Βιετνάμ Καμπότζη Αν έχεις τύχη διάβαινε και κουράγιο περπάτα (Βιετνάμ-Καμπότζη)

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
@villi θέλω να σε ευχαριστήσω πααααααρα πολύ για τις πληροφορίες (για το Hoi An δεν μπήκα καν στον κόπο να ψάξω διαμονή,,,,το αποφασίσαμε τελευταία τελευταία στιγμή και αφέθηκα στις δικές σου προτάσεις :) )
εχω γυρίσει ενα μήνα από το Βιετνάμ και ακόμα κουβαλάω τα χαμόγελα αυτών των υπέροχων ανθρώπων
Ένα μεγάλο ευχαριστώ και από μένα.Γύρισα χτες.Η ιστορία σου βοήθησε πολύ στην οργάνωση του ταξιδιού. Νάμαστε όλοι καλά να ταξιδεύουμε.
Να είστε καλά κορίτσια!Χαίρομαι που βοήθησα και που περάσατε καλά!
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Υπεροχη αφηγηση.Ελπιζω να μην αργησει η συνεχεια.
 
Μηνύματα
21
Likes
4
δικιο εχετε τωρα που διαβασα το μηνυμα μου το βλεπω λες κ εγινε ο κακος χαμος εκει περα!
οχι απλα δεν ημουν προετοιμασμενη να δω ενα μερος τοσο πολυ χειροτερο απο την ελλαδα για μενα ταξιδι ειναι να φευγω απο το χαλι οχι να παω στο χειροτερο :p
δεν θα ελεγα οτι ανηκω στο μεσο ορο του ταξιδευτη οποτε μην ανησυχειτε θα περασετε πολυ ομορφα εσεις ;)

απο την πρωτη στιγμη που πατησα το ποδι μου διαπιστωσα αναρχια στο αεροδρομιο ενω ημουν στην πρωτη ομαδα της ουρας για τη βιζα εξυπηρετηθηκα στους 10 τελευταιους...
το ξενοδοχειο δεν εστειλε ατομο να με παρει χρυσοπληρωσα 22 δολλαρια για να φτασω στο κεντρο.
δεν ψωνισα τιποτα που για μενα ειναι ιεροσυλια καθως ακομη κ απο ελβετια κ σκανδιναβια μια σακουλα την εφερα πισω!:haha:

γενικα ολα εγιναν τελευταια στιγμη δεν ηξερα οτι δεν θελουν τους τουριστες κ τους ξεσκιζουν. εμενα λογω ιδεολογιας δεν μου αρεσει αυτο.. ουτε 5 λεπτα παραπανω δεν θα σου δωσω επειδη θες να με χρησιμοποιησεις κ να μου φουσκωσεις τιμες.
ξερω οτι ειναι πρακτικη ολων των αναπτυσσομενων χωρων αλλα αυτο για μενα ηταν σοκ δεν εχουν πουθενα τιμες οτι θελουν σου ζητανε.
οι ανθρωποι δεν μου αρεσαν καθολου αλλα να τονισω οτι κινηθηκα μονο σε τουριστικα μερη οποτε τους αγνους κ καλους ανθρωπους δεν τους ειδα πουθενα!

στο ανοι κυριολεκτικα με πατησαν με το μηχανακι μια μαμα με το 1 ετους παιδι της μπροστα.
στην αρχη ολο το τρελοκομειο στο ανοι το βλεπεις σαν εμπειρια κ σου φαινεται κ αστειο να παιρνεις για ασπιδα εναν ανοινο προκειμενου να περασεις το δρομο αλλα με κουρασε γρηγορα.

ακομη κ στον ανανα αν εχεις την lady βουδα σου με κλεψανε μου εδωσε το σακουλακι κ ειχε μεσα 3/4 του ανανα.....κοστος 1μιση ευρω!χαχα
το μαγκο χριστιανοι το παιρνω 2.5 ευρω εδω 2 μου το εδιναν εκει!
ενα τσαντακι μικροσκοπικο ηθελα να παρω η καψερη κ παζαρι εδω παζαρι εκει-σαν αποτριχωση μπικινι για μενα ολο αυτο-καταληγουμε στα 6 δολλαρια παω να βγαλω λεφτα γυρναω οχι η αδερφη μου δεν ηξερε 15 δολλαρια κανει.:confused:

για να μη μιλησω για το οχι ευχαριστω εδω οχι ευχαριστω εκει που χρειαζοταν να λεω συνεχεια μιας κ τα τσιμπουρια ερχονταν συνεχομενα-αχ κ ποσο λατρευω τη σιωπη στα ταξιδια!

κατι ιταλοι που γνωρισα αντι για 10 ευρω που πηγαν να πληρωσουν εδωσαν κατα λαθος 100 αν θυμαμαι καλα κ φυσικα η βιετναμεζα εγινε αερας!δεν τα κλαινε καθως ηταν ζαμπλουτοι αλλα εγω θα τα εκλαιγα για παντα :rolleyes:

στο ξενοδοχειο για μια εκδρομη που αλλοι πληρωσαν 7 δολλαρια εγω πληρωσα 17!

οτι ναναι.
τοσο πολυ δεν το αντεξα το σκυθρωπο τους προσωπο, τη βρωμα στους δρομους απο την εποχη της γαλλοκρατιας :mad: το γυφτιλικι με τα γυμνα ποδια στους δρομους τους μπιχλιαριδες,το να τρωνε κ να φτυνουνε ακριβως διπλα στο πεζοδρομιο να πλενουνε ολα τα μπωλ σε λεκανες.. τρεχουμενο νερο δεν ξερουν τι θα πει.
αναρωτιομουν αν πηγα ουγκαντα ή βιετναμ.

ενω ΛΑΤΡΕΥΩ το φαγητο τους με το ζορι εφαγα 2 φορες..
γυρισα κορμαρα μιλαμε :p τι πασχιζω με διαιτες τοσο καιρο σε λιγες μερες βιετναμ ξανανιωσα!:D

τοσο δεν μου αρεσε που εφυγα 3 μερες ιαπωνια που ενταξει εκει πολιτισμος το χαρηκα πολυ.

ναι λεω στην ασια αλλα μονο σε χωρες καθαρες, δεν αντεξα τη βρωμα.
το κακκιστο απο ολη την ιστορια ειναι οτι ετοιμαζονμουν για ινδια το φλεβαρη κ ανακαλωωωωω μετα απο αυτο που αντιμετωπισα.

ειμαι σιγουρη οτι για το 99.99999% του φορουμ μας ολα αυτα ειναι γουαου πολυ ωραια διαφορετικη εμπειρια αλλα εγω λατρευω τους κανονες υγιεινης περισσοτερο απο το φυσιολογικο χωρις να ειμαι υποχονδρια οποτε ολο αυτο δεν μου αρεσε.

την ανατριχιλα παιδια που μου προκαλει το λονδινο το αμστερνταμ η μπρυζ κτλ δεν θα μου την προσφερει τιποτα οπως υποψιαζομαι.

η πλακα ηταν στο αεροδρομιο πριν τη χειροτερη πτηση της ζωης μου αλλαξα οτι vnd ειχαν μεινει χωρις καν να ρωτησω τιμη χωρις να κρατησω ουτε ενα για ενθυμιο που παντα κραταω γιατι το εχω γουρι για να ξαναπαω!καθιστε να φτυσω τον κορφο μου.

οποτε λεω ναι κινα,σιγκαπουρη,χογκ κογκ ακομη κ μαλαισια χριστιανοι!αν ξεπερασω τη φρικη θα δοκιμασω καμποτζη θελω πολυ να δω αγκορ βατ κ ταυλανδη δεν θα δειλιασω καθως εχω μια φιλη εκει.
με τις υγειες μου
χαιρομαι παιδια που εχετε τοσο ομορφες εμπειριες απο αυτη τη χωρα.
η δικη μου δυστυχως κακη.
επιβεβαιωθηκα οτι ειμαι γεννημενη ευρωπαια!
ευρωπη κ παλι ευρωπη :)
ευτυχως δεν ειμαι του γραψιματος γιατι θα απετρεπα πολυ κοσμο απο το να παει βιετναμ! :D
ευχαριστω για τις last minute συμβουλες παντως, σημασια εχει οτι γυρισα ζωντανη στη σκηνη σα ροκ συγκροτημα.....
η επιστροφη ηταν απιστευτη για μενα καθως για πρωτη φορα στα 37+ χρονια μου γυρισα ελλαδα κ φιλησα ελληνικη γη...σουρεαλ...:shock:
Την πρώτη φορά που πήγαμε στο Ανόι, πριν 10 χρόνια, είχαμε πληρώσει 16 δολλάρια για το ταξί. Και τώρα, 10 χρόνια μετά, πληρώσατε 20; Κλοπή, κλοπή!
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Που είχαμε μείνει;;;
Α ναι!!!Είχαμε μείνει στο βραδινό λεωφορείο για Πνομ Πενχ, στην οποία φτάσαμε στις 7 περίπου το πρωί. Αφήσαμε τα σακίδια στο πρακτορείο και περπατήσαμε τις τουριστικές περιοχές του κέντρου. Ανεβήκαμε στο ναό Wat Pnom και χαζέψαμε το μεγάλο ρολόι στη βάση του λοφίσκου,
DSCN3035.JPG

περπατήσαμε την κεντρική λεωφόρο Preah Norodom
DSCN3037.JPG

και φτάσαμε στην κεντρική αγορά της πόλης. Εκεί σπαταλήσαμε γύρω στη μία ώρα και 100 ευρώ για ένα ρολόι υποτίθεται καλή μαιμού που δούλεψε κάτι βδομάδες. Κοινώς μας πιάσανε κότσο αλλά καλά να πάθουμε λες και δεν τα ξέραμε.
DSCN3043.JPG


Επόμενη στάση το εθνικό μουσείο της Καμπότζης, αρκετά ενδιαφέρον αλλά ενώ πίστευα ότι θα προλαβαίναμε να πάμε και στα Βασιλικά ανάκτορα, όταν φτάσαμε έκλεινε σε μισή ώρα και δε μας επετράπει η είσοδος.Την επόμενη φορά ποιος ξέρει!
DSCN3050.JPG

DSCN3053.JPG


Κάναμε μία τελευταία βόλτα στην Sisowath Quay
DSCN3069.JPG


DSCN3067.JPG


DSCN3073.JPG

κι επιστροφή στο πρακτορείο να πάρουμε το λεωφορείο για Σαιγκόν. Για να βγεις και να ξαναμπείς στο Βιετνάμ θες διπλή βίζα κι αυτός ήταν ο λόγος που κατεβάσανε 7 άτομα από το λεωφορείο γιατί θεωρούσαν ότι αυτή της πρώτης εισόδου αρκεί. Σε αυτή την περιπτωση πρέπει να βγάλεις εκ νέου βίζα στην Καμπότζη με ότι αυτό συνεπάγεται σε κόστος και αναμονή.

Η διαδρομή ήταν περίπου 6 ώρες με μία στάση σε ένα περιποιημένο duty free πριν τα σύνορα. Διασχίζοντας τη γέφυρα πάνω από τον Μεκόνγκ...
DSCN3076.JPG

Φτάσαμε λοιπόν γύρω στις 7 το απόγευμα στην πολύβουη Σαιγκόν που εξαρχής μας έκανε πάρα πολύ καλή εντύπωση.Το λεωφορείο έκανε διάφορες στάσεις και μετά από συννενόηση μας άφησαν πολύ κοντά στο ξενοδοχείο. Μας αναβάθμισαν και πάλι το δωμάτιο λόγω booking και μετά από ένα καλό φρεσκάρισμα βγήκαμε προς αναζήτηση τροφής. Στη βόλτα κλείσαμε και την εκδρομή στα cuchi tunnel για την επομένη και φάγαμε street food σε ένα πεζοδρόμιο όπως όλοι οι ντόπιοι εκείνη την ώρα.Η μέρα ήταν μεγάλη και το δωμάτιο πολύ ήσυχο για ιδανικό ύπνο,πράγμα λίγο δύσκολο απ’ότι είχα διαβάσει στις κριτικές για τα ξενοδοχεία του κέντρου.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Την επομένη το πρωί φάγαμε ένα ακόμη υπέροχο πρωινό συνοδευμένο από έναν καταπληκτικό κρύο βιετναμέζικο καφέ και την προκαθορισμένη ώρα το βανάκι ήταν εκεί για να μας παραλάβει για την εκδρομή στα cuchi tunnel.Ήμασταν σύνολο 8 άτομα νομίζω ο κατάλληλος αριθμός για να μην πληρώσεις τον κούκο αηδόνι στο ατομικό τουρ αλλά και να μη βρεθείς να στιμώχνεσαι με 50 ακόμη ανθρώπους στα τούνελ προσπαθώντας να ακούσεις τον ξεναγό.Κι ο ξεναγός που μας έτυχε ήταν σκέτο διαμάντι! Πνευματώδης, οξυδερκής με πολλές γνώσεις και πολύ καλά καθαρά αγγλικά. Η διαδρομή ήταν απόλαυση όχι τόσο για το τοπίο όσο για τις διηγήσεις,το χιούμορ και τα σχόλιά του.
Τα cuchi tunnel βρίσκονται 70 χιλιόμετρα βορειοδυτικά του Χο Τσι Μινχ και εκτείνονται σε απόσταση 200χλμ. Από αυτά διατηρούνται σήμερα τα 120χλμ. Ανοίχθηκαν από τους Βιετκόνγκ κατά τη διαρκεια του πολέμου τους Βιετνάμ και το 1968 τις χρησιμοποίησαν ως ορμητήριο για την επίθεση στην τότε Σαιγκόν.
DSCN3127.JPG

DSCN3087.JPG

DSCN3138.JPG

Οι σήραγγες περιέκλειαν κουζίνες,αίθουσες συνεδριάσεων,οπλοστάσια και χώρους διαβίωσης.
DSCN3140.JPG

DSCN3122.JPG

Εξαερισμοί
DSCN3108.JPG

DSCN3096.JPG


Ενδιαφέρον παρουσιάζουν οι παγίδες που έστειναν καθώς και οι είσοδοι-έξοδοι που δεν ήταν ορατοί στον εχθρό.
DSCN3097.JPG

DSCN3098.JPG

DSCN3121.JPG

Επιστρέψαμε στο ξενοδοχείο το απόγευμα εντυπωσιασμένοι από την δύναμη και την εφευρετικότητα που μπορεί να αναπτύξει ο άνθρωπος για να επιβιώσει! Δεν ακολουθήσαμε τους υπόλοιπους στο γεύμα γιατί ειχαμε αποφασίσει να δειπνήσουμε στο εστιατόριο NGOG http://ngonpnh.com/en/index.php?option=com_content&view=frontpage&Itemid=1. Το περιβάλλον ήταν εξαιρετικό και το φαγητό επίσης.
DSCN3303.JPG

DSCN3299.JPG

Μπορείς να παραγγείλεις από τον καταλογο ή να κάνεις μία βόλτα από τους πάγκους και να μαγειρέψουν το πιάτο σου επι τόπου σαν πολυτελές streetfood ας πούμε.
DSCN3302.JPG

Ακολούθησε μία μακρά βόλτα στη νυχτερινή Σαιγκόν που δεν τη χορταίναμε με τίποτα!Πόλυ όμορφη και ζωντανή πόλη!
DSCN3284.JPG

DSCN3286.JPG

DSCN3277.JPG
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Ωραία κεφάλαια !
Η Σαιγκόν και εμενα μου άρεσε πολύ ....
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Ωραία κεφάλαια !
Η Σαιγκόν και εμενα μου άρεσε πολύ ....
Άργησα αλλά σκεφτόμουν ότι είναι κρίμα να αφήσω ανολοκλήρωτη την ιστορία για τον αγαπημένο μου προορισμό.
Η Σαιγκόν ήταν το καλύτερο κλείσιμο σ'αυτό το ταξίδι!
 

KostasLia

Member
Μηνύματα
311
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
για Βαλκάνια το κόβω
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ
Αν και αργησα να ανακαλυψω την ιστορια σου(καλα εγω σε αλλο φορουμ ειμαι;;;))την ρουφηξα μεμιας. Το Βιετναμ αποτελει για μενα το ταξιδι "ονειρο". Απιθανη ιστορια περιμενω την συνεχεια με αγωνια!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom