ΗΠΑ Αμερική πρώτη φορά απορίες

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Μην αγχώνεσαι με ορολογίες Σένγκεν, transit κλπ. Στις αναχωρήσεις από Αθήνα δεν θυμάμαι Σένγκεν. Τον διαχωρισμό τον κάνει στις εισόδους των αφίξεων. Στην Αθήνα πας στον πάνω όροφο, που είναι όλες οι αναχωρήσεις και ψάχνεις στις οθόνες για το γκισέ της Aegean ή της Swiss, δεν ξέρω με ποιά πετάς.

Αφού έχεις ενιαίο εισιτήριο, μόλις φτάσεις Ζυρίχη, πάλι κοιτάς τις οθόνες για το πού θα πας. Ίσως πριν την προσγείωση ο πιλότος να σας πει σε ποιό terminal να πάτε. Πας στο terminal και ψάχνεις την πύλη σου. Μην μπερδεύεσαι άσκοπα με Σένγκεν κλπ. Το αεροδρόμιο της Ζυρίχης έχει 5 terminals, τα A και B είναι μαζί, τα C και D νομίζω και αυτά, το E είναι ξεχωριστό. Εμείς είχαμε παέι με Swiss Ζυρίχη και από εκεί, πάλι με Swiss Λος Άντζελες (στο εισιτήριο και σε εμάς το σκέλος Ζυρίχη-Λος Άντζελες το είχε με την United). Από Ζυρίχη φύγαμε από το E, κοίτα και εσύ στις οθόνες. Το αεροδρόμιο είναι μεγάλο και με πολλούς υπαλλήλους να ρωτήσεις.

Για Νέα Υόρκη, πάλι τα ίδια, κοιτάς τις οθόνες για την επόμενη πτήση σου και κινείσαι όπως στην Ζυρίχη. Δεν είναι τίποτα και οι πτήσεις με ανταπόκριση, στην τελική. Αρκεί να μην μπερδέψεις το terminal :)
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Γραφω εδω επειδη βλεπω οτι υπαρχει σχετική ερωτηση στο αρχικο ποστ. Ταξιδευω και εγω για Αμερικη σε λιγες μερες, και λογω της ατυχιας που με κυνηγαει, θα χρειαστει να παρω και καποια φαρμακα μαζι μου. Το θεμα ειναι οτι ειναι υγρα,λιγότερο απο 100 ml αλλα οπως και να το κανουμε... Θα υπαρξει προβλημα? Θα τα ελεγξουν ή περνανε απαρατηρητα αν δεν ειναι μεγάλες συσκευασιες? Σκεφτομουν να τα εβαζα στην βαλιτσα, αλλα δεν ξερω τι θερμοκρασίες θα επικρατουν εκει που θα ειναι...
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.672
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
θα χρειαστει να παρω και καποια φαρμακα μαζι μου. Το θεμα ειναι οτι ειναι υγρα,λιγότερο απο 100 ml αλλα οπως και να το κανουμε... Θα υπαρξει προβλημα? Θα τα ελεγξουν ή περνανε απαρατηρητα αν δεν ειναι μεγάλες συσκευασιες?
Στο Παρίσι που πήγαμε πριν από μερικούς μήνες δεν μας είπαν τίποτα για κάποια φάρμακα (σιρόπια) που είχαμε στη χειραποσκευή μας. Δεν ξέρω αν υπάρχει άλλη αντιμετώπιση για ταξίδι στην Αμερική.
 

ariadni494949

Member
Μηνύματα
8
Likes
5
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω την όλη διαδικασία επειδή πρώτη φορά πετάω μονη και είναι και στη άλλη άκρη του κόσμου,θα ήθελα να μάθω μόλις προσγειωθεις Αμερικη(Βοστόνη πηγαίνω εγω)τι πρέπει ακριβώς να κάνεις;(θα έχω ESTA)Εννοώ τα βήματα για να βγω από το αεροδρόμιο.Θα πάω για δύο βδομάδες σε κάτι φίλους, θα κλείσω ξενοδοχείο για δύο μέρες γιατί μετά θα μένω στους φίλους μου.Ευχαριστω εκ των προτέρων(έχω αγχωθεί για κάποιο λογο)
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω την όλη διαδικασία επειδή πρώτη φορά πετάω μονη και είναι και στη άλλη άκρη του κόσμου,θα ήθελα να μάθω μόλις προσγειωθεις Αμερικη(Βοστόνη πηγαίνω εγω)τι πρέπει ακριβώς να κάνεις;(θα έχω ESTA)Εννοώ τα βήματα για να βγω από το αεροδρόμιο.Θα πάω για δύο βδομάδες σε κάτι φίλους, θα κλείσω ξενοδοχείο για δύο μέρες γιατί μετά θα μένω στους φίλους μου.Ευχαριστω εκ των προτέρων(έχω αγχωθεί για κάποιο λογο)
Δεν κάνεις κάτι διαφορετικό απο άλλα ταξίδια.Θα περάσεις έλεγχο διαβατηρίου και μετά θα παραλάβεις την βαλίτσα σου.Το διαβατήριο θα δείξεις και μπορεί να σου κάνουν 1-2 ερωτήσεις.Δεν χρειάζεται να έχεις άγχος.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Μόλις προσγειωθείς εκεί όλα εύκολα είναι. Το πρώτο πράγμα που κάνεις είναι να περάσεις τον καθιερωμένο έλεγχο για είσοδο στην Αμερική και μετα παραλαμβάνεις βαλίτσες.Στην ουσία όλοι οι δρόμοι οδηγούν εκεί, εχει σημάνσεις για το που πρέπει να κατευθυνθεις, και να θες δεν μπορείς να κανεις κατι αλλο.Στον ελεγχο συνήθως σου ζητανε μόνο διαβατήριο και σου παίρνουν αποτύπωμά φωτογραφία. Το θεμα ειναι να είσαι καλά προετοιμασμενη από πριν με την ESTA και το covid certificate που θα στο ζητήσει η αεροπορικη οταν κάνεις check in..
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Δευτερα θα βγει το διαβατηριο(έχω πληρώσει παραβολο κλπ)και μπήκα να δω τι άλλο χρειάζεται και είδα ότι το διαβατήριο πρέπει να έχει ηλεκτρονικό τσιπ με τη φωτογραφία ψηφιακά εκτυπωμενη.Ετσι βγαίνει ή πρέπει να ρωτήσω κάπου για αυτο;
Τα διαβατήρια πλέον έτσι βγαίνουν, μη σε απασχολεί αυτό.

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω την όλη διαδικασία επειδή πρώτη φορά πετάω μονη και είναι και στη άλλη άκρη του κόσμου,θα ήθελα να μάθω μόλις προσγειωθεις Αμερικη(Βοστόνη πηγαίνω εγω)τι πρέπει ακριβώς να κάνεις;(θα έχω ESTA)Εννοώ τα βήματα για να βγω από το αεροδρόμιο.Θα πάω για δύο βδομάδες σε κάτι φίλους, θα κλείσω ξενοδοχείο για δύο μέρες γιατί μετά θα μένω στους φίλους μου.Ευχαριστω εκ των προτέρων(έχω αγχωθεί για κάποιο λογο)
Δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι, διακοπές πας :). Και στην άλλη άκρη του κόσμου, ΟΚ απλά ένα εξάωρο παραπάνω στο αεροπλάνο σε σχέση με την Ευρώπη.

Βγαίνεις από το αεροπλάνο και ακολουθείς το μπούγιο. Δεν μπορείς να πας και αλλού. Πριν πάρεις τις βαλίτσες περιμένεις σε κάποια από τις ουρές για να περάσεις από τον υπάλληλο που ελέγχει την ESTA. Καλό είναι να την έχεις και εκτυπωμένη, αλλά έτσι κι αλλιώς την κοιτάζουν στον υπολογιστή. Σε φωτογραφίζει, παίρνει δακτυλικά αποτυπώματα (όπως στο διαβατήριο δηλαδή) και σε ρωτάει 2-3 πράγματα (πόσο θα μείνεις, πού θα κινηθείς, σε ποιο ξενοδοχείο θα μείνεις κλπ). Έχε εκτυπωμένο και το εισιτήριο της επιστροφής, αν και δεν μου το έχουν ζητήσει ποτέ. Εκτός αν κάτι που του πεις του φανεί ύποπτο ή πέσεις σε κανένα περίεργο υπάλληλο, τελειώνεις σε 5'. Απλά πιθανότατα θα καθυστερήσεις στην ουρά, μέχρι να έρθει η σειρά σου.

Με τον κορονοιό δεν ξέρω τι παίζει, είχα πάει λίγο πριν την πανδημία και τώρα έχω καταπιαστεί με την Αυστραλία.

Ύστερα παίρνεις τις βαλίτσες και φεύγεις να εξερευνήσεις την πόλη. :trekker:
 

Chrisem

Member
Μηνύματα
25
Likes
3
Θα ήθελα να ρωτήσω εαν γνωρίζει κανεις τι ταξιδιωτικά έγγραφα χρειάζονται για Αμερική πλυν εστα λόγο ;
 

pepakos

Member
Μηνύματα
158
Likes
404
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή 🇦🇷
Σε ηλεκτρονική μορφή τον εμβολιασμό ; Κάποια άλλη φόρμα ;
ναι σε ηλεκτρονικη μορφη αρκει.
δεν στο ζητανε στην εισοδο στις ΗΠΑ. το ζητανε στο αεροδρομιο αναχωρησης.
το ιδιο και το ΕΣΤΑ, σε ηλεκτρονικη μορφη αρκει.
καμία άλλη φόρμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.682
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom