Τουρκία Ίντερνετ τηλεφωνία στην Κωνσταντινούπολη

autokini

Member
Μηνύματα
18
Likes
22
Και πάλι σας ευχαριστώ που μπαίνετε στον κόπο και απαντάτε.Σε κάθε περίπτωση,δεν μπορώ να κλείσω το Ελληνικό κινητό για να μην πληρώσω τις εισερχόμενες,οπότε το Cosmote Travel Pass είναι μονόδρομος για εμένα.
 

autokini

Member
Μηνύματα
18
Likes
22
Μίλησα σήμερα με το 13888 της Cosmote για να μου ενεργοποιήσουν το Travel Pass και έπεσα σε μία ευγενέστατη υπάλληλο η οποία εκτός από την ενεργοποίηση μου πρότεινε να μου καταργήσει τον τηλεφωνητή γιατί οταν ενεργοποιείται,η χρέωση της κλήσης δεν μπορεί να γίνει με το Travel Pass και πέφτει ξύλο στην τιμολόγηση.
Επίσης με το Travel Pass αλλά και με τα σχετικά προιόντα από τις άλλες 2 εταιρείες κινητής,ναι μεν μπορείς να χρησιμοποιείς όλα τα λεπτά και τα sms του προγράμματός σου,στα Mb όμως υπάρχει ημερήσιο όριο 500mb και επειδή αν τα ξεπεράσεις,η χρέωση είναι 2,90€ να 1mb!!!!!!!!,μου πρότεινε να βάλω από τις ρυθμίσεις του τηλεφώνου περιορισμό και ειδοποίηση χρήσης.
 
Μηνύματα
5
Likes
8
Εγω εδω και 5 χρόνια χρησιμοποιώ στα ταξίδια μου μια Global sim και έχω βρει την υγειά μου :) Στην Τουρκία για ενα τριήμερο είχα βάλει 9,99 $ (γύρω στα 8,8 ευρώ) και είχα δεδομένα χωρίς όριο για 3 ημέρες ! Μέχρι live ανταποκριση με Viber απο την Αγία Σοφία έκανα :haha: Δεν την αλλάζω με τίποτα. Είναι η τέλεια επιλογή για χώρες με υψηλά τέλη τηλεπικοινωνίας όπως Τουρκία, Σερβία αλλά και χώρες της ΕΕ (την έχω δοκιμάσει σε Γερμανία, Αυστρία, Τσεχία και Τουρκία).
Προσοχή το κινητό πρέπει να είναι ξεκλείδωτο (το λέει και στην ιστοσελίδα τους) όχι όμως απαραίτητα rooted (πχ έχει τρέξει σε Lenovo rooted, Xiaomi ξεκλείδωτο - όχι rooted, Asus ξεκλείδωτο).
Οσοι ενδιαφέρεστε είναι η καναδέζικη knowroaming https://www.knowroaming.co/order/home/15-knowroaming-global-sim-card.html .
Οποιος θέλει σε προσωπικό μύνημα μπορώ να του δώσω κωδικό για να έχει έκπτωση 30% στην παραγγελία της.
kalisoera σας.πρωτη φορα μπαινω στο μπλοκ.ισχυει ακομα αυτή η καναδεζικη know roaming?
 

autokini

Member
Μηνύματα
18
Likes
22
Προσοχή με το ΔΗΘΕΝ αντίστοιχο του Travel Pass της Cosmote πρόγραμμα της Wind. Πήγαμε 2 ζευγάρια στην Πόλη,εγώ και η σύζυγος Cosmote,το άλλο ζευγάρι Wind.
Και τις 6 ημέρες της παραμονής μας στην Πόλη,δεν είχαμε κανένα πρόβλημα με την Cosmote,το άλλο ζευγάρι την δεύτερη ημέρα σταμάτησε να έχει τα πάντα με την Wind.Μίλαγαν από το κινητό μου με το help desk της Wind για να τους τα φτιάξουν,υποσχέσεις,θα,θα,θα και μέχρι που φύγαμε,έμειναν χωρίς τηλέφωνο.
Εννοείται πως με το που γύρισαν Ελλάδα,ακύρωσαν τα συμβόλαιά τους και πήγαν Cosmote και Voda.
 
D

Delmem38110

Guest
η καλύτερη λύση για όποιον έχει κινητό που υποστηρίζει esim, είναι η φτηνή αγορά μιας κάρτας από τις πάμπολλες εταιρείες
ένα παράδειγμα
Turkey eSIM, from $4.5 | World’s first eSIM store · Airalo

Find and compare best prepaid eSIM for travelers | esimdb
διαφορετικά μια τοπική σιμ.
Turkey
και για τα δικαρτα μια τοπική σιμ επίσης
για πραγματοποίηση εξερχόμενων κλήσεων αγοράζουμε χρόνο ομιλίας στο βαιμπερ η στο σκαιπ
οι αναπάντητες εισερχόμενες κλήσεις και τα εισερχόμενα μηνύματα δεν έχουν χρεώσεις.
άρα οι συνδέσεις μας λειτουργούν μια χαρα αρκεί να απενεργοποιήσουμε την περιαφωγη δεδομένων και να μην απαντάμε στις εισερχόμενες.
 
Last edited by a moderator:

pepakos

Member
Μηνύματα
158
Likes
404
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή 🇦🇷
Καλημέρα,
Μιας και γύρισα χθες από την πόλη και εγώ...να πω οτι τελικά δεν χρειάστηκα καν να αγορασω τοπική sim. έχοντας κατεβάσει τους χάρτες της πόλης στο google maps κινήθηκα μια χαρα και χωρις ιντερνετ.
επισης στα περισσότερα σημεία της πόλης υπάρχει το δωρεαν wifi IBB. κανεις μια φορα register με : τον αριθμό του τηλεφώνου σου, όνομα, επιθετο, λαμβάνεις ένα sms, το συμπληρώνεις και είσαι κομπλε.
απο εκεί και πέρα, σε όποιο σημείο της πόλης υπάρχει IBB Wifi απλά κανεις log-in με το νούμερο του τηλεφώνου σου και τον 4ψήφιο κωδικό που έλαβες την πρώτη φορα και συνδέεσαι κανονικάτατα !!
Προσοχή είναι στα τούρκικα...δεν κατάφερα να δω αν αλλάζει σε αγγλικά πάντως είναι εύκολο.
Υπάρχει σχεδον παντού αυτό το δίκτυο.
 

Maria.st

Member
Μηνύματα
14
Likes
4
Καλησπέρα, Θα ήθελα να ρωτήσω.
Τον Μάιο θα πάω για μια εβδομάδα στη Σμύρνη, θα πάω μέσω Χίου και θα περάσω απέναντι τσεσμέ και τα λοιπά.
Είδα ότι υπάρχει ένα κατάστημα vodafone στο λιμάνι του Τσεσμέ και σκέφτομαι να πάω εκεί να αγοράσω ένα πακέτο καθώς με ενδιαφέρουν μόνο τα data. Εσείς τι προτείνετε; το βασικό θέμα είναι αν χρειαστώ κάπου να καλέσω ταξί μέσω εφαρμογής να τσεκάρω δρομολόγια λεωφορείων κτλ.
Οπότε πείτε μου αν αξίζει ο κόπος να πάω στη vodafone ή σε κάποια άλλη εταιρεία και αν γνωρίζετε συγκεκριμένα τι υπάρχει κοντά στο λιμάνι του Τσεσμέ. Ευχαριστώ!!
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Καλησπέρα! Τελικά με το Internet τι να κάνουμε ; Δεν έχω καταλάβει ποια είναι η ποιο συμφέρουσα εταιρία για να αγοράσουμε πακέτο απο το αεροδρομιο!
 
D

Delmem38110

Guest
e sim στο τηλέφωνο σας έχετε; αν όχι πάρτε τοπική σιμ.
 
D

Delmem38110

Guest
Πως ξέρω αν έχω esim? Το κινητό μου είναι Samsung s10+
από ότι είδα δεν υποστηρίζει esim, άρα πας για τοπική κάρτα.
διάβασε παρακάτω το λινκ που παραθέτω. είναι ενημερωμένο και θα βοηθήσει.
για όποιον/α έχει esim είναι όλα απλά. και κυρίως πολύ φτηνά.

Turkey
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
από ότι είδα δεν υποστηρίζει esim, άρα πας για τοπική κάρτα.
διάβασε παρακάτω το λινκ που παραθέτω. είναι ενημερωμένο και θα βοηθήσει.
για όποιον/α έχει esim είναι όλα απλά. και κυρίως πολύ φτηνά.

Turkey
Εγώ έχω esim. Λες να με συμφέρει καλύτερα;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.686
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom