Ryanair Ακύρωση ταξιδίου. Επιστροφή χρημάτων

paefstra

Member
Μηνύματα
12.936
Likes
40.784
Εμάς μας άλλαξαν την πτήση από Θεσσαλονίκη για Μπέργκαμο με το έτσι-θέλω και χωρίς να μας ενημερώσουν. Ενώ θα πετούσαμε Πέμπτη 14 Απριλίου, διαπίστωσα μόνος μου μπαίνοντας στην εφαρμογή ότι η πτήση μας πήγε Παρασκευή 15 Απριλίου (που δεν μας βολεύει). Ψάχνω να δω τι μπορώ να κάνω.
Παιρνεις πισω τα χρηματα αμεσα οταν ερθει μειλ και δεν αμφισβητεις καμια συναλλαγη χωρις λογο. Η αμφισβητηση θα σου χρειαστει μονο αν η εταιρεια αρνειται το refund και η Ραιαν δεν το αρνειται, μαλιστα το δινει γρηγορα.
 

patsman

Member
Μηνύματα
191
Likes
523
Παιρνεις πισω τα χρηματα αμεσα οταν ερθει μειλ και δεν αμφισβητεις καμια συναλλαγη χωρις λογο. Η αμφισβητηση θα σου χρειαστει μονο αν η εταιρεια αρνειται το refund και η Ραιαν δεν το αρνειται, μαλιστα το δινει γρηγορα.
Όντως έτσι είναι. Μίλησα με έναν εκπρόσωπο της Ryan στο chat και μου είπε ότι όταν οριστικοποιηθεί η αλλαγή, θα μου έρθει e-mail για να ζητήσω είτε refund είτε αλλαγή πτήσης.
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
463
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Καλησπέρα, θέλω να ακυρώσω μια πτήση που έχω τις επόμενες μέρες, διότι έπαθα σοβαρό κάταγμα στο πόδι και δε θα μπορέσω να ταξιδεψω. Επικοινώνησα με τη Ryanair και μου ζήτησαν την ιατρική γνωμάτευση που τους έστειλα, μεταφρασμένη και σε ηλεκτρονική μορφη. Ξέρει κανείς ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω σε αυτήν την περίπτωση για να τη μεταφράσω επίσημα; Διότι η γνωμάτευση που έχω είναι προφανώς στα ελληνικά και χειρόγραφη από το Νοσοκομείο.
Έγινε τελικά δεκτό το αίτημά σου για επιστροφή χρημάτων;

Με κάταγμα στο πόδι κι εγώ και σκέφτομαι να ζητήσω επιστροφή χρημάτων. Έχω δύο πτήσεις με Ryanair και δύο με easyJet. Και οι δύο εταιρείες αναφέρουν ότι είναι στη διακριτική τους ευχέρεια να κάνουν επιστροφή χρημάτων σε περίπτωση "σοβαρής ασθένειας". Το έχει πετύχει κανείς για κάταγμα το οποίο επιβάλλει ακινησία; Φυσικά θα προσκομίσω μεταφρασμένο χαρτί από το νοσοκομείο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.747
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom