Ταϊλάνδη Αρχαριοι και Βασιλιαδες.!!!

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη

koh phi-phi
[/B]Απο ένα χοστελ της Μπανγκοκ ξεκινα ο Ντι Καπριο για να ανακαλυψει την μυστικη του παραλια στο Πι-Πι Λει το εξωτικο νησακι που βρισκεται μεταξυ δυτικα του Πουκετ και ηπειρωτικης χωρας στην θαλλασα Ανταμαν.

Από το συμπλεγμα των νησιων Πι-Πι,τα πιο γνωστα ειναι το Πι-Πι Ντον που είναι το μεγαλυτερο και το μονο που υπαρχουν καταλυματα και ξενοδοχεια,και το Πι-Πι Λει με την πασιγνωστη παραλια του Μαγια.
Το Μπιντα Νοκ,Μπιντα Νοι και Μπαμπου αιλαντ δεν είναι τιποτα περισσοτερο από βραχονισηδες και δεχονται το λιγοτερο κοσμο,κυριως σκουμπα νταιβερς,μιας και ο βυθος στην συγκεκριμενη περιοχη πρεπει να είναι κατι περισσοτερο από φανταστικος.

Τα νησια Πι-Πι επληγησαν δυο φορες.

Την πρωτη φορα ηταν το τσουναμι,που ισοπεδωσε περιπου το 70% της χερσαιας γης και θρυνοντας πολλες ανθρωπινες ψυχες,και η δευτερη φορα όταν οι συντελεστες της ταινιας αποφασισαν ότι επρεπε να αποψιλωθουν μεγαλα κομματια μαγκροβιας βλαστησης, με αποτελεσμα η 20th century fox να βρισκεται ακομα στα δικαστηρια από εκκρεμης αγωγες οικολογικων οργανωσεων και της ιδιας της Ταυλανδικης κυβερνησης.
Επισης η ταινια αυξησε δραματικα τον αριθμο επισκεπτων πολύ περισσοτερο από ότι επιτρεπει το οικοσυστημα της περιοχης.


Τωρα που κολλανε οι αρχαριοι?
Τα νησακια πι πι προεκυψαν απρογραμματιστα τις μερες που βρισκομασταν στο Πουκετ,από ένα προσπεκτους στην reception του ξενοδοχειου.
Αφου πηγε ο Λεοναρντο κατι ξερει……..μη χασουμε τα καλυτερα.!!!
Εξαλλου δεν είναι πια μυστικο,η αλλοτε κρυφη παραλια των μπακπακερς.
Με τετοια διαφημηση που της εκανε το παλληκαρι,βουρ….. και μεις,όπως και μερικες χιλιαδες κοσμου.
Ευτυχως που δεν πεφτουν ολοι μαζεμενοι μιας και οι περισσοτεροι την κανουν μονοημερη εκδρομη από το Πουκετ η από το Κραμπι απεναντι.
Εμεις για να πρωτοτυπισουμε την καναμε 6ωρη,λες και θα πηγαιναμε να βγαλουμε λογο και θα γυρναγαμε πισω.
Αρχαριοι τι περιμενεις προκοπη?

Ένα βανακι ηρθε και μας μαζεψε πρωι από την εισοδο του ξενοδοχειου.
Μεχρι να φτασουμε στο λιμανι το βανακι γεμισε τουριστες ,που θα κανανε το ιδιο τριπ με μας.
Το λιμανι του Πουκετ βρισκετε στην ανατολικη πλευρα του νησιου.
Εκει βρισκετε και η πολη του Πουκετ,που απ`ότι ειδα καθ`οδον δεν ηταν κατι συγκλονιστικο.
Το λιμανι ειχε τις εικονες που εχει κάθε λιμανι,πλοιαρια,φερυ,ψαραδικα,κοσμο,κινηση,αναβρασ μο,και αγανακτηση από τους ταξιδευοντες.

Μας κολλησαν ένα αυτοκολλητο στικερ στα φανελλακια μας που δειχνει τον προορισμο μας.
Ξερετε τωρα μην κοιμηθη κανεις στο πλοιο και ξυπνηση στην Ιαβα,εκπληκτος.
Η ολη μινι κρουαζιερα πληρωμενη εξ`ολοκληρου στο ξενοδοχειο.

Ποσα?
Λιγα !
δεν θυμαμαι.

Αυτό που θυμαμαι είναι το σπηλαιο των Βικινκς.
Το μεγαλο αυτό σπηλαιο φαινεται γιατι είναι πανω στην ροτα του πλοιου,και το θαυμασαμε μεχρι να χασουμε την εικονα του από τα ματια μας.
Την ονομασια του την πηρε από τις βραχογραφιες που σκαλισαν κινεζοι θαλασσοποροι τεσσερις αιωνες πριν,και θυμιζαν τους Βικινγκς.
Οι ντοπιοι επιδεξιοι σκαρφαλωνουν στα αποτομα βραχια μαζευοντας φωλιες χελιδονιων,μιας και είναι εκλεκτο εδεσμα για τους κινεζους φτιαχνοντας σουπα προς 3000 δολλαρια το κιλο.!!!!

Ευτυχως εμεις ουτε γλαροσουπα δεν τρωμε..

Το θαλλασιο τοπιο αρχιζει σιγα σιγα να μοιαζει εξωπραγματικο καθως πελωριοι καθετοι ασβετολιθικοι βραχοι ξεφυτρωνουν μεσα από την θαλασσα Ανταμαν λες και καποιο γιγαντιο χερι τους φυτεψε εκει πριν χιλιαδες χρονια.
Καπου εκει αναμεσα τους βρισκετε και η διασημη παραλια,μονο που εμεις την βλεπουμε από μακρυα καθως το πλοιο συνεχιζει για το Πι-Πι Ντον.

Η αληθεια είναι ότι στεναχωρηθηκα αλλα…το θεαμα από το Πι-Πι Ντον με αποζειμιωσε όταν ειδα από μακρυα τις δυο αντικριστες παραλιες του την βλαστηση, τις καλυβες μπανκαλοουζ και το συνολικο τροπικο θεαμα του νησιου.

Οσο πλησιαζουμε στην προβλητα κοπαδια χρωματιστων ψαριων με ραβδωσεις-tiger fish-είναι σαν να μας υποδεχονται,με την παρουσια τους.
Μιλαμε για πολύ ψαρι,πολύ στριμωξιδι μες την θαλασσα.

Αυτό που διαπιστωσα και φετος στο Κο-Πανγκαν είναι ότι τα ψαρια στην Ταιλανδη δεν πολυφοβουνται την ανθρωπινη παρουσια.
Ένα μυστηριο πραμα.
Τα κοιτας και σε κοιτανε και δεν εξαφανιζονται.
Μπας και είναι κι αυτά χαμογελαστα σαν τους κατοικους της χωρας??

Η προβλητα στο Πι-Πι Ντον φυσικα δεν επαρκη για όλα τα πλοιαρια που επισκεπτονται το νησι.
Έτσι το πρωτο πλοιο δενει στην προβλητα και τα υπολοιπα διπλα του.
Μεχρι να κατεβουμε περασαμε μεσα από 5-6 πλοια για την αποβιβαση.

Το ποκαμ ηταν συγκεκριμενο.
Μπανιο, φαι, βολτιτσα μικρης διαρκειας,και πισω.

Προχωραμε δεξιοτερα και απομακρυνομαστε από το σημειο αποβιβασης για βουτιες.
Η αμμος είναι κατασπρη ζαχαρη κρυσταλενια ότι καλυτερο ειχα δει.
Η θαλασσα σμαραγδι με φανταστικη διαυγεια,σε προκαλει να την δοκιμασης.
Η παραλια με φοινικες,μπανανιες μπουκαμβιλιες,αιωρες και στολισμενη με αχυρενιες καλυβες του μασαζ που στο ελαφρυ αερακι ανεμιζαν καταλευκα κουρτινακια.
Ουτε ιχνος από πλαστικουρα και ξαπλωστρες,όλα φυσικα.
Μονο διασπαρτες κουνιες από μπαμπου,πανω στην αμμο.

Τσιμπιεσε μονος σου να δεις αν ονειρευσε,και αφου διαπιστωσεις ότι όλα αυτά δεν είναι της φαντασιας σου,σκεφτεσαι ποσα κεφια ναχε εκεινη τη μερα ο Θεος όταν εφτιαχνε αυτόν το τοπο.

Αν και είναι πολλα πλοιαρια αραγμενα στην προβλητα,η παραλια είναι πολύ αραιοκατηκημενη από κοσμο.
Που πηγαν ολοι?
Δεν με νοιαζει και δεν θελω να ξερω.
Η θαλλασα είναι ζεστη με μεγαλη διαυγεια ο βυθος φαινετε πεντακαθαρος.
Super.!!!

Αργοτερα,χαλαρωνουμε στις αιωρες,και σκεφτομαι τι ωραιο πραγμα είναι να εχεις 2 καλοκαιρια μες`το χρονο,και ειδικα ένα καλοκαιρι απιθανα ομορφο και εξωτικο σαν αυτό.!!

Η ωρα περναει όμως και πηγαινουμε για φαγητο σε ένα ρεστοραν με μπουφε,όλα είναι μες`την τιμη της κρουαζιερας.
Φαγητο ευρωπαικο,εξαλλου μονο τουριστες είναι εκει μεσα.
Κανουμε μια βολτα σε ένα δρομο πιο πανω από την παραλια που εχει γραφικα ξενοδοχεια,μαγαζακια,υπαιθριους παγκους,και εν αναμονη της επιστροφης σε ένα υπαιθριο μπαρακι πινουμε ένα καταπληκτικο ice coffee (φραπε) με τριμενο παγο.!!!

Μπουλουκια κοσμου δεν ειδα πουθενα,εξαλλου είναι και μεσημεριανη ωρα,και ολοι εχουν εξαφανιστει.
Ισως οι γνωριζοντες να εχουν βρει την παραλια τους σ`αυτό το πραγματικα τροπικο
νησακι (28 τετρ.χλμ) καπου από την πισω πλευρα σε καμμια καλυβα και να το παιζουν συγχρονοι Ροβινσωνες.

Είναι για αυτους που αναζητουν να χαλαρωσουν μερικες μερες μακρυα από θορυβους και διασκεδασεις,απλα για ένα ποτακι σε κανενα μπιτς μπαρ στην παραλια,μιας και η νυχτερινη ζωη είναι ουσιαστικα ανυπαρκτη σε σχεση με το Πουκετ.

Εφυγα εντυπωσιασμενος από την περιοχη αυτή και ευχαριστως θα ξαναπηγαινα,μιας και ηταν για μενα
“ερωτας με την πρωτη ματια”………:cool:

 

Attachments

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Πολύ καλή η αρχή! Για συνέχα!!!!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Μαρτιος , οτι πρεπει για Ταυλανδη και μπανακια στο Πουκετ:D !
Ωραιος τιτλος , αρχαριοι και βασιλιαδες :lol:!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
ολους θα μας ενθουσιασει αρχαριους και μη.
Μας χαλαει μια ιστορια απο τη Ταυλανδη ; οχι βεβαια...
Συνεχισε ακαθεκτος !!
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ονειρεμένο Ταξίδι
far away
μπράβο xene!! μια χαρα αρχισες.... συνεχεια παρακαλώ!!!
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ονειρεμένο Ταξίδι
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Καλα πας και αποκλειεται να κουράσεις.
Καθε ταξιδιωτικη ιστορια πάνω απ ολα μας παρουσιάζει μια άλλη προσωπική ματιά.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
Σας ευχαριστω ολους για την ενθαρυνση.
Αν και αρχαριος υποσχομαι τα καλυτερα.
Ελπιζω.
Δευκαλιων βαλε διαφημησεις.
Αυριο η συγκλονιστικη συνεχεια.:throw:
 

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
Ξενε μου θυμιζεις τον εαυτό μου! Ακριβως ιδια φαση και γω 3 χρονια πριν, ενας ΞΑ εριξε την προταση και κολλησαμε το μικροβιο οπως σωστα ειπες!
Ελα και πλησιαζει ο Οκτωβρης.......:sharkisland:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Επρεπε να γραψει ταξιδιωτικη ιστορια ο xenos για να εμφανιστεις Doug?:haha: Ψωνιζες εξοπλισμο για τον Οκτωβρη φανταζομαι.
Αρχαριοι και πολυταξιδεμενοι τρωμε τα νυχια μας xene!
 
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλι Ινδονησια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Αργεντινης
φιλε ξενε συνεχισε τηνιστορια σου ετσι για να θυμηθω κατι απο ευτο που εζησα στην Ταυλανδη
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
Που πεφτει ομως αυτο το Πουκετ:?:
Ψαχνω στο ιντερνετ για χαρτες.
Υπαρχουν παρα πολλα σαιτ σε ενα απ`αυτα, πανω στον χαρτη, βρισκω ξενοδοχεια που αν κλικαρεις περισσοτερο σου δινουν πληροφοριες, φωτογραφιες, και τιμες.

Σουλατσαρω στις παραλιες Πατονγκ, Καρον,και Κατα :snorkel:λοιπον, κρατωντας σημειωσεις απο τα ξενοδοχεια που μου αρεσουν μιας και δεν ειχα σκοπο να κλεισω απο δω.Ετσι κι αλλιως τα ξενοδοχεια ειναι υπερβολικα πολλα απ`οτι βλεπω,σιγουρα θα υπαρχει ενα και για μενα.
Ολα γινονται ευκολα και εντυπωσιαζομαι.Η χαρα του αγνωστου χιλιαδες χιλιομετρα μακρυα,και ομως την ανακαλυπτω μεσα απο το σπιτι.
Τι σου ειναι η τεχνολογια.!!!:lol:

Δεν είναι όμως όλα ροδινα,υπαρχουν και οι δυσκολιες που πρεπει να λυθουν γρηγορα για να προχωρησουμε στην εκδοση των εισητηριων.
Το πρωτο ζορι είναι το διαβατηριο που μου εχει ληξει εδώ και κατι χρονια,το δευτερο ζορι είναι αν εγκριθει η 10ημερη αδεια από την δουλεια μου σε μια περιοδο όχι και τοσο ευκολη για αδεια.:(

Με το διαβατηριο ξεμπερδευω σε λιγες μερες.Ευτυχως.:bounce:
Με την αδεια τις συγκεκριμενες μερες που ζητησα, απαντηση δεν πηρα,και ειμαι στο περιμενε.

Εν τω μεταξυ ο συναδελφος με πειθει να επισκευτω 2-3 μερες την Μπανγκοκ.Πας που πας εκει κατω να μην δεις πως είναι και μια Ασιατικη πρωτευουσα??:roll:
Σωστος.Με πειθει ευκολα,και γω με την σειρα μου τον Ξα.
Και αρχιζει η εικονικη εξερευνηση της Μπανγκοκ από το σπιτι.Οσο ευκολα τα πηγα με το Πουκετ τοσο δυσκολα τα πηγα με την Μπανγκοκ.:hitme:
Χαωδης,δεν ηξερα σε ποια περιοχη να μεινω ποιο ξενοδοχειο να διαλεξω.Και μετα από αρκετες περιπλανησεις αφηνω το ολο θεμα στην τύχη του,επιλεγωντας μονο περιοχη.
Νανα.
Είναι και ευκολο να το θυμαμαι,και από ότι ειδα εχει καλη συγκοινωνια.Εξαλλου ο ταξιτζης που θα περναμε από το αεροδρομιο,θα ηξερε καλυτερα τα ξενοδοχεια από μενα οσο καιρο και να εψαχνα.;) Εξαλλου δυο υπνους θα καναμε.


Οι μερες περνανε και ο Ξα ερχεται στην Αθηνα φορτσατος και μου τη λεει για άλλη μια φορα που δεν εχω κανονισει ακομα για την αδεια μου.Εχει δικιο.Εξι μερες ειχανε μεινει.
Το πρωι στη δουλεια φορτωμενος νευρα ανεβαινω στο γενικο,και πριν μπω μεσα στο γραφειο φοραω το καλοσυνατο μου υφος και ρωταω….εμμμ με κεινη την αδεια που…….....Ε καλα να περασεις!!!!!στην εχω εγκρινει μερες τωρα!!!!:D:D:D

Και ενώ το σωμα μου βρισκοτανε σε ένα γραφειο στην ουσια ειχα πεταξει χιλιαδες χιλιομετρα ψηλα σε μακρινους γαλαξιες αγγιζοντας αγνωστα αστερια από κοντα.Ματαια προσπαθουσα να βρω αυτοελεγχο,νεες δυναμεις με εκτοξευαν στην αβυσσο χωρις να μπορω να πιαστω από πουθενα.:xalara::xalara::xalara:
Ολο αυτό το καλο και υπεροχο κλιμα διηρκησε το πολύ δεκα λεπτα.

Οσο καλα τα πηγα με την φανταστικη απογειωση,τοσο χαλια τα πηγα με την πραγματικη απογειωση.:bash:
Ο υπαλληλος της thaiairways από το τηλεφωνο ηταν κατηγορηματικος δεν εχω κενες θεσεις,θα περιμενετε μηπως τυχον γινει καποια ακυρωση.Δεκαδες χιλιαδες βολτ περασαν από το σωμα μου,και αφου καταλαβαινω ότι εχω γλυτωση το εγκεφαλικο για την ωρα, ψαχνω να βρω λυση.:russianroulette:
Η λυση ερχεται μεσω Σιγκαπουρης.
Singaporeairlines.
Xωρις τηλεφωνα.Ξεσηκωνω τον Ξα και δινουμε ραντεβου για να παμε στα γραφεια της εταρειας τετ α τετ.Πραγματι.Η καλοσυνατη υπαλληλος μας βρισκει εισητηρια για της 2 Μαρτιου.
Οι πτησεις εχουν ως εξης Αθηνα Σιγκαπουρη,Σιγκαπουρη Μπανγκοκ,Μπανγκοκ Πουκετ,Πουκετ Σιγκαπουρη,Σιγκαπουρη Αθηνα.
Πρωτη φορα στη ζωη μου θα κανω τοσες πολλες και μακρυνες πτησεις.Καλλιο αργα παρα ποτε όμως.:airplane::airplane::airplane:
Πληρωνουμε με πιστωτικη καρτα,750 ευρω εκαστος.
Δεν κανω εικονικες πτησεις πια για να μην το γρουσουζεψω.Χαλαρα και ομορφα.;)


Βρισκομαστε τελος Φεβρουαριου,χειμωνιατικα,και γω φτιαχνω σακβουαγιαζ με καλοκαιρινα ρουχα ,βερμουδες μαγιο και τα συναφη.:trekker:
Πρωτη φορα το καλοκαιρι μου χτυπαει τοσο νωρις την πορτα,αποδω και μπρος θα το εφαρμοζω συχνοτερα αυτό.

H πολυποθυτη μερα εφτασε,και πανετοιμοι αναχωρουμε για το Ελευθεριος Βενιζελος.

Αγαπητο φορουμ σε λιγο το airbus απογειωνεται για Σινγκαπουρη,θα ακολουθηση κανεις απο σας??? :pilot:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom