, τουρκους κλπ
Είθισται να συγκρινομαστε με αυτούς που θεωρούμε πως τα έχουν καταφέρει αρκετά καλύτερα από εμάς στο θέμα που συζητάμε.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.826
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
καθε λαος εχει και μερικους τετοιουσ
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.001
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
ναι αλλα θα μπορουσε να γινει με ιταλους, ισπανους, τουρκους κλπ


εγω εμεινα στο γιατι δεν ταξιδευει ο Ελλην

αν πεις παλι γιατι οι Ελληνιδες δινουν τοση σημασια στο τι λεει ο κοσμος θα κανεις συγκριση με που.χ. Ιταλιδες...οχι με αντρες.....τελος παντων...αλλα λογια να αγαπιομαστε τωρα...
το σιγουρο ειναι οτι μου ανοιξε η ορεξη με τις μπουγατσες
Μα δεν αντιλαμβάνεσαι πως το ερώτημα δεν τίθεται στη βάση γιατί οι Έλληνες προτιμούν μουσακά αντί για παστίτσιο άλλα πως το ερώτημα είναι πιο ιντριγκαδόρικο. Στην ουσία η ερώτηση είναι τι στο διάολο φταίει και ο Έλληνας έμεινε κωλόβλαχος και τρώει τα λεφτά του στα μπουζούκια και κάνει βόλτες στο Μπουρνάζι αντί να γυρνάει στας Ευρώπας αλλά τίθεται στη πιο πολιτικάλ κορρέκτ μορφή της.

Ναι οκ θέμα νοοτροπίας είναι για να απαντήσω και σε προηγούμενο σου ποστ αλλά η ερμηνεία διαφέρει.

Κάποιος μπορεί να το δει όλο αυτό σαν μια ευθεία γραμμή και να πει πως είναι άλλο ένα χαρακτηριστικό του βολεμένου Έλληνα που έχει μάθει να τον κουλιαντρίζει η μάνα του εφ'ορου ζωής, να φοροδιαφευγει, να μπαίνει με βύσμα στο Δημόσιο κ.τ.λ. Γι'αυτό και δεν τολμά να ταξιδέψει ή να φύγει για μόνιμη διαμονή στο εξωτερικό, επειδή πάντα ψάχνει τον εύκολο τρόπο

Κάποιος άλλος (όπως εγώ π.χ.) μπορεί να το βλέπει σαν αποτέλεσμα κάποιων άλλων παραγόντων. Λογικό ο Έλληνας να μην νοιώθει τόσο Ευρωπαίος και να μην ταξιδεύει τόσο. Δεν συμπεριλήφθηκε ποτέ επ'ισοις όροις στο Ευρωπαϊκό όραμα. Στην τελική το να μην σε αφορά να ταξιδεύεις Ευρώπη και το 'σαν τη Χαλκιδική δεν έχει' μπορεί να μην είναι απαραίτητα βόλεμα αλλά σηκωμένο δάχτυλο έστω και όχι συνειδητά στην ενωμένη Ευρώπη. Το πώς διαμορφώθηκε το 'αχ σαν την Ελλαδάρα μας δεν έχει' είναι πολύ πιο σύνθετο από το ο Έλληνας είναι βολεψάκιας βλαχοκαγκουρας που προτιμά να ανοίγει σαμπάνιες από το να πάει να ξεστραβωθει στον Λούβρο. Αυτό λέω.

Και δεν εννοώ μόνο οικονομικά. Η Ελλάδα πάντα ήταν στη σωστή πλευρά της ιστορίας. Ά παγκόσμιο, Β' Παγκόσμιο, Ψυχρό πόλεμο, είσοδος στην Ε.Ε. Και όμως στο δυτικό κόσμο είμαστε ο τελευταίος τροχός της αμάξης. Δεν είναι και τόσο περίεργο που είναι έτσι οι Έλληνες. Η σύγκριση με τη Γερμανία αντί της Ιταλίας είναι για να γίνει πιο αντιληπτή η εκδοχή αυτή.

Οπότε ναι όντως είναι όλα θέμα νοοτροπίας, σ' αυτό συμφωνώ επαναλαμβάνω. Το πώς όμως διαμόρφωνεται ή ερμηνεύεται αυτή η νοοτροπία διαφέρει στο πως το βλέπει ο καθένας μας.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.996
Likes
12.067
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Μα δεν αντιλαμβάνεσαι πως το ερώτημα δεν τίθεται στη βάση γιατί οι Έλληνες προτιμούν μουσακά αντί για παστίτσιο άλλα πως το ερώτημα είναι πιο ιντριγκαδόρικο. Στην ουσία η ερώτηση είναι τι στο διάολο φταίει και ο Έλληνας έμεινε κωλόβλαχος και τρώει τα λεφτά του στα μπουζούκια και κάνει βόλτες στο Μπουρνάζι αντί να γυρνάει στας Ευρώπας αλλά τίθεται στη πιο πολιτικάλ κορρέκτ μορφή της.

Ναι οκ θέμα νοοτροπίας είναι για να απαντήσω και σε προηγούμενο σου ποστ αλλά η ερμηνεία διαφέρει.

Κάποιος μπορεί να το δει όλο αυτό σαν μια ευθεία γραμμή και να πει πως είναι άλλο ένα χαρακτηριστικό του βολεμένου Έλληνα που έχει μάθει να τον κουλιαντρίζει η μάνα του εφ'ορου ζωής, να φοροδιαφευγει, να μπαίνει με βύσμα στο Δημόσιο κ.τ.λ. Γι'αυτό και δεν τολμά να ταξιδέψει ή να φύγει για μόνιμη διαμονή στο εξωτερικό, επειδή πάντα ψάχνει τον εύκολο τρόπο

Κάποιος άλλος (όπως εγώ π.χ.) μπορεί να το βλέπει σαν αποτέλεσμα κάποιων άλλων παραγόντων. Λογικό ο Έλληνας να μην νοιώθει τόσο Ευρωπαίος και να μην ταξιδεύει τόσο. Δεν συμπεριλήφθηκε ποτέ επ'ισοις όροις στο Ευρωπαϊκό όραμα. Στην τελική το να μην σε αφορά να ταξιδεύεις Ευρώπη και το 'σαν τη Χαλκιδική δεν έχει' μπορεί να μην είναι απαραίτητα βόλεμα αλλά σηκωμένο δάχτυλο έστω και όχι συνειδητά στην ενωμένη Ευρώπη. Το πώς διαμορφώθηκε το 'αχ σαν την Ελλαδάρα μας δεν έχει' είναι πολύ πιο σύνθετο από το ο Έλληνας είναι βολεψάκιας βλαχοκαγκουρας που προτιμά να ανοίγει σαμπάνιες από το να πάει να ξεστραβωθει στον Λούβρο. Αυτό λέω.

Και δεν εννοώ μόνο οικονομικά. Η Ελλάδα πάντα ήταν στη σωστή πλευρά της ιστορίας. Ά παγκόσμιο, Β' Παγκόσμιο, Ψυχρό πόλεμο, είσοδος στην Ε.Ε. Και όμως στο δυτικό κόσμο είμαστε ο τελευταίος τροχός της αμάξης. Δεν είναι και τόσο περίεργο που είναι έτσι οι Έλληνες. Η σύγκριση με τη Γερμανία αντί της Ιταλίας είναι για να γίνει πιο αντιληπτή η εκδοχή αυτή.

Οπότε ναι όντως είναι όλα θέμα νοοτροπίας, σ' αυτό συμφωνώ επαναλαμβάνω. Το πώς όμως διαμόρφωνεται ή ερμηνεύεται αυτή η νοοτροπία διαφέρει στο πως το βλέπει ο καθένας μας.
Πάντως αν βοηθάει την κουβέντα οι Γερμανοί το 2018 ήταν πρώτοι με διαφορά παγκοσμίως στα ταξίδια στο εξωτερικό με σχεδόν 100 εκατομμύρια ταξίδια εκτός της χώρας τους. Δεύτεροι ήταν οι Αμερικανοί με λίγο παραπάνω από 60 εκατομμύρια ταξίδια εκτός ΗΠΑ. Εμείς δεν ξέρω πόσα είχαμε αλλά υποθέτω λιγότερα από 1 εκατομμύριο.

Δεν νομίζω ούτε πως είναι τόσο πιο πλούσιοι από μας ούτε να έχουν πολύ περισσότερο ελεύθερο χρόνο. Και φυσικά δεν είναι και ιδιαίτερα πιο πλούσιοι από τους Αμερικανούς.

Και πέρα από αυτό δεν έχω καταλάβει ακόμα πως έχει βγει το συμπέρασμα πως όποιος ταξιδεύει είναι ή γίνεται πιο καλλιεργημένος, πιο ευγενής και πιο καλός.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
Πάντως αν βοηθάει την κουβέντα οι Γερμανοί το 2018 ήταν πρώτοι με διαφορά παγκοσμίως στα ταξίδια στο εξωτερικό με σχεδόν 100 εκατομμύρια ταξίδια εκτός της χώρας τους.
Και στην Ελλαδα οι Σερραιοι που πανε για να βαλουν βενζινη στη Βουλγαρια πρεπει να εχουν τεραστιο ποσοστο ταξιδιωτων στο εξωτερικο. Η οι Φλωρινιωτες για σφραγισματα και καζινο στα Σκοπια. Οι Θρακιωτες για επιπλα και χαλια σεντονια στην Ανδριανουπολη.
Εχουν πολλες αναγνωσεις αυτα τα στατιστικα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.996
Likes
12.067
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Και στην Ελλαδα οι Σερραιοι που πανε για να βαλουν βενζινη στη Βουλγαρια πρεπει να εχουν τεραστιο ποσοστο ταξιδιωτων στο εξωτερικο. Η οι Φλωρινιωτες για σφραγισματα και καζινο στα Σκοπια. Οι Θρακιωτες για επιπλα και χαλια σεντονια στην Ανδριανουπολη.
Εχουν πολλες αναγνωσεις αυτα τα στατιστικα.
Όχι, δεν συμπεριλαμβάνονται οι day trippers, ο WTO δεν τους θεωρεί τουρίστες.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
Πάντως αν βοηθάει την κουβέντα οι Γερμανοί το 2018 ήταν πρώτοι με διαφορά παγκοσμίως στα ταξίδια στο εξωτερικό με σχεδόν 100 εκατομμύρια ταξίδια εκτός της χώρας τους. Δεύτεροι ήταν οι Αμερικανοί με λίγο παραπάνω από 60 εκατομμύρια ταξίδια εκτός ΗΠΑ. Εμείς δεν ξέρω πόσα είχαμε αλλά υποθέτω λιγότερα από 1 εκατομμύριο.

Δεν νομίζω ούτε πως είναι τόσο πιο πλούσιοι από μας ούτε να έχουν πολύ περισσότερο ελεύθερο χρόνο. Και φυσικά δεν είναι και ιδιαίτερα πιο πλούσιοι από τους Αμερικανούς.
δε μπορεις να συγκρινεις τη γερμανια με τις ΗΠΑ. ο αμερικανος μεσος ταξιδιωτης που κανει 3-4 ταξιδια το χρονο θελει χρονια να καλυψει την χωρα του. Αρα δε υπαρχει σημαντικη αναγκη για εξωτερικο. Βεβαια υπαρχουν και πολλοι (οπως και εδω) που δε εχουν βγει απο τη περιοχη τους.
Επισης ο γερμανος τουλαχιστο το καλοκαιρι καπου θα παει. με δεδομενο οτι ειναι 83 εκ. ευκολα βγαινουν τα 100 εκ ταξιδια
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.826
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
Μα δεν αντιλαμβάνεσαι πως το ερώτημα δεν τίθεται στη βάση γιατί οι Έλληνες προτιμούν μουσακά αντί για παστίτσιο άλλα πως το ερώτημα είναι πιο ιντριγκαδόρικο. Στην ουσία η ερώτηση είναι τι στο διάολο φταίει και ο Έλληνας έμεινε κωλόβλαχος και τρώει τα λεφτά του στα μπουζούκια και κάνει βόλτες στο Μπουρνάζι αντί να γυρνάει στας Ευρώπας αλλά τίθεται στη πιο πολιτικάλ κορρέκτ μορφή της.


εγω ομως εδω τραβαω μια γραμμη. η κουβεντα ηταν γιατι δεν ταξιδευει. Δεν εχει λεφτα, δεν εχει χρονο, η εχει και τα δυο αλλα γουσταρει να τα τρωει αλλου...τελος...το γιατι εμεινε ο Χ ελληνας κωλοβλαχος ειναι μια αλλη ιστορια....


Ναι οκ θέμα νοοτροπίας είναι για να απαντήσω και σε προηγούμενο σου ποστ αλλά η ερμηνεία διαφέρει.

Κάποιος μπορεί να το δει όλο αυτό σαν μια ευθεία γραμμή και να πει πως είναι άλλο ένα χαρακτηριστικό του βολεμένου Έλληνα που έχει μάθει να τον κουλιαντρίζει η μάνα του εφ'ορου ζωής, να φοροδιαφευγει, να μπαίνει με βύσμα στο Δημόσιο κ.τ.λ. Γι'αυτό και δεν τολμά να ταξιδέψει ή να φύγει για μόνιμη διαμονή στο εξωτερικό, επειδή πάντα ψάχνει τον εύκολο τρόπο

και εδω...ακομα και να μπεις με βυσμα στο δημοσιο, μπορει να εισαι ταξιδιωτης μπορει και οχι...το βολεμα εγω δεν το συνδεω με το δημοσιο...το συνδεω με την ατομλια καποιων αντηρωπων να κανουν ενα βημα παραπανω αν δεν ειναι ευτυχισμενοι με κατι στην ζωη τους....

Κάποιος άλλος (όπως εγώ π.χ.) μπορεί να το βλέπει σαν αποτέλεσμα κάποιων άλλων παραγόντων. Λογικό ο Έλληνας να μην νοιώθει τόσο Ευρωπαίος και να μην ταξιδεύει τόσο. Δεν συμπεριλήφθηκε ποτέ επ'ισοις όροις στο Ευρωπαϊκό όραμα. Στην τελική το να μην σε αφορά να ταξιδεύεις Ευρώπη και το 'σαν τη Χαλκιδική δεν έχει' μπορεί να μην είναι απαραίτητα βόλεμα αλλά σηκωμένο δάχτυλο έστω και όχι συνειδητά στην ενωμένη Ευρώπη. Το πώς διαμορφώθηκε το 'αχ σαν την Ελλαδάρα μας δεν έχει' είναι πολύ πιο σύνθετο από το ο Έλληνας είναι βολεψάκιας βλαχοκαγκουρας που προτιμά να ανοίγει σαμπάνιες από το να πάει να ξεστραβωθει στον Λούβρο. Αυτό λέω.

το γιατι ο ελλην δεν νιωθει ευρωπαιος ... εσυ το δικαιολογεις με το οτι οι αλλοι μας παραγκωνισαν...μπορει...αλλα εγω απο οσο ειδα, πιστευω οτι ουτε ο ελληνας γουσταρει να νιωθει ευρωπαιος....ειναι μια φαση οπως ο αγγλοι , αλλα σε χειροτερη εκδοση.(δηλαδη χωρις οικ. δυναμη)..οποτε θελουμε και μας συμφερει εινα καλη η ΕΕ, αλλα οποτε θελουμε δεν γουσταρουμε να ειμαστε ευρωπαιοι...το γιατι σκεφεται ο ελλην ετσι δεν ξερω....ισως φταιει αυτο το οτι "οταν φτιαχναμε ακροπολη εσεις τρωγατε βελανιδια" που μας μεγαλωσε η ελλ. κοινωνια

Και δεν εννοώ μόνο οικονομικά. Η Ελλάδα πάντα ήταν στη σωστή πλευρά της ιστορίας. Ά παγκόσμιο, Β' Παγκόσμιο, Ψυχρό πόλεμο, είσοδος στην Ε.Ε. Και όμως στο δυτικό κόσμο είμαστε ο τελευταίος τροχός της αμάξης. Δεν είναι και τόσο περίεργο που είναι έτσι οι Έλληνες. Η σύγκριση με τη Γερμανία αντί της Ιταλίας είναι για να γίνει πιο αντιληπτή η εκδοχή αυτή.

Οπότε ναι όντως είναι όλα θέμα νοοτροπίας, σ' αυτό συμφωνώ επαναλαμβάνω. Το πώς όμως διαμόρφωνεται ή ερμηνεύεται αυτή η νοοτροπία διαφέρει στο πως το βλέπει ο καθένας μας.

ακριβως.... δεν θα βγαλουμε ακρη ποτε...παω για μπουγατσα
 

georgilio

Member
Μηνύματα
28
Likes
81
Δεν νομίζω ούτε πως είναι τόσο πιο πλούσιοι από μας ούτε να έχουν πολύ περισσότερο ελεύθερο χρόνο. Και φυσικά δεν είναι και ιδιαίτερα πιο πλούσιοι από τους Αμερικανούς.
What? Αυτο απο που ακριβως βγαινει? Φυσικα και ειναι πολυ πιο πλουσιοι απο εμας..
Εγω δεν βλεπω πως η μεση ελληνικη οικογενεια μπορει να κανει ανετα ταξιδια αλλα οκ..
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.826
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
What? Αυτο απο που ακριβως βγαινει? Φυσικα και ειναι πολυ πιο πλουσιοι απο εμας..
Εγω δεν βλεπω πως η μεση ελληνικη οικογενεια μπορει να κανει ανετα ταξιδια αλλα οκ..
σιγουρα δεν ειναι οπως παλια (εποχες μαρκου / δρχ) αλλα γενικα ειναι πιο ανετοι απο τους ελληνες...σε γενικες γραμμες....απο τα 80.000.000 στην γερμανια , πιστευω οτι καπου το 60% βαρια το 70% ειναι σε καλυτερη οικονομικη κατασταση απο την πλειοψηφια των ελληνων....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
What? Αυτο απο που ακριβως βγαινει? Φυσικα και ειναι πολυ πιο πλουσιοι απο εμας..
Εγω δεν βλεπω πως η μεση ελληνικη οικογενεια μπορει να κανει ανετα ταξιδια αλλα οκ..
Η εργατικη ταξη της Γερμανιας δεν περναει τοσο καλα οσο αλλοτε, δυσκολευεται. Αλλα η χωρα τους τους ειναι απωθητικη για καλοκαιρινες διακοπες. Σε μας η δικη μας οχι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.825
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom