Αυστρία Αυστρία - Ταξίδι στη Βιέννη!!

ribo7

Member
Μηνύματα
176
Likes
169
Καλησπέρα σας,

Έχω κλείσει και εγώ με το αγόρι μου Πρωτοχρονιά στη Βιέννη.

Διάβασα ότι και φέτος ακυρώθηκε το Silvesterpdaf (ή όπως το λένε) και απογοητεύτηκα!

Τι προτείνετε να κάνουμε για παραμονή Πρωτοχρονιάς;

Το θέμα είναι ότι φτάνουμε εκεί στις 10 το βράδυ ( αν δεν μας τα αλλάξει πάλι η wizzair). Οπότε θεωρώ πως για εστιατόριο θα είναι αργά, σωστά;

Θεωρείτε ότι παρά την ακύρωση του φεστιβάλ θα υπάρχει κόσμος στο δρόμο, βεγγαλικά, μαγαζάκια με φαγητό και κρασί;

Την πρώτη του μήνα κάνουν κανονικά παραστάσεις στην όπερα; Σκεφτόμασταν να κλείσουμε να δούμε μια παράσταση!

Γενικά οποιαδήποτε πρόταση για φαγητό, μουσεία κλπ καλοδεχούμενη!
Αν βρεις όποια πληροφορία για το πως θα είναι η κατάσταση την πρωτοχρονιά (π.χ. συναυλίες/αλλαγή χρόνου σε πλατείες), κάνε τον κόπο να ενημερώσεις, το κοιτάω και εγώ για πρωτοχρονιά Βιέννη.
Thanks!

Επίσης, ποιες είναι οι 2-3 κλασσικές επιλογές για σνίτσελ? Με ενδιαφέρει κάτι πιο ψαγμένο και όχι τουριστικό.
 

marian90

Member
Μηνύματα
83
Likes
18
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Είμαι τώρα που γράφω Βιέννη. Αυτό που προτείνω εγώ είναι να μην κατεβάσετε καμία εφαρμογή για τα μέσα. Όσες κατέβασα δεν μπόρεσα να τις χρησιμοποιήσω. Με το google maps είναι όλα πολύ πολύ αναλυτικά. Ενημερώνονται συνέχεια τα πάντα και τα βλέπεις όλα πολύ αναλυτικά
 

titikos

Member
Μηνύματα
159
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Καλησπέρα.
Θα ήθελα να σε ρωτήσω - επιβεβαιώσω 2-3 πράγματα.
schobrunn. αξίζει το μεγάλo του σε σχέση με το μικρό tour? Ή το μικρό φτάνει για να πάρεις μια γεύση;
hofburg palace. αξίζει να μπούμε μέσα ; τι διαφορετικο έχει σε σύγκριση με το schobrunn
Που βρίσκεται το μουσείο της Sissy ?
Albertina museum. δεν έχω καταλάβει ακριβώς πρόκειται για 4 μουσεία με διαφορετικά θέματα? Είναι σύγχρονης τέχνης ? Αν είναι 4 μουσεία σε πιο 1 θα πήγαινες?
st Stephen cathedral να ανέβουμε στο πύργο- καμπαναριό ?
Kunsthistorisches museum αξίζει?
belvedere λέμε να μπούμε μόνο στο Άνω
museum of natural history λέμε να πάμε
Τέλος θα ήθελα να προτείνεις 2-3 μπυραρίες
Ευχαριστώ πολύ
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Αυτά είναι 2-3??? :haha:
Πολλά είναι υποκειμενικά, δες το παρόν thread προς τα πίσω, νομίζω θα πάρεις απαντήσεις στα περισσότερα, αν όχι σε όλα
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα.
Θα ήθελα να σε ρωτήσω - επιβεβαιώσω 2-3 πράγματα.
schobrunn. αξίζει το μεγάλo του σε σχέση με το μικρό tour? Ή το μικρό φτάνει για να πάρεις μια γεύση;
hofburg palace. αξίζει να μπούμε μέσα ; τι διαφορετικο έχει σε σύγκριση με το schobrunn
Που βρίσκεται το μουσείο της Sissy ?
Albertina museum. δεν έχω καταλάβει ακριβώς πρόκειται για 4 μουσεία με διαφορετικά θέματα? Είναι σύγχρονης τέχνης ? Αν είναι 4 μουσεία σε πιο 1 θα πήγαινες?
st Stephen cathedral να ανέβουμε στο πύργο- καμπαναριό ?
Kunsthistorisches museum αξίζει?
belvedere λέμε να μπούμε μόνο στο Άνω
museum of natural history λέμε να πάμε
Τέλος θα ήθελα να προτείνεις 2-3 μπυραρίες
Ευχαριστώ πολύ
Schienbrunn για μενα άξιζαν οι κήποι, μη σου πω και ο ζωολογικός κήπος. Το εσωτερικό τιποτε το φοβερό.

Το Μουσείο της Σισυ είναι στο ιστορικό κέντρο. Δεν το χάνεις, δίπλα στα αλογατακια.

Το Καμπαναριό του Αγίου Στεφάνου δεν έχει καμία τρομερή θέα της πόλης, έχει μπαρ και εστιατόρια με πολύ καλύτερη.

Το αν αξίζει το Kunst έχει να κανει με τα γούστα και τις προτιμήσεις σου.

Δύο δραστηριότητες που μας άρεσαν πολύ ήταν τα high-tech ταξίδια στο χρόνο, το ένα είχε να κάνει με την ιστορία της Βιέννης και το άλλο με μια βαρκάδα στο χρόνο που σε πάει η Σίσυ. Το ένα απέναντι από το άλλο είναι, εδώ το πιο ενδιαφέρον από τα 2, αν και μου άρεσαν αμφοτερα:

Time Travel Vienna
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Καλησπέρα.


1) Albertina museum. δεν έχω καταλάβει ακριβώς πρόκειται για 4 μουσεία με διαφορετικά θέματα? Είναι σύγχρονης τέχνης ? Αν είναι 4 μουσεία σε πιο 1 θα πήγαινες?
2) st Stephen cathedral να ανέβουμε στο πύργο- καμπαναριό ?
3) Kunsthistorisches museum αξίζει?
4) belvedere λέμε να μπούμε μόνο στο Άνω
1) Σας αρεσει σιγουρα η συγχρονη Τεχνη;
2) Δεν θα το εκανα
3) Ναι πολυ
4) Συμπαθητικο το Ανω, αν και ακριβο για τα οσα ειδα. Δεν τρελαθηκα ουτε μετανιωσα κιολας.
 

titikos

Member
Μηνύματα
159
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Schienbrunn για μενα άξιζαν οι κήποι, μη σου πω και ο ζωολογικός κήπος. Το εσωτερικό τιποτε το φοβερό.

Το Μουσείο της Σισυ είναι στο ιστορικό κέντρο. Δεν το χάνεις, δίπλα στα αλογατακια.

Το Καμπαναριό του Αγίου Στεφάνου δεν έχει καμία τρομερή θέα της πόλης, έχει μπαρ και εστιατόρια με πολύ καλύτερη.

Το αν αξίζει το Kunst έχει να κανει με τα γούστα και τις προτιμήσεις σου.

Δύο δραστηριότητες που μας άρεσαν πολύ ήταν τα high-tech ταξίδια στο χρόνο, το ένα είχε να κάνει με την ιστορία της Βιέννης και το άλλο με μια βαρκάδα στο χρόνο που σε πάει η Σίσυ. Το ένα απέναντι από το άλλο είναι, εδώ το πιο ενδιαφέρον από τα 2, αν και μου άρεσαν αμφοτερα:

Time Travel Vienna
Yorgos ευχαριστώ για την απάντηση.
Είχα διαβάσει για τα high tech ταξίδια.
Το μουσείο τηςSissy αξίζει;
Σχετικά με το καμπαναριό είπα να πάω για την θέα από πιο κοντά κ την αρχιτεκτονική. Διάβασα για ένα ξενοδοχείο, νομίζω το Sofitel. Αν έχεις να προτείνεις κάτι άλλο, ευπρόσδεκτο.
Κ κανένα μπαρ ή μπυραρία για χαλαρές καταστάσεις.
Albertina πήγες;

1) Σας αρεσει σιγουρα η συγχρονη Τεχνη;
2) Δεν θα το εκανα
3) Ναι πολυ
4) Συμπαθητικο το Ανω, αν και ακριβο για τα οσα ειδα. Δεν τρελαθηκα ουτε μετανιωσα κιολας.
paefstra καλησπέρα.
1. Σίγουρα δεν τρελαίνομαι αλλά αν πραγματικά αξίζει κάτι δεν έχω πρόβλημα αρκεί να είναι 2ωρες max.
2. Θα ψάξω για κάποιο καλύτερο μέρος τοτε.
3. Θα το σκεφτώ να το βάλω στο πρόγραμμα
4. Λέμε να πάμε
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Yorgos ευχαριστώ για την απάντηση.
Είχα διαβάσει για τα high tech ταξίδια.
Το μουσείο τηςSissy αξίζει;
Σχετικά με το καμπαναριό είπα να πάω για την θέα από πιο κοντά κ την αρχιτεκτονική. Διάβασα για ένα ξενοδοχείο, νομίζω το Sofitel. Αν έχεις να προτείνεις κάτι άλλο, ευπρόσδεκτο.
Κ κανένα μπαρ ή μπυραρία για χαλαρές καταστάσεις.
Albertina πήγες;
Κάποια στοιχεία της Σίσυ(ς!) ήταν ενδιαφέροντα. Η θέα από το καμπαναριό ξαναλεω, για μένα μέτρια, πολλή κούραση για το τιποτε. Είναι ανεξάρτητο τμήμα το καμπαναριό, δεν επικοινωνεί οπτικά με το υπόλοιπο κτίριο, δε θα δεις κάτι περισσότερο δηλαδή από αρχιτεκτονική άποψης.

Πάνω στο Δούναβη έχει διάφορα sky bars με ασύγκριτα καλύτερη θέα. Εμάς μας άρεσε πολύ και το Πρατερ.

Αλμπερτινα είχα πάει πριν 20 χρόνια που ζούσα στη Βιέννη, δε θυμάμαι και πολλά. Πήγανε φέτος στο Μοντέρνας Τέχνης, μάπα, το Καπνεργοστασιο στην Αθήνα που το είχαμε πρόσφατο για σύγκριση ήταν κατά γενική ομολογια ανώτερο, και το ΕΜΣΤ που επίσης το είχαμε φρέσκο ασύγκριτα ανώτερο.

Για μπαρ δεν είμαι ο κατάλληλος, έχω περίεργα γούστα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Καλησπέρα.
Θα ήθελα να σε ρωτήσω - επιβεβαιώσω 2-3 πράγματα.
schobrunn. αξίζει το μεγάλo του σε σχέση με το μικρό tour? Ή το μικρό φτάνει για να πάρεις μια γεύση;
hofburg palace. αξίζει να μπούμε μέσα ; τι διαφορετικο έχει σε σύγκριση με το schobrunn
Που βρίσκεται το μουσείο της Sissy ?
Albertina museum. δεν έχω καταλάβει ακριβώς πρόκειται για 4 μουσεία με διαφορετικά θέματα? Είναι σύγχρονης τέχνης ? Αν είναι 4 μουσεία σε πιο 1 θα πήγαινες?
st Stephen cathedral να ανέβουμε στο πύργο- καμπαναριό ?
Kunsthistorisches museum αξίζει?
belvedere λέμε να μπούμε μόνο στο Άνω
museum of natural history λέμε να πάμε
Τέλος θα ήθελα να προτείνεις 2-3 μπυραρίες
Ευχαριστώ πολύ
1. Το ανακτορο schobrunn αξίζει να μπεις μέσα και να κανεις τη μεγάλη περιήγηση γιατι εχει τα αυθεντικά έπιπλα εποχής στα δωμάτια και δεν είναι άδεια οπως στις Βερσαλίες ή με απομιμήσεις...
Οι κήποι του είναι όμορφοι το καλοκαίρι, οπως και ο ζωολογικός κήπος του. Για χειμώνα δεν ξερω πως είναι...
2. Το hofburg palace είναι φτωχό και βλέπεις λίγα δωμάτια. Στεγάζει και το μουσείο της Sissy και έχει λίγα φορέματα της και συλλογές απο χρηστικά αντικείμενα. Δεν θα το πρότεινα να πας εκτος και εαν έχεις πολλές μέρες στη διάθεση σου ή είσαι θαυμαστής της αυτοκράτειρας...
3. Για το Albertina δεν εχω άποψη γιατί δεν το επισκέφτηκα.
4. Στον καθεδρικό του Αγ. Στεφάνου ή θα πληρώσεις την είσοδο για να τον δεις πραγματικά ή θα μπεις δωρεάν και θα τον δεις από απόσταση. Στην οροφή δεν ανεβηκα γιατί δεν καταλαβα να εχει φοβερή θέα...
5. Το Kunsthistorisches museum είναι άχαστο, εαν αγαπάς τις τέχνες! Τι να πρωτοθαυμάσει κανείς σε αυτό το μουσείο! Με διαφορα το καλύτερο της Βιέννης και το πιο εντυπωσιακό εσωτερικά.
6. Στο Upper Belvedere θα δεις την εντυπωσιακή συλλογή του Klimt. Δεν εχει κατι αλλο αξιόλογο να δεις...Το προτείνω σίγουρα!
7. Στο Μουσείο Φυσικής ιστορίας αξίζει το ισόγειο με τα πετρώματα και τους δεινόσαυρους και το πλανητάριο. Δεν εντυπωσιάστηκα...
8. Τσέκαρε και την Εθνική Βιβλιοθήκη
9. Εάν εχεις σκοπό να πας σε τόσα μουσεία καλύτερα να δεις την Vienna Pass. Περιλαμβάνει όλα τα παραπάνω μουσεία και αξιοθέατα και το tourist bus. Εγώ εβγαλα την τριήμερη και την εκανα απόσβεση με το παραπάνω!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom