Αμερικάνικες και άλλες ξένες σειρές!!

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.321
Likes
3.440
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Του Κόσμου
Δεν ξέρω αν έχει γραφτεί πιο πάνω -- Stateless -- μίνι δραματικη σειρά 6 επεισοδίων που διαδραματίζεται σε ένα κέντρο κράτησης μεταναστών στην Αυστραλία (το οποίο σε σχέση με αυτά των νησιών μας μοιάζει με ξενοδοχείο) κ δείχνει πως κάθε μέρα που περνάει φθείρει/αλλοιώνει κ ισοπεδώνει τους χαρακτήρες , είτε αυτοί είναι οι μετανάστες είτε οι απλοι υπαλληλοι-φύλακες , είτε οι υπεύθυνοι που πρέπει να πάρουν σκληρές αποφάσεις για το ποιος θα πάρει visa κ ποιος όχι.

Έξοχη σειρά όπου δεν υφίσταται happy end , της οποίας παραγωγός είναι η Κέιτ Μπλάνσετ που έχει περάσει χρόνο επισκεπτόμενη κέντρα όπως των Ροχινγκια (Μπαγκλαντές - Μυανμάρ).
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Ολοκλήρωσα μόλις το Φλαμανδικό Tabula Rasa ,μια σειρά 9 επεισοδίων που περιστρέφεται γύρω από τη ζωή μιας γυναίκας που έπαθε περιστασιακή αμνησία μετά από ατύχημα της.

Αν και ξεκίνησε σχετικά δύσκολα με μεγάλες παρανοήσεις και στοιχεία κακού θρίλερ, από το 4ο επεισόδιο και μετά που εξηγούνται κάποια πράγματα άρχισε να με τραβάει πάρα πολύ, φτάνοντας σε ένα ανέλπιστο τέλος που ξεκαθαρίζουν όλα.

Τη συστήνω χωρίς δεύτερη σκέψη και πάω για την επόμενη. ;)
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Είδα και εγώ το Stateless.

Δε θέλω να πω πολλά, αλλά μάλλον θα πω.
Για όσους ζούμε από πολύ κοντά το μεταναστευτικό, η σειρά δεν μας έμαθε κάτι καινούριο. Άλλωστε τι ΚΥΤ Αυστραλίας, τι ΚΥΤ Σάμου? Οι ίδιες τραγικές ιστορίες. Τόσες πολλές ομοιότητες. Χωρισμένες οικογένειες, πνιγμένα παιδιά, άνθρωποι εγκλωβισμένοι, τετραπληγικοί κολλημένοι σε ένα ΚΥΤ, διαλυμένες οικογένειες στο τέλος. Γεγονότα που συμβαίνουν αυτή τη στιγμή γύρω μας, και εμένα προσωπικά μου σφίγγουν το στομάχι. Για όσοι έχετε έρθει σε επαφή με το θέμα πιο επιδερμικά, μην παραξενευτείτε με τα γεγονότα. Είναι ΑΚΡΙΒΩΣ έτσι.
Και ένα από τα θλιβερά είναι και η συμπεριφορά πολλών (υψηλά αμειβόμενων κιόλας) εργαζομένων. Κάποιοι είναι και επιστήμονες. Ας το αφήσω αυτό. Βασικά τι να πρωτοπιάσεις και τι να πρωτοαφήσεις.

Τελειώνοντας τη σειρά, καθόμασταν σε ένα μπαράκι με τη σύζυγο και συζητούσαμε ποια μπορεί να είναι η λύση σε όλο αυτό. Σκεπτόμενος φωναχτά είπα: "εμείς εδώ συζητάμε για το μεταναστευτικό πίνοντας κοκτειλάκια, και την ίδια στιγμή κάποια παιδιά μπορεί να πνίγονται".

Δεν το χωράει ο νους.

Δείτε τη σειρά, είναι πολύ καλή. Δυστυχώς.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Ωπ! καλά που το θύμισες το στέιτλες, έχω ξεκινήσει εδώ και μέρες το underground railroad αλλά δεν με τραβάει να το συνεχίσω, αν και νιώθω λίγο τύψεις που δεν μου άρεσε.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Ολοκλήρωσα μόλις τον «Αθώο» (El inocente) του τεράστιου Paolo Oriol.

«Ο Αθώος» είναι το νέο στοίχημα που κέρδισε το Netflix - Parallaxi Magazine

Για όσους είμαστε «άρρωστοι» με το συγκεκριμένο σκηνοθέτη & σεναριογράφο δε κάνει εντύπωση το γεγονός ότι η σειρά είναι εκπληκτική, γεμμάτη εναλλαγές και ανατροπές, τίποτα λιγότερο. Μακάρι να είχα χρόνο να τη δω απανωτά, γιατί είναι από εκείνες που δε σ' αφήνουν να τις παρατήσεις χωρίς να βάλεις το ένα επεισόδιο πίσω απ' τ' άλλο.
Ειλικρινά από τις πιο ωραίες σειρές ενός κύκλου που έχω δει. Τη συστήνω δίχως δεύτερη σκέψη.

Εντύπωση μου κάνει το γεγονός ότι ακόμα μια φορά, σε άλλη μια σειρά τελευταία, δίνεται έμφαση στην ανάδειξη κυκλωμάτων τράφικινγκ στην Ισπανία αλλά και στην εκμετάλλευση ανηλίκων από σημαίνοντα πρόσωπα, γεγονός που μόνο τυχαίο δε μπορεί να είναι. Δεν ήξερα ότι υφίσταται τέτοιο ζήτημα, όχι τουλάχιστον στις διαστάσεις με τις οποίες παρουσιάζεται...
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
ZeroZeroZero Διακινηση ναρκωτικων μεγαλων ποσοτητων, ιταλική μαφία (Καλαβρία) μεξικάνικη μαφία (Μοντερει) και οι διαμεσολαβητες αμερικανοί (Ατλαντικός Αφρική).. Τρεις ιστορίες που συνδεονται με την διακινηση, καλογυρισμένη λίγο πλατιάζει εκει στη Αφρική αλλά "βάσανα που έχει η ζωή".. Μου άρεσει.. 8 επεισόδεια .. έχω κανα 2 ακόμη.. οι φαν του είδους θα ικανοποιηθούν..
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.770
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Δεν ξέρω αν έχει γραφτεί πιο πάνω -- Stateless --
Είδα και εγώ το Stateless.
Όντως ενδιαφέρον σειρά καθώς όπως είναι προφανές αναφέρεται σε πραγματικά γεγονότα και αυτό που προκαλεί ενδιαφέρον είναι ότι παρόλο που αναφερόμαστε στην Αυστραλία που θεωρείται από τα σοβαρά και οργανωμένα κράτη, σε ένα από τα κέντρα κράτησης βρέθηκε μια αυστραλή πολίτης, η οποία αντιμετώπιζε ψυχολογικά προβλήματα και απορώ με τους τύπους εκεί πέρα πως δεν έκαναν μια απλή ταυτοπροσωπεία....αυτός ήταν και ο βασικός λόγος που είδα την σειρά καθώς για τα υπόλοιπα, τα βλέπουμε καθημερινά στην χώρα μας.
Πολλές από τις ιστορίες αυτών των ανθρώπων είναι συγκινητικές και σεβαστές αλλά τίθεται και το ερώτημα καθώς πάλι είναι επίκαιρο με το Αφγανιστάν....είναι δυνατόν 32 εκατομμύρια να φύγουν από την χώρα τους;;; Και ας πούμε ότι φεύγουν....που θα πάνε;;; Το καλύτερο θα ήταν να μείνουν στην πατρίδα τους και να την υπερασπιστούν....δεν είναι λύση τα μαζεύω και φεύγω.....όσοι και να είναι οι ταλιμπαν δεν νομίζω ότι μπορούν να τα βάλουν με 32 εκατομμύρια.....όμως θα χρειαστούν θυσίες....χωρίς μάχες δυστυχώς κανείς δεν κέρδισε την ελευθεριά του.....εκτός εάν υπάρχει παρασκήνιο που δεν γνωρίζουμε και οι ταλιμπαν που θέλουν να το παίξουν δημοκράτες, έχουν κάποιου είδους συμφωνίας με τα μεγάλα κεφάλια του παγκόσμιου κέντρου αποφάσεων......
Η σειρά υπάρχει στο Netflix.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Το καλύτερο θα ήταν να μείνουν στην πατρίδα τους και να την υπερασπιστούν....δεν είναι λύση τα μαζεύω και φεύγω
Χωρίς να θέλω να επεκταθώ μιας και το ζήτημα κάνει τζιζ, να πω ότι οι Έλληνες επειδή τα βρήκαν σκούρα φτάσανε μέχρι την άκρη του κόσμου, Αυστραλία, ΗΠΑ και δεν έκατσαν "να παλέψουν". Και δεν είχαν απέναντί τους πόλεμο, όπλα και τα σχετικά.
Επίσης, με αυτό το σκεπτικό θα μπορούσε να πει κανείς ότι και οι κάτοικοι του Βανουάτου και λοιπών χωρών να κάτσουν σπίτια τους. Και επειδή βυθίζεται το νησί τους? Τι πάει να πει κλιματική μετανάστευση? Να βρουν τρόπο.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.944
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Αυτό στο οποίο στέκεται ο @manolism, όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ, είναι η αυταπάτη ότι θα έρθουν να τους βοηθήσουν οι ΗΠΑ/ΕΣΣΔ (Ρωσία) ή *οποιαδήποτε* άλλη χώρα, για να αποκτήσουν την ελευθερία τους.

Όπως έχει δυστυχώς αποδείξει η ιστορία αναρίθμητες φορές, δεν "σπαταλάει" κάποιος άλλος δικές του ανθρώπινες ζωές ή ακόμα και δικά του χρήματα για να σε βοηθήσει απλά και μόνο από ανθρωπιά. Πιστεύω οι περιπτώσεις που έχει γίνει το αντίθετο (δηλ. να σε βοηθήσει χωρίς να έχει το μάτι του σε μεγαλύτερα μακροπρόθεσμα οφέλη από εσένα ή να προκαλέσει ζημιές σε τρίτους), στην παγκόσμια ιστορία, είναι πολύ λίγες... :(

Τα ηφαιστειογενή Βανουάτου μόνο που δεν βυθίζονται. Βάλε Μαλδίβες/Κιριμπάτι κλπ. Όμως σε αντίθεση με τους Αφγανούς, οι λίγοι χιλιάδες κάτοικοι των χωρών αυτών, δεν μπορούν να κάνουν απολύτως τίποτα για δύο λόγους. Πρώτον η συνεισφορά τους στην κλιματική αλλαγή είναι πρακτικά μηδενική. Δεύτερον, οι ατόλες στις οποίες κατοικούν, έτσι κι αλλιώς βυθίζονται, ακόμα και χωρίς την άνοδο της στάθμης της θάλασσας.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Το point είναι ότι "δεν είναι δικό μας πρόβλημα, ας βρουν λύση. Γιατί να μας επιβαρύνουν?". Αυτή η άποψη κυκλοφορεί, ειπωμένη με διάφορους τρόπους.
Προφανώς και δεν φταίνε οι άνθρωποι. Ούτε οι Αφγανοί φταίνε.

Το ότι είναι μερικές χιλιάδες δε λέει κάτι. Δηλαδή υπάρχει κάποιο όριο ανθρώπων που βοηθάμε? "Α παιδιά είστε 5000? Οκ κάτι θα κάνουμε. Α είστε παραπάνω? Κόψτε το λαιμό σας".

Το κοινό που έχουν οι Μαλδιβέζοι και οι Αφγανοί είναι ότι για το πρόβλημά τους ευθύνεται άλλος. Απλά αυτός ο άλλος κάνει την πάπια.

Αυτά. Over and out.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.341
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Είχα καιρό να κολλήσω με σειρά στο Netflix και πόσο μάλλον με Κορεάτικη. Όσοι δεν έχετε δει το παχνίδι του καλαμαριού, χάνετε! Είναι μόλις εννέα επεισόδια. Μη σας πτοήσει το πρώτο μισάωρο που είναι βαρετό...καλά που δεν το άφησα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.533
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom