Πολωνία Βαρσοβία

VasilisG

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Ευχαριστω πολυ ολους για τις πληροφοριες και εννοειται πως θα επανελθω για εντυπωσεις..Εως τοτε καθε επιπλεον πληροφορια ειναι ευπροσδεκτη.Κατι ακομη επειδη οι διανυκτερεθσεις μας θα ειναι 5 αξιζει η μεταφορα ως την κρακοβια και πισω ή θα χάσουμε πολύ χρόνο στο πηγαινε-έλα??
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.412
Likes
4.501
Ευχαριστω πολυ ολους για τις πληροφοριες και εννοειται πως θα επανελθω για εντυπωσεις..Εως τοτε καθε επιπλεον πληροφορια ειναι ευπροσδεκτη.Κατι ακομη επειδη οι διανυκτερεθσεις μας θα ειναι 5 αξιζει η μεταφορα ως την κρακοβια και πισω ή θα χάσουμε πολύ χρόνο στο πηγαινε-έλα??
Αξίζει να πας Κρακοβία αλλά όχι αυθημερόν πόσο μάλιστα τον Ιανουάριο που νυχτώνει και νωρίς. Χρειάζεται 1-2 διανυκτερεύσεις. Εαν οι πτήσεις σου είναι και οι 2 από Βαρσοβία προσπάθησε αν φτάνεις νωρίς την πρώτη ημέρα να πας κατευθείαν Κρακοβία κάτσε 2 διανυκτερεύσεις και επιστρέφεις να δεις Βαρσοβία και επιστροφή.
Εαν βρεις πτήσεις να πας από Βαρσοβία και να γυρίσεις από Κρακοβία θα ήταν το ιδανικότερο.
 

VasilisG

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Ευχαριστώ πολύ...Έχουμε κλείσει ήδη τα εισιτήρια για Βαρσοβια με επιστροφη!!φτανουμε στις 19.30 το το βράδυ!η καλύτερη επιλογή για Κρακοβία είναι το τρένο;;Ξέρετε μήπως που θα μπορούσα να δω τα δρομολόγια;
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484

MaryL

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους σας.
Κατ' αρχήν σας ευχαριστώ για όλες τις πολύτιμες πληροφορίες.
Ταξιδεύουμε για Βαρσοβία την Πέμπτη 14/12 και φθάνουμε στις 19.10 με ryan. Είναι η πρώτη μας φορά και είμαι ενθουσιασμένη.
Γνωρίζει κάποιος αν αξίζει τον κόπο να προαγορασουμε εισητήρια για το modlin bus αντί να ταξιδέψουμε με τρένο, ώστε να φτάσουμε στο κέντρο όσο γίνεται πιο σύντομα?
Επίσης, πιστευετε πώς μπορούμε να υπολογίσουμε με ακρίβεια την ώρα αναχώρησης μας από το αεροδρόμιο, έχοντας παραλάβει τις αποσκευές μας?
Διάβασα νομίζω όλες τις μέχρι τώρα αναρτήσεις, αλλά δεν μπόρεσα να καταλάβω κάτι σχετικό.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

xameno_rouxo

Member
Μηνύματα
121
Likes
12
2) για μέσα στην πόλη έχει εξαιρετικές συγκοινωνίες και φθηνά ταξί
5) θυμάμαι όταν πήγα πρώτη φορά ψάχνοντας για το ξενοδοχείο έπεσα σε ένα escape room και μου έδωσαν έναν τουριστικό χάρτη :)
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.412
Likes
4.501
Καλησπέρα σε όλους σας.
Κατ' αρχήν σας ευχαριστώ για όλες τις πολύτιμες πληροφορίες.
Ταξιδεύουμε για Βαρσοβία την Πέμπτη 14/12 και φθάνουμε στις 19.10 με ryan. Είναι η πρώτη μας φορά και είμαι ενθουσιασμένη.
Γνωρίζει κάποιος αν αξίζει τον κόπο να προαγορασουμε εισητήρια για το modlin bus αντί να ταξιδέψουμε με τρένο, ώστε να φτάσουμε στο κέντρο όσο γίνεται πιο σύντομα?
Επίσης, πιστευετε πώς μπορούμε να υπολογίσουμε με ακρίβεια την ώρα αναχώρησης μας από το αεροδρόμιο, έχοντας παραλάβει τις αποσκευές μας?
Διάβασα νομίζω όλες τις μέχρι τώρα αναρτήσεις, αλλά δεν μπόρεσα να καταλάβω κάτι σχετικό.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Το modlinbus από ότι βλέπω στις 14/12 έχει στις 19.30, 20.00, 20.05, 20.45 και όλα τα δρομολόγια κοστίζουν 33 Ζλότι
Τρένο σε συνδυασμό με λεωφορείο έχει 20.09, 21.02, 22.00 και κοστίζει 19 Ζλότι (νομίζω ισχύει το εισιτήριο και για να πάρεις και μετρό στη πόλη να πας στο ξενοδοχείο σου).
Γενικά με τη κακοκαιρία που υπάρχει στην Ευρώπη δεν μπορείς να υπολογίσεις καν αν θα πετάξεις πόσο μάλιστα τι ώρα ακριβώς θα φτάσεις.
Γνώμη μου είναι μην αγοράσεις τίποτα από τώρα (έτσι και αλλιώς η τιμή στο δε modlinbus είναι ήδη τσιμπημένη και το τρένο είναι στάνταρ η τιμή) και μόλις φτάσεις με το καλό αποφασίζεις.
Έγώ είχα αγοράσει το καλοκαίρι εισιτήριο για το τρένο από το γκισέ στο αεροδρόμιο που ήταν και πιο οικονομικό. Απλά χρησιμοποιείς πρώτα το λεωφορείο για ένα δεκάλεπτο μέχρι το σταθμό του Μόντλιν και μετά με το ίδιο εισιτήριο ανεβαίνεις στο τρένο. Έπίσης έχει και μηχανήματα στην αίθουσα του αεροδρομίου που βγάζεις μόνος σου εισιτήριο για το τρένο.
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
5)Και τελος επειδή είμαστε φανατικοί των Escape rooms αν κάποιος γνωρίζει κάτι καλό θα θέλαμε να μας ενημερώσει και να μας προτείνει.
Γειά σου φίλε μου. Σε λίγες μέρες θα είμαστε κι εμείς στη Βαρσοβία και έχουμε επιλέξει για escape game αυτό: https://roomescape.pl/en/
Παίρνει πολύ καλές κριτικές. Θα δούμε. :)
 

VasilisG

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Γειά σου φίλε μου. Σε λίγες μέρες θα είμαστε κι εμείς στη Βαρσοβία και έχουμε επιλέξει για escape game αυτό: https://roomescape.pl/en/
Παίρνει πολύ καλές κριτικές. Θα δούμε. :)
Καλησπέρα θα περιμένω τις εντυπώσεις και την κριτική σου. Ότι άλλο δεις που νομίζεις ότι θα είναι χρήσιμο είναι καλοδεχούμενο. Ευχαριστώ πολύ.
 

VasilisG

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Καλημερα σας και πάλι!!Λοιπον αποφασίστηκε και κλείστηκε το μισό μέρος του ταξιδιού!!οι διανυκτερεύσεις θα είναι 5 εκ των οποίων οι 2 στη βαρσοβια!!Κλεισαμε στο Novotel μιας και διαβάσαμε αρκετά καλές κριτικές εδώ...τις επόμενες τρεις διανυκτερεύσεις θα τις περάσουμε στην Κρακοβία όπου εκκρεμεί το ξενοδοχείο και πίσω στην βαρσοβια για επιστροφή (μιας και τα εισιτήρια είχαν κλειστεί νωρίτερα προς και από βαρσοβια). Το μόνο που μας μπερδεύει αρκετά είναι η μεταφορά με τρένο αφού δεν μπορούμε να βρούμε ποιος είναι ο σταθμός αναχώρησης από βαρσοβια..Με μια αναζήτησή που κάναμε βρήκαμε τα εισιτήρια πήγαινε-έλα για 2 άτομα στα 80€..Μας φάνηκαν πολύ τσιμπημένα...αν μπορεί κάποιος να μας εξηγήσει λίγο τους σταθμούς(ποιος δηλαδή βολεύει από βαρσοβια) θα χαιρόμουν πολύ...μένει λοιπόν η μεταφορά προς και από κρακοβια και το ξενοδοχείο εκεί...μόλις έχω νέα θα ξανακάνω ποστ..
Ευχαριστώ
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.412
Likes
4.501
Καλημερα σας και πάλι!!Λοιπον αποφασίστηκε και κλείστηκε το μισό μέρος του ταξιδιού!!οι διανυκτερεύσεις θα είναι 5 εκ των οποίων οι 2 στη βαρσοβια!!Κλεισαμε στο Novotel μιας και διαβάσαμε αρκετά καλές κριτικές εδώ...τις επόμενες τρεις διανυκτερεύσεις θα τις περάσουμε στην Κρακοβία όπου εκκρεμεί το ξενοδοχείο και πίσω στην βαρσοβια για επιστροφή (μιας και τα εισιτήρια είχαν κλειστεί νωρίτερα προς και από βαρσοβια). Το μόνο που μας μπερδεύει αρκετά είναι η μεταφορά με τρένο αφού δεν μπορούμε να βρούμε ποιος είναι ο σταθμός αναχώρησης από βαρσοβια..Με μια αναζήτησή που κάναμε βρήκαμε τα εισιτήρια πήγαινε-έλα για 2 άτομα στα 80€..Μας φάνηκαν πολύ τσιμπημένα...αν μπορεί κάποιος να μας εξηγήσει λίγο τους σταθμούς(ποιος δηλαδή βολεύει από βαρσοβια) θα χαιρόμουν πολύ...μένει λοιπόν η μεταφορά προς και από κρακοβια και το ξενοδοχείο εκεί...μόλις έχω νέα θα ξανακάνω ποστ..
Ευχαριστώ
Βασίλη πολύ καλή επιλογή ξενοδοχείου έκανες. Εμεινα πολύ ευχαριστημένος από το Νοβοτέλ το καλοκαίρι προσπάθησε να πάρεις δωμάτιο πάνω από τον 20 όροφο να έχεις θέα (μην σε τρομάζει το ύψος)!!

Για να πας κρακοβία βάλε στην ιστοσελίδα https://www.intercity.pl/en/
Warszawa Centralna για Βαρσοβία και Kraków Główny για Κρακοβία
Όσο πιο νωρίς το αγοράσεις τόσο πιο φτηνό θα είναι και 1 μήνα νωρίτερα κερδίζεις μέχρι και 55% έκπτωση. Π.Χ. 15/1 έχει δρομολόγιο των 10.45 που κάνει 2 ώρες και 15 λεπτά και κοστίζει μόνο 49 Ζλότι).
Προτίμησε τα EIP & IC που φτάνουν σε περίπου 2 ώρες και 15 λεπτά. Οι τιμές δεν είναι ίδιες σε όλα τα δρομολόγια δες πιο είναι πιο φτηνό σε συνδυασμό με την ώρα που σε βολεύει. Έαν θέλεις να γλυτώσεις χρήματα βρες κανένα TLK που κάνει γύρω στις 3,5 ώρες (έχει και κάποια που κάνουν 4,5 ώρες) και είναι πολύ οικονομικό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.661
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom