Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Alpha14

Member
Μηνύματα
119
Likes
203
Γιώργο, προφανώς είναι τελείως ρευστά αυτά που θα ρωτήσω, αλλά θα πρότεινες Κούβα για το 2021-22; (εννοώ με τις κοινωνικές/οικονομικές/πολιτικές/υγειονομικές εξελίξεις)
Έχω στο μυαλό μου ακριβώς αυτό που έγραψες στο άλλο τόπικ (να δω τη χώρα πριν αλλάξει τελείως).

Kι έχεις ιδέα πως διαμορφώνονται (ως τώρα) τα κόστη με τις αλλαγές στην οικονομία;
Εννοώ (προφανώς χονδρικά, μην τρελαίνεσαι) κόστος για μέρα/βδομάδα/οτιδήποτε για ζευγάρι που ταξιδεύει γενικά χωρίς ιδιαίτερες ανέσεις... (πέρα από αεροπορικά, ασφάλειες, κτλ, που είναι άλλη υπόθεση)

Ρωτάω γιατί δε θέλω να πάω για μια βδομάδα, θέλω να δω όσο γίνεται τη χώρα και τους ανθρώπους, και θα μπορούσαμε με καλό προγραμματισμό να λείψουμε κι εγώ κι η κοπέλα μου για σχετικά ικανοποιητικό διάστημα (δεν έχω μόνιμη δουλειά, είμαι λίγο από'δω κι από'κει).
Διαθέσιμες περίοδοι μάλλον Οκτώβριος ή προς άνοιξη (υποθέτω τόσο για καιρικούς λόγους όσο και λόγω covid είναι μάλλον προτιμότερο το 2ο;)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.498
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Kι έχεις ιδέα πως διαμορφώνονται (ως τώρα) τα κόστη με τις αλλαγές στην οικονομία;
Για τους τουρίστες μικρή η διαφορά.
Εννοώ (προφανώς χονδρικά, μην τρελαίνεσαι) κόστος για μέρα/βδομάδα/οτιδήποτε για ζευγάρι που ταξιδεύει γενικά χωρίς ιδιαίτερες ανέσεις... (πέρα από αεροπορικά, ασφάλειες, κτλ, που είναι άλλη υπόθεση)
Χοντρικά
Διαμονή σε αξιοπρεπέστατο airbnb 25€/δίκλινο
Πρωινό/άτομο 5€
Μέτριο γεύμα στο χέρι/Καλούτσικο φαγητό σε εστιατόριο/ ΚΑΛΟ εστιατόριο 2/10/20€
Shared taxi μέσα στην πόλη/άτομο 1€
Ταξί Βεδάδο-Παλιά Πόλη 5-10€
Είσοδος σε Μουσείο 3-10€
Ποτό το βράδυ 3-8€
Είσοδος σε κλαμπ 5-10€
Λεωφορείο Αβάνα-Τρινιδάδ/άτομο 25€
Ενοικίαση μικρού αυτοκινήτου τύπου sedan 55-80€/μέρα
Βενζίνη 1.20€/λίτρο
Ταξί αεροδρόμιο-Παλιά Πόλη 25-30€


Διαθέσιμες περίοδοι μάλλον Οκτώβριος ή προς άνοιξη (υποθέτω τόσο για καιρικούς λόγους όσο και λόγω covid είναι μάλλον προτιμότερο το 2ο;)
Η άνοιξη γενικώς είναι ιδανική εποχή για την Κούβα: πολύ λίγος κόσμος (έως καθόλου), φτηνά αεροπορικά, μεγαλύτερη διάρκεια ημέρας, μικρή ανάγκη κρατήσεων για ενοικίαση αυτοκινήτων/κρατήσεις λεωφορείων/σόου, σούπερ καιρός (ούτε σκας, ούτε το σκέφτεσαι να πας παραλία), σχεδόν καμία πιθανότητα τυφώνα, αρκετά πολιτιστικά δρώμενα. Όχι ότι είναι κακός ο Οκτώβριος, αλλά μιας που θα αργήσουν πολύ οι εμβολιασμοί στη χώρα, ανάμεσα στα δύο θα προτιμούσα την άνοιξη.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.250
Likes
6.720
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Η άνοιξη γενικώς είναι ιδανική εποχή για την Κούβα:
θα προτιμούσα την άνοιξη.
Δηλαδή 9-24/4 θα ήταν καλή περίοδος; Από βροχές τι παίζει τότε;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.498
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δηλαδή 9-24/4 θα ήταν καλή περίοδος; Από βροχές τι παίζει τότε;
Δεύτερος καλύτερος μήνας και από πλευράς βροχόπτωσης και από πλευράς ηλιοφάνειας.
Climate and average monthly weather in Havana, Cuba
Το καθολικό Πάσχα του χρόνου είναι 17.4, οπότε πέφτετε ακριβώς στις διακοπές των καθολικών.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.250
Likes
6.720
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Οπ
Δεύτερος καλύτερος μήνας και από πλευράς βροχόπτωσης και από πλευράς ηλιοφάνειας.
Climate and average monthly weather in Havana, Cuba
Το καθολικό Πάσχα του χρόνου είναι 17.4, οπότε πέφτετε ακριβώς στις διακοπές των καθολικών.
Αν είναι έτσι τότε θα το κανονίσω μια βδομάδα μετά, δηλαδή 16/4 με 1/5 μήπως και τα εισητήρια λόγω καθολικού Πάσχα είναι αυξημένα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.498
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Οπ

Αν είναι έτσι τότε θα το κανονίσω μια βδομάδα μετά, δηλαδή 16/4 με 1/5 μήπως και τα εισητήρια λόγω καθολικού Πάσχα είναι αυξημένα.
Φύγε 2.5 να κάνεις και Πρωτομαγιά στην Αβάνα, ωραία είναι.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.250
Likes
6.720
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Φύγε 2.5 να κάνεις και Πρωτομαγιά στην Αβάνα, ωραία είναι.
Σωστός. Για να δούμε βέβαια και με τις άδειες των υπολοίπων της παρέας πως θα τα βολέψουμε.
 

Alpha14

Member
Μηνύματα
119
Likes
203
Ευχαριστώ πολύ :)

Όντως δεν βλέπω ιδιαίτερες αλλαγές με βάση την εικόνα που έχω από παλαιοτερα σχόλια.

Δύο ακόμα ερωτήσεις αν δε σε πειράζει, και σορρυ αν τις έχεις απαντήσει επανειλημμένα:
Πόσες εβδομάδες θεωρείς ότι χρειάζονται για να δεις όχι ελάχιστα αλλά -όσο γίνεται- ικανοποιητικά τη χώρα;
(για να σε βοηθήσω γιατί προφανώς εξαρτάται και από το πως ταξιδεύει ο καθένας, για Μυανμαρ μου είχες πει δύο σαν μινιμουμ και συμφωνώ/αλλά το ικανοποιητικά θα ήταν 3 με 4, για Βιετνάμ ίσως και παραπάνω, αλλού δεν έχω πάει για να συγκρίνεις).

Και κατά πόσο θεωρείς ότι γίνεται να γλυτώσει ή να περιορίσει κάποιος το βασικό έξοδο (αυτοκίνητο) αν θέλει να γυρίσει τη χώρα;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.498
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πόσες εβδομάδες θεωρείς ότι χρειάζονται για να δεις όχι ελάχιστα αλλά -όσο γίνεται- ικανοποιητικά τη χώρα;
Me 5 θα έλεγα πως είσαι καλυμμένος (δίνει χρόνο και για Isla de la Juventud και για Σιέρα Μαέστρα), 4 αν είσαι γρήγορος. Ας πούμε πως και 3 ικανοποιητικά είναι, αλλά θα κάνεις επιλογές.


Και κατά πόσο θεωρείς ότι γίνεται να γλυτώσει ή να περιορίσει κάποιος το βασικό έξοδο (αυτοκίνητο) αν θέλει να γυρίσει τη χώρα;
Για κάποιον που θα κάνει αποστάσεις, το αυτοκίνητο είναι ευκολία, οικονομία χρόνου και φυσικά διαβατήριο για να δεις περισσότερα, αλλά μονόδρομος δεν είναι. Τα λεωφορεία δεν είναι φτηνά, αλλά θα βγουν κάπως φτηνότερα από το αμάξι, αν και η όποια διαφορά στο κόστος φοβάμαι πως ισοσκελίζεται από τα μέρη που δε θα δεις κι από τα άβολα ωράρια, αλλά αν έχετε 4-5 εβδομάδες όλα γίνονται. Για την εποχή που λες, ίσως και με 50€ ημερησίως να καταφέρεις να βρεις αμάξι, ενώ εννοείται ότι σε μέρη όπως η Αβάνα ή το Νησί της Νεότητας δεν είναι απαραίτητο, άρα δε χρειάζεται να το νοικιάσεις παντού, θα έλεγα πως από τις 4 εβδομάδες μάλλον θα το χρειαστείτε τις 3.

Για αεροπλάνα δεν το συζητώ καν, ειδικά αν αγαπάς τη ζωή σου. Το πιο πρακτικό είναι να μοιραστείς το έξοδο του αυτοκινήτου με άλλους. Η αμέσ
 

Alpha14

Member
Μηνύματα
119
Likes
203
Μια χαρά, κι εγώ γύρω στο μήνα το σκεφτόμουν (τώρα το τι σκέφτομαι, με το τι θα κάνουμε ένα χρόνο μετά είναι άλλη ιστορία... :lol:)

Αεροπλάνα δεν είχαν περάσει καν από το μυαλό μου, πιο πολύ ρώτησα για το πόσο μπορεί να γυρίσει κάποιος με λεωφορεία (αφού και μηχανή έτσι κι αλλιώς νομίζω δεν παίζει καν σαν δυνατότητα)

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. :)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.498
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μια χαρά, κι εγώ γύρω στο μήνα το σκεφτόμουν (τώρα το τι σκέφτομαι, με το τι θα κάνουμε ένα χρόνο μετά είναι άλλη ιστορία... :lol:)

Αεροπλάνα δεν είχαν περάσει καν από το μυαλό μου, πιο πολύ ρώτησα για το πόσο μπορεί να γυρίσει κάποιος με λεωφορεία (αφού και μηχανή έτσι κι αλλιώς νομίζω δεν παίζει καν σαν δυνατότητα)

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. :)
To μόνο σενάριο μηχανής που παίζει είναι κάτι τουρ με Χάρλεϊ. Ακριβά, αλλά κυρίως βλέπεις λίγα πράγματα από τις πόλεις που πας, είναι βασικά για χαρλεάδες. Πέραν των λεωφορείων υπάρχουν και τα shared taxis μεγάλων αποστάσεων, που γενικά δεν είναι κακή ιδέα, απλά δε θα μπορείτε να πάτε σε χωριά εκτός τουριστικού ενδιαφέροντος, που συχνά έχεις και τις καλύτερες εμπειρίες. Θα προτιμούσα αμάξι. Ένας μήνας είναι πολύ καλά, βγαίνει πληρέστατο πρόγραμμα.
 

olgastfnd

Member
Μηνύματα
7
Likes
7
Γιώργο, προφανώς είναι τελείως ρευστά αυτά που θα ρωτήσω, αλλά θα πρότεινες Κούβα για το 2021-22; (εννοώ με τις κοινωνικές/οικονομικές/πολιτικές/υγειονομικές εξελίξεις)
Έχω στο μυαλό μου ακριβώς αυτό που έγραψες στο άλλο τόπικ (να δω τη χώρα πριν αλλάξει τελείως).

Kι έχεις ιδέα πως διαμορφώνονται (ως τώρα) τα κόστη με τις αλλαγές στην οικονομία;
Εννοώ (προφανώς χονδρικά, μην τρελαίνεσαι) κόστος για μέρα/βδομάδα/οτιδήποτε για ζευγάρι που ταξιδεύει γενικά χωρίς ιδιαίτερες ανέσεις... (πέρα από αεροπορικά, ασφάλειες, κτλ, που είναι άλλη υπόθεση)

Ρωτάω γιατί δε θέλω να πάω για μια βδομάδα, θέλω να δω όσο γίνεται τη χώρα και τους ανθρώπους, και θα μπορούσαμε με καλό προγραμματισμό να λείψουμε κι εγώ κι η κοπέλα μου για σχετικά ικανοποιητικό διάστημα (δεν έχω μόνιμη δουλειά, είμαι λίγο από'δω κι από'κει).
Διαθέσιμες περίοδοι μάλλον Οκτώβριος ή προς άνοιξη (υποθέτω τόσο για καιρικούς λόγους όσο και λόγω covid είναι μάλλον προτιμότερο το 2ο;)
Γιώργο, προφανώς είναι τελείως ρευστά αυτά που θα ρωτήσω, αλλά θα πρότεινες Κούβα για το 2021-22; (εννοώ με τις κοινωνικές/οικονομικές/πολιτικές/υγειονομικές εξελίξεις)
Έχω στο μυαλό μου ακριβώς αυτό που έγραψες στο άλλο τόπικ (να δω τη χώρα πριν αλλάξει τελείως).

Kι έχεις ιδέα πως διαμορφώνονται (ως τώρα) τα κόστη με τις αλλαγές στην οικονομία;
Εννοώ (προφανώς χονδρικά, μην τρελαίνεσαι) κόστος για μέρα/βδομάδα/οτιδήποτε για ζευγάρι που ταξιδεύει γενικά χωρίς ιδιαίτερες ανέσεις... (πέρα από αεροπορικά, ασφάλειες, κτλ, που είναι άλλη υπόθεση)

Ρωτάω γιατί δε θέλω να πάω για μια βδομάδα, θέλω να δω όσο γίνεται τη χώρα και τους ανθρώπους, και θα μπορούσαμε με καλό προγραμματισμό να λείψουμε κι εγώ κι η κοπέλα μου για σχετικά ικανοποιητικό διάστημα (δεν έχω μόνιμη δουλειά, είμαι λίγο από'δω κι από'κει).
Διαθέσιμες περίοδοι μάλλον Οκτώβριος ή προς άνοιξη (υποθέτω τόσο για καιρικούς λόγους όσο και λόγω covid είναι μάλλον προτιμότερο το 2ο;)
Θα σου πρότεινα να πας στο ξενοδοχείο Τουλιπαν (εκεί είναι το ταξιδιωτικό γραφείο) στην Αβάνα και να κλείσεις μια εκδρομή τοπική 10ήμερη και θα γυρίσεις όλη την Κούβα, παρέα μόνο με Κουβανούς. Εγώ το έκανα τον Αύγουστο το 19 και περασα υπέροχα. Πήγαμε σε μέρη που δεν θα πηγαίναμε μόνοι μας, κάναμε φίλους Κουβανούς, γευτήκαμε γεύσεις εξαιρετικές όχι τουριστικές και πληρώσαμε το -19, 350 euro το άτομο για 10 ημέρες all inclusive.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.217
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom