Γενικά Απαραίτητα ταξιδιωτικά έγγραφα για παιδί

kat fragk

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Καλησπέρα σε ολους θα ήθελα να ρωτησω αν ξέρει κάποιος απο Θεσσαλονίκη - Χανιά με ryanair τι χρειαζεται για ενα παιδι 8 χρονων για check in???????

Tελικα βαζουμε τον αριθμο βιβλιαριου η το ΑΜΚΑ ???????
βαζεις το ΑΜΚΑ (αν και μεταξυ μας το συστημα αμφιβαλλω οτι αντιλλαμβανεται τη διαφορα) .
 

MAGIC1974

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
βαζεις το ΑΜΚΑ (αν και μεταξυ μας το συστημα αμφιβαλλω οτι αντιλλαμβανεται τη διαφορα) .
Εβαλα τον αριθμο βιβλιαριου γιατι επρεπε να κανω check in το πηρε κανονικα το συστημα ευχαριστω πολυ για την απαντηση
 

bebes

Member
Μηνύματα
154
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Σεβίλλη, Λισσαβόνα, Πόρτο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νοrd Kapp οδικως
πηρα απο τον Δημο πιστοποιητικο γεννησης με φωτογραφια των παιδιων (11 και 7 ετων)
Στο τσεκιν εβαλα τον αριθμο πρωτοκολου του πιστοποιητικου.
Στην θυρα εξοδου του αεροδρομιου δεν ασχοληθηκαν ιδιαιτερα...
 

doraki26

Member
Μηνύματα
131
Likes
9
παιδια πως γινεται να κλεισω εισητηρια για ενα αντρογυνο και για την 12χρονη κορη τους? σιγουρα θα δηλωσω 3 ατομα στα εισητηρια, αλλα μετα απο εκει και περα πως γινεται??? τι πρεπει να εχει μαζι του το παιδι σαν χαρτι οπως εμεις εχουμε την ταυτοτητα?? επισης πως γινεται το τσεκ ιν κανονικα?>?
 
Μηνύματα
137
Likes
125
γεια σας,μια μικρη απορια αν μπορουσατε να μου λυσετε.
εκλεισα 2 εισιτηρια για Παρισι,θα παω μαζι με τον ανιψιο μου,ειναι 16 χρονων και εχει ταυτοτητα.δεν χρειαζεται διαβατηριο,σωστα? πρεπει να εχω μαζι μου καποια εξουσιοδοτηση απο τους γονεις του ?ευχαριστω πολυ και συγνωμη αν ρωταω κατι που εχει αναφερθει ηδη.
 

doraki26

Member
Μηνύματα
131
Likes
9
γραφει οτι "Δεν είναι δυνατή η συμπερίληψη επιβάτη κάτω των 16 ετών σε υφιστάμενη κράτηση, ωστόσο μπορείτε να κάνετε ξεχωριστή κράτηση.
Ο επιβάτης κάτω των 16 ετών θα πρέπει να δηλωθεί κατά την ηλεκτρονική διαδικασία κράτησης ως ενήλικας, και μόλις αυτή συμπληρωθεί θα πρέπει να επικοινωνήσετε μετηλεφωνικό κέντρο έχοντας πρόχειρες τις παρακάτω πληροφορίες:
• Τους κωδικούς και των δύο κρατήσεων ώστε να μπορέσουμε να διασταυρώσουμε τα παρακάτω στοιχεία και στις δύο κρατήσεις.
• Τα στοιχεία που περιλαμβάνονται στο διαβατήριο/ταξιδιωτικό έγγραφο του παιδιού.
Σημειώνεται ότι το online check-in δεν είναι διαθέσιμο όταν έχει γίνει ξεχωριστή κράτηση για το παιδί. Ο πελάτης πρέπει να πραγματοποιήσει check-in στο αεροδρόμιο (δωρεάν)."

δηλαδή εγω θα κανω ξεχωριστη κρατηση για το παιδι?? οχι μαζι με τους γονεις?? δν το λεει και πολυ καθαρα...μια λεει οτι δν μπορεις να το συμπεριλαβεις κ κατω λεει οταν εχει γινει ξεχωριστη κρατηση λεει τσεκ ιν χωρια δν μπορεις.. σαν να υπονοει οτι μπορεις να τα κανεις μαζι..
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
δηλαδή εγω θα κανω ξεχωριστη κρατηση για το παιδι?? οχι μαζι με τους γονεις?? δν το λεει και πολυ καθαρα...μια λεει οτι δν μπορεις να το συμπεριλαβεις κ κατω λεει οταν εχει γινει ξεχωριστη κρατηση λεει τσεκ ιν χωρια δν μπορεις.. σαν να υπονοει οτι μπορεις να τα κανεις μαζι..
Η διαδικασία που περιγράφεται στις πληροφορίες της εταιρίας αφορά την περίπτωση που έχεις κάνει ήδη την κράτηση για τους ενήλικες, σου έχει σταλεί και το μέηλ της επιβεβαίωσης με τα στοιχεία της κράτησης και αργότερα θελήσεις να προσθέσεις κάποιον ανήλικο επιβάτη κάτω των 16.
Αν δεν έχεις κάνει μέχρι στιγμής καμία κράτηση (ούτε για γονείς ούτε για παιδί) τότε ξεκινάς της κανονική διαδικασία και βάζεις σε μια κράτηση όλους τους επιβάτες.
Τώρα είδα το μήνυμά σου οπότε ελπίζω να σου είναι ακόμα χρήσιμα αυτά που γράφω.:)
 

doraki26

Member
Μηνύματα
131
Likes
9
Η διαδικασία που περιγράφεται στις πληροφορίες της εταιρίας αφορά την περίπτωση που έχεις κάνει ήδη την κράτηση για τους ενήλικες, σου έχει σταλεί και το μέηλ της επιβεβαίωσης με τα στοιχεία της κράτησης και αργότερα θελήσεις να προσθέσεις κάποιον ανήλικο επιβάτη κάτω των 16.
Αν δεν έχεις κάνει μέχρι στιγμής καμία κράτηση (ούτε για γονείς ούτε για παιδί) τότε ξεκινάς της κανονική διαδικασία και βάζεις σε μια κράτηση όλους τους επιβάτες.
Τώρα είδα το μήνυμά σου οπότε ελπίζω να σου είναι ακόμα χρήσιμα αυτά που γράφω.:)
Σε ευχαριστώ πολύ πολύ!!!!! Τώρα μου μένει να μάθω με ποιο ταξιδιωτικό έγγραφο ταξιδεύουν τα παιδιά χωρίς ταυτότητα..
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Σε ευχαριστώ πολύ πολύ!!!!! Τώρα μου μένει να μάθω με ποιο ταξιδιωτικό έγγραφο ταξιδεύουν τα παιδιά χωρίς ταυτότητα..
Στο εξωτερικό αποκλειστικά με διαβατήριο. Εντός Ελλάδας με ταυτοπροσωπία αν το παιδί είναι κάτω των 12 ετών, αν έχει κλείσει τα 12 πρέπει να εκδόσει υποχρεωτικά ταυτότητα.

Απαραίτητα δικαιολογητικά για την έκδοση πιστοποιητικού ταυτοπροσωπίας:

Α) Ανήλικοι
Αστυνομική ταυτότητα του γονέα
Πιστοποιητικό γέννησης
Πρόσφατη φωτογραφία
** Προϋπόθεση για την διεκπεραίωση αυτής της διαδικασίας είναι οι ανήλικοι να μην είναι κάτοχοι δελτίου αστυνομικής ταυτότητας (πλέον είναι υποχρεωτική η έκδοση ταυτότητας με τη συμπλήρωση του 12ου έτους της ηλικίας).
** Απαιτείται να προσέλθει το ίδιο το παιδί, μαζί με έναν από τους γονείς ή τον ασκούντα τη γονική μέριμνα.
** Σε περίπτωση που ο ανήλικος δεν μπορεί να προσέλθει αυτοπροσώπως, απαιτείται η παρουσία δύο μαρτύρων (με την επίδειξη του πρωτότυπου δελτίου ταυτότητάς τους), εκ των οποίων ο ένας να είναι ο γονέας.
 

Cave_man

Member
Μηνύματα
297
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλημέρα
να ρωτήσω και εγώ κάτι; Όταν ταξιδεύετε με μικρά παιδιά στο εξωτερικό κάνετε κάποια ταξιδιωτική ασφάλεια;
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Καλημέρα σε όλους, να κάνω μια ερώτηση κι εγώ, που μπορεί και να έχει απαντηθεί. Θα κάνω πτήση εσωτερικού με παιδί 3 χρονών που δεν έχει διαβατήριο. Στην Aegean μου είπαν ότι μπορεί να ταξιδέψει με βιβλιάριο υγείας ή ταυτοπροσωπία. Ξέρει κανείς αν ισχύει το ίδιο και για τη Ryanair;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.612
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom