Αμερικάνικες και άλλες ξένες σειρές!!

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.770
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Suburra, αστυνομικό θρίλερ που εξελίσσεται στη Ρώμη και που περιγράφει το πως η Εκκλησία, το Κράτος και το οργανωμένο έγκλημα συγκρούονται και θολώνουν τα όρια ανάμεσα στο νόμιμο και το παράνομο, στην αδυσώπητη αναζήτηση για δύναμη. Στην καρδιά της ιστορίας, βρίσκουμε τρεις νεαρούς άνδρες με διαφορετικά υπόβαθρα, φιλοδοξίες και πάθη. Οι τρεις άνδρες θα πρέπει να δημιουργήσουν συμμαχίες για να εκπληρώσουν τις επιθυμίες τους.
Ωραία σειρά με γρήγορο ρυθμό και ανατροπές, δεν το περίμενα από ιταλική σειρά.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.555
Likes
12.627
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
The Fall....λογικά κάπου θα έχει αναφερθεί μέσα στο νήμα μια και είναι παλιά σειρά...εγώ όμως τώρα την ανακάλυψα!
Τελείωσα τον πρώτο κύκλο και μου άρεσε πολύ. Πρωταγωνιστής ο (κρυόκωλος) Mr Gray στο ρόλο του σήριαλ -μερακλή- κιλερ αλλά την παράσταση την κλέβει πανηγυρικά η γυναικάρα Γκίλιαν (στα 45++ της τύφλα να έχουν οι 25ρες) στο ρόλο της Αρχιντέτεκτιβ και με attitude που θα εκτιμήσουν δεόντως τα αγοράκια :p διαμαρτύρομαι έντονα για την εξόντωση συγκεκριμενου αστυνομικού από τα πρώτα επισοδεια κ ελπίζω να επανορθώσουν στα επόμενα!
Καλογυρισμένη σειρά που εκτυλίσσεται στο...ανήσυχο Μπέλφαστ κ ωραίες Brit...ατάκες με τη χαρακτηριστική προφορά.
 
Last edited:

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Les Grands Mythes (2014)

Γαλλική σειρά ανιμέσιον με θέμα την Ελληνική μυθολογία. Η αφήγηση των μύθων συνοδεύεται από κινουμένα σχεδία και έργα τέχνης, καθώς και γενεαλογικά δέντρα. Είναι απίστευτο πως στην Δυτική τέχνη υπάρχει ένα τουλάχιστον έργο σχεδόν για κάθε σκηνή της Ελληνικής μυθολογίας. Ξεκινώντας βέβαια από τα έργα των ίδιων των προγόνων μας, μέχρι την Αναγέννηση, μέχρι την μοντέρνα τέχνη. Τα έχουν καλύψει όλα. Τα συμπληρωματικά κινούμενα σχέδια είναι καλάισθητα.
Η ιστορία ξεκινάει από την θεογονία του Ησίοδου και η πρώτη σεζόν 20 επεσιοδίων καλύπτει την ζωή Θεών και ημίθεων. Η δεύτερη σεζόν 10 επεισοδίων, η οποία έχει και μεγαλύτερη συνοχή και λεπτομέρεια καλύπτει τον Τρωικό πόλεμο. Μακάρι να κάνουν και τρίτη σεζόν με την Οδύσσεια.

Στην Ελλάδα πρέπει να το έχει δείξει το Βουλή TV, ενώ κάποια επεισόδια βρίσκονται και online.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Babylon Berlin (2017-)

Είδα τις πρώτες δύο σεζόν, που είναι σχεδόν αυτοτελείς σαν σύνολο, και βασίζονται στο πρώτο από τα βιβλία με ήρωα τον επιθεωρήτη Gereon Rath. Αστυνομικό νουάρ σε ιστορικό υπόβαθρο.
Βερολίνο, δεκαετία του 1920. Το οποίο, με τα τοσα πολιτικά ρεύματα και φράξιες κτλ. πρέπει να ήταν Βαβυλώνα, που λέει και ο τίτλος. Τζαζ κλαμπ, αντικομφορμισμός, πατερνόστερ, ψυχανάλυση, όλο το σκηνικό. Νομίζω αν το δεις σαν να διαβάζεις αστυνομικό μυθιστόρημα, που έχει αναγκαία τις υπερβολές του και τις πολυπλοκότητές του, είναι πολύ απολαυστικό και με τέλος (τελευταία 2 επεισόδια) με φοβερή αγωνία. Και αισθάνομαι ότι έμαθα και κάτι για την δημοκρατία της Βαϊμάρης.
Δημιουργός ο γνωστός Tom Tykwer (Τρέξε Λόλα, τρέξε κτλ.)
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.555
Likes
12.627
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Las Chicas de Cable Ισπανική σειρά του Netflix...γυναίκες που εργάζονται σε μια τηλεφωνική εταιρία στη δεκαετία του 1920. Ωραία εικόνα, όμορφες γυναίκες με τα υπέροχα φορέματα κ χτενίσματα της εποχής συν ότι οι διάλογοι είναι στα αγαπημένα μου ισπανικά! Η πλοκή έχει ενδιαφέρον, έρωτες προδοσία και ίντριγκα - γνωστή η συνταγή σε μια εποχή που οι γυναίκες υπήρχαν κυρίως ως διακοσμητικά στοιχεία και κανείς δεν τις έπαιρνε στα σοβαρά . Ακόμα είμαι στον πρώτο κύκλο, δεν ξέρω αν θα με κρατήσει ως το τέλος ( αν δεν είναι κάτι πολύ ενδιαφέρον έχω δυσκολία προσήλωσης) -για την ώρα βλέπεται πολύ ευχάριστα πάντως.
 
Last edited:

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Αν σας αρέσουν τα Ινδικά.Bad boy billionaires στο Nefflix.Τρία ντοκυμαντέρ είναι για αντίστοιχους επιχειρηματίες/"κακά παιδιά."Το ένα έχει και ταξιδιωτικό/αεροπορικό ενδιαφέρον καθώς αναφέρεται στην Kingfisher airlines. ΄Οσοι ταξιδέψατε στην Ινδία μετά το 2005 πιθανόν να την ξέρετε.Ο ίδιος ιδιοκτήτης είχε και την ομώνυμη και πολύ διαδεδομένη μπύρα.Τώρα μάχεται δικαστικά για να μην εκδοθεί από την Αγγλία στην Ινδία.
 

8avos

Member
Μηνύματα
650
Likes
6.355
The Queen's Gambit

AE01A7F8-2804-4325-8961-B8731EAA7F1F.jpeg


• Μίνι σειρά επτά επεισοδίων,πραγματικό διαμαντάκι όπου ξεδιπλώνεται το πάθος της Μπεθ Χάρμον για καριέρα,σ ένα κόσμο που δεν είναι "φτιαγμένος" για γυναίκες της κάστας της μέχρι εκείνη την στιγμή.

Κάπου στα '60 ies αναζητά να βρεί κάπου να ανήκει,επιζών από δυστήχημα,η εννιάχρονη Μπέθ.Η πρόνοια αναλαμβάνει να την στείλει στο ορφανοτροφείο,παντελώς μόνη στον κόσμο,μέχρι που στο υπόγειό του αναγνωρίζεται ένα περίεργο ταλέντο της μέσα απ τον μοναχικό επιστάτη,σ ένα άγνωστο για τις γυναίκες παιχνίδι,το σκάκι!

Με τον ιδιόρυθμο χαρακτήρα της,ο οποίος όλο και περισσότερο γίνεται αποδεκτός,άθελά της,καταλήγει να βρίσκεται στην πρώτη θέση των κορυφαίων σκακιστών του κόσμου.

Η μεγάλη πρόκλησή της είναι να παίξει στο παγκόσμιο τουρνουά σκακιού,με τους μετρ του είδους που δεν είναι άλλοι απ τους Ρώσσους,μόνο που θα πρέπει να μεταβεί στην Σοββιετική Ένωση για το σκοπό αυτό.

Εκεί μια γυναίκα,θα κάνει όλο τον κόσμο να ασχοληθεί μαζί της,στην "πατρίδα" του σκακιού,εκεί όπου τα παιδιά απ τα δύο τους χρόνια παίζουν ήδη σκάκι.

Απίστευτες ερμηνείες,εξαιρετικά κοστούμια και σκηνοθεσία.Στο IMDB έχει ήδη αποσπάσει 8,9στις δυο εβδομάδες κυκλοφορίας του.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
The Fall....λογικά κάπου θα έχει αναφερθεί μέσα στο νήμα μια και είναι παλιά σειρά...εγώ όμως τώρα την ανακάλυψα!
Ακολούθησα τη πρόταση σου και σκάλωσα.
Πολύ δυνατή σειρά με πλοκή! Τη συστήνω κι εγώ ανεπιφύλακτα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.313
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ακολούθησα τη πρόταση σου και σκάλωσα.
Πολύ δυνατή σειρά με πλοκή! Τη συστήνω κι εγώ ανεπιφύλακτα.
Πείτε δυο λόγια ρε παιδιά, τι αφορά;
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.555
Likes
12.627
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Πείτε δυο λόγια ρε παιδιά, τι αφορά;
σου αντιγράφω την παράγραφο που είχα γράψει τότε!


The Fall....λογικά κάπου θα έχει αναφερθεί μέσα στο νήμα μια και είναι παλιά σειρά...εγώ όμως τώρα την ανακάλυψα!
Τελείωσα τον πρώτο κύκλο και μου άρεσε πολύ. Πρωταγωνιστής ο (κρυόκωλος) Mr Gray στο ρόλο του σήριαλ -μερακλή- κιλερ αλλά την παράσταση την κλέβει πανηγυρικά η γυναικάρα Γκίλιαν (στα 45++ της τύφλα να έχουν οι 25ρες) στο ρόλο της Αρχιντέτεκτιβ και με attitude που θα εκτιμήσουν δεόντως τα αγοράκια :p διαμαρτύρομαι έντονα για την εξόντωση συγκεκριμενου αστυνομικού από τα πρώτα επισοδεια κ ελπίζω να επανορθώσουν στα επόμενα!
Καλογυρισμένη σειρά που εκτυλίσσεται στο...ανήσυχο Μπέλφαστ κ ωραίες Brit...ατάκες με τη χαρακτηριστική ιρλανδέζικη προφορά.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Πείτε δυο λόγια ρε παιδιά, τι αφορά;
Όπως τα έγραψε η Εύα, το κυνήγι ενός serial killer από την αστυνομία του Belfast στην οποία συνδράμουν και άλλοι από την Αγγλία. Καλό, ώστε να σου κρατήσει αμείωτο το ενδιαφέρον στην οθόνη, τουλάχιστον όσα έχω δει ως τώρα.

διαμαρτύρομαι έντονα για την εξόντωση συγκεκριμενου αστυνομικού από τα πρώτα επισοδεια κ ελπίζω να επανορθώσουν στα επόμενα!
Είδα χθες βράδυ το επεισόδιο που τον γαζώσανε (χωρίς να καταλάβω απόλυτα το γιατί), φέτες ο τύπος δε το συζητώ, και η Gillian δεν έχασε ευκαιρία :haha: :haha:
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.555
Likes
12.627
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Όπως τα έγραψε η Εύα, το κυνήγι ενός serial killer από την αστυνομία του Belfast στην οποία συνδράμουν και άλλοι από την Αγγλία. Καλό, ώστε να σου κρατήσει αμείωτο το ενδιαφέρον στην οθόνη, τουλάχιστον όσα έχω δει ως τώρα.


Είδα χθες βράδυ το επεισόδιο που τον γαζώσανε (χωρίς να καταλάβω απόλυτα το γιατί), φέτες ο τύπος δε το συζητώ, και η Gillian δεν έχασε ευκαιρία :haha: :haha:
μην κάνεις σπόιλερ!!!
Θα έλεγα ότι τα πρώτα επεισόδια είναι πολύ καλύτερα, αργότερα κάνει λίγο κοιλιά το σενάριο αλλά η Gillian σώζει την παρτίδα κ κρατάει αμείωτο το ενδιαφέρον!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom