Αγορά-απάτη μέσω internet. Τι γίνεται μετά?

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Παιδιά καλησπέρα...
Πρόσφατα έκανα μια αγορά για ενα smartwatch απο την σελίδα phoneiei.com μέσω PayPal. Η σελίδα ήταν πρόταση του Facebook. Εχω στείλει 4 μηνύματα και δεν έχω πάρει καμιά απάντηση... Τι πρέπει να κανω? Υπάρχει περίπτωση να χάσω τα χρήματα μου κι ας είναι μέσω PayPal?
Απευθύνσου στην Paypal.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Παιδιά καλησπέρα...
Πρόσφατα έκανα μια αγορά για ενα smartwatch απο την σελίδα phoneiei.com μέσω PayPal. Η σελίδα ήταν πρόταση του Facebook. Εχω στείλει 4 μηνύματα και δεν έχω πάρει καμιά απάντηση... Τι πρέπει να κανω? Υπάρχει περίπτωση να χάσω τα χρήματα μου κι ας είναι μέσω PayPal?
https://scamwitness.com/phoneiei-com-scam-or-legit

Ψάξ'το όσο είναι καιρός... ειδικά αν η τιμή ήταν πολύ καλή για να είναι αληθινή...

Όσον αφορά το Facebook και τη διαφήμιση της εταιρίας σ'αυτό, δε σημαίνει τίποτα. Εμένα μου έρχονταν συνεχώς διαφημίσεις από μια καραμπινάτη εταιρία απάτης που πουλούσε κινητά τηλέφωνα των 600 ευρώ με 40 ευρώ ή υπολογιστές desktop με 30 ευρώ. Πώς είναι δυνατόν να ήταν εντάξει; Κάποιοι τσίμπησαν, παρήγγειλαν, πλήρωσαν κι αντί για τηλέφωνο πήραν ... ακουστικά! :haha: Εννοείται ότι στους όρους της η εταιρία έλεγε ότι δεν έχει καμμία ευθύνη αν εσύ παραλάβεις άλλ' αντ' άλλων...
 
Last edited:

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
512
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Την έχω πατήσει με σελίδα που μιμούνταν ακριβή μάρκα κοσμημάτων.Μόλις κατάλαβα ότι ήταν απατεώνας,τηλέφωνησα στην τράπεζα και έκανα αμφισβήτηση συναλλαγής.Μου είπαν ότι το 99% των αμφισβητούντων παίρνουν πίσω τα χρήματα τους απο την visa και μετά η visa στρέφεται κατά του κλέφτη. Η μόνη περίπτωση να μην τα πάρεις έιναι να κάνει αντίκρουση ο απατεώνας,που δεν τον συμφέρει γιατί θα μπλέξει και δεν το θέλει...Τα πήρα σε 40 μέρες πίσω.
 

VANDA85V

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους.

Παράγγειλα απο ενα σαιτ
ένα ζευγάρι μπότες αξίας 29 euro. για το προιόν που μου στείλαvε, και βρίσκεται στο αεροδρόμιο της Αθήνας απο τις 23/12/2018 το οποίο περιμένουν λέει να περάσει εκτελονισμό που κοστίζει 500 euro, και εκτός αυτο μου ζητάνε να πληρώσω και ένα πρόστιμο 15.000 ( Δεκαπέντε χιλιάδες ευρώ ). Στην ιστιοσελίδα που έχουν δεν αναφέρει πουθενά την διαδικασία του εκτελωνισμού που καλείτε ο καθένας να πληρώσει το ποσό των 500 euro, ανα είδος, και ούτε αναφέρει πουθενά την πιθανότητα για το πρόστιμο με τις 15.000 euro που επιβάλεται. Τώρα μου ζητάνε να πληρώσω τα χρήματα μέσω κάρτας, 15.000 euro για το πρόστιμο, και 500 euro για τον εκτελονισμό.

Τους έστειλα αυτό το μύνημα και είπα πως θα τους κάνω μύνηση στις 24/01/2019 δηλαδή σήμερα, και ώρα 13.50. και τώρα που προσπάθησα να μπώ στον λογαριασμό ,( ωρα 15:20 ), που είχα κάνει στην ιστιοσελίδα, δεν μπορώ να μπώ, μου έχουν διαγράψει τον λογαριασμό με όλα τα στοιχεία. Ξέρω οτι τα χρήματα μου τα έχασα μαζί με αλλη μια παραγγελία που είχα κάνει πριν 15 ημέρες στο ίδιο σάιτ, και είχα παραγγείλει άλλο ένα ζευγάρι μπότες αξίας 49 euro. Απλα παρακαλώ ενημερώστε τον κόσμο για την απάτη και τον κίνδυνο που διατρέχουν απο αυτό το σάιτ. Ευχαριστώ.
 
Last edited by a moderator:

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
512
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα σε όλους.

Παράγγειλα απο ενα σαιτ το: zipy.gr https://www.zipy.gr/order .
ένα ζευγάρι μπότες αξίας 29 euro. για το προιόν που μου στείλαvε, και βρίσκεται στο αεροδρόμιο της Αθήνας απο τις 23/12/2018 το οποίο περιμένουν λέει να περάσει εκτελονισμό που κοστίζει 500 euro, και εκτός αυτο μου ζητάνε να πληρώσω και ένα πρόστιμο 15.000 ( Δεκαπέντε χιλιάδες ευρώ ). Στην ιστιοσελίδα που έχουν δεν αναφέρει πουθενά την διαδικασία του εκτελωνισμού που καλείτε ο καθένας να πληρώσει το ποσό των 500 euro, ανα είδος, και ούτε αναφέρει πουθενά την πιθανότητα για το πρόστιμο με τις 15.000 euro που επιβάλεται. Τώρα μου ζητάνε να πληρώσω τα χρήματα μέσω κάρτας, 15.000 euro για το πρόστιμο, και 500 euro για τον εκτελονισμό.

Τους έστειλα αυτό το μύνημα και είπα πως θα τους κάνω μύνηση στις 24/01/2019 δηλαδή σήμερα, και ώρα 13.50. και τώρα που προσπάθησα να μπώ στον λογαριασμό ,( ωρα 15:20 ), που είχα κάνει στην ιστιοσελίδα, δεν μπορώ να μπώ, μου έχουν διαγράψει τον λογαριασμό με όλα τα στοιχεία. Ξέρω οτι τα χρήματα μου τα έχασα μαζί με αλλη μια παραγγελία που είχα κάνει πριν 15 ημέρες στο ίδιο σάιτ, και είχα παραγγείλει άλλο ένα ζευγάρι μπότες αξίας 49 euro. Απλα παρακαλώ ενημερώστε τον κόσμο για την απάτη και τον κίνδυνο που διατρέχουν απο αυτό το σάιτ. Ευχαριστώ.
Τα χρηματα σου δεν τα χανεις απλα παρε στην τραπεζα σου και κανε αμφισβητηση συναλλαγης.Θα στα επιστρεψει η καρτα το εγραψα παραπανω.Και μια καταγγελια στη διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
...το οποίο περιμένουν λέει να περάσει εκτελονισμό που κοστίζει 500 euro, και εκτός αυτο μου ζητάνε να πληρώσω και ένα πρόστιμο 15.000.
Μήπως σου έστειλαν κατά λάθος μπότες Balenciaga διακοσμημένες με διαμάντια Κεϋλάνης;
 

AERAS

Member
Μηνύματα
757
Likes
1.113
Καλησπέρα σε όλους.

Παράγγειλα απο ενα σαιτ το: zipy.gr https://www.zipy.gr/order .
ένα ζευγάρι μπότες αξίας 29 euro. για το προιόν που μου στείλαvε, και βρίσκεται στο αεροδρόμιο της Αθήνας απο τις 23/12/2018 το οποίο περιμένουν λέει να περάσει εκτελονισμό που κοστίζει 500 euro, και εκτός αυτο μου ζητάνε να πληρώσω και ένα πρόστιμο 15.000 ( Δεκαπέντε χιλιάδες ευρώ )..
To πρόστιμο 15000 ευρώ πως προκύπτει? Ποιος το επιβάλλει και τι ποινές έχεις αν δεν το πληρώσεις?
Κάτι δεν μας περιγράφεις σωστά.........
 

NOSTIMON HMAP

Member
Μηνύματα
219
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ?
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΗΣΙΑ ΛΟΦΟΝΤΕΝ
Εάν θυμάμαι καλά.
Δέματα μέχρι 20ευρο περνάνε χωρίς καμία επιβάρυνση. Από 20 μέχρι 200 μπαίνει ΦΠΑ. Από εκεί και πάνω ΦΠΑ και φόρο εισαγωγής.
Ποτέ DHL για αγορές εκτός ΕΕ. Υπάρχει εκτελωνιστής της εταιρίας στο αεροδρόμιο που ζει από αυτές τις δουλειές. Μπορείς να εκτελωνίσεις και μόνος σου. Πρόστιμο; Μήπως παίζει τίποτα για εισαγωγή μαϊμούδων;
Πάντως εάν έψαχνες μόνος σου στο ALI θα το έβρισκες τουλάχιστον 10 ευρό λιγότερα.
 

Lena@

New Member
Μηνύματα
0
Likes
2
Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω εδώ μήπως ξέρει κανείς τι να κάνω σε περίπτωση αυτή : έκανα μία παραγγελία μέσω Instagram από την χαζομάρα μου δεν κοίταξα αν είναι αξιόπιστο το λογαριασμό (( λοιπόν ήρθε το δέμα αλλά δεν είναι αυτό που παράγγειλα, το τηλέφωνο που έχουν βάλει έχει φραγή κλήσεων στα μηνύματα δεν απαντάνε και δεν έχω καμία άλλη πληροφορία για αυτούς, πλήρωσα με αντικαταβολή, απόδειξη δεν μου έβαλαν στο δέμα δεν γράφει τα στοιχεία τους αλλά μόνο της εταιρείας κουριερ, αν έχει βρεθεί κάποιος σε αυτή την περίπτωση πείτε μου τι κάνατε η να πάρω αυτό που παράγγειλα η να μου επιστρέψουν τα χρήματα!
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω εδώ μήπως ξέρει κανείς τι να κάνω σε περίπτωση αυτή : έκανα μία παραγγελία μέσω Instagram από την χαζομάρα μου δεν κοίταξα αν είναι αξιόπιστο το λογαριασμό (( λοιπόν ήρθε το δέμα αλλά δεν είναι αυτό που παράγγειλα, το τηλέφωνο που έχουν βάλει έχει φραγή κλήσεων στα μηνύματα δεν απαντάνε και δεν έχω καμία άλλη πληροφορία για αυτούς, πλήρωσα με αντικαταβολή, απόδειξη δεν μου έβαλαν στο δέμα δεν γράφει τα στοιχεία τους αλλά μόνο της εταιρείας κουριερ, αν έχει βρεθεί κάποιος σε αυτή την περίπτωση πείτε μου τι κάνατε η να πάρω αυτό που παράγγειλα η να μου επιστρέψουν τα χρήματα!
Συνεννοησου με την τραπεζα σου λογικα θα εχουν επιπλεον στοιχεια οπως κανενα email για να συνεννοηθεις μαζι τους αν θες αλλαγη προιοντος ωστε να παρεις αυτο που παρηγγειλες, εναλλακτικα κανε αμφισβητηση συναλλαγης αν θες τα χρηματα σου πισω. Αν δεν εχουν κοψει παραστατικο και δεν εχουν αδειασει τον λογαριασμο θα παρεις τα λεφτα σου πισω. Δεν ειμαι αυθεντια στα τραπεζικα αλλα καπως ετσι παει, ρωτα και την τραπεζα σου πιο σιγουρα να σου πουν!
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
358
Likes
1.180
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δάση Βόρειου Καναδά
Παγια τακτικη των συγχρονων κινεζων ΑΠΑΤΕΩΝΩΝ.
Πληρωνεις για κουστουμι, σου στελνουν "κορδονια" και σου λενε να σου κανουν μια εκπτωση 20-30% για να το ξεχασεις.,
Αν δεν πληρωσες μεσω εγγυημενου μεσολαβητη (πχ PayPal, οι οποιοι ελεγχουν συνεχως για τετοιους απατεωνες) για να σε αποζημιωσει, ξεχνα το.
Ελπιζω να μην ηταν υψηλου κοστους η αγορα σου, αλλα την επομενη φορα, ψαξε για αξιολογησεις κι εφοσον δεν εχουν, τρεχα....
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.924
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Αν έχεις να κάνεις απευθείας με το προμηθευτή και όχι με κάποιον ενδιάμεσο, όπως επίσης παρέλαβες όπως λες το δέμα, λίγα πράγματα μπορείς να κάνεις δυστυχώς.
Θα σου έλεγα αμφισβήτηση συναλλαγής στη τράπεζα σου ακόμα κι αν δεν είχες ελπίδες, αλλά όπως λες πληρωσες με αντικαταβολή...Δύσκολα τα πράγματα.
Καταγγελία στο συνήγορο του καταναλωτή μπας και σωθεί κανένας άλλος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.619
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom