Ηνωμένο Βασίλειο Ένας Αγγλικανικός γάμος, η διαμονή στην…μέση του πουθενά και ένα ταξίδι διαφορετικό από τα άλλα.

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Εμείς σε ευχαριστούμε!:):)
Για μένα που λατρεύω την αγγλική εξοχή - και δεν έχω πάρει παρά μόνο μια μικρή γεύση από αυτήν - ήταν πραγματική απόλαυση να διαβάσω την ιστορία σου και να χαζεύω τις φωτογραφίες σου.
Να σαι καλά να ξαναπάς και να μας ξαναπάρεις μαζί σου:)

Σε ευχαριστώ πολύ. Και για μένα η αγγλική εξοχή αποδείχτηκε εξαιρετικά ελκυστικός προορισμός τελικά.:icon_biggrin: Οι αργοί ρυθμοί της, τα όμορφα τοπία, οι πέτρινες μονοκατοικίες και η ανόθευτη φύση με έκαναν να την αγαπήσω πολύ.Και νομίζω με το να τα ζεις με οικογένειες Άγγλων σε φέρνει ακόμα πιο κοντά στην αγγλική επαρχία.

Επίσης με εντυπωσίασε το γεγονός πως δεν επαναπαύονται στην ομορφιά του τοπίου αλλά δημιουργούν μουσεία διαφόρων θεμάτων, πάρκα με ζώα και πολλών άλλων ειδών αξιοθέατα, ειδικά στο Bourton-on the-Water μέχρι λαβύρινθο που πρέπει να λύσεις μυστήριο για να βγεις είχαν και πολλά άλλα που φυσικά δεν πρόλαβα να δω.

Αλλά ακόμα και κάποιος που απλώς θα πάει για μια βόλτα γύρω από το ποτάμι και ένα ζεστό τσάι σε ένα tea room διακοσμημένο σε english country στυλ ή για μια μπύρα στην τοπική παμπ, μια χαρά θα περάσει και χωρίς να δει όλα τα αξιοθέατα.
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Τη νύχτα η φύση και όλο το εξωτερικό του ξενοδοχείου είχε άλλη όψη. Ήταν ατμοσφαιρικό μεν αλλά και ταυτόχρονα λίγο creepy θα έλεγα. Έκανε και για τοποθεσία να γυριστεί θρίλερ σκεφτήκαμε...Το ίδιο και το επιβλητικό εσωτερικό με τους μεγάλους πολυελαίους σε κάποιες από τις τραπεζαρίες και τα έπιπλα που θύμιζαν έπαυλη περασμένου αιώνα. Ή μήπως η κούραση μας έκανε να βλέπουμε την τρομακτική πλευρά του;

View attachment 158685

View attachment 158686

Πάντως αποδεχτήκαμε την πρόσκληση να δειπνήσουμε με τους Άγγλους φίλους μας και να γνωρίσουμε τους –συμπαθέστατους επίσης- συγγενείς και ανθρώπους του περιβάλλοντος τους….Ήταν μία νύχτα με το κλασσικό πια αγγλικό χιούμορ και έτσι όταν το δείπνο τελείωσε , το περιβάλλον φαινόταν πια μόνο ατμοσφαιρικό και ουχί τρομακτικό. Ωστόσο η κούραση μας είχε καταβάλλει και κοιμηθήκαμε βαθιά εκείνη την πρώτη νύχτα….


Το επόμενο πρωί, φτάνοντας στην αίθουσα πρωινού και αγναντεύοντας το πράσινο που το περιτριγύριζε, δύο λαγοί κυνηγιόνταν έξω από το παράθυρο…

Μία καινούργια μέρα άρχιζε και άλλα χωριά των Cotswolds ήταν υποψήφια προς εξερεύνηση….
View attachment 158688

View attachment 158689

View attachment 158690
Γάμος στα Cotswolds, πόσο τυχερή! Ατμόσφαιρα ΄Αγκαθα Κρίστι! Ωραίο κείμενο και φωτογραφίες!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Γάμος στα Cotswolds, πόσο τυχερή! Ατμόσφαιρα ΄Αγκαθα Κρίστι! Ωραίο κείμενο και φωτογραφίες!

Και για εμένα ήταν ιδιαίτερη εμπειρία. Έμοιαζε πολύ με την ατμόσφαιρα πολλών αγγλικών μυθιστορημάτων κι όχι μόνο παλιών (Αγκάθα Κρίστι, Τζέιν Όστιν κλπ) αλλά και πιο σύγχρονων. Είναι καθαρά Αγγλία, δεν έχει την πολυπολιτισμική αίσθηση του Λονδίνου καθόλου.
Και δεν είχα ξαναβρεθεί σε Αγγλικανικό γάμο, οπότε μάλλον ήταν για μένα τόσο πρωτόγνωρη εμπειρία όσο των Άγγλων όταν ήρθαν στον δικό μου Ορθόδοξο γάμο.

Γενικά όλη η φάση ήταν ιδιαίτερη!Χαίρομαι που σου άρεσε η ιστορία!
Αν θυμάμαι καλά είχε πάρει το 3ο βραβείο στον διαγωνισμό της ιστορίας του μήνα και χάρηκα γιατί σήμαινε αρκετά για μένα....
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Και για εμένα ήταν ιδιαίτερη εμπειρία. Έμοιαζε πολύ με την ατμόσφαιρα πολλών αγγλικών μυθιστορημάτων κι όχι μόνο παλιών (Αγκάθα Κρίστι, Τζέιν Όστιν κλπ) αλλά και πιο σύγχρονων. Είναι καθαρά Αγγλία, δεν έχει την πολυπολιτισμική αίσθηση του Λονδίνου καθόλου.
Και δεν είχα ξαναβρεθεί σε Αγγλικανικό γάμο, οπότε μάλλον ήταν για μένα τόσο πρωτόγνωρη εμπειρία όσο των Άγγλων όταν ήρθαν στον δικό μου Ορθόδοξο γάμο.

Γενικά όλη η φάση ήταν ιδιαίτερη!Χαίρομαι που σου άρεσε η ιστορία!
΄Ασε, το διαβάζω σαν υπέροχο διήγημα, έχω ενθουσιασθεί!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Πολύ ιδιαίτερη ιστορία.Μου είχε αρέσει πολύ.Μπορώ μετά από τόσο καιρό να κάνω και την αποκάλυψη ότι την είχα ψηφίσει στον διαγωνισμό :)
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.572
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom