Ιορδανία Ισραήλ Κίνα Μιανμάρ (Βιρμανία) Νότια Κορέα Παλαιστίνη Αίγυπτος-Σουδάν-Ιορδανία-Ισραήλ-Σεούλ-Γουαμ-Παλάου-Μικρονησία-Χαβάη-Αυστραλία-Μυανμαρ-Η.Κοng-Λονδίνo

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα

Αν είχατε καμιά απορία για το πώς είναι ένα δωμάτιο των 65$ στο Παλάου. Και όχι, φτηνότερα δεν παίζουν. Οι δε Γιαπωνέζοι μου είπαν πως του χρόνου δε θα πηγαίνουν τουρίστες διότι οι Κινέζοι έχουν προκλείσει ΟΛΑ τα δωμάτια. Ναι, όλα. Και θα χτίσουν και 4 ξενοδοχεία ακόμη διότι δεν υπάρχει χωρητικότητα. Φέτος ξεκίνησαν να πηγαίνουν-πιλοτικά- ξετρελάθηκαν και θα γίνει χαμός του χρόνου.

Ε άμα πας να σηκώσεις λεφτά (δολάρια έχουν στο Παλάου) και το ΑΤΜ σου λέει "Αλόχα", ξεκινάει καλά το πράγμα. Στη Χαβάη δε μου έλεγαν Αλόχα τα ΑΤΜ πάντως.

Οι δύο συνοδοί της εκδρομής. Ο αριστερά τροφαντούλης μασούσε όλη τη μέρα betelnut, με αποτέλεσμα να μην έχει σχεδόν κανένα δόντι, ενώ ο δεξιά είναι δευτεραθλητής "μικρονησιακών αγώνων" στην άρση βαρών. Τέσσερα κρατίδια συμμετέχουν όλα κι όλα, αν είχατε απορία. Εξαιρετικά παιδιά και οι δύο.

Φεύγοντας από το λιμάνι εκκίνησης.

Λίγο να βγει ο ήλιος, αλλάζει το χρώμα στο νερό.

Το οποίον σε κάποιο σημείο αλλάζει επειδή φτάνεις στο Milky Way, ο βυθός του οποίου έχει μια περίεργη λευκή ουσία με την οποία πασαλοίβονται όλοι.


Ο εκπληκτικά ευγενής Γιαπωνέζος ξεναγός.

Ντάξει, όλοι πασαλοίβονται, αλλά το χάιλάιτ είναι τα νερά.

Μετά διαλέγεις σε ποιο νησάκι θέλεις να αράξεις...

Πρωινό δεν πρόλαβα να φάω, αλλά αγαπάμε bento boxes για μεσημεριανό.




Πριν το ξεχάσω, βουαλά και το σάιτ των ΕΥΓΕΝΕΣΤΑΤΩΝ ανθρώπων που μου έστειλαν καμιά δεκαριά προτάσεις με το πού να ψάξω για εκδρομή παρότι γνώριζαν ότι δε θα αγόραζα από αυτούς:
http://www.samstours.com/palau-tours/rock-island-tours

Και μερικές φωτό από το ίντερνετ (άντε ρε Αντώνη, ακόμη; ) που δείχνουν τα δύο πραγματικά χάιλάιτς από τα οποία δεν έχω καμία φωτογραφία: τη Λίμνη με τις μέδουσες και τα Rock Islands.

H πρώτη είναι μια λίμνη...με μέδουσες (γουάου, ανέλπιστο). Οι οποίες μέδουσες επειδή στη λίμνη δεν υπάρχει είδος που να τις απειλεί, δεν έχουν δηλητήριο και μπορείς να τις ακουμπήσεις, να τις τρυπήσεις, να τις βάλεις στη μούρη σου, αλλά βασικά είναι φοβερό το θέαμα του να κάνεις snorkelling σε τέτοιο τοπίο και να βλέπεις χιλιάδες μέδουσες από κάτω σου, από πάνω σου και.. πάνω σου.

Για το snorkelling δεν έχω λόγια. Ίσως να έχει φωτό ο κύριος Αντώνης. Πολύ απλά όσοι έχετε πάει σε Ερυθρές Θάλασσες, Ινδονησίες, Τανζανίες, Παναμάδες και Καραϊβικές ξεχάστε ό,τι έχετε δει. Εγώ τουλάχιστον αδυνατώ να κάνω σύγκριση.



Αυτό εκεί δεξιά από το νησί είναι ένα sandbar.

Στο οποίο πήγαμε.

Ο καπετάνιος εξακολουθούσε να μασάει και να φτύνει betelnut. Απίστευτο πράγμα, νέοι άνθρωποι και να μην έχουν δόντια από αυτή την αηδία. Το δοκίμασα στη Μικρονησία (όπου είναι ακόμη χειρότερη η κατάσταση), απαράδεκτη γεύση.

Η τεχνητή "λεωφόρος" στη θάλασσα ονομάζεται "γερμανικό τούνελ" και αποτελεί κληροδότημα των Γερμανών από το Β'Παγκόσμιο όπου στον Ειρηνικό έγινε ένας μικρός χαμός.

Έχει και ωραία σπιτάκια στο Παλάου.

"Δεμένα" καβούρια, διαλέγεις όποιο θες και στο μαγειρεύουν.

Άμα θες τρως και νυχτερίδα.

Ψαράκι, τσαγάκι με πάγο και ρυζάκι με καρύδα. Γιατί στην Κούβα δε βάζει κανείς καρύδα στο ρύζι, δε θα το καταλάβω ποτέ.


 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Εννοείται!!!!!!!!! Περίμενα πώς και πώς. Αλλά μην είσαι περιληπτικός σαν τη Δυτική Αφρική. Αναλυτικές αναφορές. Ειδικά από τους προορισμούς που για τους περισσότερους από μας θα μείνουν όνειρα θερινής νυχτός
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.010
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Βρε καλώς τον. Πάντα τέτοια.
Ξεκίνα!
(Σου άρεσε το Σίδνεϋ? Ιερουσαλήμ χάσιμο?? Πολλές φωτογραφίες από Μικρονησία, παρακαλώ)
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Εννοείται να τα πείς(και αναλυτικά).

Αλλά να τελειώσει(με την άνεση σου) κάποτε.

Γιατί αυτό είναι υπερπαραγωγή μόνον από τον τίτλο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σιγά μη γράψω τίποτε... Έτσι τον έβαλα τον τίτλο να μαζέψω κανά like μπας και φτάσω τον hydronetta.

Περιληπτικά θα είναι, με ολίγες φωτό (από Σουδάν τουλάχιστον είναι καλές γιατί τις έβγαζε άλλος). Και της Δυτικής Αφρικής για περιληπτικά ξεκίνησε και βγήκε καμιά πενηνταριά σελίδες, αν πάω για αναλυτικά θα γίνει σαν την Καραϊβική που ακόμη να την τελειώσω.

Κάθε χώρα και κεφάλαιο με μια περίληψη, κανα-δυο τιπς για τα πιο εξεζητημένα (για το Λονδίνο τι τιπς να δώσω ο άνθρωπος, που έφτασα να το γνωρίσω στα τριανταφεύγα μου) και ολίγες φωτό συν μια αξιολόγηση για την κάθε χώρα, φυσικά υποκειμενική.

Νομίζω θα γράψω απόψε το σκεπτικό του itinerary, τους στόχους του ταξιδιού και τις αρχικές προσδοκίες, ώστε να γίνει και μια σύγκριση με το αποτέλεσμα: τι απογοήτευσε, τι ενθουσίασε, ποια ήταν η έκπληξη και τι θα πρότεινα.

Αν έχετε καμιά άλλη ιδέα, είμαι όλος αυτιά. Αλλά πιο αναλυτικά δε γίνεται, λόγω χρόνου και μείωσης ενδιαφέροντος με την πάροδο του χρόνου. Όλες οι προτάσεις δεκτές.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Δεκτή η λιτότητα αλλά δώσε λίγο σε αρχαιολογία-κουλτούρα και κόψε από διαδικασίες για βίζες και τέτοια - που μπορούνε να πάνε σε άλλα thread αν χρειαστεί κανείς -προσωπική άποψη.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Ξεκινα εσυ και αμα τα πεις καλα,το γουρουνακι θα φαει τη σκονη σου....:D
υγ.μην το κανεις αναλυτικα,προκειμενου να το τελειωσεις καποια στιγμη και αν ενα μελος εχει μια απορια,τοτε ρωταει.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Βρε καλώς τον. Πάντα τέτοια.
Ξεκίνα!
(Σου άρεσε το Σίδνεϋ? Ιερουσαλήμ χάσιμο?? Πολλές φωτογραφίες από Μικρονησία, παρακαλώ)
Σίδνεϋ δεν πήγα, αλλά πήγα στη Μελβούρνη αντ' αυτού. Μικρονησία δυστυχώς δεν έχω καλές φωτό αλλά θα κάνουμε ό,τι μπορούμε. Ιερουσαλήμ μου άρεσε πολύ, αλλά γενικώς είχε τόσα να δεις το Ισραήλ, ειδικά από αρχαία ορισμένα πολύ ενδιαφέροντα.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
H αλήθεια είναι ότι ο καθένας εστιάζει και σε διαφορετικά μέρη. Προσωπικά θα ηθελα να διάβασω αρκετά από Σουδάν και όλα του Ειρηνικού. Γράφε εσύ και θα έχεις όσα like ποθεί η καρδούλα σου!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Απλά πράγματα εσύ θα γράφεις και εμείς θα βάζουμε like.

Τώρα αν προσαρμόζεις την ιστορία ανάλογα(π.χ τελειώνει ένα μέρος και το κοινό/εμείς ζητάει περισσότερα στοιχεία-φωτογραφίες ή πιο αναλυτική περιγραφή) και ανταποκρίνεσαι άμεσα ε τότε δεν θα προλαβαίνεις να μετράς like.:p
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ε καλά να μην εκφραστούμε δηλαδή? Και εγώ περιμένω και θα είμαι πολύ αυστηρή με τα like μου :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.726
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom