Γενικά Αναζήτηση προορισμού.

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Επιλεξατε μια χωρα που δεν εχει καποια Νο 2 πολη να τραβηξει το ενδιαφερον.
Παρακαλώ ανοίξτε κάνα ταξιδιωτικό οδηγό. Το ότι δεν το συνηθίζει το echo chamber των Ελλήνων τουριστών, δε σημαίνει ότι δεν έχει κιόλας.... 8 World heritage sites (μόνο το ένα από αυτά στη Βουδαπέστη), τα παραδουνάβια χωριά, το μπαρόκ Debrecen, η λίμνη Balaton...
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Εγώ πάλι πιστεύω ότι ένας low budget ταξιδιώτης μπορεί σίγουρα να τη βγάλει στην Ισπανία με τόσα χρήματα για 6-7 μέρες, ακόμα και σε Αγγλία. Υπάρχουν hostels, couchsurfing, οικονομικές επιλογές φαγητού και δωρεάν αξιοθέατα. Είναι θέμα επιλογών και γούστου.
Ναι πολύ πιθανό, ίσως είναι και θέμα επιλογών...(Έτσι κι αλλιώς δεν έχω ταξιδέψει πότε με πολύ χαμηλό μπάτζετ). Ξέρεις καμιά φορά όταν με ρωτάνε για το οικονομικό μέρος ενός ταξιδιού πάντα βάζω ένα όριο στο τι θα μπορούσα να έχω "κόψει" από έξοδα χωρίς όμως να αλλοιωθεί η εμπειρία του ταξιδιού. π.χ. το πιο πρόσφατο στην Ιορδανία μπορείς να πας με 20 ευρώ να μείνεις στην Ακαμπα 3 μέρες να φας και άλλα 100 και να γυρίσεις. Αυτή την επιλογή εγώ δεν θα την πρότεινα (όχι πως με ενοχλεί αν κάποιος το κάνει)/// Έτσι όταν σκέφτομαι ενα ταξίδι και με ρωτάν για το οικονομικό βάζω μέσα τις μετακινήσεις (που πολλές φορές κοστίζουν πολύ) κάποια αξιοθέατα που είναι κορυφαία και ακριβά , τη δοκιμή ενός καλού φαγητού ή ποτού, τη διαμονή σε συγκεκριμένο μέρος και οχι 15 χλμ έξω από μια πόλη κτλ....

Ας πούμε σκέφτομαι ένα ταξίδι Σάλτσμπουργκ, Ίνσμπουργκ και Χάλστατ ή κάτι παρόμοιο.
Με λεωφορεία ή με αυτοκίνητο?
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Εγώ πάλι πιστεύω ότι ένας low budget ταξιδιώτης μπορεί σίγουρα να τη βγάλει στην Ισπανία με τόσα χρήματα για 6-7 μέρες, ακόμα και σε Αγγλία. Υπάρχουν hostels, couchsurfing, οικονομικές επιλογές φαγητού και δωρεάν αξιοθέατα. Είναι θέμα επιλογών και γούστου.
Ναι και εγώ αυτό πιστεύω. Ειχαμε πάει μια εβδομάδα Ισπανία, Βαρκελώνη, και χαλάσαμε το μισό ποσο σχεδον. Ο Σεπτέμβρης είναι ωραία εποχή νομίζω, δεν έχει ούτε παρα πολύ ζέστη, ούτε και κρύο όμως!
Και η Αυστρία ίσως βγει οικονομικά αλλά θέλει καλό προγραμματισμό... Τα τρενα μόνο, από χωριό σε χωριό, κοστίζουν αρκετά... αν έχετε αυτοκίνητο ίσως συμφέρει καλύτερα. Εξαρτάται και από την εποχή που θα πατε.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Ναι πολύ πιθανό, ίσως είναι και θέμα επιλογών...(Έτσι κι αλλιώς δεν έχω ταξιδέψει πότε με πολύ χαμηλό μπάτζετ). Ξέρεις καμιά φορά όταν με ρωτάνε για το οικονομικό μέρος ενός ταξιδιού πάντα βάζω ένα όριο στο τι θα μπορούσα να έχω "κόψει" από έξοδα χωρίς όμως να αλλοιωθεί η εμπειρία του ταξιδιού. π.χ. το πιο πρόσφατο στην Ιορδανία μπορείς να πας με 20 ευρώ να μείνεις στην Ακαμπα 3 μέρες να φας και άλλα 100 και να γυρίσεις. Αυτή την επιλογή εγώ δεν θα την πρότεινα (όχι πως με ενοχλεί αν κάποιος το κάνει)/// Έτσι όταν σκέφτομαι ενα ταξίδι και με ρωτάν για το οικονομικό βάζω μέσα τις μετακινήσεις (που πολλές φορές κοστίζουν πολύ) κάποια αξιοθέατα που είναι κορυφαία και ακριβά , τη δοκιμή ενός καλού φαγητού ή ποτού, τη διαμονή σε συγκεκριμένο μέρος και οχι 15 χλμ έξω από μια πόλη κτλ....
Δεκτός και σεβαστός κι ο δικός σου τρόπος σκέψης και ταξιδιού. Απλά, ειδικά στις μέρες μας, μπορεί κάποιος να κινηθεί από λίγο έως πάρα πολύ οικονομικά ακόμα και σε ακριβούς προορισμούς (αναλόγως ξαναλέω των επιλογών που κάνει), χωρίς απαραίτητα να στερηθεί πολλά από τη γενικότερη ταξιδιωτική εμπειρία. Το αναφέρω για να υπάρχει κι αυτή η οπτική γωνία προς τους ενδιαφερόμενους ταξιδιώτες.:)
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Ας πούμε σκέφτομαι ένα ταξίδι Σάλτσμπουργκ, Ίνσμπουργκ και Χάλστατ ή κάτι παρόμοιο.
Άρα δεν εννοείς ένα ταξίδι που να περιλαμβάνει και την επαρχία του Βελγίου και την επαρχία της Αυστρίας.
Από οικονομικής άποψης όλοι οι προορισμοί είναι "τσιμπιμενοι ", αλλά όχι ακατόρθωτοι. Εγώ θα πρότεινα Ηνωμένο Βασίλειο χωρίς Λονδίνο. Μόνο Εδιμβούργο με κάποιες ημερήσιες τριγύρω. Θα είναι πολύ δροσερά, άρα και πιο ευχάριστα!
 
Μηνύματα
234
Likes
925
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Εγώ είχα πάει Λονδίνο Νοέμβριο, έκατσα μια βδομάδα και το ταξίδι μου κόστισε 600 Ευρώ.
Αεροπορικά 100 ευρω, Airbnb ( δώμάτιο κοντά στο κέντρο ) 220 ΕΥΡΩ, 50 Ευρω η εβδομαδιαία κάρτα για το μετρό, 50 ευρω το Στοουνχεντζ. Συνόλο 420. Τα υπόλοιπα 180 σε φάι.
Το καλό με το Λονδίνο ότι έχει πάρα πολλά μουσεία δωρεάν οπότε κάνεις πολλά πράγματα χωρίς να ανεβάσεις το μπάτζετ
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Χαίρεται αγαπητοί ταξιδιώτες!
Θα ήθελα την βοήθεια σας στην αναζήτηση προορισμού για το ερχόμενο καλοκαίρι. Να επισημάνω ότι θέλω να είναι ένα ταξίδι περίπου 7 ημερών και με μπάτζετ ατομικό γύρω στα 600€ για όλα όλα.
Οι ιδέες μου μέχρι στιγμής είναι για Ισπανία και συγκεκριμένα Μαδρίτη και Βαρκελώνη.
Το επόμενο είναι Λονδίνο + Εδιμβούργο.
Τέλος σκέφτομαι ίσως για επαρχία Βελγίου και επαρχία Αυστρίας.
Από αυτές τις τρεις επιλογές και σχετικά με το μπάτζετ και τις ημέρες εσείς ποιο θα προτείνατε;
Από αυτές τις επιλογές σίγουρα Μαδρίτη για αυτό το budget.. Οικονομική διαμονή, αξιοθέατα (μουσεία, παλάτι) δωρεαν κάποιες μερες-ώρες, φαγητό οικονομικό.. Θυμάμαι είχε μια αλυσίδα που τρώγαμε από έναν πολύ καλό μπουφέ με πολλές επιλογές με 12 ευρώ το άτομο αν θυμάμαι καλά.. Αν κλείσεις από πριν εισιτήρια μπορείς να κάνεις και ημερήσια στο Τολέδο!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.310
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Χαίρεται αγαπητοί ταξιδιώτες!
Θα ήθελα την βοήθεια σας στην αναζήτηση προορισμού για το ερχόμενο καλοκαίρι. Να επισημάνω ότι θέλω να είναι ένα ταξίδι περίπου 7 ημερών και με μπάτζετ ατομικό γύρω στα 600€ για όλα όλα.
Οι ιδέες μου μέχρι στιγμής είναι για Ισπανία και συγκεκριμένα Μαδρίτη και Βαρκελώνη.
Το επόμενο είναι Λονδίνο + Εδιμβούργο.
Τέλος σκέφτομαι ίσως για επαρχία Βελγίου και επαρχία Αυστρίας.
Από αυτές τις τρεις επιλογές και σχετικά με το μπάτζετ και τις ημέρες εσείς ποιο θα προτείνατε;
Η γνώμη μου είναι πως η Μαδρίτη δεν έχει τόσα ενδιαφεροντα για τόσες μέρες, έχει όμως και παραεχει στα πέριξ της. Θα εμένα μόνο 2 βράδια Μαδρίτη και τα υπόλοιπα σε Τολέδο (κρίμα να μη διανυκτερευσετε), Σεγκοβια, Άβολα, η διαμονή είναι και φτηνότερη σε αυτά, όπως και το φαγητό.

Αν και θα προτιμούσα Βόρεια Ισπανία για να είμαι ειλικρινής, Χώρα των Βάσκων, Αστουριας, Κανταμπρια, Γαλικια (ειδικά αυτό) είναι όλα πιο όμορφα από Μαδρίτη και Βαρκελώνη για μένα. Αν δεν πάτε τέρμα καλοκαίρι και η Ανδαλουσία είναι πολύ ευχάριστη με φοβερές πόλεις και φτηνές σχετικά πτήσεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.682
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom