Ρουμανία Απροετοιμαστοι στη Ρουμανία

ka8y

Member
Μηνύματα
66
Likes
311
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
Την τελευταία μέρα πετούσαμε 2 παρά απο Βουκουρέστι για Αθήνα.
Ξυπνήσαμε κατα τις 7:30, ετοιμάσαμε τα πράγματα και ακολουθώντας το 4sq πήγαμε σε ένα γαλλικό για πρωινό - τα γνωστά Paul. Έβρεχε και γίναμε μούσκεμα.. οι τιμές τετραπλές απο αλλού, και εντάξει τίποτα το φοβερό. Έπρεπε να το είχα σκεφτεί, τα ίδια ισχύουν και στο Κάιρο για το Paul.
Τι μου έκανε εντύπωση? Η βρώμα... Μύριζε αλκοολ και κατουρλίλα, παντού. Τα κτίρια παρατημένα, και γενικώς μια εγκατάλειψη.
Γυρίσαμε, πήραμε τα μπογαλάκια μας και το αυτοκίνητάκι μας και ξεκινήσαμε να πάμε σε κάτι που μας είχαν προτείνει φίλοι, σε Spa. Όχι όμως απλά Spa, νερουτσουλήθρες εσωτερικού χώρου!
Μέχρι να πάμε, γιατι έτσι και αλλιώς ήταν ο δρόμος μας, είδαμε (και) μέρα το παλάτι του λαού, την αψίδα του θριάμβου και άλλα landmarks. Για την διαδρομή μέχρι τα spa (που είναι δίπλα στο αεροδρόμιο) κάναμε γύρω στην 1,5 ώρα λόγω κίνησης.
Μην τάξεις όμως σε άγιο κερί και σε παιδί κουλούρι δεν λένε? Πως θα πεις στον μικρό που κουβαλούσε απο την Λήμνο το μαγιό του περιμένοντας τις νεροτσουλήθρες οτι δεν θα πάμε? Ιδίως μετά το χθεσινό φιάσκο που δεν βρήκαμε (δεν είδαμε? δεν δούλευε?) το τελεφερικ στο transfagarasan?
Με έναν γρήγορο υπολογισμό είπαμε οτι αν φεύγαμε απο τα Spa στις 11:15, θα είμασταν 11:20 στην εταιρία ενοικίασης αυτοκινήτων και στις 12 παρα 15 στο αεροδρόμιο. Φτάσαμε στα spa λοιπον στις... 10:40. Είχαμε μπροστά μας μισή ολοκληρη ώρα!
Η sister μας άφησε στην είσοδο και πήγε να βάλει βενζίνη για να είμαστε έτοιμοι να φυγουμε, και μπήκαμε..

Ποοο τι χλιδή ήταν αυτη? Τι καθαριότητα? Τι μάρμαρα??Πληρώνουμε την είσοδο (για 3 ώρες εγω και ο μικρός 80 ron μαζί με πετσέτα και παντόφλες για μένα), μας δίνουν το high-tech μαγνητικό ρολογάκι με το οποίο είχαμε πρόσβαση στους χώρους/στα ντουλαπάκια μας κλπ και μπήκαμε στα αποδυτήρια.. η χλιδή συνεχιζόταν...

Μου λέει η ταμίας "αν αργήσετε να βγείτε, η κάθε έξτρα ώρα έχει τόσα ron" Χρυσή μου αν κάτσω πάνω απο 30 λεπτά εδώ θα χάσω το αεροπλάνο...

Αλλάζουμε και πάμε στον χώρο με τις νερουτσουλήθρες..
Τι φοίνικες, τι νεροτσουλήθρες, τι πισινάρες, τι ξαπλώστρες (δεν πρόλαβα να κάτσω!)... Το νερό ζεστό, οι ναυαγοσώστες παντού... και είμασταν και σχεδόν μόνοι μας!

Τα Spa http://therme.ro/ έχουν τρεις χώρους απ οτι διάβασα, και αυτος ήταν μονο ο ένας. Οι άλλοι 2 είναι για πιο πολύ relax και απαγορεύονται τα παιδιά κάτω των 16.





Ξαφνικά βλέπω το κινητό και η ώρα ήταν 11:05!
Σας σίφουνες βγαίνουμε, ξεπλενόμαστε, ντυνόμαστε και 11:20 είμασταν στην έξοδο!

Επιστρέψαμε το αυτοκίνητο (μόλις το τσεκάρανε μας επιστρέψανε άμεσα στην κάρτα τα 1000 μπλοκαρισμένα ευρώ) και φύγαμε για αεροδρόμιο με το βανάκι.

Είμασταν στην ώρα μας, οποτε είχαμε χρόνο για λίγο χάζεμα στα αφορολόγητα, οπου και συνειδητοποιήσαμε οτι δεν είχαμε πάρει ουτε ενα αναμνηστικό! Τίποτα! Αφού λέγαμε χαριτολογώντας :
- Τι πήρατε απο την Ρουμανία?
- 3 κιλά!

Χαζέψαμε, πήραμε 2 κρασιά που μας φάνηκαν πανάκριβα (μα 20 ευρώ το μπουκάλι?) και πάμε προς τα ταμεία... ε και ναι, καναμε τις αγορές του αιώνα, με 15€/μπουκάλι, εδω έχουν γυρω στα 25 το ένα. Κάτι μέχρι να ξαναπάμε Κούβα και να πάρουμε κανα σοβαρό ρούμι - που εισαι ρε Caney!!

 
Last edited:

ka8y

Member
Μηνύματα
66
Likes
311
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
The...aftermath

Θα ξαναπήγαινα?
ΝΑΙ. Για να δω maramures, κάστρο peles. για να κάτσω 2-3 μέρες στο Brasov, για να κάνω εκδρομές στην εξοχή, για να περάσω ένα διήμερο στο Spa.
Με τις τιμές εισιτηρίων της ryan (35 πηγαινε έλα τα κλείσαμε) πηγαίνεις για 2ημερο για σπα/εκδρομή στο brasov και γυρίζεις.
Βουκουρέστι? Όχι ευχαριστώ δεν θα ξαναπάρω. Έχω πάει σε πολύ καλύτερες πόλεις. Ίσως να δω τις λίμνες.

Στα προβλήματα τώρα... Η Cosmote αποφάσισε οτι για καποιο λογο δεν μπορω να χρησιμοποιήσω τα mb μου. Ο χρόνος ομιλίας δούλευε κανονικά (δηλαδή έπαιρνε απο τα λεπτά που ήδη είχα - είτε καλούσα Ελλάδα είτε Ρουμανία), αλλα τα mb δεν.. και το μισάωροο chat με το helpdesk της Cosmote δεν έλυσε το πρόβλημα. Στο ίδιο κινητό (dual SIM) η Vodafone δουλεψε κανονικά οποτε με 10€ ανανέωση έβγαλα όλο το ταξίδι με το 3g όλη μέρα ανοιχτό.

Το ταξίδι μας στο google maps: https://goo.gl/maps/vPtscXourAH2 Δυστυχώς επειδή το transfagarasan εχει κλείσει δεν μπορώ να το ενσωματωσω στη διαδρομή και έβαλα την "κανονική".



Και απο τώρα σκεφτόμαστε... του χρόνου το φθινόπωρο? Βελιγράδι?

Προς στιγμήν έχω να ετοιμάσω την Χριστουγεννιάτικη εκδρομή Αλσατία - Χαυδελβέργη!
 
Last edited:

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Αγαπημένη ρουμάνικη επαρχία!! Νοστάλγησα με την ωραία σου ιστορία και τις όμορφες εικόνες!
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
The...aftermath

Θα ξαναπήγαινα?
ΝΑΙ. Για να δω maramures, κάστρο peles. για να κάτσω 2-3 μέρες στο Brasov, για να κάνω εκδρομές στην εξοχή, για να περάσω ένα διήμερο στο Spa.
Με τις τιμές εισιτηρίων της ryan (35 πηγαινε έλα τα κλείσαμε) πηγαίνεις για 2ημερο για σπα/εκδρομή στο brasov και γυρίζεις.
Βουκουρέστι? Όχι ευχαριστώ δεν θα ξαναπάρω. Έχω πάει σε πολύ καλύτερες πόλεις. Ίσως να δω τις λίμνες.

Στα προβλήματα τώρα... Η Cosmote αποφάσισε οτι για καποιο λογο δεν μπορω να χρησιμοποιήσω τα mb μου. Ο χρόνος ομιλίας δούλευε κανονικά (δηλαδή έπαιρνε απο τα λεπτά που ήδη είχα - είτε καλούσα Ελλάδα είτε Ρουμανία), αλλα τα mb δεν.. και το μισάωροο chat με το helpdesk της Cosmote δεν έλυσε το πρόβλημα. Στο ίδιο κινητό (dual SIM) η Vodafone δουλεψε κανονικά οποτε με 10€ ανανέωση έβγαλα όλο το ταξίδι με το 3g όλη μέρα ανοιχτό.

Το ταξίδι μας στο google maps: https://goo.gl/maps/vPtscXourAH2 Δυστυχώς επειδή το transfagarasan εχει κλείσει δεν μπορώ να το ενσωματωσω στη διαδρομή και έβαλα την "κανονική".



Και απο τώρα σκεφτόμαστε... του χρόνου το φθινόπωρο? Βελιγράδι?

Προς στιγμήν έχω να ετοιμάσω την Χριστουγεννιάτικη εκδρομή Αλσατία - Χαυδελβέργη!
Οντως ειχες θεμα με τα mb απο cosmote??μην μου λετε τετοια και βασιζομαι πανω σ'αυτα οταν παωω! :p τι ακριβως προβλημα ειχες?δε ειχε σημα ή ηθελαν να σου χρεωσουν ροαμινγκ??επισης τοσο χαλια Βουκουρεστι??ευελπιστω χριστουγεννα που θα μαι εκει να μην μετανιωσω για την επιλογη μουυ!
 

ka8y

Member
Μηνύματα
66
Likes
311
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
Ενω εβρισκε κανονικά δικτυο μόλις ανοιγα το 3g εβγαζε θαυμαστικο και no internet access. Δοκιμασα να συνδεθω σε ολα τα διαθεσιμα δικτυα μηπως κ δω διαφορά, αλλά καμια. Ειχα περιπου 10Gb και δεν μπορεσα να τα χρησιμοποιησω. Η cosmote αφου μου ειπε διαφορα οτι φταει η συσκευη πχ (δεν εφταιγε, η αλλη καρτα δουλευε), ειπε οτι εφταιγε το πακετο των mb που ειχα.. αλλα ειχα 3 πακετα (το καλοκαιρινο των 10gb, ενα reloadit 1,5gb και απο το combo call em all αλλα 500mb). Αν εφταιγαν τα πακετα θα μπορουσε να με χρεωσει ανα mb με χρηματα που ειχε ηδη μεσα το whatsup. Τελοσπαντων, ακρη δεν εβγαλα, οπως λεει και ο αδερφος μου, πηγαινε στο μετρο και ολο και καποιος θα σου πει "νουμερακι vodafone θελετεεε?", Βαλτην στο κινητο σου και κανε τη δουλεια σου :)

Οσο για το Βουκουρεστι... Γνωμες ειναι αυτες!
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Ενω εβρισκε κανονικά δικτυο μόλις ανοιγα το 3g εβγαζε θαυμαστικο και no internet access. Δοκιμασα να συνδεθω σε ολα τα διαθεσιμα δικτυα μηπως κ δω διαφορά, αλλά καμια. Ειχα περιπου 10Gb και δεν μπορεσα να τα χρησιμοποιησω. Η cosmote αφου μου ειπε διαφορα οτι φταει η συσκευη πχ (δεν εφταιγε, η αλλη καρτα δουλευε), ειπε οτι εφταιγε το πακετο των mb που ειχα.. αλλα ειχα 3 πακετα (το καλοκαιρινο των 10gb, ενα reloadit 1,5gb και απο το combo call em all αλλα 500mb). Αν εφταιγαν τα πακετα θα μπορουσε να με χρεωσει ανα mb με χρηματα που ειχε ηδη μεσα το whatsup. Τελοσπαντων, ακρη δεν εβγαλα, οπως λεει και ο αδερφος μου, πηγαινε στο μετρο και ολο και καποιος θα σου πει "νουμερακι vodafone θελετεεε?", Βαλτην στο κινητο σου και κανε τη δουλεια σου :)

Οσο για το Βουκουρεστι... Γνωμες ειναι αυτες!
Χμμμ ναι εχω ακουστα οτι πρεπει να ναι επι πληρωμη τα πακετα mb οταν τα χρησιμοποιεις στο εξωτερικο!κ γω καθε μηνα εχω 600mb δωρο λογω φοιτητοπροσφορας αλλα δε θα μπορω να τα χρησιμοποιησω εκει αρα σκεφτομουν να παρω αλλο πακετακι!με βλεπω ομως να βαζω vodafone!ειδικα αν και σε θεμα σηματος ειναι πιο καλο,δε το συζητω!νταξ να πω την αληθεια μου,λιγο την "παρακμη" στο κλιμα την περιμενω..οσο αφορα το spa το χω και γω κατα νου να παω,δε θα μου ξεφυγειιιιιι
 

ka8y

Member
Μηνύματα
66
Likes
311
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
Χμμμ ναι εχω ακουστα οτι πρεπει να ναι επι πληρωμη τα πακετα mb οταν τα χρησιμοποιεις στο εξωτερικο!κ γω καθε μηνα εχω 600mb δωρο λογω φοιτητοπροσφορας αλλα δε θα μπορω να τα χρησιμοποιησω εκει αρα σκεφτομουν να παρω αλλο πακετακι!
Για τα φοιτητικά πακέτα το λέει ξεκάθαρα ο όρος του "δωρεάν roaming" οτι δεν ισχύουν. Τελοσπαντων αφου δεν μειναμε χωρις gps ολα καλα
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Πολύ κατατοπιστική η ιστορία σου! Για απροετοίμαστοι τα καταφέρατε μια χαρά και αυτό που μου αρέσει είναι ότι εκμεταλλευτήκατε και το παραμικρό δευτερόλεπτο!!

Υ.Γ. Βλέπω ότι θα είμαστε κάμποσοι travelstori-τες αυτά τα Χριστούγεννα στην Ρουμανία! Να κάνουμε μια μίνι συνάντηση...και να την ονομάσουμε "Κοπή Γαλοπούλας"!! :haha:
 

ka8y

Member
Μηνύματα
66
Likes
311
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
Πολύ κατατοπιστική η ιστορία σου! Για απροετοίμαστοι τα καταφέρατε μια χαρά και αυτό που μου αρέσει είναι ότι εκμεταλλευτήκατε και το παραμικρό δευτερόλεπτο!!

Υ.Γ. Βλέπω ότι θα είμαστε κάμποσοι travelstori-τες αυτά τα Χριστούγεννα στην Ρουμανία! Να κάνουμε μια μίνι συνάντηση...και να την ονομάσουμε "Κοπή Γαλοπούλας"!! :haha:

edit: Sorry για το διπλό μήνυμα!! Μου άρεσε μάλλον πολύ η ιδέα μου! :haha:
Χχχαχαχαχχα!!! Για το edit...γελαω μονη μου!
Να σαι καλα για τα καλα σου λογια, γενικως ειμασταν παρα παρα πολυ στο τρεξιμο, γυρισα πτωμα :p
 

dammys

Member
Μηνύματα
370
Likes
680
Καλησπέρα! Μια χαρά περάσατε και πάρα πολλά πράγματα κάνατε και είδατε αν όντως ισχύει ο τίτλος απροετοίμαστοι στην Ρουμανία.Τόσα που ζηλέψα πολύ! Διαφωνώ κάθετα με τη γνώμη σου για το Βουκουρέστι, άτυχη επιλογή να κλείσετε μέσα στην παλιά πόλη και ειδικά πάνω από το Γύρος Θεσσαλονίκης που το έχουν αλλοδαποί και γω τζάμπα είχα χαρεί , όταν το είδα! Πανέμορφη πόλη το Βουκουρέστι με ωραίους δρόμους,κτίρια και πάρκα παντού.Φυσικά όταν γυρίζεις από την εκπληκτική επαρχία είναι φυσιολογικό να σου φαίνεται πιο άσχημη η πόλη.Το κάστρο Πέλες εκπληκτικό καθώς και τα σπίτια και η βλάστηση, γενικά το τοπίο παραμυθένιο.Μας ταξιδέψατε!!!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.116
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Αν επιτρέπετε, πότε πήγατε; Εκτός αν το λές κάπου και δεν το πρόσεξα. Λογικά πήγατε απο 30/10 και μετά γιατί το Peles είναι κλειστό απο 30/10 έως 29/11
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.666
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom