Αμοργός Κουφονήσια Σχοινούσα Αμοργός και Μικρές Κυκλάδες πληροφορίες

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Κατα την γνωμη μου, δωσε λιγο παραπανω χρονο στην Αναφη.
Τα πανηγυρια της Αμοργου οντως εχουν καμια σχεση με της Ικαριας. Περισσοτερο ντοπιους μαζευουν.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Η Αμοργός είναι πολύ ιδιαίτερο νησί. Απίστευτη, πανοραμική και εντυπωσιακή θέα στα περισσότερα σημεία του νησιού, μοναδικό μέρος το μοναστήρι της Χοζοβιώτισσας , φοβερό ηλιοβασίλεμα και νοστιμότατο φαγητό στο Ξυλοκερατίδι τον οικισμό στα Κατάπολα, γραφικά χωριά με επίσης καλό φαγητό όπως τα Θολάρια, ωραία μέρη να βγεις και να κάτσεις πάνω στην θάλασσα στην Αιγιάλη, πανέμορφη χώρα με γραφικά σοκάκια, παραλίες για όλα τα γούστα, κυρίως ανοργάνωτες αλλά υπάρχουν και λίγες οργανωμένες με ομπρέλες και ξαπλώστρες για όποιον θέλει.

Σε πανηγύρι δεν πήγα και δεν χρειάζεται κιόλας να πας για να ευχαριστηθείς το νησί. Γεμίζεις με όμορφες εικόνες και χωρίς πανηγύρι.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.939
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Η Αμοργός είναι πολύ ιδιαίτερο νησί...

Σε πανηγύρι δεν πήγα και δεν χρειάζεται κιόλας να πας για να ευχαριστηθείς το νησί. Γεμίζεις με όμορφες εικόνες και χωρίς πανηγύρι.
Ακριβώς για τους λόγους που πολύ σωστά αναφέρονται, αλλά και για άλλους τόσους που δε περιγράφονται γραπτώς με κυριότερο το «συναίσθημα» που σου αφήνει το νησί, η Αμοργός ξεχωρίζει λίγο εώς πολύ περισσότερο από άλλα νησιά.

15αύγουστο του 2013 στη πρώτη μου επίσκεψη στην Αμοργό, βρέθηκα στο πανηγύρι στο χωριό Λαγκάδα, όπου η σύγκριση με το αντίστοιχο της Ικαρίας 2 χρόνια πριν σε μέρος με το ίδιο όνομα μάλιστα ήταν δυστυχώς αναπόφευκτη. Λέω δυστυχώς γιατί ουδεμία σύγκριση γίνεται μεταξύ των δύο, οπότε και να μη περιμένει κάποιος να συναντήσει κάτι αντίστοιχο ούτε στο ένα εκατοστό.
Το μόνα νησί στις Κυκλάδες που έχω συστάσεις για πολύ καλά πανηγύρια και χαμό, είναι η Ανάφη και η Δονούσα, και τα δύο όμως για Σεπτέμβριο μήνα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.641
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom