Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
καλημέρα και καλως σας βρηκα... ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας.. στο πρόγραμμα και για μένα η Κουβα (παλιος καημος!!) και αφου μελετησα το φορουμ, να κανω και εγω τις ερωτησουλες μου: σκεφτομαστε (2 ατομα) για ένα ταξιδι με 10-12 διανυκτερευσεις, και απο ενα προχειρο σχεδιασμο που εκανα διαβαζοντας σας, με 5-6 ημερες Αβανα και τις υπόλοιπες Τρινιδαδ? σαν μηνας καλυτερος ειναι ο Ιανουριος , ο φεβρουαριος ή ο Μαρτης? (δεν θα θελαμε και την πιο τουριστικη εποχη για να υπαρχει λιγοτερο ισως τουριστομάνι!) και τέλος ειναι αρκετα ασφαλες να κλεισω μέσω booking για να αποφυγω το πρακτορειο? αυτα για αρχη και καλά μας ταξίδια!
Καλησπέρα. Από προσωπική εμπειρία θα σου έλεγα το Μάρτιο, καθώς οι καιρικές συνθήκες ήταν ίδιες με του δικού μας καλοκαιριού και με καλύτερο κλίμα μάλιστα.
Από κει και πέρα εφόσον έχεις τόσες διανυκτερεύσεις είναι κρίμα να μη δεις και άλλα μέρη. Ναι στην Αβάνα είσαι οκ με 5-6, αλλά τις υπόλοιπες μπορείς να τις μοιράσεις αν είναι εφικτό.
Τουριστομάνι σε ενοχλητικό βαθμό προσωπικά δεν είδα πουθενά.
Σε ότι αφορά τη διαμονή, προτείνω ανεπιφύλακτα σπίτια μέσω της πλατφόρμας airbnb .
 

Eyaggelia Myl

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Καλησπέρα. Από προσωπική εμπειρία θα σου έλεγα το Μάρτιο, καθώς οι καιρικές συνθήκες ήταν ίδιες με του δικού μας καλοκαιριού και με καλύτερο κλίμα μάλιστα.
Από κει και πέρα εφόσον έχεις τόσες διανυκτερεύσεις είναι κρίμα να μη δεις και άλλα μέρη. Ναι στην Αβάνα είσαι οκ με 5-6, αλλά τις υπόλοιπες μπορείς να τις μοιράσεις αν είναι εφικτό.
Τουριστομάνι σε ενοχλητικό βαθμό προσωπικά δεν είδα πουθενά.
Σε ότι αφορά τη διαμονή, προτείνω ανεπιφύλακτα σπίτια μέσω της πλατφόρμας airbnb .
ευχαριστω για την απαντηση. σχετικά με το να "μοιρασω" τις μερες δεν ειμαι σιγουρη ποσιο ευυκολο ειναι αυτο λόγω αποστασεων..θα ηθελα απο οσα διαβαζω εδω να περασω 1-2 μερες Τρινιδαδ και σε καποια αλλη πολη ισως 2-3 μερες αλλα δεν μπορω να επιλεξω γιατι δεν μπορω να καταλαβω ποιες πολεις θα ηταν ιδανικες απο θεμα αποστασεις και ομορφιας\
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
ευχαριστω για την απαντηση. σχετικά με το να "μοιρασω" τις μερες δεν ειμαι σιγουρη ποσιο ευυκολο ειναι αυτο λόγω αποστασεων..θα ηθελα απο οσα διαβαζω εδω να περασω 1-2 μερες Τρινιδαδ και σε καποια αλλη πολη ισως 2-3 μερες αλλα δεν μπορω να επιλεξω γιατι δεν μπορω να καταλαβω ποιες πολεις θα ηταν ιδανικες απο θεμα αποστασεις και ομορφιας\
Εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από το τρόπο που θα διανύονται αυτές οι αποστάσεις. Θα βασιστείς στις συγκοινωνίες ή έχεις κανονίσει για αυτοκίνητο;
Σε κάθε περίπτωση αν θέλεις να δεις πραγματάκια οι μέρες σου είναι καλές, σε 10-12 προλαβαίνεις αρκετά.
Θα σου πρότεινα από Αβάνα να κοιτάξεις για Βινάλες, και από Τρινιδάδ για Σιενφουέγος, και γιατί όχι Σάντα κλάρα - Ρεμέδιος και τις παραλίες κοντά σ'αυτό.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
ευχαριστω για την απαντηση. σχετικά με το να "μοιρασω" τις μερες δεν ειμαι σιγουρη ποσιο ευυκολο ειναι αυτο λόγω αποστασεων..θα ηθελα απο οσα διαβαζω εδω να περασω 1-2 μερες Τρινιδαδ και σε καποια αλλη πολη ισως 2-3 μερες αλλα δεν μπορω να επιλεξω γιατι δεν μπορω να καταλαβω ποιες πολεις θα ηταν ιδανικες απο θεμα αποστασεις και ομορφιας\
Τρινιδαδ για αρχιτεκτονική, ιστορία και ζωή.
Βινιαλες για φύση και δραστηριότητες , ιδανικά 2 βράδια.
Από τρινιδαδ είναι πολύ εύκολο να πας σιενφουεγος, είτε ως ημερήσια είτε καθοδόν, είναι όμορφη πόλη που τη γυρίζεις σε λίγες ώρες.
Από τρινιδαδ όταν επιστρέψεις στην Αβάνα, μπορείς να κάνεις στάση στη Σάντα Κλάρα για το μαυσωλείο του τσε.
 

Steved1985

Member
Μηνύματα
9
Likes
14
Καλησπέρα και από μένα ,
Νέο μέλος και γω στην παρέα αν και διαβάζω εδώ και πολλά χρόνια για ταξιδιώτες και τις ιστορίες τούς στο travelstories.
Μη σας κουράζω με το πρόγραμμα μου θέλω μόνο να ρωτήσω αν είναι εφικτό.
Έχω 25 μέρες στη διάθεσή μου και σκέφτομαι να "δώσω πόνο" στη αρχή και να χαλαρώσω στο τέλος.
Σκέφτομαι να επισκεφτώ κατά σειρά βινιαλες,πίνα Ντελ Ρίο,σιενφουεγκος,τρινιδαδ,καμαγουεη,χολγκοθιν,Σαντιάγκο και να καταλήξω μπαρακοα για χαλάρωση 4-5 μέρες ,στο γυρισμό θα επισκεφθώ το βαραδερο και θέλω να μου έχουν μείνει και τουλάχιστον 3 για Αβάνα.
Η ερώτηση είναι η εξής... Είναι εφικτό να γίνει όλο αυτό μέσω viazul ,θα φτάσουν οι μέρες;και γενικά το βλέπεται το σχέδιο να μπαζει πολύ;
Υ.γ θα μείνω αποκλειστικά σε casas.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα και από μένα ,
Νέο μέλος και γω στην παρέα αν και διαβάζω εδώ και πολλά χρόνια για ταξιδιώτες και τις ιστορίες τούς στο travelstories.
Μη σας κουράζω με το πρόγραμμα μου θέλω μόνο να ρωτήσω αν είναι εφικτό.
Έχω 25 μέρες στη διάθεσή μου και σκέφτομαι να "δώσω πόνο" στη αρχή και να χαλαρώσω στο τέλος.
Σκέφτομαι να επισκεφτώ κατά σειρά βινιαλες,πίνα Ντελ Ρίο,σιενφουεγκος,τρινιδαδ,καμαγουεη,χολγκοθιν,Σαντιάγκο και να καταλήξω μπαρακοα για χαλάρωση 4-5 μέρες ,στο γυρισμό θα επισκεφθώ το βαραδερο και θέλω να μου έχουν μείνει και τουλάχιστον 3 για Αβάνα.
Η ερώτηση είναι η εξής... Είναι εφικτό να γίνει όλο αυτό μέσω viazul ,θα φτάσουν οι μέρες;και γενικά το βλέπεται το σχέδιο να μπαζει πολύ;
Υ.γ θα μείνω αποκλειστικά σε casas.
Ναι εύκολα. Ανάλογα την εποχή, πρέπει να κλείσεις viazul απο πριν.

Πολύ μεγάλες ελλείψεις καυσίμων και αρκετές διακοπές ρεύματος και νερού σε πολλά μέρη της χώρας τις τελευταίες ημέρες. Δύο μέρες σερί δεν έφυγε η viazul από Σαντιάγο λόγω έλλειψης καυσίμων. Οι μπύρες παράγονται στο Γκουαντάναμο, αλλά δεν υπήρχαν καύσιμα να μεταφερθούν στην Αβάνα. Στο Τρινιδαδ τρεις μέρες σερί 5ωρες διακοπές ρεύματος.
 
Last edited:

Eyaggelia Myl

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από το τρόπο που θα διανύονται αυτές οι αποστάσεις. Θα βασιστείς στις συγκοινωνίες ή έχεις κανονίσει για αυτοκίνητο;
Σε κάθε περίπτωση αν θέλεις να δεις πραγματάκια οι μέρες σου είναι καλές, σε 10-12 προλαβαίνεις αρκετά.
Θα σου πρότεινα από Αβάνα να κοιτάξεις για Βινάλες, και από Τρινιδάδ για Σιενφουέγος, και γιατί όχι Σάντα κλάρα - Ρεμέδιος και τις παραλίες κοντά σ'αυτό.
θα βασιστω στις συγκοινωνιες και γι αυτο ειμαι λίγο επιφυλακτικη.
 

Steved1985

Member
Μηνύματα
9
Likes
14
Ναι εύκολα. Ανάλογα την εποχή, πρέπει να κλείσεις viazul απο πριν.

Πολύ μεγάλες ελλείψεις καυσίμων και αρκετές διακοπές ρεύματος και νερού σε πολλά μέρη της χώρας τις τελευταίες ημέρες. Δύο μέρες σερί δεν έφυγε η viazul από Σαντιάγο λόγω έλλειψης καυσίμων. Οι μπύρες παράγονται στο Γκουαντάναμο, αλλά δεν υπήρχαν καύσιμα να μεταφερθούν στην Αβάνα. Στο Τρινιδαδ τρεις μέρες σερί 5ωρες διακοπές ρεύματος.

Φλεβάρη θα είμαι εκεί ολόκληρο το Φλεβάρη.
Οπότε μου προτείνεις να κλείσω μόνο viazul και να μην κλείσω δωμάτια μήπως χαλάσει το πρόγραμμα μου ; θα βρω μετά εκεί;
 
Last edited by a moderator:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
θα βασιστω στις συγκοινωνιες και γι αυτο ειμαι λίγο επιφυλακτικη.
Καταλαβαίνω, οπότε λες ότι θα έχεις σίγουρα 2 βασικές πόλεις σαν ''έδρα'' ας το πούμε (Αβάνα & Τρινιδαδ) και από κει θα ψαχτείς να οργανώσεις εξορμήσεις στις υπόλοιπες.
Δεν είναι κακή σκέψη, απλά θέλει καλό ψάξιμο επιτόπου ίσως.
Σχετικά με Viazul θα διαβάσεις περισσότερα κι εδώ, όλα γίνονται πάντως!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Viazul αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει διαθεσιμότητα για τον επόμενο μήνα, καλό είναι να τα κλείνει κανεις πολύ καιρο πριν. Πολλά δρομολόγια ακυρώνονται λόγω έλλειψης καυσίμων.

Τεράστιες ουρές για βενζίνη, άνω των 3 ωρών, αν βρει κανείς, γιατί δεν έχουν όλα τα βενζινάδικα πια.

Σπίτια λογικά θα βρίσκεις φλεβαρη μήνα, αλλά δε βλέπω γιατί να μην κλείσεις και κάποια που σου αρέσουν, έτσι κι αλλιώς στις περισσότερες περιπτώσεις η ακύρωση είναι πολύ ευέλικτη στην Κούβα. Αλλά εύκολα σου βρίσκει και ο κάθε ιδιοκτήτης για τον επόμενο προορισμό σου. Εγώ πάντως θα έκλεινα οποίο μου αρέσει εμένα με τα δικά μου κριτήρια.
 

Steved1985

Member
Μηνύματα
9
Likes
14
Viazul αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει διαθεσιμότητα για τον επόμενο μήνα, καλό είναι να τα κλείνει κανεις πολύ καιρο πριν. Πολλά δρομολόγια ακυρώνονται λόγω έλλειψης καυσίμων.

Τεράστιες ουρές για βενζίνη, άνω των 3 ωρών, αν βρει κανείς, γιατί δεν έχουν όλα τα βενζινάδικα πια.

Σπίτια λογικά θα βρίσκεις φλεβαρη μήνα, αλλά δε βλέπω γιατί να μην κλείσεις και κάποια που σου αρέσουν, έτσι κι αλλιώς στις περισσότερες περιπτώσεις η ακύρωση είναι πολύ ευέλικτη στην Κούβα. Αλλά εύκολα σου βρίσκει και ο κάθε ιδιοκτήτης για τον επόμενο προορισμό σου. Εγώ πάντως θα έκλεινα οποίο μου αρέσει εμένα με τα δικά μου κριτήρια.

Ευχαριστώ πολύ Γιώργο , πραγματικά έχω διαβάσει όλα τα threads για Κούβα και η βοήθεια σου είναι κομβική για πολλούς από εμάς φυσικά και των άλλων παιδιών,Κική και και ψηλός και κάποιοι που μου διαφεύγουν..
Όταν έρθει ο καιρός ίσως ξαναενιχλησω με κάποια απορία ως τότε να περνάτε όμορφα!!!
 

Bluestalker1

Member
Μηνύματα
7
Likes
4
Ταξιδεύουμε για Κούβα στις 16 Αυγούστου και έχουμε κάνει κράτηση για αυτοκίνητο.
Υπάρχει κάποια ενημέρωση σχετικά με την έλλειψη καυσίμων;
Αναμένεται να διαρκέσει καιρό;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.533
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom