Βοήθεια για Αθήνα, Αττική και πέριξ.

Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Αγαπητοί πρωτευουσιάνοι και έμπειροι στα των Αθηνών. :)
Θα είμαστε στο νομό Αττικής από 13 ως 31 Αυγούστου περίπου, μένοντας εκ περιτροπής στο Ζούμπερι. Φυσικά κατεβαίνουμε με αυτοκίνητο, και πιθανότατα θα υπάρχει η δυνατότητα να διανυκτερεύσουν κι αλλού για 1-2 νύχτες.
Το Αττικό Ζωολογικό Πάρκο αξίζει; Το Σούνιο; Είδα και για ferry από Ραφήνα για νότια Εύβοια, καμιά ιδιαίτερη συμβουλή για εκεί; Και τέλος, για την Αθήνα αυτή καθαυτή, έχουμε κάποια καλή πρόταση; :)
Και για να μη φανώ τεμπέλης, απλά δώστε μου link που προτείνετε εσείς κι εγώ διαβάζω:D
Διακοπές στην Αττική λοιπόν, θα γίνει κι αυτό στη ζωή:xalara:
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Το Σούνιο αξίζει.Πρωί η απόγευμα(είναι ανοικτά μέχρι την δύση).Μπορει να συνδυασθεί με μπάνιο και επίσκεψη στο Λαύριο.
 

sot1973

Member
Μηνύματα
18
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Πρέβεζα (μάλλον)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος της Ελλάδας
Αγαπητέ φίλε το Αττικό ζωολογικό πάρκο αξίζει και πρέπει να το δεις. (Ψάξε λίγο τo cosmote deal for you για έκπτωση στο εισητηριο. Μέχρι λίγο καιρό πριν είχε 1+1) Το Σούνιο πανέμορφο. Το ferry από Ραφήνα για Κάρυστο μια πολύ καλή λύση για εκδρομή λίγο ακριβούτσικο όμως. Θεωρώ μια βόλτα στη Πλάκα και το Θησείο επιβεβλημένη καθώς και μια επίσκεψη στην Ακρόπολη και στο μουσείο της. Καλές διακοπές.
 

lak

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ...!!!!
Αγαπητοί πρωτευουσιάνοι και έμπειροι στα των Αθηνών. :)
Θα είμαστε στο νομό Αττικής από 13 ως 31 Αυγούστου περίπου, μένοντας εκ περιτροπής στο Ζούμπερι. Φυσικά κατεβαίνουμε με αυτοκίνητο, και πιθανότατα θα υπάρχει η δυνατότητα να διανυκτερεύσουν κι αλλού για 1-2 νύχτες.
Το Αττικό Ζωολογικό Πάρκο αξίζει; Το Σούνιο; Είδα και για ferry από Ραφήνα για νότια Εύβοια, καμιά ιδιαίτερη συμβουλή για εκεί; Και τέλος, για την Αθήνα αυτή καθαυτή, έχουμε κάποια καλή πρόταση; :)
Και για να μη φανώ τεμπέλης, απλά δώστε μου link που προτείνετε εσείς κι εγώ διαβάζω:D
Διακοπές στην Αττική λοιπόν, θα γίνει κι αυτό στη ζωή:xalara:

Καλησπέρα, :welcome:

στη περίπτωση που σας ενδιαφέρει κινηματογράφος - θερινός, πληροφορίες εδώ: https://summercinemas.gr/cinemas/ και για φαγητό που θυμίζει καλοκαίρι, παρόλο τη τοποθεσία, ΑΞΙΖΕΙ εδώ : http://tonisi.com.gr/ :clap:
Επίσης, εκεί Ζούμπερι που θα είστε, υπάρχει το https://www.facebook.com/pg/magerikotissevastis/about/?ref=page_internal (αν δε το ξέρετε ήδη :))
Και αν κάνετε κέφι για live καταστάσεις ..: https://www.arhontikon.gr/μεζεδοπωλεια-διπλα-στη-θαλασσα/ :)

Αυτό που πιστεύω σίγουρα θ΄απολαύσετε, είναι το πάρκινγκ!!! :xalara:


 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
εγω αντι για νοτια ευβοια για εκδρομουλα κοντινη θα προτιμουσα αγκιστρι
 

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
Αγαπητέ φίλε το Αττικό ζωολογικό πάρκο αξίζει και πρέπει να το δεις.
Συμφωνώ και επαυξάνω. Απλά, θέλει προσοχή η ώρα και η ημέρα που θα επιλέξετε τώρα το καλοκαίρι γιατί οι περισσότεροι διάδρομοι δεν έχουνε σκιά και γενικά κάνει αρκετή ζέστη στην περιοχή.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Αγαπητοί πρωτευουσιάνοι και έμπειροι στα των Αθηνών. :)
Θα είμαστε στο νομό Αττικής από 13 ως 31 Αυγούστου περίπου, μένοντας εκ περιτροπής στο Ζούμπερι. Φυσικά κατεβαίνουμε με αυτοκίνητο, και πιθανότατα θα υπάρχει η δυνατότητα να διανυκτερεύσουν κι αλλού για 1-2 νύχτες.
Το Αττικό Ζωολογικό Πάρκο αξίζει; Το Σούνιο; Είδα και για ferry από Ραφήνα για νότια Εύβοια, καμιά ιδιαίτερη συμβουλή για εκεί; Και τέλος, για την Αθήνα αυτή καθαυτή, έχουμε κάποια καλή πρόταση; :)
Και για να μη φανώ τεμπέλης, απλά δώστε μου link που προτείνετε εσείς κι εγώ διαβάζω:D
Διακοπές στην Αττική λοιπόν, θα γίνει κι αυτό στη ζωή:xalara:
Tο Αττικό Ζωολογικό Πάρκο και για μένα αξίζει πολύ. Πολλά παρόμοια πάρκα ανα τον κόσμο είναι πολύ φτωχότερα του και δεν το περιμένεις να έχει τέτοιο πλούτο ένα πάρκο εντός Αττικής.

Το Σούνιο εννοείται πως αξίζει και εκτός από την αξία του αρχαιολογικού χώρου έχει και φοβερό ηλιοβασίλεμα.
Από Μουσεία δεν ξέρω τι έχεις δει, φαντάζομαι τα βασικά Μουσείο Ακρόπολης, Μουσείο Μπενάκη κλπ. θα τα έχετε δει...Αν όχι ξεκίνα από εκεί...
Προσωπικά λατρεύω τα θερινά σινεμά. Έχει και στα προάστεια στην Δάφνη,τη Βάρκιζα, την Βουλιαγμένη και στην Κηφισιά αλλά και σε πιο κεντρικά σημεία.
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
και του θησειου το θερινο ειναι υπεροχο, συνηθως δεν μου αρεσουν οι ταινιες που παιζει, αλλα αν βρεις καποια καλη εχει θεα ακροπολη, ειναι υπεροχα. και εγω λατρευω τα θερινα, παω μια φορα την εβδομαδα, αν μπεις στο αθηνοραμα, τα περισσοτερα εχουν προσφορα αναλογα την μερα.
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica
Cine Paris στην Πλάκα, δεν έχει και πολύ σημασία τι ταινία θα παίζει αφού ούτως η άλλως την περισσότερη ώρα θα χαζεύετε την φωτισμένη ακρόπολη στα αριστερά σας :p

Συνδυάζεται τέλεια και με βόλτα στα Αναφιώτικα και στις γύρω γειτονιές
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
1ον: Συμφωνω απολυτα με τον @frenchman και επαυξανω.

2ον: Μα... ειναι δυνατον ταξιδιωτες σαν εσας και να μην εχετε δει το ηλιοβασιλεμα στο Σουνιο??? :eek::mad::confused:
Ντροπη και Αισχος !!!!!!!!!!!
Θα πατε υποχρεωτικα και θελουμε και φωτογραφιες που να το αποδεικνυουν. Διαφορετικα θα σας απαγορευτει η εξοδος απο την χωρα. :icon_evil:
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Πέρα από την Έυβοια, που έχεις ήδη στο νου, αν περισσεύει μέρα και όρεξη για ημερήσια εκδρομή, μιας και έχετε αυτοκίνητο, θα σου πρότεινα και το Ναύπλιο. Ωραίο ιστορικό κέντρο, μπορείς να ανέβεις στο Παλαμήδι ή να κάνεις και μπάνιο. Πιστεύω είναι κλασική εκδρομή από την Αθήνα.
Υπολόγιζε 150 km, γύρω στα 10-15 ευρώ διόδια πήγαινε-έλα (Ελευσίνα-Ισθμός-Σπαθοβούνι) αν το κάνεις όλο από τη Νέα Εθνική, και διάρκεια 1,5 ώρα.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.674
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom