Ρουμανία Απροετοιμαστοι στη Ρουμανία

ka8y

Member
Μηνύματα
66
Likes
311
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία

Ξυπνήσαμε το πρωί φρέσκοι φρέσκοι, και τότε είδαμε την θέα απο το δωμάτιο!




Το διαμέρισμα ήταν στο λευκό κτίριο και μέσα ήταν κάπως ετσι...



Ξεκινήσαμε βόλτα στην παλιά πόλη βρίσκοντας στο 4square ενα καλό μέρος για πρωινό. Καταλήξαμε στο Bistro de l Arte και φαγαμε ενα δυναμωτικό πρωινό καθώς κάναμε σχέδια για την υπόλοιπη μέρα!

Είπαμε να δούμε το Brasov, να πάμε στο bran να δούμε το κάστρο του δράκουλα, και στο Rasnov να δουμε και εκεί το κάστρο...θέλαμε να πάμε και στο Peles.. αλλά... κλειστό!


Όσο για το που θα κοιμόμασταν το βράδυ? Θα το βλέπαμε στην πορεία. Μετά απο τα αξιοθέατα η σκέψη ήταν να ξεκινήσουμε να ανεβαίνουμε προς τα βόρεια...και οπου φτάσουμε.
Μας εντυπωσίασε το Brasov. Δεν ξέραμε τι να περιμένουμε γιατι δεν είχαμε ψαχτεί και καθόλου. Τα χρώματα υπέροχα φθινοπωρινά, η παλιά πόλη καλοσυντηρημένη, όμορφα κτίρια, όμορφα μνημεία, καθαρή...






 
Last edited:

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κιλιμάντζαρο
Και εγώ τα ίδια. Τους θυμάμαι σε όλα τα οικογενειακά ταξίδια και κυρίως τη μαμά μου να μας τους διαβαζει όσο ήμασταν στο αυτοκίνητο.
 

ka8y

Member
Μηνύματα
66
Likes
311
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
Και εγώ τα ίδια. Τους θυμάμαι σε όλα τα οικογενειακά ταξίδια και κυρίως τη μαμά μου να μας τους διαβαζει όσο ήμασταν στο αυτοκίνητο.
χαχαχχα και εγω οσο ημουν συνοδηγος σε αυτο το ταξιδι διαβαζα στους υπολοιπους. Ειχε φοβερά στοιχεία για ολα τα εργοστάσια και τα υδροηλεκτρικά φραγματα της ρουμανίας που τα περισσότερα (τοτε) λεγόνταν λενιν :p
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κιλιμάντζαρο
Χαχαχαχα μη αναμενομενο αυτό για το Λένιν.:cool: Πάντως με αυτους του οδηγούς ( προ σχεδόν 30ετιας) καταλαβαίνεις πολύ καλύτερα τις αλλάγές που έγιναν σε μία χώρα, οπότε ένα ενδιαφέρον παραπάνω το έχουν.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Πλακα πλακα δεν κυκλοφορει και κανενας αλλος αξιολογος οδηγος στα ελληνικα για τη χωρα,εγω τον βρηκα προσφατα στο Μοναστηρακι και οι πληροφοριες του για τα μνημεια ειναι πληρεις.
 

ka8y

Member
Μηνύματα
66
Likes
311
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
Ξυπνήσαμε το πρωί φρέσκοι φρέσκοι, και τότε είδαμε την θέα απο το δωμάτιο!




Το διαμέρισμα ήταν στο λευκό κτίριο και μέσα ήταν κάπως ετσι...



Ξεκινήσαμε βόλτα στην παλιά πόλη βρίσκοντας στο 4square ενα καλό μέρος για πρωινό. Καταλήξαμε στο Bistro de l Arte και φαγαμε ενα δυναμωτικό πρωινό καθώς κάναμε σχέδια για την υπόλοιπη μέρα!

Είπαμε να δούμε το Brasov, να πάμε στο bran να δούμε το κάστρο του δράκουλα, και στο Rasnov να δουμε και εκεί το κάστρο...θέλαμε να πάμε και στο Peles.. αλλά... κλειστό!


Όσο για το που θα κοιμόμασταν το βράδυ? Θα το βλέπαμε στην πορεία. Μετά απο τα αξιοθέατα η σκέψη ήταν να ξεκινήσουμε να ανεβαίνουμε προς τα βόρεια...και οπου φτάσουμε.
Μας εντυπωσίασε το Brasov. Δεν ξέραμε τι να περιμένουμε γιατι δεν είχαμε ψαχτεί και καθόλου. Τα χρώματα υπέροχα φθινοπωρινά, η παλιά πόλη καλοσυντηρημένη, όμορφα κτίρια, όμορφα μνημεία, καθαρή...





 
Last edited:

ka8y

Member
Μηνύματα
66
Likes
311
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
Αφου ανεβήκαμε με το τελεφερίκ στον λόφο Tampa και καναμε βόλτα - στην τύπου hollywood πινακίδα είπαμε να κατέβουμε με τα πόδια. Αλλά όχι. Το τετράχρονο είχε πάθει τελεφερικίαση. Τις επόμενες 4 μέρες ακούγαμε συνέχεια "ποτε θα ξαναμπουμε στο τελεφερικ???".
Κατεβήκαμε, πήραμε το αυτοκίνητο και φύγαμε για το Bran και το κάστρο του δράκουλα.
Στον δρόμο είχε έργα και κίνηση και ήρθαν κάτι παιδάκια να μας πουλήσουν μούρα σε κάτι πλεκτά καλαθάκια. Μας τρέξαν τα σάλια.. και τοτε καταλάβαμε οτι ακόμα λεφτα δεν είχαμε αλλάξει!

Φτάσαμε στο Bran, mπήκαμε και το είδαμε, απ έξω πιο εντυπωσιακό απο μέσα...







Χαζέψαμε λίγο τα μαγαζάκια, θυμήθηκα και σε καποιο Thread εδω που είχα διαβάσει για κάτι σαν τηγανόψωμο που ηταν υπέροχο έξω απο το κάστρο (και για ενα ρολόι κούκο!) οποτε επειδή είχε μεσημεριάσει, έψαξα και τα βρηκα αυτά τα φοβερά langos, φαγαμε ο καθένας απο ένα, και στον δρόμο για το Rasnov! Καπου εδω αναρωτηθηκαμε - μηπως να παρουμε κανα σουβενιρ? Οχι μωρε δεν πειράζει, θα πάρουμε απο αλλού...
Φτάνουμε στο Rasnov που το αξιοθέατο ήταν το κάστρο του! Και ω-τι-χαρά! Έχει ασανσερ! (τι ασανσερ, τι τελεφερίκ...) ανεβήκαμε λοιπόν, αλλα δεν είμασταν σε mood για μέσα, και ειπαμε να κανουμε εναν γυρο απ έξω. Ο δρόμος πήγαινε γύρω απο το μισό κάστρο.. απο το άλλο μισό όμως? Δεν πήγαινε! Είχε μονοπατάκι όμως... προχωράμε στο μονοπατάκι, πληθαίνει η βλαστηση, πιο πολλά κλαδιά, πιο πολλές τσουκνίδες, περνάω κάτω απο μια τσουκνίδα, πέφτουν τσουκνιδόσποροι πάνω μου.. και αρχίζω και πρήζομαι! Ε και κάπως έτσι αφήσαμε τον γυρο του κάστρου για μια άλλη φορά...





Πίσω στον δρόμο, είχε πάει ήδη απόγευμα, και ο σκοπός μας ήταν να φτάσουμε περίπου στο Bacău για να μοιράσουμε λίγο την διαδρομή μέχρι τα μοναστήρια την επόμενη ημέρα. Είδαμε όμως οτι πολλές οι ώρες οδήγησης απο την μία, νύχτα πάνω στα βουνά απο την άλλη και κρίμα να μην δούμε την διαδρομή, ψάχνοντας όσο οδηγούσε η αδερφή μου, βρήκα σε μια ενδιάμεση πόλη, την Covasna, μια πολύ συμπαθητική πανσιόν. Έκανα book και ελπίζαμε οταν φτάσουμε να βρούμε κάποιον γιατι θα φταναμε πιο αργά και απ οτι έλεγε οτι είναι οι ώρες check in...
Όντως φτάσαμε με τον μικρό κοιμησμένο (τι έκπληξη!) πήραμε τηλέφωνο τον άνθρωπο και ήρθε και μας άνοιξε! Η πανσιον ήταν μέσα σε παρκο, μπροστα σε ένα ποταμάκι... Η πόλη ειναι λουτρόπολη και έχει περιέργως για το μέγεθος της ένα τεράαααστιο ξενοδοχείο...




Βόλτα και φαγητό σε ένα εκ των δύο εστιατορίων στην πόλη, και υπνο! Επόμενη μέρα... μοναστήρια!
 
Last edited:

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Αν μπορεις δωσε το ονομα του καταλυματος στο Μπρασοβ
 

KostasLia

Member
Μηνύματα
311
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
για Βαλκάνια το κόβω
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ
Χαιρομαι που ξεκινησες ιστορια!!!!
Περιμενω την συνεχεια!!!
Εγω ειμαι με το ρολοι κουκου...χαχα!!!
Σου εμεινε ε;;;
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Αυτο το κοκκινο "σαμιαμιδακι" αληθινο ειναι??σα ψευτικο μοιαζει!!περιμενουμε την συνεχειαααα!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.575
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom