Wizz Air Ακυρώσεις και αλλαγές ώρας/μέρας πτήσης από Wizzair

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Εχοντας φαει 2 ακυρωσεις στις 4 κρατησεις που εχω κανει τα τελευταια χρονια με Wizz, ξερω απο πρωτο χερι πως αν η ακυρωση γινει 14 μερες πριν το ταξιδι, οπως και σ αυτη την περιπτωση , δεν οφειλουν τιποτε, πλην την επιστροφη χρηματων η την επιστροφη του ποσου στον λογαριασμο σου στη wizz με προσαυξηση 20%. Διαφορετικα δεχεσαι την προταση τους για Λονδινο.
Τη δευτερη ακυρωση μαλιστα την ειχα τοσο βεβαιη που εκανα την κρατηση μονο και μονο για να ανανεωσω το credit μου που πηγαινε να ληξει. Ειναι η μονη εταιρεια που εχω πονταρει στο οτι το ταξιδι δεν θα γινει...
Μάλιστα, κατάλαβα...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Μάλιστα, κατάλαβα...
Aπο οτι ειδα καταργησε ολες τις πτησεις για και απο Λιθουανια.
Εγω εκανα πτηση για Λιθουανια το 2018, αλλα παλι απο σποντα. Το μισο αεροπλανο ειχε επιβατες που μεταφερθηκαν απο πτηση που καταργησαν μεσοβδομαδα.
Ετσι περσι αναγκαστηκα να κλεισω για Λιθουανια με Star Alliance εισιτηρια για να εξασφαλισω οτι θα γινει το ταξιδι.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Δηλαδή οποια κράτηση 14 μέρες πριν την πτήση, γίνεται με δαύτους, είναι λίγο ρωσική ρουλέτα μιας και ακυρώνουν πτήσεις τόσο συχνά.
Μπορούν να στην ακυρώσουν και δεν αποζημιώνουν για έξτρα έξοδα που έχεις κάνει για το ταξίδι αυτό. Βλέπε διανυκτερευσεις, ενοικίαση αυτοκινήτου, εισιτήρια πχ για κάποια συναυλία η κάποιο αθλητικό event.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Δηλαδή οποια κράτηση 14 μέρες πριν την πτήση, γίνεται με δαύτους, είναι λίγο ρωσική ρουλέτα μιας και ακυρώνουν πτήσεις τόσο συχνά.
Μπορούν να στην ακυρώσουν και δεν αποζημιώνουν για έξτρα έξοδα που έχεις κάνει για το ταξίδι αυτό. Βλέπε διανυκτερευσεις, ενοικίαση αυτοκινήτου, εισιτήρια πχ για κάποια συναυλία η κάποιο αθλητικό event.
Πρεπει να εχεις σχεδιο B.
Η Λιθουανια συνδεεται φτηνα με Πολωνια. Δεν ειναι δυσκολο να βγαλεις σχεδιο Β.
Δεν χρειαζεται πανικος. Απλα στη στραβη πας για μαλλι (φτηνο εισιτηριο) και βγαινεις κουρεμενος.
 

Aganaktisi

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Συγγνώμη, δεν πρέπει σε αυτές τις περιπτώσεις ή να επιστρέψουν τα λεφτά του εισιτηρίου ή να τους προωθήσουν με άλλη πτήση/εις στον τελικό προορισμό; Πώς γίνεται να τους αφήσουν Λονδίνο;!:rolleyes-80:
Μας ρωτησαν θελετε επιστροφη χρηματων η να σας παμε λονδινο.... Και εμεις ειχαμε κλεισει βιλνιους-αθηνα.... Επιστρεφουν μόνο αυτά τα χρηματα ούτε του πηγαινε βιλνιους ουτε τη διαμονή δεν σηκώνουν τηλ και στην ουσια σου λενε κοψε το λαιμό σου
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Μας ρωτησαν θελετε επιστροφη χρηματων η να σας παμε λονδινο.... Και εμεις ειχαμε κλεισει βιλνιους-αθηνα.... Επιστρεφουν μόνο αυτά τα χρηματα ούτε του πηγαινε βιλνιους ουτε τη διαμονή δεν σηκώνουν τηλ και στην ουσια σου λενε κοψε το λαιμό σου
To πήγαινε με ποιά εταιρεία είναι;Δεν αλλάζει;Εχετε κλείσει και ξενοδοχείο και αυτοκίνητο
 

Aganaktisi

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
To πήγαινε με ποιά εταιρεία είναι;Δεν αλλάζει;Εχετε κλείσει και ξενοδοχείο και αυτοκίνητο
Διαμονη ναι, αυτοκινητο οχι, ειναι με Ryanair κ δεν δικαιουμαστε λεφτά πισω οπως διαβασα, αλλα αυτοι δεν φταινε η πτηση θα γινει κανονικα
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Διαμονη ναι, αυτοκινητο οχι, ειναι με Ryanair κ δεν δικαιουμαστε λεφτά πισω οπως διαβασα, αλλα αυτοι δεν φταινε η πτηση θα γινει κανονικα
Η διαμονή είναι ακυρώσιμη;Αν ναι τότε τα μόνα χρήματα που χάνετε είναι τα εισιτήρια του πήγαινε.Αν όχι και δεν ακυρώνεται τότε θα πάρετε τα χρήματα από Wizz και θα φροντίσετε να γυρίσετε με άλλο τρόπο όπως σας είπαν παραπάνω.Δεν υπάρχει άλλος τρόπος.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Μας ρωτησαν θελετε επιστροφη χρηματων η να σας παμε λονδινο.... Και εμεις ειχαμε κλεισει βιλνιους-αθηνα.... Επιστρεφουν μόνο αυτά τα χρηματα ούτε του πηγαινε βιλνιους ουτε τη διαμονή δεν σηκώνουν τηλ και στην ουσια σου λενε κοψε το λαιμό σου
Δείτε μήπως γυρίσετε πίσω μέσω Βαρσοβιας, Βερολίνου ή Βιεννης... Συνηθως αυτές οι πόλεις έχουν απευθείας πτήσεις για Βιλνιους.
Ευτυχως δεν μου έχει τύχει ακύρωση με την Wizz παρα μόνο οι χειρότερες αναταράξεις που έχω ζήσει ποτε (θα μου πείτε δεν φταίει η εταιρεία αλλά όπως και να’χει ήταν μια άσχημη εμπειρία :p )
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Κλεινετε απο Kaunas η Vilnius ενα βραδινο εισιτηριο με το λεωφορειο για Βαρσοβια με 15-20 ευρω με τη Lux express που εχει τρομερα καλες θεσεις και συνθηκες ταξιδιου και γλιτωνετε και τα εξτρα λεφτα για μεταφορα βαλιτσας της αεροπορικης. Το πρωι ειστε στο κεντρο της Βαρσοβιας. Κανετε και μια βολτα, παιρνετε ενα uber για το αεροδρομιο και πετατε με τη φτηνοτερη πτηση που θα βρειτε απο Βαρσοβια για Αθηνα.
Αυτο το ειναι το πιο οικονομικο σχεδιο Β για καθε μερα που θελει να φυγει καποιος απο Λιθουανια και δεν εχει απ ευθειας πτηση. Σιγα μην ακυρωνα ταξιδι επειδη ακυρωθηκε μονο μια πτηση και ειδικα της επιστροφης.
Προσοχη οταν ζητησετε επιστροφη χρηματων να μη συναινεσετε να μπουν στο account σας στη Wizz αλλα στην πιστωτικη, γιατι μετα θα μεινουν δεσμευμενα εκει μεχρι να ξανακλεισετε εισιτηριο.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.851
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Προσοχη οταν ζητησετε επιστροφη χρηματων να μη συναινεσετε να μπουν στο account σας στη Wizz αλλα στην πιστωτικη, γιατι μετα θα μεινουν δεσμευμενα εκει μεχρι να ξανακλεισετε εισιτηριο.
Ναι, εγω την πατησα... Ποσο καιρο μπορω να αφησω το ποσο στο λογαριασμο μου;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.685
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom