Γενικά Βαλκάνια βοήθεια

Soko

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκανικό τουρ
Καλησπέρα σας, είμαι νέο μέλος στη σελίδα και θα ήθελα να υποβάλω τους προβληματισμούς μου. Ετοιμάζω ένα τουρ στα βαλκάνια(Βουλγαριά, Ρουμανία, Ουγγαρία, Σερβία, Σκόπια). Για Βουλγαρία και Ρουμανία είμαι πιστεύω καλυμμένος σχετικά με το τι θα δω και το τι είναι must. Το πρόβλημα μου είναι Ουγγαρία και Σερβία (Σκόπια δε νομίζω να υπάρχει κάτι αξιόλογο). Το αξίζει να δω σε αυτές τις χώρες? Θα είναι κρίμα να πάω και να μη το γνωρίζω. Επίσης μια ακόμη ερώτηση για κάποιον που γνωρίζει. Είμαι φοιτητής, ισχύει το φοιτητικό πάσο στα ΜΜΕ αυτών των χωρών?
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
Καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Υπάρχουν πολλές πληροφορίες και εντυπώσεις μελών από τα ταξίδια τους στις χώρες που θέλεις να πας.

Τις ταξιδιωτικές ιστορίες θα τις βρεις εδώ :
http://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ευρώπη.57/

Και τα θέματα αναζήτησης πληροφοριών εδώ:
http://www.travelstories.gr/community/forums/Ευρώπη.19/

Και στις δύο ενότητες, μπορείς να επιλέγεις κάθε μια χώρα που σε ενδιαφέρει με το αντίστοιχο φίλτρο.

Για αρχή καλό διάβασμα. :)
 

valkanios agrotis

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκάνια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Καλησπέρα στους απανταχού ταξιδιώτες. Μαζί με την συντρίφισσα μου σχεδιάζουμε ένα 6ήμερο ταξίδι στην Σερβία από 1 έως 7 Ιανουαρίου. Μέσο μετακίνησης επιλέγουμε το τρένο κυρίως γιατί θέλουμε να δούμε όσο γίνεται περισσότερη βαλκανική επαρχία(γνωρίζοντας ότι περιλαμβάνει και βραδυνές ώρες). Το αρχικό πλάνο λέει ότι λόγω λίγων ημερών να πάμε Βελιγράδι και απο εκεί να επισκεφτούμε το Νόβι Σαντ είτε σε μια μονοήμερη εκδρομή ή με μια διανυκτέρευση. Η ερώτηση μου έχει να κάνει άν με 6 μέρες διαθέσιμες αξίζει να πάω και Βοσνία (κάτι που θέλω διακαώς για διάφορους προσωπικούς λόγους) και συγκεκριμένα Σαράγεβο - Μόσταρ. Έχοντας κατά νού ότι η απόσταση Βελιγραδίου-Σαράγεβο με τρένο είναι κοντά στο 5ωρο δεν ξέρω άν αξίζει κάτι τέτοι ή απλά πρέπει να επικεντροθούμε στην Σερβία και στην ενδοχώρα της. Πέρα από τα "γνωστά" μέρη που αλλού μπορούμε να πάμε, υπάρχει και η σκέψη για ενοικίαση οχήματος από Βελιγράδι για κοντινά "πετάγματα" στα πέριξ. Δυστυχώς η ιδέα του αυτοκινήτου από ελλάδα απομακρύνεται λόγω του ότι θα ξεκινήσουμε από Αθήνα και δεν φαίνεται ότι συμφέρει με 2 άτομα(μακάρι να μοιράζαμε το ταξίδι και με κάποιον άλλον ταξιδευτή). Θα ήθελα τις γνώμες των συνφορουμιτών, ώστε να κάνω μια σωστή επιλογή μιας και θα είναι το πρώτο μου ουσιαστικά ταξίδι στα Βαλκάνια(με τηνεπιθυμία το καλοκαίρι να κάνω ένα πιο τούμπανο road trip). Ευχαριστώ έκ των προτέρων για όποια βοήθεια, πληροφορία, επισήμανση..
 
Μηνύματα
70
Likes
30
Γεια σας παιδιά..στις 7 Δεκεμβρίου θέλω να πάω ταξίδι με την γυναίκα μου στην Σερβία και θα ήθελα να επισκεφθώ γειτονικές χώρες όπως την Βοσνία και το Σαράγεβο και Ρουμανία την Τιμισοάρα..σας παρακαλώ δεν γνωρίζω καλά αγγλικά και θα ήθελα να μου πείτε αν έχει τρένο από βελιγραδι προς Τιμισοάρα η και πούλμαν και πόσες ώρες κάνει το ταξίδι αυτό..για Σαράγεβο θα πάρω αεροπλάνακι να πάω 2 μερουλες..σας παρακαλώ βοηθήστε με,αν κακώς ζητάω εδώ βοήθεια σε αυτό το θέμα να με συγχωρείτε και μπορείτε δίχως παρεξηγήση να διαγράψετε τα λόγια μου..μΜανώλης από χιο
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.627
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν προλαβαίνω να διαβάσω τιποτε, θα πάω στα κουτουρού και ρωτώ:

Με 14-18 μέρες στα χέρια σας για Σερβία, Κροατία, Σλοβενία, Βοσνία, Μαυροβούνιο Αλβανία τι δε θα χανατε; Μιλάμε για τώρα, τέτοια εποχή, χωρίς αυτοκίνητο, όπως πάντα.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.162
Likes
5.053
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Δεν προλαβαίνω να διαβάσω τιποτε, θα πάω στα κουτουρού και ρωτώ:

Με 14-18 μέρες στα χέρια σας για Σερβία, Κροατία, Σλοβενία, Βοσνία, Μαυροβούνιο Αλβανία τι δε θα χανατε; Μιλάμε για τώρα, τέτοια εποχή, χωρίς αυτοκίνητο, όπως πάντα.
Χωρις αυτοκινητο δυσκολα, ειδικα Αλβανια-Βοσνια - Μαυροβουνιο
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Χωρις αυτοκινητο δυσκολα, ειδικα Αλβανια-Βοσνια - Μαυροβουνιο
Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ όπου έχω πάει είναι με αυτοκίνητο, παρ' όλα αυτά ο @giannismits έχει κάνει μέρος της Αλβανίας και της Βοσνίας με ΜΜΜ, οπότε θεωρώ ότι είναι εφικτό. @Yorgos ρίξε μια ματιά στις ιστορίες του, θα πάρεις ιδέες.


Εγώ προσωπικά θα σου πρότεινα όλες τις πρωτεύουσες των χωρών που ψάχνεις, χωρίς την Ποντγκόριτσα, από Κροατία έξτρα τις λίμνες Πλίτβιτσε, το Σπλιτ και το Ντουμπρόβνικ, από Βοσνία σίγουρα το Μόσταρ, από Αλβανία Μπεράτ και Βουθρωτό, και από Μαυροβούνιο το Κότορ. Έχει πολλά ακόμα, άλλα αυτά χοντρικά θα σου καλύψουν τις ημέρες που έχεις. Σίγουρα λόγω εποχής θα είναι πιο δύσκολες οι μεταφορές, άλλα νομίζω ότι θα την βρεις την άκρη. :)
Καλά να περάσεις.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.627
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Από αυτά που βλέπω οι μεταφορές είναι εύκολες με μίνι βαν, συνέχεια φεύγουν.
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κιλιμάντζαρο
Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ όπου έχω πάει είναι με αυτοκίνητο, παρ' όλα αυτά ο @giannismits έχει κάνει μέρος της Αλβανίας και της Βοσνίας με ΜΜΜ, οπότε θεωρώ ότι είναι εφικτό. @Yorgos ρίξε μια ματιά στις ιστορίες του, θα πάρεις ιδέες.


Εγώ προσωπικά θα σου πρότεινα όλες τις πρωτεύουσες των χωρών που ψάχνεις, χωρίς την Ποντγκόριτσα, από Κροατία έξτρα τις λίμνες Πλίτβιτσε, το Σπλιτ και το Ντουμπρόβνικ, από Βοσνία σίγουρα το Μόσταρ, από Αλβανία Μπεράτ και Βουθρωτό, και από Μαυροβούνιο το Κότορ. Έχει πολλά ακόμα, άλλα αυτά χοντρικά θα σου καλύψουν τις ημέρες που έχεις. Σίγουρα λόγω εποχής θα είναι πιο δύσκολες οι μεταφορές, άλλα νομίζω ότι θα την βρεις την άκρη. :)
Καλά να περάσεις.
Και εγώ συμφωνώ για αυτα αν και με 14-18 μερες Αλβανία με Μπερατ και Βουθρωτο, θα βγει αρκετα εκτός δρόμου. Η σταση Αργυροκαστρο ειναι πιο εύκολη και πιστεύω ότι και αυτό αξίζει(Unesco World Heritage). Εμένα προσωπικά αγαπημένη μου ήταν η Βοσνία με Μοσταρ,Σαραγεβο και ωραία φύση. Είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσα η πρόσφατη ιστορία της χώρας και ειδικα στο Μοσταρ φαίνεται πιο ξεκάθαρα με το πως εχει χωριστεί η πολη μεταξυ μουσουλμανων και Κροατών καθολικών. Στο Σαραγεβο αξίζει να ανεβεις και με το τελεφερικ στο βουνο που είχαν γινει οι χειμερινοι Ολυμπιακοι του 84. Δεν νομιζω ότι αυτή η εποχή ενδεικνυται για τρεκ μεχρι εκεί, οποτε το τελεφερικ ειναι βέλτιστο και εχει και ενα ωραίο ξενοδοχειο-στυλ σαλέ- για καφε μετα απο τη βόλτα. Δεν πρόλαβα να παω Kravica waterfall και κοντα στο Μοσταρ ειναι και το Blagaj με το σπιτι του Δερβίση, που είναι συμπαθητικό αλλά εγώ δεν θα ξαναπλήρωνα για να μπω. Το Ντουμπροβνικ για μενα ήταν ψιλοαδιαφορο, εντυπωσιακό μεν αλλα ακριβο και μου θύμιζε Ντισνευλαντ, αλλα οπωσδήποτε θελει μια επισκεψη. Απο Μαυροβουνιο σίγουρα Κοτορ,Περαστ και Σβέτι Στέφαν και η Ποντγκοριτσα δεν αξίζει ούτε σταση. Εγώ στο ταξίδι μου είχα μεινει στα χόστελ απο I travel Balkans και είχα μεινει ευχαριστημενη.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.162
Likes
5.053
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Και εγώ συμφωνώ για αυτα αν και με 14-18 μερες Αλβανία με Μπερατ και Βουθρωτο, θα βγει αρκετα εκτός δρόμου. Η σταση Αργυροκαστρο ειναι πιο εύκολη και πιστεύω ότι και αυτό αξίζει(Unesco World Heritage). Εμένα προσωπικά αγαπημένη μου ήταν η Βοσνία με Μοσταρ,Σαραγεβο και ωραία φύση. Είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσα η πρόσφατη ιστορία της χώρας και ειδικα στο Μοσταρ φαίνεται πιο ξεκάθαρα με το πως εχει χωριστεί η πολη μεταξυ μουσουλμανων και Κροατών καθολικών. Στο Σαραγεβο αξίζει να ανεβεις και με το τελεφερικ στο βουνο που είχαν γινει οι χειμερινοι Ολυμπιακοι του 84. Δεν νομιζω ότι αυτή η εποχή ενδεικνυται για τρεκ μεχρι εκεί, οποτε το τελεφερικ ειναι βέλτιστο και εχει και ενα ωραίο ξενοδοχειο-στυλ σαλέ- για καφε μετα απο τη βόλτα. Δεν πρόλαβα να παω Kravica waterfall και κοντα στο Μοσταρ ειναι και το Blagaj με το σπιτι του Δερβίση, που είναι συμπαθητικό αλλά εγώ δεν θα ξαναπλήρωνα για να μπω. Το Ντουμπροβνικ για μενα ήταν ψιλοαδιαφορο, εντυπωσιακό μεν αλλα ακριβο και μου θύμιζε Ντισνευλαντ, αλλα οπωσδήποτε θελει μια επισκεψη. Απο Μαυροβουνιο σίγουρα Κοτορ,Περαστ και Σβέτι Στέφαν και η Ποντγκοριτσα δεν αξίζει ούτε σταση. Εγώ στο ταξίδι μου είχα μεινει στα χόστελ απο I travel Balkans και είχα μεινει ευχαριστημενη.
Συμφωνω και εγω για Βοσνια , μερικες προσθηκες - Pocitelj - Jajce - Travnic- Nacionalni park Una ( μικρογραφια της λιμνης Πλιτβιτσε) - Martin Brod- Kravica waterfall αξιζει
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.677
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom