Ταϊλάνδη Αρχαριοι και Βασιλιαδες.!!!

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη

Οι ποδοσφαιρικοι αγωνες που εχω δει μεχρι σημερα ειναι μετρημενοι στα δαχτυλα των χεριων.......αντε και των ποδιων.

Ετουτος ομως ο αγωνας που εβλεπα αυτη τη στιγμη δεν μου θυμιζει κανεναν αλλο ,ουτε μπορει να συγκριθει με καποιον άλλο.

Η μονη ομοιοτητα ειναι η μπαλα.
Μαλλον ενα αθλιο τοπι που περνουσε τα πανδηνα απο τον ενα και μοναδικο παικτη που εκανε τουλαχιστον για 22 Ροναλτινιους και βαλε.

Αυτος ο παικτης ηταν πολυ παραξενος δεν φοραγε καν αθλητικη περιβολη γιατι ηταν και υπερβαρος καμμια 300 κιλα.!!!
Ασε που με μια γρηγορη ματια θα νομιζες οτι εχει πεντε ποδια.

Ετσι οι λιγοστοι τυχαιοι φιλαθλοι, καταπληκτοι απο αυτο το μοναδικο θεαμα το μονο που εκαναν ηταν να τον επιβραβευουν και να τον αποθανατιζουν με τις φωτογραφικες τους μηχανες.

Αλλα αυτος δεν εχει γεννηθη σταρ και δεν του καιγεται καρφι για τιποτα και για κανενα.
Το μονο που τον νοιαζει ειναι το τοπι του.

Δυσκολη μεταγραφη…..Τι θα τον κανουμε??



Ας παρουμε ομως τα πραγματα απο την αρχη…..
………Ένα απογευμα σε μια από τις περιπλανησεις μας στο πουκετ ανακαλυπτουμε μια φαρμα ελεφαντων.
Μπαινουμε …….και βλεπουμε μερικους τουριστες μαζεμενους να κοιταζουν και να φωτογραφιζουν κατι.

Πλησιαζουμε.
Είναι ενας μικρος ελεφαντας που ελευθερος,μεσα στον χωρο του,παιζει και τρεχει κυνηγοντας μια μπαλα και δινει απιστευτα σουτ με την προβοσκιδα του και με τα ποδια του.
Δεν είναι τουριστικη ατραξιον.Απλα είναι η ωρα του παιδιου,για το ελεφαντακι.
Είναι ένα θεαμα που χαζεψαμε αρκετη ωρα.

Καποια στιγμη το βλεμμα μου συνανταει αρκετα μετρα παρακατω ένα θεορατο ελεφαντα με μια χοντρη αλυσιδα στο ποδι.
Πλησιαζω.
Είναι ένας τεραστιος αρσενικος.
Πλησιαζω περισσοτερο,νιωθω δεος με αυτό το τεραστιο ζωο που με κοιταζει κι`αυτό, και κουναει την προβοσκιδα του δεξια και αριστερα.

Λιγο πιο περα μερικες θυλικες τρωνε,κατι τεραστια φυλλα,που τα γραπωνουν με την προβοσκιδα τους τα χτυπανε πρωτα δεξια και αριστερα στο σωμα τους μετα τα φερνουν στο στομα τους και τα μασουλανε με ευχαριστηση.


Ο Ξα εχει ειδη κοψει 2 εισητηρια που αντιστοιχουν σε μια ωρα περιηγηση μεσα στην ζουγκλα,πανω σε ελεφαντα.

Μας οδηγουν σε μια ξυλινη εξεδρα,και ανεβαινουμε την ξυλινη σκαλιτσα μπροστα μας.
Καποια στιγμη κανει την εμφανιση του ο αρσενικος που κοιταζαμε.
Σταματα ακριβως μπροστα μας,με μια κοφτη διαταγη του μικροσωμου γκριζομαλη οδηγου.
Ο συγκεκριμενος ελεφαντας είναι πιο ψηλος απ`την εξεδρα.
Πιανομαστε από τα λουρια και ανεβαινουμε στο παγκακι που είναι προσαρμοσμενο στην ραχη του
Το τεραστιο ζωο ξεκινα με μια λεξη από τον οδηγο του.

Μαγεια.!!
Το ζωο είναι τεραστιο,έτσι μουρχετε να σηκωθω και να κανω μια βολτα στην πλατη του.
-αστειακι-που να τολμησω να αφησω τα χερια μου από τις λαβες στο παγκακι.
Σε κάθε του στιβαρο βημα καταλαβαινεις τον πελωριο ογκο και το βαρος του.

Δεν θελω να σκεφτομαι την ιδεα να πεσω από κει πανω και να με πατηση το τεραστιο πελμα γιατι θα με ξεκολανε με σπατουλα όπως τα καρτουν.

Γυρω μας πυκνη βλαστηση από φοινικες και δεντρα κασουαρινα μερικα εχουν κοπει για να διαμορφωθει το μονοπατι μες`την ζουγκλα.
Μαχαραγιαδες.

Ακουω κρωξιματα πουλιων και ηχους που δεν μπορω να περιγραψω ουτε από τι είναι ουτε από τι προερχονται.θα τους θυμαμαι ως ηχους της ζουγκλας.

Ο ελεφαντας δεν θελει καθοδηγηση.ξερει τον δρομο,θα τον εχει κανει απειρες φορες.
Ο ξυπολητος οδηγος μας είναι αραχτος,εχει βαλει και τα ποδια του στις αυτουκλες του ζωου,και ειμαστε και οι 4 μες`την καλη χαρα.

Εχω προσπαθηση για φωτογραφιες κάθε τοσο,και με εχει παρει χαμπαρι ο οδηγος.
Καμμια 300 μετρα πριν επιστρεψουμε, μου ζηταει την φωτογραφικη μηχανη.
Του την δινω.
Ο ελεφαντας εχει σταματηση και ο οδηγος μου κανει νοηματα να κατσω στην θεση του,στο σβερκο του ζωου.

Με πολύ προσοχη το κανω.
Μετα κατι λεει στην αυταρα του ελεφαντα.και το ζωο γυρναει την προβοσκιδα του, ο ταυλανδος παταει πανω της, και την άλλη στιγμη βρισκεται στο εδαφος χωρις να πολυκαταλαβω πως.
Προχωραει μερικα μετρα μπροστα μας,ενώ ο ελεφαντας είναι ακινητος.και μας τραβαει 2 φωτογραφιες.
Μετα γυρναει την πλατη του…. κατι λεει στον ελεφαντα και……. φευγει.
Είναι σε αποσταση 20 μετρων μπροστα μας.

Εκπληκτος.!!!

Το ζωο κινειτε στηριζομε με ανοιχτα χερια πανω στο πελωριο κεφαλι για ισοροπια.

Ο ελεφαντας εχει κατι τριχες αραιες μαυρες χοντρες και σκληρες στην κορυφη του κεφαλιου του σαν γρεζια ατσαλινα που δεν φαινονται όταν τον κοιτας από χαμηλα.

Σαν να εβαλα τα χερια μου σε ακανθινο στεφανι.

Και μιας και εχει απαλλαγει από το αφεντικο του,στο πρωτο δεντρο τουρχεται η ορεξη να ξυσει τα πλευρα του.!!!

Αισθανομαι σαν σκονη πανω σε ρουχο που το τιναζουνε.

Αρχιζω να λεω από μεσα μου τα 12 ευαγγελια απ`την αναποδη σε 13 διαφορετικες διαλεκτους.
Ευτυχως αυτό κρατησε λιγο γιατι με μια λεξη του οδηγου, του περασε η φαγουρα αποτομα,οπως ακριβως του ειχε ερθει.
Τα επομενα 300 μετρα οδηγησα τον ελεφαντα μια χαρα…………...--μην το πιστεψετε--
Μογλης...
Η βολτα μας τελειωσε επιτυχως και παλι στην εξεδρα της αφετηριας.


Δεν μπορουσα να φυγω όμως έτσι.
Αγορασα ένα τσαμπι μπανανες,και του τις προτεινα με το χερι μου.
Ο τεραστιος σωληνας σηκωθηκε και τις πηρε μεσα από την παλαμη μου.
Τις εκανε μια χαψια.
Ευχαριστηθηκα που τις μασουλαγε κοιταζοντας με….
Ευχαριστω και γω φιλαρακι για την βολτα του ειπα φευγωντας……
 

Attachments

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.884
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Πολύ καλή η αρχή! Για συνέχα!!!!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μαρτιος , οτι πρεπει για Ταυλανδη και μπανακια στο Πουκετ:D !
Ωραιος τιτλος , αρχαριοι και βασιλιαδες :lol:!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
ολους θα μας ενθουσιασει αρχαριους και μη.
Μας χαλαει μια ιστορια απο τη Ταυλανδη ; οχι βεβαια...
Συνεχισε ακαθεκτος !!
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
μπράβο xene!! μια χαρα αρχισες.... συνεχεια παρακαλώ!!!
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Καλα πας και αποκλειεται να κουράσεις.
Καθε ταξιδιωτικη ιστορια πάνω απ ολα μας παρουσιάζει μια άλλη προσωπική ματιά.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Σας ευχαριστω ολους για την ενθαρυνση.
Αν και αρχαριος υποσχομαι τα καλυτερα.
Ελπιζω.
Δευκαλιων βαλε διαφημησεις.
Αυριο η συγκλονιστικη συνεχεια.:throw:
 

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
Ξενε μου θυμιζεις τον εαυτό μου! Ακριβως ιδια φαση και γω 3 χρονια πριν, ενας ΞΑ εριξε την προταση και κολλησαμε το μικροβιο οπως σωστα ειπες!
Ελα και πλησιαζει ο Οκτωβρης.......:sharkisland:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Επρεπε να γραψει ταξιδιωτικη ιστορια ο xenos για να εμφανιστεις Doug?:haha: Ψωνιζες εξοπλισμο για τον Οκτωβρη φανταζομαι.
Αρχαριοι και πολυταξιδεμενοι τρωμε τα νυχια μας xene!
 
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλι Ινδονησια
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Αργεντινης
φιλε ξενε συνεχισε τηνιστορια σου ετσι για να θυμηθω κατι απο ευτο που εζησα στην Ταυλανδη
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Που πεφτει ομως αυτο το Πουκετ:?:
Ψαχνω στο ιντερνετ για χαρτες.
Υπαρχουν παρα πολλα σαιτ σε ενα απ`αυτα, πανω στον χαρτη, βρισκω ξενοδοχεια που αν κλικαρεις περισσοτερο σου δινουν πληροφοριες, φωτογραφιες, και τιμες.

Σουλατσαρω στις παραλιες Πατονγκ, Καρον,και Κατα :snorkel:λοιπον, κρατωντας σημειωσεις απο τα ξενοδοχεια που μου αρεσουν μιας και δεν ειχα σκοπο να κλεισω απο δω.Ετσι κι αλλιως τα ξενοδοχεια ειναι υπερβολικα πολλα απ`οτι βλεπω,σιγουρα θα υπαρχει ενα και για μενα.
Ολα γινονται ευκολα και εντυπωσιαζομαι.Η χαρα του αγνωστου χιλιαδες χιλιομετρα μακρυα,και ομως την ανακαλυπτω μεσα απο το σπιτι.
Τι σου ειναι η τεχνολογια.!!!:lol:

Δεν είναι όμως όλα ροδινα,υπαρχουν και οι δυσκολιες που πρεπει να λυθουν γρηγορα για να προχωρησουμε στην εκδοση των εισητηριων.
Το πρωτο ζορι είναι το διαβατηριο που μου εχει ληξει εδώ και κατι χρονια,το δευτερο ζορι είναι αν εγκριθει η 10ημερη αδεια από την δουλεια μου σε μια περιοδο όχι και τοσο ευκολη για αδεια.:(

Με το διαβατηριο ξεμπερδευω σε λιγες μερες.Ευτυχως.:bounce:
Με την αδεια τις συγκεκριμενες μερες που ζητησα, απαντηση δεν πηρα,και ειμαι στο περιμενε.

Εν τω μεταξυ ο συναδελφος με πειθει να επισκευτω 2-3 μερες την Μπανγκοκ.Πας που πας εκει κατω να μην δεις πως είναι και μια Ασιατικη πρωτευουσα??:roll:
Σωστος.Με πειθει ευκολα,και γω με την σειρα μου τον Ξα.
Και αρχιζει η εικονικη εξερευνηση της Μπανγκοκ από το σπιτι.Οσο ευκολα τα πηγα με το Πουκετ τοσο δυσκολα τα πηγα με την Μπανγκοκ.:hitme:
Χαωδης,δεν ηξερα σε ποια περιοχη να μεινω ποιο ξενοδοχειο να διαλεξω.Και μετα από αρκετες περιπλανησεις αφηνω το ολο θεμα στην τύχη του,επιλεγωντας μονο περιοχη.
Νανα.
Είναι και ευκολο να το θυμαμαι,και από ότι ειδα εχει καλη συγκοινωνια.Εξαλλου ο ταξιτζης που θα περναμε από το αεροδρομιο,θα ηξερε καλυτερα τα ξενοδοχεια από μενα οσο καιρο και να εψαχνα.;) Εξαλλου δυο υπνους θα καναμε.


Οι μερες περνανε και ο Ξα ερχεται στην Αθηνα φορτσατος και μου τη λεει για άλλη μια φορα που δεν εχω κανονισει ακομα για την αδεια μου.Εχει δικιο.Εξι μερες ειχανε μεινει.
Το πρωι στη δουλεια φορτωμενος νευρα ανεβαινω στο γενικο,και πριν μπω μεσα στο γραφειο φοραω το καλοσυνατο μου υφος και ρωταω….εμμμ με κεινη την αδεια που…….....Ε καλα να περασεις!!!!!στην εχω εγκρινει μερες τωρα!!!!:D:D:D

Και ενώ το σωμα μου βρισκοτανε σε ένα γραφειο στην ουσια ειχα πεταξει χιλιαδες χιλιομετρα ψηλα σε μακρινους γαλαξιες αγγιζοντας αγνωστα αστερια από κοντα.Ματαια προσπαθουσα να βρω αυτοελεγχο,νεες δυναμεις με εκτοξευαν στην αβυσσο χωρις να μπορω να πιαστω από πουθενα.:xalara::xalara::xalara:
Ολο αυτό το καλο και υπεροχο κλιμα διηρκησε το πολύ δεκα λεπτα.

Οσο καλα τα πηγα με την φανταστικη απογειωση,τοσο χαλια τα πηγα με την πραγματικη απογειωση.:bash:
Ο υπαλληλος της thaiairways από το τηλεφωνο ηταν κατηγορηματικος δεν εχω κενες θεσεις,θα περιμενετε μηπως τυχον γινει καποια ακυρωση.Δεκαδες χιλιαδες βολτ περασαν από το σωμα μου,και αφου καταλαβαινω ότι εχω γλυτωση το εγκεφαλικο για την ωρα, ψαχνω να βρω λυση.:russianroulette:
Η λυση ερχεται μεσω Σιγκαπουρης.
Singaporeairlines.
Xωρις τηλεφωνα.Ξεσηκωνω τον Ξα και δινουμε ραντεβου για να παμε στα γραφεια της εταρειας τετ α τετ.Πραγματι.Η καλοσυνατη υπαλληλος μας βρισκει εισητηρια για της 2 Μαρτιου.
Οι πτησεις εχουν ως εξης Αθηνα Σιγκαπουρη,Σιγκαπουρη Μπανγκοκ,Μπανγκοκ Πουκετ,Πουκετ Σιγκαπουρη,Σιγκαπουρη Αθηνα.
Πρωτη φορα στη ζωη μου θα κανω τοσες πολλες και μακρυνες πτησεις.Καλλιο αργα παρα ποτε όμως.:airplane::airplane::airplane:
Πληρωνουμε με πιστωτικη καρτα,750 ευρω εκαστος.
Δεν κανω εικονικες πτησεις πια για να μην το γρουσουζεψω.Χαλαρα και ομορφα.;)


Βρισκομαστε τελος Φεβρουαριου,χειμωνιατικα,και γω φτιαχνω σακβουαγιαζ με καλοκαιρινα ρουχα ,βερμουδες μαγιο και τα συναφη.:trekker:
Πρωτη φορα το καλοκαιρι μου χτυπαει τοσο νωρις την πορτα,αποδω και μπρος θα το εφαρμοζω συχνοτερα αυτό.

H πολυποθυτη μερα εφτασε,και πανετοιμοι αναχωρουμε για το Ελευθεριος Βενιζελος.

Αγαπητο φορουμ σε λιγο το airbus απογειωνεται για Σινγκαπουρη,θα ακολουθηση κανεις απο σας??? :pilot:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.730
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom