Γαλλία Απορίες για Παρίσι

Louizao

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Καλημέρα σε όλους θα μπορούσε κάποιος μου προτεινει ένα πάρκινγκ που να βολεύει σε μεταφορα διότι υπάρχουν και μικρά παιδιά στην περιοχή Μονμάρτη και Βαστίλης?
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Καλημέρα σε όλους θα μπορούσε κάποιος μου προτεινει ένα πάρκινγκ που να βολεύει σε μεταφορα διότι υπάρχουν και μικρά παιδιά στην περιοχή Μονμάρτη και Βαστίλης?
Για να επισκεφθεις τα μνημεια ή για να μείνεις εκεί γύρω;;
 

john_shadow86

Member
Μηνύματα
92
Likes
205
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
πόση ώρα περίπου πριν την πτήση θα πρέπει να είμαι στο αεροδρόμιο (CDG) με τα τωρινά δεδομένα;

επίσης κάποια πρόταση για ένα 3μερο ΠΣΚ πρόγραμμα γουατ του βιζιτ; :icon_cheesygrin: (Έχω και το πρωινό της Δευτέρας, 16:50 είναι η πτήση επιστροφής)
:pilot:
 

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
πόση ώρα περίπου πριν την πτήση θα πρέπει να είμαι στο αεροδρόμιο (CDG) με τα τωρινά δεδομένα;

επίσης κάποια πρόταση για ένα 3μερο ΠΣΚ πρόγραμμα γουατ του βιζιτ; :icon_cheesygrin: (Έχω και το πρωινό της Δευτέρας, 16:50 είναι η πτήση επιστροφής)
:pilot:
Πολύ ωραίο πρόγραμμα αυτό που πρότεινε το αγαπητό μέλος @Leftris B στο σχετικό θέμα:

Γαλλία - Παρίσι 5 ημέρες (πιο κλισέ πεθαίνεις)
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.775
Likes
1.100
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan

john_shadow86

Member
Μηνύματα
92
Likes
205
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Πρώτη φορά πάω! απλά δεν ξέρω αν με παίρνει να πάω Λούβρο την Δευτέρα αντί για Παρασκευή που έχω αρχικά σαν πλάνο..
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.775
Likes
1.100
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
Πρώτη φορά πάω! απλά δεν ξέρω αν με παίρνει να πάω Λούβρο την Δευτέρα αντί για Παρασκευή που έχω αρχικά σαν πλάνο..
στο Λούβρο καλά είναι να πας μία μέρα με άσχημα προγνωστικά καιρού, βροχές κτλ.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.532
Likes
8.474
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Πρώτη φορά πάω! απλά δεν ξέρω αν με παίρνει να πάω Λούβρο την Δευτέρα αντί για Παρασκευή που έχω αρχικά σαν πλάνο..

Είναι πάρα πολύ μεγάλο μουσείο θέλει πολλές ώρες για να δεις τα βασικά. Πλέον εισιτήρια αγοράζεις μόνο online και για συγκεκριμένη ώρα εισόδου. Ακόμα κι αν δικαιουσαι μηδενικό εισιτήριο πρέπει να το κλείσεις Online. Αυτό είναι πολύ καλό γιατί γλιτώνεις τις μεγάλες ουρές της εισόδου.
 
Μηνύματα
19
Likes
7
Καλησπέρα σας,
Έχουμε κλείσει με τον σύντροφό μου για Παρίσι 17-21 Απριλίου για 4 διανυκτερεύσεις. Έχουμε 5 μέρες γεμάτες. Μετά απο έρευνα και καθώς είμαστε σίγουροι ότι δεν θα τα προλάβουμε οοοοοολα αποφασίσαμε να μην μπούμε στο μουσείο του Λούβρου αλλά να πάμε Ντισνευλαντ. Αρχικά, θα μπορούσε κάποιος να μας πει πως θα πάμε στο κέντρο απο το αεροδρόμιο Ορλυ;; Και πως θα πάμε απο Παρίσι στο αεροδρόμιο Μπωβαι;;; (Επιστρέφουμε απο διαφορετικο αεροδρόμιο). Διαβάσαμε για μια κάρτα εβδομαδιαία που μπορείς να μπεις ελεύθερα σε όλα τα ΜΜΜ. Το ξενοδοχείο μας ειναι στο 13ο διαμερισμα και έχει πρωινό γιατί σκεφτήκαμε ότι θα είναι πολύ βοηθητικό το ένα γεύμα στο ξενοδοχείο . Επίσης μπορείτε να μας κάνετε προτάσεις για εστιατόρια ή μπιστρό με τοπικη Γαλλική κουζίνα;;; Διαβάσαμε ότι είναι πανάκριβα όλα στο Παρίσι. Επίσης γνωρίζετε αν υπάρχουν μαγαζια με μπουφε;;; Έχω ταξιδεψει πολυ και νομιζω είναι μια οικονομική λύση κάτι τέτοιο για 1-2 φορές έστω. Οποιαδήποτε πληροφορία, tip, γνωμη, εμπειρία θα μας φανεί χρήσιμη. Σας ευχαριστω! :)
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Από το αεροδρόμιο έως το κέντρο θα πας με το Orly bus με τερματισμό το 14ο διαμέρισμα (3 Pl. Denfert-Rochereau). Για το αεροδρόμιο Μπωβαί θα βρεις πληροφορίες εδώ. Φτάνετε Κυριακή και την εβδομαδιαία κάρτα (Pass Navigo) θα την προμηθευτείς τη Δευτέρα, μιας και ισχύει από δευτέρα έως Κυριακή και με αυτή μπορείτε να πάτε και στην Ντίσνευλαντ.
Προτάσεις για φαγητό Γαλλία - φαγητό στο Παρίσι
 
Last edited:
Μηνύματα
19
Likes
7
Από το αεροδρόμιο έως το κέντρο θα πας με το Orly bus με τερματισμό το 14ο διαμέρισμα (3 Pl. Denfert-Rochereau). Για το αεροδρόμιο Μπωβαί θα βρεις πληροφορίες εδώ. Φτάνετε Κυριακή και την εβδομαδιαία κάρτα (Pass Navigo) θα την προμηθευτείς τη Δευτέρα, μιας και ισχύει από δευτέρα έως Κυριακή και με αυτή μπορείτε να πάτε και στην Ντίσνευλαντ.
Προτάσεις για φαγητό Γαλλία - φαγητό στο Παρίσι
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!
 

spyros91

Member
Μηνύματα
870
Likes
790
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Καλησπέρα σας,
Έχουμε κλείσει με τον σύντροφό μου για Παρίσι τον Απριλιο για 4 διανυκτερεύσεις. Έχουμε 5 μέρες γεμάτες. Μετά απο έρευνα και καθώς είμαστε σίγουροι ότι δεν θα τα προλάβουμε οοοοοολα αποφασίσαμε να μην μπούμε στο μουσείο του Λούβρου αλλά να πάμε Ντισνευλαντ. Αρχικά, θα μπορούσε κάποιος να μας πει πως θα πάμε στο κέντρο απο το αεροδρόμιο Ορλυ;; Και πως θα πάμε απο Παρίσι στο αεροδρόμιο Μπωβαι;;; (Επιστρέφουμε απο διαφορετικο αεροδρόμιο). Διαβάσαμε για μια κάρτα εβδομαδιαία που μπορείς να μπεις ελεύθερα σε όλα τα ΜΜΜ. Το ξενοδοχείο μας ειναι στο 13ο διαμερισμα και έχει πρωινό γιατί σκεφτήκαμε ότι θα είναι πολύ βοηθητικό το ένα γεύμα στο ξενοδοχείο . Επίσης μπορείτε να μας κάνετε προτάσεις για εστιατόρια ή μπιστρό με τοπικη Γαλλική κουζίνα;;; Διαβάσαμε ότι είναι πανάκριβα όλα στο Παρίσι. Επίσης γνωρίζετε αν υπάρχουν μαγαζια με μπουφε;;; Έχω ταξιδεψει πολυ και νομιζω είναι μια οικονομική λύση κάτι τέτοιο για 1-2 φορές έστω. Οποιαδήποτε πληροφορία, tip, γνωμη, εμπειρία θα μας φανεί χρήσιμη. Θα μείνουμε στο hotel des ecrivains μια και ειδα οτι αναζητούν κ αλλοι ξενοδοχειο γιατι μας καλυψε η τιμή, η αποσταση απο το κεντρο και το πρωινο (μιλωντας παντα για Παρίσι!) Ριξτε το μια ματια οσοι ψαχνετε! Σας ευχαριστω! :)
καλημέρα! εγω θα κάνω την αρχή σχολιάζοντας την πρωτη σας επιλογη! αμαρτία να αφήσετε εκτός το μουσείο του Λούβρου.. δεν ειμαι τοσο των μουσείων, αλλα το συγκεκριμένο μουσείο ειναι οτι καλύτερο!! επιπλέον εφοσον εχετε 5 μερες γεμάτες , και δεν αναφέρεις τις Βερσαλλίες , τότε μια χαρά προλαβαίνετε να πατε και Λούβρο και Ντισνευλαντ!! Ντισνευλαντ θα χάσετε μια μέρα, Λουβρο μισή μερα, οποτε προλαβαίνετε θεωρω...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.826
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom