Αργεντινή Ουρουγουάη Αργεντινή Μπουένος Αιρες-Ιγκουαζού-Μπαριλός-Μοντεβιδέο

evaT

Member
Μηνύματα
1.553
Likes
12.607
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Με αφορμή ένα ταξίδι που σχεδιάζω για τον Ιανουάριο στην Αργεντινή επισκέφτηκα το φόρουμ και διάβασα τις ιστορίες μελών που επισκέφτηκαν πάνω κάτω τις τοποθεσίες που προτίθεμαι να πάω και εγώ αν και τα περισσότερα λήματα αφορούν αρκετά χρόνια πίσω....Το δικό μου πρόγραμμα έχει ως εξής...Ξεκινάω από Θεσσαλονίκη 6/1 κ φτάνω Μαδρίτη όπου μένω για μιάμισι μέρα (δεν έχω ξαναπάει οπότε βρήκα ευκαιρία εφόσον η μεγάλη πτήση ξεκινάει από εκεί) Την επόμενη τα μεσάνυχτα πετάμε (3 φίλοι) για Μπουένος με Air Espana και εισητήριο πάνε έλα 618 ευρώ μόνο!!!
Μένουμε 5 μέρες Στο Μπουένος Αιρες σε ένα υπέροχο Airbnb στο Παλέρμο όπου σκέφτομαι να κάνω κάποιες ξεναγήσεις με τα Freewalkingtours που έχουν εξαιρετικές κριτικές στο trip advisor και ίσως και με hop on hop off buses αν και με προβληματίζει ότι θα είναι κατακαλόκαιρο εκεί και δεν αντέχω να έχω τον ήλιο κατακούτελα για πολλές ώρες. Επειδή ασχολούμαι με το τάγκο προφανώς και έχει μια άλλη αξία για μένα να επιστέπτομαι τη γενέτειρα του χορού οπότε και θα αφιερώσω αρκετό χρόνο και στις ντόπιες μιλόγκες (όχι στα τουριστικά σόου) αλλά και σεμινάρια από μαέστρους τα οποία θα κλείσω μέσω των δασκάλων μου εδώ στην Ελλάδα.
Στη συνέχεια έχουμε πτήση στο Ιγκουαζού και 3 διανυκτερεύσεις ώστε να δούμε και την αργεντίνικη και τη βραζιλιάνικη πλευρά.
Από κει πετάμε πίσω Μπουένος και με ανταπόκριση πάμε Παταγονία στο Σαν κάρλος Μπαριλός και βρισκόμαστε σε χειμωνιάτικο τοπίο με λίμνες και διαδρομές για hiking. Εχουμε μόνο 2 μέρες να ανακαλύψουμε όσα περισσότερα γίνεται γι αυτό θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο και ότι προλάβουμε...
Επιστρέφουμε Μπουένος Αιρες και ξεκινάμε αμέσως για Μοντεβιδέο μέσω φέρθ για κολώνια ντε Σακραμέντο και λεωφορείο διότι δυστυχώς η απευθείας τιμή του φέρρυ είναι εξωφρενική ενώ με τον τρόπο που προανέφερα πέφτει στο μισό! Τουλάχιστον θα έχουμε την ευκαιρία να δούμε και την πόλη της Κολώνια που μάλλον αξίζει τον κόπο. Θα έχουμε 2 καθαρές ημέρες στο Μοντεβιδέο και μια και πέφτει σαβ/κο έκλεισα δωμάτια στην παραλία Ποχίτος μια και φαίνεται πως το καλοκαίρι το κέντρο ερημώνει τα βράδυα και η νυχτερινή ζωή μεταφέρεται στα πιο παραλιακά....όπως άλλωστε και στη χώρα μας! Επιστροφή στο Μπουένος και διαμονή στη Ρεκολέτα αυτή τη φορά. Μένουμε άλλη μιάμισι μέσα στο Μπουένος για τις τελευταίες εικόνες και παίρνουμε το μακρύ δρόμο της επιστροφής....
Εκτός από κανά δυό εσωτερικές πτήσεις όλα τα υπόλοιπα έχουν ήδη κλειστεί και σε εξαιρετικά χαμηλό κόστος -το ιντερνετ είναι θαυματουργό!!! Μένει μια εσωτερική πτήση, η ταξιδιωτική ασφάλεια και περιμένω την ημερομηνία αναχώρισης!
Θα επανέλθω όταν με το καλό θα έχω τη δική μου ιστορία....ως τότε κάθε πληροφορία, σκέψη, τιπ ή οτιδήποτε...ευπρόσδεκτα :):);)
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
καλα να περασεις..
 

Taksidiwtis

Member
Μηνύματα
105
Likes
274
Στο Bariloche(Μπαριλοτσε) ειναι ενας προορισμος που ειναι παντα γεματο απο τουριστες χειμωνα καλοκαιρι .Θυμιζει Ελβετια πολλες λιμνες και δαση.Εγω ειχα κατσει 3 εβδομαδες εκει το 2017.Τον καιρο που θα πας ειναι καλοκαιρι εκει μην παρεις βαρια ρουχα.Να πας Lago Escondido μιση ωρα απο την πολη με το λεωφορειο και μετα 30-45 λεπτα περπατημα μεσα στο δασος αξιζει να ριξεις μια βουτια αν και λιγο κρυο το νερο.Αν εχεις χρονο να πας και στο el bollson ενα χιπικο χωριο καμια ωρα απο Μπαριλοτσε.Και μην ξεχασεις να φας σοκολατες στο Μπαριλοτσε οι οποιες φημιζονται.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.553
Likes
12.607
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Στο Bariloche(Μπαριλοτσε) ειναι ενας προορισμος που ειναι παντα γεματο απο τουριστες χειμωνα καλοκαιρι .Θυμιζει Ελβετια πολλες λιμνες και δαση.Εγω ειχα κατσει 3 εβδομαδες εκει το 2017.Τον καιρο που θα πας ειναι καλοκαιρι εκει μην παρεις βαρια ρουχα.Να πας Lago Escondido μιση ωρα απο την πολη με το λεωφορειο και μετα 30-45 λεπτα περπατημα μεσα στο δασος αξιζει να ριξεις μια βουτια αν και λιγο κρυο το νερο.Αν εχεις χρονο να πας και στο el bollson ενα χιπικο χωριο καμια ωρα απο Μπαριλοτσε.Και μην ξεχασεις να φας σοκολατες στο Μπαριλοτσε οι οποιες φημιζονται.
Σ ευχαριστώ! τα έχω σημειώσει ήδη....τώρα να μην πάω με βαριά ρούχα λίγο δύσκολο γιατί θα ξεκινήσω από Ελλάδα καταχείμωνο! και αφού πριν από μπαριλος το πρόγραμμα έχει Ιγκουαζού υποθέτω θα ξεβρακωνόμαστε καθ οδόν :p
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.728
Likes
14.325
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Στο Μπαριλότσε μη χάσετε το Cerro Tronador. Και φυσικά τους Circuito Chico και Circuito Grande.
Θέλει βέβαια χρόνο. Στο Μπαριλότσε είναι βόρεια Παταγονία (καμιά σχέση με τη Νότια) και κάνει ζέστη. Καλά να περάσετε.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.553
Likes
12.607
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Εχουμε μόνο 2 γεμάτες μέρες στο Μπαριλός. Σκέφτηκα τη μία μέρα να κάνουμε τη διαδρομή από τη Villa de augustura το Circuito Grande δηλαδή. Και τη δεύτερη να πάμε από την άλλη πλευρά στο Llao Llao διάβασα ότι εκεί μπορείς να κάνεις και βαρκάδα στη λίμνη κλπ. Εχετε να μου προτείνετε και κάτι άλλο που βγαίνει σ αυτό το χρόνο; Θα έχουμε αυτοκίνητο οπότε υπάρχει ευελιξία....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.601
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom