Ταϊλάνδη Αρχαριοι και Βασιλιαδες.!!!

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη

Πριν επιστρεψουμε στο ξενοδοχειο μας συμφωνησαμε να κανουμε ένα μασαζ.
Ταυλανδη χωρις μασαζ δεν γινεται.

Παντου βρισκεις ένα μπροστα σου υπαρχουν σε κάθε στενο, σε κάθε δρομο.
Τα μαγαζια αυτά εχουν και βιτρινα,έτσι στην βολτα σου, βλεπεις στην σειρα τουριστες ξαπλωμενους να χαλαρωνουν και να απολαμβανουν τα εμπειρα χερια καποιας μασερ.
Στις αναρτημενες πινακιδες απεξω βλεπεις και διαλεγεις τιμη και το ποκαμ που θα ακολουθησης.

Για καλη μας τύχη ειχαμε ένα τετοιο απεναντι από το ξενοδοχειο μας,ειχε και προσφορα,
2 ωρες στην τιμη της 1.Δηλαδη δυο ωρες με λιγοτερο από 5 ευρω.!!!!
Αφηστε τα χαμογελα και πειτε μου εσεις δεν θα κανατε.????
Εμεις το τσακισαμε με full ποκαμ.Ένα σωρο βαζακια με αιθερια ελαια και χερμπαλ απλωθηκαν πανω μου και μακαριζα την ωρα που ηρθα στην Ταυλανδη άλλη μια φορα………!!!!!
Εδώ εχω υποχρεωση να αναφερω τα εξης.
Οι βουδιστες ως αποτελεσμα της πιστης τους στο καρμα και την μετεμψυχωση αρνουνται την εννοια της ηθικης ντροπης για τις πραξεις ενός ατομου.Στην ζωη, δεν χωρα κριτικη και οι βουδιστες δεν φοβουνται ουτε προσμενουν την αιωνιοτητα σ`εναν παραδεισο η κολαση,έτσι οι περισσοτεροι συμπεριφερονται ελευθερα χωρις ενοχες,σε αντιθεση με τον χριστιανισμο.
Εδώ όμως μπαινω σε ξενα χωραφια και μπορουν να γραφτουν χιλιαδες σελιδες με διαφορετικες γνωμες πραγμα που δεν θελω και δεν το επιδιωκω.

Η βραδυνη μας εξοδος γινεται στην πατ-πονγκ.
Είναι ενας κεντρικος και φαρδυς δρομος που είναι συμπαγες από την κοσμοσυροη.
Λογικο όμως αφου εκει βρισκεις τα παντα,είναι ο παραδεισος της φτηνης καταναλωσης.
Μπαινουμε μες τον χαμο..

Μικροπωλητες πουλουν λογης-λογης περιεργα εδεσματα που ψηνονται επι τοπου.Αλλοι πουλανε ειδη ρουχισμου,αλλοι ενθυμια,και ένα σωρο τουριστικα ειδη και όχι μονο.

Υπαρχουν πολλα μπαρ και κλαμπ και οι κραχτες τους μας ακολουθουν μερικα μετρα από πισω μας προσπαθοντας να μας πεισουν για το καλυτερο σωου της πολης.

Αναμεσα στους εκατονταδες παγκους η ματια μου πεφτει στον παγκο μιας ηλικιωμενης που πουλαει κορνιζες με τοπια και βουδιστικες μουνδρες.Πλησιαζω,βλεπω,ξεχωριζω, και αρχιζω το παζαρι.
Η γρια δεν εχει βγαλει κιχ μεχρι εκεινη την ωρα,περιεργο,απλα βγαζει ένα πινακακι και μου γραφει την λεξη deaf.
Η μονη φορα που αγορασα κατι χωρις παζαρεμα.
Με τα χαρτονομισματα που δινω στην κωφαλαλη γρια, κανει ένα ειδος εξαγνεισμου στον παγκο της κουνωντας τα πανω κατω,ενώ με ευχαριστει απειρες φορες με τον χαρακτηριστικο Ταυλανδεζικο τροπο.
Οι παγκοι είναι ατελειωτοι,σε έναν με ειδη ρουχισμου με δυσκολια ξεχωριζω ένα μωρο,το πολύ εξι μηνων, που κοιμαται μεσα στην πραματεια,ενώ η μανα του πλενει πιατα σκυμενη κατω από τον παγκο..
Ολοι σε παροτρυνουν χαμογελοντας να αγορασεις από αυτους,ειδικα αμα σταθεις λιγο και χαζεψεις,αλλα και να μην αγορασης κατι,παλι σε χαιρετουν με ένα χαμογελο.
Η διψα και η περιεργεια μας οδηγει σε ένα night club,εχωντας παντα την υποσχεση ότι εχει το καλυτερο σωου της πολης,από τον κολητσιδα που μου ειχε σπασει τα νευρα.
Το μαγαζι γεματο τουριστες.Καθομαστε.Κοριτσια λυκνιζονται φορωντας τα ελαχιστα,στην πιστα ενώ καποια αλλα καθονται διπλα μας.
Πινουμε και κερναμε,κερναμε και πινουμε την ομορφη ξανθια σινγκα,εξαλλου εχουμε πεση στην παγιδα τους εν γνωση μας.
Το σωου οντως ειχε ορισμενα ακρως προτοτυπα, που θελει φαντασια να τα συλλαβεις.
Φυγαμε νωριτερα από το κανονικο μην αντεχωντας το δυνατο pressing από τα κοριτσια.(που εισαι Vagante!!!)

Η επομενη μερα μας βρισκει στις οχθες του ποταμου των βασιλιαδων.Τον Τσαο-Πραγια.
 

Attachments

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.884
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Πολύ καλή η αρχή! Για συνέχα!!!!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.964
Likes
9.356
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μαρτιος , οτι πρεπει για Ταυλανδη και μπανακια στο Πουκετ:D !
Ωραιος τιτλος , αρχαριοι και βασιλιαδες :lol:!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
ολους θα μας ενθουσιασει αρχαριους και μη.
Μας χαλαει μια ιστορια απο τη Ταυλανδη ; οχι βεβαια...
Συνεχισε ακαθεκτος !!
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
μπράβο xene!! μια χαρα αρχισες.... συνεχεια παρακαλώ!!!
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Καλα πας και αποκλειεται να κουράσεις.
Καθε ταξιδιωτικη ιστορια πάνω απ ολα μας παρουσιάζει μια άλλη προσωπική ματιά.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Σας ευχαριστω ολους για την ενθαρυνση.
Αν και αρχαριος υποσχομαι τα καλυτερα.
Ελπιζω.
Δευκαλιων βαλε διαφημησεις.
Αυριο η συγκλονιστικη συνεχεια.:throw:
 

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
Ξενε μου θυμιζεις τον εαυτό μου! Ακριβως ιδια φαση και γω 3 χρονια πριν, ενας ΞΑ εριξε την προταση και κολλησαμε το μικροβιο οπως σωστα ειπες!
Ελα και πλησιαζει ο Οκτωβρης.......:sharkisland:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.964
Likes
9.356
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Επρεπε να γραψει ταξιδιωτικη ιστορια ο xenos για να εμφανιστεις Doug?:haha: Ψωνιζες εξοπλισμο για τον Οκτωβρη φανταζομαι.
Αρχαριοι και πολυταξιδεμενοι τρωμε τα νυχια μας xene!
 
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλι Ινδονησια
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Αργεντινης
φιλε ξενε συνεχισε τηνιστορια σου ετσι για να θυμηθω κατι απο ευτο που εζησα στην Ταυλανδη
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Που πεφτει ομως αυτο το Πουκετ:?:
Ψαχνω στο ιντερνετ για χαρτες.
Υπαρχουν παρα πολλα σαιτ σε ενα απ`αυτα, πανω στον χαρτη, βρισκω ξενοδοχεια που αν κλικαρεις περισσοτερο σου δινουν πληροφοριες, φωτογραφιες, και τιμες.

Σουλατσαρω στις παραλιες Πατονγκ, Καρον,και Κατα :snorkel:λοιπον, κρατωντας σημειωσεις απο τα ξενοδοχεια που μου αρεσουν μιας και δεν ειχα σκοπο να κλεισω απο δω.Ετσι κι αλλιως τα ξενοδοχεια ειναι υπερβολικα πολλα απ`οτι βλεπω,σιγουρα θα υπαρχει ενα και για μενα.
Ολα γινονται ευκολα και εντυπωσιαζομαι.Η χαρα του αγνωστου χιλιαδες χιλιομετρα μακρυα,και ομως την ανακαλυπτω μεσα απο το σπιτι.
Τι σου ειναι η τεχνολογια.!!!:lol:

Δεν είναι όμως όλα ροδινα,υπαρχουν και οι δυσκολιες που πρεπει να λυθουν γρηγορα για να προχωρησουμε στην εκδοση των εισητηριων.
Το πρωτο ζορι είναι το διαβατηριο που μου εχει ληξει εδώ και κατι χρονια,το δευτερο ζορι είναι αν εγκριθει η 10ημερη αδεια από την δουλεια μου σε μια περιοδο όχι και τοσο ευκολη για αδεια.:(

Με το διαβατηριο ξεμπερδευω σε λιγες μερες.Ευτυχως.:bounce:
Με την αδεια τις συγκεκριμενες μερες που ζητησα, απαντηση δεν πηρα,και ειμαι στο περιμενε.

Εν τω μεταξυ ο συναδελφος με πειθει να επισκευτω 2-3 μερες την Μπανγκοκ.Πας που πας εκει κατω να μην δεις πως είναι και μια Ασιατικη πρωτευουσα??:roll:
Σωστος.Με πειθει ευκολα,και γω με την σειρα μου τον Ξα.
Και αρχιζει η εικονικη εξερευνηση της Μπανγκοκ από το σπιτι.Οσο ευκολα τα πηγα με το Πουκετ τοσο δυσκολα τα πηγα με την Μπανγκοκ.:hitme:
Χαωδης,δεν ηξερα σε ποια περιοχη να μεινω ποιο ξενοδοχειο να διαλεξω.Και μετα από αρκετες περιπλανησεις αφηνω το ολο θεμα στην τύχη του,επιλεγωντας μονο περιοχη.
Νανα.
Είναι και ευκολο να το θυμαμαι,και από ότι ειδα εχει καλη συγκοινωνια.Εξαλλου ο ταξιτζης που θα περναμε από το αεροδρομιο,θα ηξερε καλυτερα τα ξενοδοχεια από μενα οσο καιρο και να εψαχνα.;) Εξαλλου δυο υπνους θα καναμε.


Οι μερες περνανε και ο Ξα ερχεται στην Αθηνα φορτσατος και μου τη λεει για άλλη μια φορα που δεν εχω κανονισει ακομα για την αδεια μου.Εχει δικιο.Εξι μερες ειχανε μεινει.
Το πρωι στη δουλεια φορτωμενος νευρα ανεβαινω στο γενικο,και πριν μπω μεσα στο γραφειο φοραω το καλοσυνατο μου υφος και ρωταω….εμμμ με κεινη την αδεια που…….....Ε καλα να περασεις!!!!!στην εχω εγκρινει μερες τωρα!!!!:D:D:D

Και ενώ το σωμα μου βρισκοτανε σε ένα γραφειο στην ουσια ειχα πεταξει χιλιαδες χιλιομετρα ψηλα σε μακρινους γαλαξιες αγγιζοντας αγνωστα αστερια από κοντα.Ματαια προσπαθουσα να βρω αυτοελεγχο,νεες δυναμεις με εκτοξευαν στην αβυσσο χωρις να μπορω να πιαστω από πουθενα.:xalara::xalara::xalara:
Ολο αυτό το καλο και υπεροχο κλιμα διηρκησε το πολύ δεκα λεπτα.

Οσο καλα τα πηγα με την φανταστικη απογειωση,τοσο χαλια τα πηγα με την πραγματικη απογειωση.:bash:
Ο υπαλληλος της thaiairways από το τηλεφωνο ηταν κατηγορηματικος δεν εχω κενες θεσεις,θα περιμενετε μηπως τυχον γινει καποια ακυρωση.Δεκαδες χιλιαδες βολτ περασαν από το σωμα μου,και αφου καταλαβαινω ότι εχω γλυτωση το εγκεφαλικο για την ωρα, ψαχνω να βρω λυση.:russianroulette:
Η λυση ερχεται μεσω Σιγκαπουρης.
Singaporeairlines.
Xωρις τηλεφωνα.Ξεσηκωνω τον Ξα και δινουμε ραντεβου για να παμε στα γραφεια της εταρειας τετ α τετ.Πραγματι.Η καλοσυνατη υπαλληλος μας βρισκει εισητηρια για της 2 Μαρτιου.
Οι πτησεις εχουν ως εξης Αθηνα Σιγκαπουρη,Σιγκαπουρη Μπανγκοκ,Μπανγκοκ Πουκετ,Πουκετ Σιγκαπουρη,Σιγκαπουρη Αθηνα.
Πρωτη φορα στη ζωη μου θα κανω τοσες πολλες και μακρυνες πτησεις.Καλλιο αργα παρα ποτε όμως.:airplane::airplane::airplane:
Πληρωνουμε με πιστωτικη καρτα,750 ευρω εκαστος.
Δεν κανω εικονικες πτησεις πια για να μην το γρουσουζεψω.Χαλαρα και ομορφα.;)


Βρισκομαστε τελος Φεβρουαριου,χειμωνιατικα,και γω φτιαχνω σακβουαγιαζ με καλοκαιρινα ρουχα ,βερμουδες μαγιο και τα συναφη.:trekker:
Πρωτη φορα το καλοκαιρι μου χτυπαει τοσο νωρις την πορτα,αποδω και μπρος θα το εφαρμοζω συχνοτερα αυτό.

H πολυποθυτη μερα εφτασε,και πανετοιμοι αναχωρουμε για το Ελευθεριος Βενιζελος.

Αγαπητο φορουμ σε λιγο το airbus απογειωνεται για Σινγκαπουρη,θα ακολουθηση κανεις απο σας??? :pilot:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom