Περού Αμαζόνιος- Iquitos, Πουερτο Μαλδοναδο ή Manu

Μηνύματα
6
Likes
1
Καλά απίθανο δεν είναι να κολλήσεις ζικα, εγώ την τελευταία διετία κόλλησα 3 φορές κι ενδεχομένως κι άλλες που δε μου διεγνωσθη. Έχω φίλο στην Αβάνα που έχει κολλήσει συνολικά 8 φορές ζικα και δαγγειο πυρετό.
Οοου!! Άρα όπως Κ να χει το εξάμηνο δε το γλυτωνω! Κ υποτίθεται στην Κούβα δεν έχει ζικα. Εγώ έπαθα σοκ με την αδερφή που έπαθε ελονοσία με χάπια. Ελπίζω να είναι καλά η κοπέλα. Κ εσύ να μη ξαναπαθεις τπτ.
 

annoulafolle

Member
Μηνύματα
21
Likes
259
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ-Ανταρκτική
Καλά απίθανο δεν είναι να κολλήσεις ζικα, εγώ την τελευταία διετία κόλλησα 3 φορές κι ενδεχομένως κι άλλες που δε μου διεγνωσθη. Έχω φίλο στην Αβάνα που έχει κολλήσει συνολικά 8 φορές ζικα και δαγγειο πυρετό.
Καταπληκτικά! Μόλις μου έκανες την καρδιά περιβόλι.... Και γω που νόμιζα ότι ήταν απλά κάτι πολύ σπάνιο. Να σε ρωτήσω πως κατάλαβες ότι έχεις προσβληθεί από ζίκα; Γενικά έχω διαβάσει ότι τα συμπτωματα είναι τόσο ελαφριά, που μπορεί να μην το καταλάβεις καν. Γι'αυτό λένε ότι για να είναι κανείς σίγουρος ότι δεν έχει προσβληθεί, μόνο με εξετάσεις αίματος μπορεί να το διαπιστώσει.

Οοου!! Άρα όπως Κ να χει το εξάμηνο δε το γλυτωνω! Κ υποτίθεται στην Κούβα δεν έχει ζικα. Εγώ έπαθα σοκ με την αδερφή που έπαθε ελονοσία με χάπια. Ελπίζω να είναι καλά η κοπέλα. Κ εσύ να μη ξαναπαθεις τπτ.
Είναι μία χαρά η αδερφή μου και ετοιμάζεται ξανά για Γκάνα με τον καινούριο χρόνο. Αν τα καταφέρω λέω να τη συνοδέψω αυτή τη φορά:)
 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καταπληκτικά! Μόλις μου έκανες την καρδιά περιβόλι.... Και γω που νόμιζα ότι ήταν απλά κάτι πολύ σπάνιο. Να σε ρωτήσω πως κατάλαβες ότι έχεις προσβληθεί από ζίκα; Γενικά έχω διαβάσει ότι τα συμπτωματα είναι τόσο ελαφριά, που μπορεί να μην το καταλάβεις καν. Γι'αυτό λένε ότι για να είναι κανείς σίγουρος ότι δεν έχει προσβληθεί, μόνο με εξετάσεις αίματος μπορεί να το διαπιστώσει.
Όντως είναι πολύ ελαφριά τις περισσότερες φορές, είναι σίγουρος ότι έχω κολλήσει περισσότερες. Ναι, με εξέταση αίματος, γιατί υπήρχαν υποψίες ότι είχα κολλήσει dengue. Ο χαμηλός αλλά επίμονος πυρετός σε χώρα που δε βρίσκεις ούτε αντιπυρετικό ήταν το θέμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom