Αμερικάνικες και άλλες ξένες σειρές!!

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Είναι του National Geographic παραγωγή και δείχνει πώς έφτασε και στην Αμερική ο Έμπολα και ξέσπασε από το πουθενά επιδημία.

Πραγματικά στο πρώτο επεισόδιο, μέχρι εκεί έχω φτάσει, κρατάς την ανάσα σου. Τώρα θα σκιστεί κανά γάντι, τώρα θα του πέσει το φιαλίδιο, τώρα θα αρρωστήσουν όλοι....Πολύ ρεαλιστική μέχρι στιγμής. Βασίζεται σε πραγματικά γεγονότα και είναι μίνι σειρά, νομίζω 6 επεισόδια.
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Από netflix πολύ ωραία σειρά με 4 επεισόδια ειναι το "when they see us" πρόκειται για πραγματική ιστορία, στο τέλος έχει και μια εκπομπή με την Oprah που είχε τους ίδιους τους ανθρώπους που βίωσαν αυτή τη τραγική ιστορία.
Θα συμφωνήσω απόλυτα για το When they see us! Μαζί με το Τσερνόμπιλ κατά τη γνώμη μου ήταν ό,τι καλύτερο είδα μέσα στο 2019 (άντε βάζω και το Fauda ένα σκαλί παρακάτω). Δε θα ξεχάσω την εβδομάδα που το έβλεπα, αλλά και τις επόμενες μέρες, ότι είχα τόσο θυμό μέσα μου για την αδικία... Συγκλονιστική σειρά, ιστορία, όλα! Και η εκπομπή της Όπρα είναι must μετά την ολοκλήρωση της σειράς. Πωπω τι κλάμα και τι νεύρα...! Πρέπει να τη δείτε παιδιά!
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Σε αυτές τις μίνι σειρές που λένε οι παραπάνω, προσθέστε και το Unbelievable, επίσης του Netflix επίσης αληθινή ιστορία δύο γυναικών αστυνομικών οι οποίες αρχίζουν να ερευνούν μια υπόθεση πολλών, και περίεργα παρόμοιων, βιασμών.
Φοβερή και αυτή. Απόδειξη πώς ακόμα και ένα άτομο (άντε δύο) μπορούν να κάνουν τη διαφορά. Προτείνεται.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Τσέρνομπιλ.. Πολύ ρεαλιστικό και μας φέρνει αναμνήσεις τους μεγαλύτερους απο μας.. ένας κύκλος με 5 επεισόδια και τέλος.. Δεν ξέρω βέβαια για την αυθεντικότητα των γεγονότων μιας και απο οτι ακούω υπάρχουν και δω θεωρίες συνομωσίας.. Μου έκανε εντύπωση η δήλωση Γκορμπατσώφ ότι ήταν μάλλον η βασική αιτία κατάρρευσης της Σοβιετικής Ένωσης και μάλλον έχει δίκιο αν αναλογιστούμε και τους πόρους που αναλώθηκαν σε όλη αυτή τη καταστροφή..
Μόλις το τελείωσα κι εγώ. Όντως η δήλωση Γκορμπατσώφ, σε συνδυασμό με ό,τι είδαμε, ήταν φοβερή. Διάβασα κι εγώ μετά ότι πολλά από αυτά που έδειξε δεν είναι πραγματικά γεγονότα. Πχ. σε σχέση με την ιστορία του πρωταγωνιστή, της άλλης φυσικού, κάποιων urban legends που ενσωματώθηκαν κτλ. Με χάλασε αρκετά γιατί καθ' όλη την διάρκεια είχα σχηματίσει την εντύπωση ότι η σειρά έδινε έμφαση στην ακρίβεια των γεγονότων. Δεν ξέρω αν είχε κάποιο disclaimer στην αρχή που δεν πρόσεξα.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Τόσα χρόνια δεν είχα δει ότι υπάρχει θέμα με τις σειρές!!!!
Έχω κατεβάσει το Grace and Frankie.Από τις καλές σειρές που έχω δει.
Είμαι στην τρίτη σεζόν.Μόλις κατέβασα και το The hot zone.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Βλέπω το Mindhunter του Ντειβιντ Φίντσερ.
Πολύ καλή σειρά, δεν περίμενα και τίποτα άλλο από Φίντσερ, και είναι του Netflix.

Ακολουθεί την πορεία δύο πρακτόρων του FBI τη δεκαετία του 70, οι οποίοι ήταν ουσιαστικά οι πρωτεργάτες της δημιουργίας προφίλ εγκληματιών, και οι πρώτοι που καθιέρωσαν τον τίτλο "serial killer". Οι συνεντεύξεις που παίρνουν κατά την διάρκεια των επεισοδίων βασίζονται σε πραγματικές συνεντεύξεις (τις οποίες τις έψαξα και βρήκα ανατριχιαστικές λεπτομέρειες, δεν ξέρω αν το συστήνω).

Η σειρά δεν έχει καθόλου δράση μεν, αλλά σε κρατάει σε τρομερή αγωνία, ειδικά στις συνεντεύξεις δε. Οι πρωταγωνιστές άγνωστες φάτσες αλλά πραγματικά συγκλονιστικοί.

Το κακό δυστυχώς είναι ότι η σειρά αν και προοριζόταν για 5 σεζόν, μπαίνει προσωρινά (?) σε πάγο. Δεν ανακοινώθηκαν χαμηλά νούμερα αλλά ότι ο Φίντσερ έχει βαρύ πρόγραμμα λέει, και θέλει να κάνει μια ταινία στο νετφλιξ λέει, και μια άλλη σειρά ταυτόχρονα λέει.
Αν "ξεφορτώσει" ίσως επανέλθει στο πρότζεκτ. Μάααααιστα.
Οπότε μένουμε με τις 2, πολύ καλές όμως, σεζόν.
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Έχω κατεβάσει το Grace and Frankie.Από τις καλές σειρές που έχω δει.
Είμαι στην τρίτη σεζόν.Μόλις κατέβασα και το The hot zone.
Κατεβάσει? Εννοείς σου έφερε ο θείος από την Αμερική κασέτες με τις σεζόν. Παρακαλώ να προσέχουμε τις λέξεις μας ;)
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Τόσα χρόνια δεν είχα δει ότι υπάρχει θέμα με τις σειρές!!!!
Έχω κατεβάσει το Grace and Frankie.Από τις καλές σειρές που έχω δει.
Είμαι στην τρίτη σεζόν.Μόλις κατέβασα και το The hot zone.
Λατρεύω grace and frankie κ ειδικά την λιλι τομλιν. Ξεκίνησα προχθές την 4η σεζόν στο νετφλιξ
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για πείτε τη γνώμη σας για το westworld.
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κιλιμάντζαρο
Η πρώτη σαιζόν ήταν εξαιρετική και για μένα από τις καλύτερες επιστημονικής φαντασίας. Καλοί ηθοποιοί, ωραίοι διάλογοι και μπόλικο σασπενς.

Τη δεύτερη σαιζόν κάπου στην αναμονή την έχασα και τελικά δεν την είδα ποτέ. Διάβασα μπόλικες αρνητικές κριτικές μετά και μου είπαν τα ίδια και φίλοι μου. Οποτε είπα να μην χαλάσω την αίσθηση που μου αφησε. Για κάποιο λόγο έπαθε lost και αυτή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom