Ισπανία Ανδαλουσία - Ερωτήσεις

milaber22

Member
Μηνύματα
26
Likes
8
Το ίδιο. Προχωράει μόνο αν επιλέξω passport και βάλω τα νούμερα της ταυτότητας και όχι entity id. Επίσης αν επιλέξω στα promotion minima tarifa μειώνει το εισίτηριο.

Έχω μείνει 2 νύχτες, 3 σχεδόν γεμάτες μέρες στη Ρόντα.....φτάνουν και περισεύουν (μια από τις μέρες χάσαμε για Pueblos Blancos, που είπα και άλλη φορά δεν ήταν στο ύψος των προσδοκιών μου..... ). Αυτά όπως και η απόφαση να πάμε προς το νότο (Vejer, Zahara, Bolonia, Τarifa) μας καθυστέρησαν και εξάντλησαν με αποτέλεσμα να μου μείνει το μεγαλύτερο αποτιμένο του ταξιδιού - η Κόρδοβα στην οποία ήταν να κάνουμε 2 διανυκτερεύσης και τελικά έγινε μια, αλλά με ένα απόγευμα μόνο και με αποτέλεσμα να μου κλείσουν στα μουτρα την Mezquita και να μη τη δω.
Κάνε καλό διάβασμα και αποφάσισε τι θέλεις το περισσότερο να δεις.
Τελικά η πρώτη εβδομάδα Ρόντα και ίσως στο πήγαινε κάποια στάση και μια ημερήσια.
Η δεύτερη εβδομάδα, με πολύ πρωινό ξύπνημα, θα είναι Δευτέρα Κόρδοβα (άφιξη 09 το πρωί) και Τρίτη (άφιξη στις 10 το πρωί) με Πέμπτη (αναχώρηση 17.30).
Τώρα μένει προγραμματισμός για κατανομή χρόνου στις πόλεις. Σίγουρα θα περιλαμβάνει αρκετό περπάτημα και περιορισμένη επιλογή αξιοθεάτων.
Ελπίζω μόνο να μην βρέχει.
 
Last edited by a moderator:

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.432
Ονειρεμένο Ταξίδι
οχ.....όλος ο κόσμος
για το Αλάμπρα αν δεν προλάβεις να κλείσεις εισιτήρια online, στα δεξιά - στο βάθος, πίσω από το souvenir shop υπάρχουν μηχανήματα για να βγάλεις εισιτήρια με πιστωτική κάρτα.
Είναι γύρω στα 4-5 και δεν είχε ούτε άνθρωπο όταν πήγα...μ'αλλον επειδή είναι απόμακρο και όχι τόσο ορατό.
Η τιμή εκεί 15,4
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
Επειδή γύρισα πρόσφατα απο Ανδαλουσία και τα έχω νωπά στο μυαλό μου αν θα ξαναπήγαινα θα έβαζα στο πρόγραμα Μάλαγα (λόγω πτήσης ) αλλα΄χωρίς διαμονή , Γρανάδα για την Αλάμπρα, (μη τη χάσεις με τίποτα )τους κήπους Generalife την Αραβική συνοικία, και τη τσιγγάνικη συνοικία στις σπηλιές Secromonde, η θέα στη πόλη από εκεί είναι φανταστική
Κορδοβα για το τζαμί Mezquita , το καθεδρικό της ναό, και βόλτα στην Εβραϊκή συνοικία
Σεβίλη ΑΠΛΆ ΥΠΕΡΟΧΗ!!!!! 3 μέρες για να τη δεις όλη μη χάσεις το παλάτι Αλκαζάρ,και Χιράλδα το μεγαλύτερο γοτθικό ναό του κόσμου
Ρόντα ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ !!! 2 μέρες να τη περπατήσεις όλη .
Μάλαγα επιστροφή και αναχώρηση....... και αν έχεις χρόνο δες το κάστρο ALCAZABA
Oι αποστάσεις είναι μεγάλες μας κούρασαν αρκετά τα υπόλοιπα μέρη !!
 

vaswsp

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γεια σας! Εκλεισα 1 10ημερο ταξιδι για βαρκελωνη και ανδαλουσια και θα ηθελα λιγη βοηθεια. Σκοπευω να διανυκτερευσω 2 βραδια βαρκελωνη και 2 βραδια σεβιλλη. Απο εκει και περα εχω στο νου μου καντιθ, ροντα, γραναδα, νερχα. Ποια μερη θεωρειται οτι απαιτουν και μια δευτερη διανυκτερευση απο αυτα; κορδοβα και μαλαγα απλως θα περασω μια βολτα. Μου προτεινετε καποιο αλλο μερος να δω περα απο αυτα; ευχαριστω εκ των προτερων
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
Γεια σας! Εκλεισα 1 10ημερο ταξιδι για βαρκελωνη και ανδαλουσια και θα ηθελα λιγη βοηθεια. Σκοπευω να διανυκτερευσω 2 βραδια βαρκελωνη και 2 βραδια σεβιλλη. Απο εκει και περα εχω στο νου μου καντιθ, ροντα, γραναδα, νερχα. Ποια μερη θεωρειται οτι απαιτουν και μια δευτερη διανυκτερευση απο αυτα; κορδοβα και μαλαγα απλως θα περασω μια βολτα. Μου προτεινετε καποιο αλλο μερος να δω περα απο αυτα; ευχαριστω εκ των προτερων
Ρόντα χωρίς δεύτερη σκέψη .......για δεύτερη διανυκτέρευση, Μάλαγα δεν αξίζει καθόλου...
Σεβίλη, Ρόντα, Γκόρδοβα, Γρανάδα μου άρεσαν περισσότερο
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Εγώ Γρανάδα ψηφίζω πάντα!
Όμως μην το παρακάνετε με διαφορετικές διανυκτερεύσεις σε πολλές πόλεις.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.851
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Μία τουλάχιστον διανυκτέρευση στη Γρανάδα κι αν υπάρχει δυνατότητα και μία στη Ρόντα. Στη Νέρχα ένα πέρασμα για επίσκεψη στο σπήλαιο. Αξίζει....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.572
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom