Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Christos Dani

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
καλησπέρα παιδιά! Ειμαστε ήδη μια εβδομάδα στην Κουβα κι αυτή τη στιγμή βρισκόμαστε στο Trinidad ηδη για 2 μέρες. Σκεφτόμασταν να πάμε στο Camaguey θεωρείτε οτι πολύ κακό για το τίποτα ή να το προσπαθήσουμε;
επίσης έχετε κάποια γνώμη για το topes de collapses και τι άλλο θα προτείνατε στα πέριξ, πέραν από την Santa Clara που είναι ήδη στα πλάνα μας.
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.300
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
καλησπέρα παιδιά! Ειμαστε ήδη μια εβδομάδα στην Κουβα κι αυτή τη στιγμή βρισκόμαστε στο Trinidad ηδη για 2 μέρες. Σκεφτόμασταν να πάμε στο Camaguey θεωρείτε οτι πολύ κακό για το τίποτα ή να το προσπαθήσουμε;
επίσης έχετε κάποια γνώμη για το topes de collapses και τι άλλο θα προτείνατε στα πέριξ, πέραν από την Santa Clara που είναι ήδη στα πλάνα μας.
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων.
To Cienfuegos αν δεν έχετε πάει είναι πολύ όμορφο.

Topes de Collantes αν ο καιρός είναι καλός είναι όμορφος, για μένα πιο ωραίο κομμάτι είναι το Guanayara.

Camaguey αγαπώ: ωραία αρχιτεκτονική, ελάχιτος τουρισμός, αν πέσετε σε ΣΚ έχει και ζωή, πολύ ωραία να χάνεσαι, είναι διαφορετική πόλη, δεν είναι το grid των Ισπανών, σα λαβύρινθος είναι. Santa Clara για το μαυσωλείο μόνο, η πόλη είναι άσχημη και μάλλον αδιάφορη.
 

Christos Dani

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
τέλεια! εξαιρετικά κατατοπιστικος. βρήκαμε ένα τουρ για το Guanayara με 47 ευρώ και θα πρέπει να πληρώσουμε με κάρτα. πιστεύεις είναι καλή τιμή κι αν ναι η προμήθεια της τράπεζας θα είναι υψηλή;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.300
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
τέλεια! εξαιρετικά κατατοπιστικος. βρήκαμε ένα τουρ για το Guanayara με 47 ευρώ και θα πρέπει να πληρώσουμε με κάρτα. πιστεύεις είναι καλή τιμή κι αν ναι η προμήθεια της τράπεζας θα είναι υψηλή;
Αυτή είναι η τιμή, δεν υπάρχει άλλη, μονοπώλιο της κυβέρνησης είναι.
Η τράπεζά σου ξέρει τι σε χρεώνει, ελπίζω να μην είσαι με eurobank. ;) Toλογικό είναι η τιμή να είναι σε MLC, άρα λίγο πιο κάτω από το ευρώ, φαντάζομαιθα σου έρθει γύρω στα 44-45 ευρώ.
 

Christos Dani

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Αυτή είναι η τιμή, δεν υπάρχει άλλη, μονοπώλιο της κυβέρνησης είναι.
Η τράπεζά σου ξέρει τι σε χρεώνει, ελπίζω να μην είσαι με eurobank. ;) Toλογικό είναι η τιμή να είναι σε MLC, άρα λίγο πιο κάτω από το ευρώ, φαντάζομαιθα σου έρθει γύρω στα 44-45 ευρώ.
ευχαριστώ απίστευτα πολύ!!
 

ioannatasi

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Γεια σας. Στη 1 Μαρτίου θα πάμε με τον άντρα μου στη Κούβα. Έχουμε κλείσει μόνο τα αεροπορικά, με σκοπό όλα τα υπόλοιπα να τα κανονίσουμε μόνοι μας! Μήπως μπορείτε να μου λύσετε κάποιες απορίες;
Πως θα βγάλω βίζα….;
Υπάρχει μήπως η επιλογή για day trips από Havana ή Varadero για να Trinidad, Vedado και χερσόνησο Guama?
Επίσης, από ότι κατάλαβα το νοικιάσουμε αυτοκίνητο δεν είναι η καλύτερη επιλογή πλέον. Είναι προτιμότερο να πάρουμε ταξί ή λεωφορείο για τις μετακινήσεις μας;
 

Myria

New Member
Μηνύματα
2
Likes
3
Καλησπέρα (από Λονδίνο),

Κλείσαμε για Κούβα για τον Μάρτιο από Λονδίνο με στάση Μαδρίτη.
Έχω διαβάσει όλα τα σχόλια και ιστορίες και θα ήθελα να μου πείτε (@Yorgos :) ) πώς βρίσκετε αυτό το πρόγραμμά.
Δε θα ενοικιάσουμε αυτοκίνητο, σε παρένθεση βάλαμε τις ώρες από google maps για τη διάρκειά μεταφοράς.

Λοιπόν,

11 SAT : HAVANA -ARR 19:45
12 SUN : HAVANA
13 MON : HAVANA
14 TUE : (2 HRS) VARADERO
15 WED : VARADERO
16 THU : (4 HRS) TRINIDAD
17 FRI : TRINIDAD
18 SAT : TRINIDAD
19 SUN : TRINIDAD
20 MON : (1:20) CIENFUEGOS
21 TUE : (5:30) VINALES
22 WED : VINALES
23 THU : VINALES
24 FRI : (2:30) HAVANA
25 SAT : HAVANA
26 SUN : HAVANA DEP 21:45

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.300
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα (από Λονδίνο),

Κλείσαμε για Κούβα για τον Μάρτιο από Λονδίνο με στάση Μαδρίτη.
Έχω διαβάσει όλα τα σχόλια και ιστορίες και θα ήθελα να μου πείτε (@Yorgos :) ) πώς βρίσκετε αυτό το πρόγραμμά.
Δε θα ενοικιάσουμε αυτοκίνητο, σε παρένθεση βάλαμε τις ώρες από google maps για τη διάρκειά μεταφοράς.

Λοιπόν,

11 SAT : HAVANA -ARR 19:45
12 SUN : HAVANA
13 MON : HAVANA
14 TUE : (2 HRS) VARADERO
15 WED : VARADERO
16 THU : (4 HRS) TRINIDAD
17 FRI : TRINIDAD
18 SAT : TRINIDAD
19 SUN : TRINIDAD
20 MON : (1:20) CIENFUEGOS
21 TUE : (5:30) VINALES
22 WED : VINALES
23 THU : VINALES
24 FRI : (2:30) HAVANA
25 SAT : HAVANA
26 SUN : HAVANA DEP 21:45

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.
μια χαρά βγαίνει, καμία διόρθωση από μένα.

αν επιτρέπεται με τι πετάτε και πόσο σας ήρθε το εισιτηριο?
 
Last edited:

Myria

New Member
Μηνύματα
2
Likes
3
855£ Το άτομο με aireuropa. Με μια σταση Μαδρίτη 1 ώρες. Με μικρή αποσκευή.
Για να αγοράσεις αποσκευή (checked-in) είναι 240 £ έξτρα.
Στην αρχή σκεφτόμασταν να ερθουμε με backpack (δλδ χωρίς υγρα). Άλλα δεν ειμαστε σιγουροι αν μπορουμε να βρουμε εκει τα απαραιτητα ( shampoo , αντηλιακα κτλπ);
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.300
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
855£ Το άτομο με aireuropa. Με μια σταση Μαδρίτη 1 ώρες. Με μικρή αποσκευή.
Για να αγοράσεις αποσκευή (checked-in) είναι 240 £ έξτρα.
Στην αρχή σκεφτόμασταν να ερθουμε με backpack (δλδ χωρίς υγρα). Άλλα δεν ειμαστε σιγουροι αν μπορουμε να βρουμε εκει τα απαραιτητα ( shampoo , αντηλιακα κτλπ);
Σαμπουάν θα βρείτε εύκολα και πολλά σπίτια το προσφέρουν κιόλας. Αντηλιακά μπορείτε να πείτε στο πρώτο σπίτι που θα μείνετε να σας έχουν αγοράσει ένα γιατί είναι λίγο δυσεύρετα, κρίμα να πληρώσετε τόσα λεφτά γι αυτό.
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
γεια σας! εφτασε η ωρα να ξαναπαω κουβα!
εχω και παλι 12 φουλ μερες.
την προηγουμενη φορα ειχα παει αβανα, τρινιδαδ, σιενφουεγος, βινιαλες, επισκεψη σαντα κλαρα και βαραδερο που δεν εμεινα τελικα γιατι δεν μου αρεσε καθολου.

θελουμε να ξαναπαμε προφανως αβανα και λογικα τρινιδαδ. δεδομενου οτι ενα απο τα βασικα κριτηρια ειναι το να εχει καλη νυχτερινη ζωη (να χορευουν σαλσα), τι αλλο μου προτεινετε; σκεφτομαι 4 μερες αβανα και 2-3 τρινιδαδ λογικα, οποτε μου μενουν 5-6. εχει νοημα να κινηθω ανατολικα; χωρις αμαξι
φευγω μαρτιο και ακομα δεν εχω ψαξει τιποτα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.666
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom