Τουρκία Ίντερνετ τηλεφωνία στην Κωνσταντινούπολη

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Δύο φορές.Τον Μάιο 2019 και τον Οκτώβρη 19
Μου κάνει πάρα πολύ μεγάλη εντύπωση... Δεν επιτρέπεται από την εθνική επιτροπή τηλεπικοινωνιών τους να μη δοθούν επίσημα στοιχεία συνδρομητή προκειμένου να λειτουργήσει η σύνδεση... Μήπως ήταν καμιά άλλη κάρτα τρίτης εταιρείας και όχι turkcell;
Εκτός αν παίζει κάποια απάτη και πουλάνε προεγγεγραμμένες στο δίκτυο κάρτες με κάποιο άλλο όνομα..
 

maria84

Member
Μηνύματα
90
Likes
42
Μου κάνει πάρα πολύ μεγάλη εντύπωση... Δεν επιτρέπεται από την εθνική επιτροπή τηλεπικοινωνιών τους να μη δοθούν επίσημα στοιχεία συνδρομητή προκειμένου να λειτουργήσει η σύνδεση... Μήπως ήταν καμιά άλλη κάρτα τρίτης εταιρείας και όχι turkcell;
Εκτός αν παίζει κάποια απάτη και πουλάνε προεγγεγραμμένες στο δίκτυο κάρτες με κάποιο άλλο όνομα..
Ήταν turkcell!
 

iliasreth

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
Πάρα πολύ καλή τιμή και πρώτη φορά που ακούω να δέχονται ταυτότητα πράγμα πολύ ευχάριστο.. Ποιας εταιρίας ήταν η sim;
Νομίζω turkcell, χωρις να ειμαι 100% σιγουρος. Δεν εδωσα και πολυ σημασια.

Ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες;Σημείωσαν κάτι;΄Εβγαλαν φωτοτυπία;
Ναι ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες. Όχι δεν εβγαλε φωτοτυπία. Απ ότι κατάλαβα πληκτρολόγησε στον υπολογιστή τα στοιχεία της ταυτότητας.
 

tomarakimou

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλή σας ημέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω αν η VODAFONE PAYG ισχύει για ταξίδι στην Αμερική, καθώς σύντομα πρόκειται να ταξιδέψω προς Νέα Υόρκη και φαίνεται πολύ δελεαστική η λύση της VODAFONE PAYG.
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
καθώς σύντομα πρόκειται να ταξιδέψω προς Νέα Υόρκη
Άνοιξε αν θέλεις αλλού νήμα, μια και εδώ μιλάμε γενικά για όλους τους τρόπους πρόσβασης και μόνο στην Τουρκία.. Η απάντηση πάντως είναι όχι, υπάρχει κάποια χρέωση, είτε 12p/mb είτε χρησιμοποιώντας τον χρόνο του πακέτου σου με 6 λίρες ημερησίως..

Να βάλω και το παρακάτω λινκ που ενημερώνεται συχνά για όποιον ενδιαφέρεται (ισχύει και για τις άλλες χώρες):
https://prepaid-data-sim-card.fandom.com/wiki/Turkey
 

zagreli

Member
Μηνύματα
32
Likes
58
Καλησπέρα,
πριν μία εβδομάδα γύρισα από Κωνσταντινούπολη. Πήρα τοπική κάρτα SIM με 5GB στις 100 λύρες. Να σημειώσω ότι δεν πήγα σε κάποιο επίσημο μαγαζί (turkcell, vodafone, κλπ) αλλά σε συνοικιακό μαγαζάκι από αυτά που πουλάνε gadgets κινήτων θήκες, κλπ. Σε 3 μαγαζιά τέτοιου τύπου που ρώτησα μου είπαν όλοι την ίδια τιμή. Την πήρα με την Ελληνική ταυτότητα και χωρίς διαβατήριο.
Εγώ πάντως που είχα πάρει απο συνοικιακό μαγαζί κάρτα της turkcell δεν μου είχαν ζητήσει ταυτότητα.
Καλησπέρα μπορεί να επιβεβαιώσει και κάποιος άλλος αυτό αν ισχύει τον τελευταίο καιρό; Δεν υπάρχει διαβατήριο αλλά μόνο ελληνική αστυνομική ταυτότητα. Αυτό το συνοικιακό μαγαζάκι σε ποια γειτονιά υπάρχει; Υπάρχουν τέτοια μαγαζάκια στην τουριστική περιοχή κοντά στα μεγάλα αξιοθέατα όπως μπλε τζαμί και Αγία Σοφία για να αγοραστεί σιμ με περίπου 100 λίρες με τουλάχιστον 4gb που να διαρκούν τουλάχιστον 3 μέρες; Η ενεργοποίηση της sim απαιτεί κάποιο χρόνο και αν ναι πόσες ώρες; Γίνεται ενεργοποίηση κάθε μέρα (πχ και Σάββατο) ή μόνο εργάσιμες μέρες και ώρες (Δευτ.-Παρ);

Επίσης αν νοικιάσω wifi φορητή συσκευή (alldaywifi ή rentnconnect) πόσες μέρες πριν πρέπει να έχει γίνει αίτηση στην ιστοσελίδα τους; Γίνεται να αγοράσω αυτή τη συσκευή επιτόπου και από πού, ενώ είμαι στην Κων/πολη ή πρέπει να έχει γίνει από πριν η αίτηση παραγγελίας;
 
Last edited:

Kostass

Member
Μηνύματα
211
Likes
362
Καλησπέρα μπορεί να επιβεβαιώσει και κάποιος άλλος αυτό αν ισχύει τον τελευταίο καιρό; Δεν υπάρχει διαβατήριο αλλά μόνο ελληνική αστυνομική ταυτότητα. Αυτό το συνοικιακό μαγαζάκι σε ποια γειτονιά υπάρχει; Υπάρχουν τέτοια μαγαζάκια στην τουριστική περιοχή κοντά στα μεγάλα αξιοθέατα όπως μπλε τζαμί και Αγία Σοφία για να αγοραστεί σιμ με περίπου 100 λίρες με τουλάχιστον 4gb που να διαρκούν τουλάχιστον 3 μέρες; Η ενεργοποίηση της sim απαιτεί κάποιο χρόνο και αν ναι πόσες ώρες; Γίνεται ενεργοποίηση κάθε μέρα (πχ και Σάββατο) ή μόνο εργάσιμες μέρες και ώρες (Δευτ.-Παρ);

Επίσης αν νοικιάσω wifi φορητή συσκευή (alldaywifi ή rentnconnect) πόσες μέρες πριν πρέπει να έχει γίνει αίτηση στην ιστοσελίδα τους; Γίνεται να αγοράσω αυτή τη συσκευή επιτόπου και από πού, ενώ είμαι στην Κων/πολη ή πρέπει να έχει γίνει από πριν η αίτηση παραγγελίας;
Όσον αφορά την συσκευή για wifi και την alldaywifi Είχα ρωτήσει και μου είχαν πει πως αρκεί να την παραγγείλεις δύο μέρες πριν για να σου την στείλουν στο ξενοδοχείο. Ακόμα όμως μου είπαν ότι για Sultanahmet Που θα μείνω και εγώ, Αν το βιάζομαι πολύ και δεν έχουν κι αυτοι μεγαλο φόρτο εργασίας μπορεί να γίνει αποστολή στο ξενοδοχείο ακόμα και σε 2ωρες.Παραδίδουν από το πρωί ως τις πέντε το απόγευμα.
 
Last edited:

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
Αναφέρεται και σε προηγούμενα μηνύματα η εταιρία knowroaming που σου παρέχει esim για να έχεις internet σε ταξίδια σε όλον τον κόσμο. Μια προσφορά που βλέπω σε αυτήν την σελίδα You searched for turkey - eSIM
είναι 1gb για Τουρκία με 2,5 $. Φαίνεται απίστευτα καλό. Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς τώρα τελευταία; Μπορεί να ενεργοποιηθεί γρήγορα ώστε αν σου τελειώσει το 1gb να βάλεις ακόμη 1 κτλ.
 
D

Delmem38110

Guest
Airalo, κατέβασε την εφαρμογή, δοκιμασμένη. έχει μόνο Τουρκία η και για Ευρώπη με Τουρκία μέσα, 4,5 και 5 δολάρια αντίστοιχα. 7 μέρες, το υπόλοιπο το βλέπεις από την εφαρμογή και φορτίζεις ανάλογα. η μια συνδέετε με την turk telecom η δεύτερη με τη vodafone, όλα σε LTE (4G). την ενεργοποιείς όταν θες και αρχίζει να μετράει όταν συνδέετε σε δίκτυο που υποστηρίζετε. προσοχή με την ευρωπαϊκή γιατί αν συνδεθεί με Ελληνικό δίκτυο αρχίζει και μετράει, η δεύτερη για μένα συμφέρει περισσότερο.
ενέχετε να σου ζητήσει ταυτότητα. γιατί το ζητάνε οι πάροχοι.
 

autokini

Member
Μηνύματα
18
Likes
22
Καλώς σας βρήκα παιδιά.
Έχοντας πολύ άσχημη εμπειρία από την χρήση της Cosmote στην Τουρκία για 6 ημέρες (μου ήρθε λογαριασμός 1.400€) πριν από 10 χρόνια, και πριν πραγματοποιήσω το ταξίδι μου στην Κωνσταντινούπολη στις 3 Ιανουαρίου του 2022 για 5 διανυκτερεύσεις,ξεκίνησα να ψάχνω για το τι λύσεις υπάρχουν για κινητή.
Έχω διαβάσει το παρόν νήμα και καταλήγω στην VODAFONE PAYG. Ψάχνοντας να αγοράσω την sim από το Ebay,διαβάζω στα σχόλια των πωλητών ότι η κάρτα αυτή έχει:

Features:
  • 15GB for the first 3 months (offer ends 15 Sept)
  • Now 5GB data (was 3GB)
  • Unlimited UK texts
  • Unlimited UK minutes (was 250 mins)
  • Free EU Roaming .Tελικά,μετά το TopUp,τι θα ισχύει στην Τουρκία και -γιατί όχι-στην Ελλάδα;
    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων,
    Σωκράτης.





 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Καλώς σας βρήκα παιδιά.
Έχοντας πολύ άσχημη εμπειρία από την χρήση της Cosmote στην Τουρκία για 6 ημέρες (μου ήρθε λογαριασμός 1.400€) πριν από 10 χρόνια, και πριν πραγματοποιήσω το ταξίδι μου στην Κωνσταντινούπολη στις 3 Ιανουαρίου του 2022 για 5 διανυκτερεύσεις,ξεκίνησα να ψάχνω για το τι λύσεις υπάρχουν για κινητή.
Έχω διαβάσει το παρόν νήμα και καταλήγω στην VODAFONE PAYG. Ψάχνοντας να αγοράσω την sim από το Ebay,διαβάζω στα σχόλια των πωλητών ότι η κάρτα αυτή έχει:

Features:
  • 15GB for the first 3 months (offer ends 15 Sept)
  • Now 5GB data (was 3GB)
  • Unlimited UK texts
  • Unlimited UK minutes (was 250 mins)
  • Free EU Roaming .Tελικά,μετά το TopUp,τι θα ισχύει στην Τουρκία και -γιατί όχι-στην Ελλάδα;
    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων,
    Σωκράτης.



Η αγγλική Vodafone payg έχει σταματήσει δυστυχώς να συμπεριλαμβάνει την Τουρκία στις roaming free countries...
Αναγκαστικά κοιτάς άλλη λύση..

Να πω βέβαια για όσους δεν επιθυμούν να είναι μόνιμα συνδεδεμένοι, ότι ο Δήμος Κωνσταντινούπολης έχει εγκαταστήσει ένα αρκετά σημαντικό αριθμό hotspots για δωρεάν WiFi σε σχεδόν όλες τις τουριστικές περιοχές, μουσεία, σταθμούς μμμ (αλλά και μέσα σε λεωφορεία και καραβάκια) και δημοτικές επιχειρήσεις όπου ο καθένας μετά από αρχική εγγραφή, μπορεί να το χρησιμοποιήσει δωρεάν. Υπάρχει εκτεταμένη κάλυψη.
İstanbul Şehir Haritası

Αρχικά δηλώνεις τα στοιχεία σου και το τηλέφωνό σου όταν πρωτοσυνδεθεις και έρχεται sms με τον κωδικό σου. Έκτοτε, όποτε θέλεις να συνδεθείς στο δίκτυο ibbwifi, βάζεις τον αριθμό τηλεφώνου και το password αυτό και συνδέεσαι.
Αντίστοιχη διαδικασία με ελεύθερη πρόσβαση σε WiFi έπειτα από εγγραφή/αποστολή κωδικού με sms ακολουθούν και πολλά πλέον μαγαζιά με καφέ και εστιατόρια..
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom