Ταϊλάνδη ΑΧ αυτη η ταιλανδη.....

anna87

Member
Μηνύματα
7
Likes
27
Ονειρεμένο Ταξίδι
περου
Καταρχήν να σας ευχαριστήσω όλους γιατί αφού έχω πάρει την απόφαση να κάνω ένα ταξίδι αμέσως μετά πάντα διαβάζω τις ιστορίες σας και με έχετε βοηθήσει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ....σας ευχαριστώ λοιπόν και ξεκινάω να περιγράφω την εμπειρία μου στην Ταϊλάνδη....ΛΟΙΠΟΝ Ταϊλάνδη πρώτη μου φορά σε ένα τόσο μακρινό προορισμό....
Οι συζητήσεις για Ταϊλάνδη ξεκίνησαν τον Νοέμβρη του 2014...μαζεύτηκε το παρεάκι στο σπίτι και ρίχνω την ιδέα στο τραπέζι, δείχνω και τα απαραίτητα video ως δόλωμα και μέσα σε 15 λεπτά είμαστε όλοι έτοιμοι να κλείσουμε εισιτήρια επιτόπου (το παρεάκι μου απαρτίζεται από τρελιάρηδες φίλους που μαζί τους έχω κάνει τα περισσότερα ταξίδια μου και περνάμε souper )...αφού λοιπόν μετρήσαμε τα λεφτά μας από εδώ τα μετρήσαμε από εκεί τα υπολογίσαμε και οι 4 από εμάς πήραμε την απόφαση να κάνουμε αυτό το ταξίδι........κλείνουμε λοιπόν τα εισιτήρια μας και 23/02/15 ώρα 9 το βράδυ ξεκινάμε προς αναζήτηση ενός κόσμου διαφορετικού από αυτόν που έχουμε ζήσει στην ευρώπη..

ΗΜΕΡΑ ΠΡΩΤΗ(απο αεροπλάνο σε αεροπλάνο ουφ......)

Μετά από 16 ώρες μέσω κωνσταντινούπολη και μπανγκόκ φτάνουμε επιτέλους στο πουκέτ..Βρίσκουμε το ξενοδοχείο μας..... απέξω δεν μας γέμισε το μάτι και όλοι κοιταχτήκαμε χωρίς να μιλήσουμε άλλα σε όλους μας υπήρχε η ίδια σκέψη.....ακόμα δεν ήρθαμε ξεκινήσανεεε τα ....ωραίαααα΄΄ μπαίνουμε μέσα όπου και συναντάμε τον pie ο οποίος μας ξεναγεί στα δωμάτια μας τα οποία ήταν τελικά πολύ όμορφα και πεντακάθαρα καθόλη την διάρκεια της παραμονής μας εκεί και σε σχέση με αυτά που δώσαμε καταενθουσιαστήκαμε:clap: ,το ξενοδοχείο λέγεται baan sutra guesthouse και βρίσκεται στην παλιά πόλη του πουκέτ.
DSC_0377.JPG
Λέμε λοιπόν να ξεκουραστούμε λίγο άλλα πουυυυ..... δεν κρατιόμασταν κάναμε ένα μπανάκι και σε 1 ώρα ήμασταν στους δρόμους του πουκετ αναζητώντας ένα μπαράκι να πιούμε ένα cocteil βρε αδερφέ....κατά τις έντεκα το βράδυ δεν κυκλοφορούσαν και πολλοί κοιταχτήκαμε και πάλι λίγο περίεργα αφού όλοι μας αναρωτιόμασταν τι γίνεται εδώ πέρα ρε παιδιά που πήγαν όλοι????:shock: Πάντα σκεφτόμαστε τα ίδια αλλά κανείς δεν μιλάει χαχαχαχα:haha:
Με τα πολλά βρήκαμε ένα μπαράκι πολύ ωραίο που ήπιαμε τα πρώτα μας cocteil και το ευχαριστηθήκαμε...
DSC_0048.JPG

Γυρνάμε στο ξενοδοχείο μας και ετοιμαζόμαστε να πεθάνουμε στον ύπνο βάλαμε και το κλιματιστικό μας να δροσιστούμε και απότομη σιωπή στο δωμάτιο ...μας πήρε στα χέρια του ο μορφέας τσακ μπαμ... τι μας έλεγαν δεν θα μπορείτε να κοιμηθείτε λόγω αλλαγής ώρας κτλ εμείς με τον ύπνο δεν παίζουμε το έχουμε ...
Η έκπληξη βέβαια μας περίμενε στην γωνία αφού ξαφνικά ακούω μέσα στον ύπνο μου κάτι να στάζει:rolleyes-80: έκανα πως δεν το ακούω για κανένα τέταρτο τελικά δεν άντεξα σηκώθηκα και τι να δωωωωω??? Το κλιματιστικό να έχει μεταλλαχθεί σε καταρράκτη και να τρέεεεεχουν τα νερα...:mad::mad::mad:οχιιιιιιιιιιιιιιιιιι δεν το πιστεύω ότι μας συμβαίνει αυτό βραδιάτικα ......ξυπνάω και την φίλη μου και μετά από ένα τέταρτο σπαστικού γέλιου και αφού δεν υπήρχε περίπτωση να κοιμηθούμε χωρίς κλιματισμό κάναμε τον αυτοσχέδιο κουβά με πετσέτα στον μπάτο για να μην ζήσουμε το μαρτύριο της σταγόνας και ξανακοιμηθήκαμε....Με το που ξυπνάμε πάω αγριεμένη στη recepcion όπου βέβαια μέχρι και άσχημα ένιωσα γιατί στο τέλος ο pie ήταν ευγενέστατος και αμέσως μας πήγε σε άλλο δωμάτιο και μάλιστα πιο μεγάλο και με μπαλκόνι οπότε όλα καλά......

ΜΕΡΑ ΔΕΥΤΕΡΗ PATONG BEACH

ΝΑΑΑΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΛΟΙΠΟΝ..κόσμοοοοοος μαγαζιάαα μπαράκιαα εστιατόρια όλα είναι εκεί τελικά ....Αν θέλετε να μείνετε κάπου που να έχει ζωή όλο το 24ωρο αυτό είναι το κατάλληλο μέρος...εμείς περάσαμε όλη την ημέρα εκεί αράξαμε στην παραλία φάγαμε τους ανανάδες μας πράγμα που μας έγινε συνήθεια καθημερινή,κάναμε το πρώτο μας thai massage και φάγαμε τα ταυλανδέζικα φαγητά μας σε ένα μαγαζί λίγο αποτυχία , ήπιαμε και τις ποτάρες μας το βράδυ....Επίσης η πατόνγκ είναι γεμάτη με τουριστικά γραφεία όπου μπορείτε να κλείσετε τις εκδρομές σας και σε πολύ καλές τιμές, μετά από σκληρές διαπραγματεύσεις 60-70% κάτω από την αρχική τιμή, εμείς πήγαμε και στο τέλος της σεζόν οπότε κλείσαμε πολύ καλές τιμές.
DSC_0097.JPG
DSC_0155.JPG
Επιστροφή στο ξενοδοχείο και την επόμενη μέρα εκδρομή στο νησί του James bond.

ΤΡΙΤΗ ΜΕΡΑ ΚΑΙ JAMES BOND

Είναι μια εκδρομή την οποία έμαθα από το travelstories και ήμουνα προετοιμασμένη να την ψάξω αλλά τελικά είναι από τις πιο δημοφιλείς εκδρομές και την κάνουν όλα τα γραφεία..
Έρχονται και σε παίρνουν από το ξενοδοχείο σου, η εκδρομή είναι ολοήμερη και περιλαμβάνει και μεσημεριανό.Ξεκινήσαμε με το καραβάκι μας σταματήσαμε να κάνουμε κανό στις σπηλιές του νησιού μια εμπειρία πολύ όμορφη και διασκεδαστική, ύστερα μας πήγαν σε ένα νησάκι για κολύμπι με φανταστικά νερά πισίνας και πλούσια βλάστηση....το φαγητό στο καράβι ήταν πολύ καλό και επιστροφή στο πουκέτ.
DSC02911.JPG
DSC02911.JPG
DSC02937.JPG
DSC02937.JPG
DSC02943.JPG
DSC02978.JPG
DSC02994.JPG


3Η ΜΕΡΑ (ΓΝΩΡΙΜΙΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥΚΕΤ)
Την τρίτη ημέρα αποφασίσαμε να γνωρίσουμε το πουκέτ και τα αξιοθέατά του οπότε κλείσαμε την ανάλογη εκδρομή που περιλάμβανε βόλτα με ελέφαντα, ξενάγηση σε διάφορα σημεία στο πουκέτ όπως στο view point,στον μεγάλο βούδα και σε ένα σύμπλεγμα ναών και τέλος είδαμε τους καταρράκτες του πουκέτ και κανό στο ποτάμι. Για την συγκεκριμένη εκδρομή έχω να πω αρκετά...Καταρχήν πιστευώ πως έκανα ένα μεγάλο λάθος που επέλεξα εκδρομή που περιλαμβάνει ζώα ένιωσα πάρα πολύ άσχημα και είναι κάτι που δεν θα ξανακάνω σε επόμενο ταξίδι..Μας πήγαν σε ένα μέρος που είχαν δεμένο ένα μικρο ελεφαντάκι ώστε εμείς οι τουρίστες να βγάλουμε φωτογραφίες, ποιος ξέρει πόσες ώρες ήταν εκεί δεμένο χωρίς να έχει την δυνατότητα να κάνει βήμα..αντικρίζοντας αυτή την εικόνα ένιωσα τόσες τύψεις και ντροπή για τον ίδιο μου τον εαυτό σκεπτόμενη πως κάποιοι σαν και εμένα πάνε που δεν το σκέφτονται δεύτερη φορά ,εγώ πήρα το μάθημά μου και ο λόγος που το γράφω είναι για να προϊδεάσω όποιον σκοπεύει να κάνει μια τέτοια εκδρομή. ΕΠΙΠΛΈΟΝ είχε ένα σόου με μια καημένη μαϊμού η οποία δεν ήταν σε διάθεση να κάνει τίποτα από αυτά που την ανάγκαζε να κάνει ο εκπαιδευτής.Αυτό το σόου δεν άντεξα να το δω ως το τέλος το μόνο που ήθελα είναι να εξαφανιστώ από αυτό το μέρος...όποιος διαβάσει αυτή την ιστορία απλά ας το σκεφτεί πρώτα...
Η υπόλοιπη εκδρομή ήταν πολύ καλή κάναμε όσα προείπα απλά μας πήγαν και σε ένα μέρος το οποίο δεν είχε κανένα ενδιαφέρον απλά ήθελαν να αγοράσουμε πράγματα από εκεί κάτι που κανένας δεν έκανε από το γκρουπ.
Παρακάτω έχω φωτογραφίες από την εκδρομή.....
DSC03092.JPG
DSC03114.jpg
DSC03152.JPG
DSC03168.JPG
DSC03179.jpg
DSC03211.JPG


4Η ΗΜΕΡΑ ΣΤΟ ΠΟΥΚΕΤ
Η τέταρτη ημέρα ήταν για χαλάρωση μπάνιο σε μια παραλία στο νότιο πουκέτ που δυστυχώς δεν θυμάμαι καθόλου το όνομα ,μας την σύστησε ο υπάλληλος του ξενοδοχείου.Μία μικρή παραλία με φοίνικες 30 λεπτά απο την πόλη ότι πιο όμορφο είδαμε στο πουκέτ σε θάλασσα κρίμα που δεν την θυμάμαι ......Τα βράδια στην πόλη του πουκέτ ήταν αξέχαστα γιατί τύχαμε την κινέζικη πρωτοχρονιά και πίσω ακριβώς απο το ξενοδοχείο μας γίνονταν πανηγύρι τεράστιο με ατελείωτα παραδοσιακά φαγητά, γλυκά, καλλιτέχνες του δρόμου ,παιδάκια με παραδοσιακές φορεσιές και πολύ μουσική....
DSC03054.JPG
DSC03074.jpg
DSC03080.JPG

την πέμπτη μέρα αποχωρούμε από το πουκέτ..Έχουμε βγάλει εισιτήρια για να πάμε με το πλοίο που αλλού........PHI PHI ISLANDS!!!!
Γεμάτοι ενθουσιασμό από όλα αυτά που είχαμε διαβάσει και όλα αυτά τα βίντεο που είχαμε δει....δεν βλέπαμε την ώρα να φτάσουμε.Το πουκέτ έχει αρκετά λιμάνια που φεύγουν καράβια για τα νησιά διαλέγεται όποιο σας βολεύει με κόστος 300bt σε 3 ώρες είστε στον παράδεισο πραγματικά.
Η πρώτη εικόνα από μακριά όταν πλησιάζεις το λιμάνι είναι απίστευτη ένα μικρό λιμάνι μπροστά και από πίσω ένα δάσος με φοίνικες....Το ξενοδοχείο μας ήταν 5 λεπτά με τα πόδια από το λιμάνι για την ακρίβεια επειδή θέλαμε να ζήσουμε λίγο παραπάνω την αίσθηση της φύσης νοικιάσαμε σπιτάκι μέσα στο δάσος που αυτό το συνιστώ για όσους δεν έχουν φοβίες με μαμούνια, ζουζούνια, κουνούπια και τα σχετικά. Το σπιτάκι μας ήταν δίπλα στη θάλασσα κάτω από πυκνή βλάστηση με υπέροχη θέα..και 3 εκατομμύρια κουνούπια μέσα να πετάνε συγχυσμένα όταν ανοίξαμε την πόρτα.....ΣΟΚ!!!
DSC_0942.JPG
DSC_0964.JPG
DSC_0974.JPG
DSC_0976.JPG


Αφού λοιπόν τακτοποιηθήκαμε βούρ να δούμε το νησί....Όποιος πάει εκεί πρέπει οπωσδήποτε να κάνει την ολοήμερη εκδρομή με τα παραδοσιακά καραβάκια τους όπου θα σας πάνε βόλτα σε διάφορες παραλίες από διάφορα νησιά όπως το bamboo island(υπέροχη θάλασσα, φανταστικά νερά,άσπρη άμμο),monkey island(πρώτη επαφή με μαϊμούδες δώστε τους όσο φαγητό θέλετε αλλά μην κάνετε το λάθος να προσπαθήσετε να τις χαϊδέψετε είναι αρκετά επιθετικές), maya beach και snorkelling σε διάφορα σημεία με πολύ ωραίο βυθό, πολύχρωμα ψάρια και κοράλλια...και για το τέλος βλέπεις τη δύση του ηλίου μέσα από την βαρκούλα....Στην εκδρομή ήταν μέσα το πρωινό,το μεσημεριανό χυμός φρέσκα φρούτα και εννοείτε άφθονο εμφιαλωμένο νερό...
DSC_0026.JPG
DSC_0027.JPG
DSC_0028.JPG
DSC_0058.JPG
DSC_0063.JPG
DSC_0065.JPG
DSC_0110.JPG
DSC_0943.JPG
DSC_1008.JPG
DSC_1051.JPG
DSC_1102.JPG
DSC_1168.JPG
DSC_1184.JPG
DSC_1196.JPG
όλα αυτά μόνο με 500bt...Αυτή την εκδρομή δεν θα την ξεχάσω ποτέ όλα τα μέρη ήταν μαγευτικά .....
Ta phi phi έχουν πολλά μαγαζιά για φαγητό τα οποία έχουν φαγητό όχι και τόσο παραδοσιακό αλλά εμάς δεν μας χάλασε καθόλου...και ωραία μαγαζιά για ποτό δίπλα στη θάλασσα το αγαπημένο μας ήταν το charlitos γιατί κάθε βράδυ έκαναν ένα υπέροχο σόου με φωτιές που δεν χορταίναμε να βλέπουμε, πήγαμε και τις δύο νύχτες που μείναμε εκεί. Τα νησάκια αυτά ήταν το ωραιότερο μέρος του ταξιδιού μας!!!!!!!!

ΗΜΕΡΑ 5Η
Μετά από τα phi phi σειρά είχε το KRABI.Εκεί φτάσαμε πάλι με πλοίο άλλες 3 ώρες...(250BT). Πήραμε το παραδοσιακό τουκ τουκ και φτάσαμε στο ξενοδοχείο μας.....Είχα διαβάσει για την περιοχή ότι είναι ανερχόμενη τουριστική δύναμη και πως ακόμα δεν είναι από τα τοπ στην Ταϊλάνδη γιαυτό ακριβώς και εμείς πήγαμε εκεί...Η πόλη δεν έχει να πει τίποτα απολύτως αλλά πολύ κοντά στο κράμπι υπάρχουν πανέμορφα νησιά που μπορεί κάποιος να επισκεφθεί.Το ξενοδοχείο ήταν πολύ όμορφο και καθαρό και πολύ κοντά στο ποτάμι από όπου παίρνει κανείς τα βαρκάκια για τις εκδρομές...
Στο κράμπι μείναμε 2 νύχτες την πρώτη κάναμε βόλτα στην πόλη και πήραμε την βάρκα για να πάμε για μπάνιο σε μια από τις δυο πιο γνωστές παραλίες της περιοχής την railay..(150bt/άτομο). Η παραλία όντως είναι πού όμορφη στο δρόμο μας για την παραλία συναντήσαμε πάρα πολλές μαϊμούδες που μαζεύονται εκεί για τι άλλο ..για να τις ταΐσουν οι τουρίστες..Υπενθυμίζω δεν είναι καθόλου τα χαριτωμένα πλάσματα που όλοι έχουμε στο μυαλό μας..χαχα!!
Και τα δυο βράδια μας εκεί φάγαμε στο ίδιο μαγαζί το οποίο έχει πολύ ωραίο φαγητό..λέγεται chalita και το βρήκαμε από το trip advisor. H επόμενη μέρα μας επιφύλασσε μια άσχημη έκπληξη..κλείσαμε μια εκδρομή για να δούμε όλα αυτά τα νησιά που βρίσκονται γύρω από το κράμπι..Καταρχήν ξεκινήσαμε με 2 ώρες καθυστέρηση, περιμένοντας όλη αυτήν την ώρα μέσα στον ήλιο,αφού ήρθε η ώρα να ξεκινήσουμε στην βάρκα έβαλαν παραπάνω άτομα από ότι έπρεπε κανονικά..μέχρι εκεί δεν μιλήσαμε δώσαμε τόπο στην οργή..κάναμε το τουρ κανονικά πήγαμε σε πολύ ωραία νησιά,κάναμε ξανά snorkelling και στο τέλος σταματήσαμε σε ένα μικρό νησάκι οπού εκεί φάγαμε,είδαμε την δύση του ηλίου, μας έκαναν ένα fireshow και αφού νύχτωσε και το φεγγάρι φώτιζε όλο το νησί που ήταν μια σταλιά φύγαμε πίσω για κράμπι..εκεί για κάποιο λόγο που κανείς δεν κατάλαβε περιμέναμε για μια ολόκληρη ώρα μέσα στο βανάκι και μας κορόιδευαν κιόλας γιατί ανά 10 λεπτά ερχόντουσαν και μας έλεγαν ότι σε 1 λεπτό φεύγουμε... εεεε εκεί σαν γνήσιοι Έλληνες την κάναμε την φασαρία μας και τι καλά μπήκε μέσα και ξεκινήσαμε για να μας πάει όλους στα ξενοδοχεία μας...Ο τύπος χωρίς να υπερβάλω πήγαινε με 130 χλμ σε δρόμους με απότομες στροφές κόντεψε να μας σκοτώσει όλοι έπιαναν τα χερούλια από τις πόρτες και είχαν τρομοκρατηθεί .Αυτός πρέπει να ήταν μεθυσμένος για να μην πω τίποτα άλλο και δεν χαμπάριαζε τίποτα...εκεί δώσαμε το δεύτερο match..τον στολίσαμε κανονικά στα ελληνικά πάντα κοντέψαμε να πιαστούμε στα χέρια όλοι οι άλλοι σαν πρόβατα απλά κοιτούσαν δεν μιλούσε κανένας....αφού έκοψε ταχύτητα και οδηγούσε σαν άνθρωπος μας έριχνε κάτι βλέμματα από τον καθρέφτη δεν μπορώ να σας το περιγράψω με λέξεις γυάλιζε το μάτι του.....και ενώ το ξενοδοχείο μας ήταν το πρώτο και έπρεπε να μας αφήσει πρώτους το προσπέρασε και δεν σταμάτησε καθόλου...αφού ξεκινήσαμε να του εξηγούμε ότι αυτό που πέρασε ήταν το ξενοδοχείο μας μας είπε ότι μπερδεύτηκε και θα μας αφήσει σε 2 λεπτά....Παιδιά μας άφησε τελευταίους και όχι μόνο δεν μας πήγε προς το ξενοδοχείο μας πήγαινε σε μια περιοχή εκτός κέντρου μέσα στα σκοτάδια....Από εδώ και κάτω όλα τα θυμάμαι σαν ταινία..βάζαμε με το μυαλό μας ιδέες περίεργες του ζητήσαμε να σταματήσει το βανάκι και δεν σταματούσε με τίποτα και μόλις είδαμε το αγριοσκόταδο μπροστά μας και τα χωράφια ανοίγουμε την πόρτα και πηδάμε όλοι έξω και αρχίζουμε να τρέχουμε προς την αντίθετη κατεύθυνση....βρίσκουμε κάτι κυριούλες ευτυχώς τους ρωτάμε πως θα πάμε στο ξενοδοχείο τους εξηγήσαμε και τι έγινε και μας βάζουν στην καρότσα πίσω σε ένα αγροτικό αμάξι και μας πήγαν εκείνες στο ξενοδοχείο....το οποίο ήταν στου διαόλου τη μάνα από εκεί που ήμασταν εμείς ...Δεν ξέρω τι ήθελε να κάνει ο τύπος δεν θέλω να βάζω το κακό με το μυαλό μου μπορεί απλά να ήθελε να μας τρομάξει δεν ξέρω τι να πω γιατί μου φαίνεται πολύ χαζό να ήθελε να μας κάνει κάτι άλλο από τι στιγμή που η εταιρεία που κλείσαμε την εκδρομή είχε όλα μας τα στοιχεία...το βράδυ εκείνο ήμασταν λίγο μουδιασμένοι αλλά μετά το είδαμε πολύ χαλαρά και αρχίσαμε να γελάμε ο ένας με τον άλλον με τις αντιδράσεις και τις ατάκες
που έχουν αφήσει ιστορία πλέον..!!Την επόμενη μέρα φύγαμε και η γεύση που μου άφησε το κράμπι είναι ότι ακόμα έχουν πολύ δρόμο για να μάθουν να χειρίζονται τους τουρίστες και να τους σέβονται..

ΟΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΑΣ 4 ΜΕΡΕΣ ΣΤΗΝ ΜΠΑΝΓΚΟΚ

Κράμπι προς πουκέτ με το αεροπλάνο μόλις 1 ώρα και κάτι.....μείναμε 4 νύχτες είδαμε όλα τα αξιοθέατα τις πόλης πήγαμε grand palace, στο εθνικό μουσείο κτλ. Είναι μια πόλη με εναλλακτικό τουρισμό από όλη την Ευρώπη, οι ντόπιοι πολύ φιλόξενοι άνθρωποι, χαμογελαστοί,πολύ φτωχοί αλλά και πολύ εργατικοί....

Οι εντυπώσεις μου από την Ταϊλάνδη γενικά είναι πολύ θετικές μια χώρα με πολλές εικόνες, με άγρια φύση, ανθρώπους που σου δίνουν την εικόνα ότι όλη μέρα δουλεύουν αλλά δεν κερδίζουν και πολλά χρήματα για να έχουν ένα επίπεδο ζωής αξιοπρεπές παρόλα αυτά οι περισσότεροι είχαν και το i phone τους,σχετικά φθηνός προορισμός για έναν μέσο Ευρωπαίο,και παρόλο την άσχημη εμπειρία που είχαμε στο κράμπι συνεχίζω να πιστεύω πως ήταν ένα περιστατικό που έτυχε να το πάθουμε εμείς αλλά δεν ένιωσα πέρα από εκείνη την μέρα τον κίνδυνο για τον οποίον όλοι μιλούσαν πριν φύγω για Ταϊλάνδη.. Ένα υπέροχο ταξίδι γεμάτο εμπειρίες, ιστορίες γέλια και ατάκες που θα με συνοδεύουν μία ζωή.....
 

Attachments

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.424
Likes
7.785
Πηρατε χορταστικη δοση Ταυλανδης!!
Συγγνωμη, δεν αναφερατε το περιστατικο στο πρακτορειο??
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Πολύ ωραία η ιστορία σου εώς το περιστατικό με τον τρελό οδηγό και τα χωράφια στο πουθενά....σόρρυ αλλά έπρεπε κάπου να γίνει καταγγελία...έστω στο πρακτορείο όπου δούλευε...
 

anna87

Member
Μηνύματα
7
Likes
27
Ονειρεμένο Ταξίδι
περου
Βέβαια ενημερώσαμε το γραφείο την επόμενη μέρα δεν θα το αφήναμε έτσι!!!!
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
Ωραία και περιεκτική η ιστορία σου. Όπως σου ανέφεραν και οι προηγούμενοι φίλοι έπρεπε να το αναφέρετε στο πρακτορείο.
Έχω βρεθεί δύο φορές στην Ταϋλάνδη και σε μένα μου είχε κάνει εντύπωση, ιδίως στο Πούκετ, που έβλεπα πολλούς τουρίστες να κυκλοφορούν με γύψο και πατερίτσες. Αυτό βέβαια κατά κύριο λόγο οφειλόταν στα μηχανάκια που νοίκιαζαν και τα οδηγούσαν συνήθως μεθυσμένοι, αλλά και στη "συνάντηση'' που είχαν σε διασταυρώσεις ή και στο αντίθετο ρεύμα με πολλούς ντόπιους οι οποίοι ήταν απαράδεκτοι στην οδήγηση. Αξέχαστες θα μου μείνουν και οι τρελλές κούρσες στην Μπανγκόκ με τα τουκ τουκ, που εκτός από το καυσαέριο που ανάπνεες, από την τρομάρα έκανες και ένα σωρό τάματα για να φτάσεις σώος.
Νάσαι πάντα καλά και εύχομαι και άλλα τέτοια ταξείδια στις γύρω περιοχές γιατί όλα τα γύρω μέρη είναι υπέροχα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom