Ουγγαρία Βουδαπέστη για πρώτη φορά!

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Η κρουαζιέρα είναι πράγματι must, ιδανικά λίγα λεπτά πριν νυχτώσει ώστε να απολαύσεις το σούρουπο κ κυρίως τα εκπληκτικά φωτισμένα κτίρια στις όχθες.
 

Terra2012

Member
Μηνύματα
20
Likes
17
Καλησπέρα σας..Πάμε Βουδαπέστη το άλλο Σκ .. Φτάνουμε Σάββατο πρωί και επιστρέφουμε Δευτέρα μεσημέρι.. επειδή είναι λίγες μέρες θέλουμε να δούμε ότι προλάβουμε.. θα θέλαμε να κάνουμε την κρουαζιέρα στο Δούναβη και να πάμε στα λουτρά Σετζενι..
Θα πρέπει να τα κλείσω από το ίντερνετ ή μπορώ και εκεί... ξέρετε από πού;το μόνο που έχω κλείσει είναι σε 2 εστιατόρια για Σάββατο και Κυριακή..
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.948
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα σας..Πάμε Βουδαπέστη το άλλο Σκ .. Φτάνουμε Σάββατο πρωί και επιστρέφουμε Δευτέρα μεσημέρι.. επειδή είναι λίγες μέρες θέλουμε να δούμε ότι προλάβουμε.. θα θέλαμε να κάνουμε την κρουαζιέρα στο Δούναβη και να πάμε στα λουτρά Σετζενι..
Θα πρέπει να τα κλείσω από το ίντερνετ ή μπορώ και εκεί... ξέρετε από πού;το μόνο που έχω κλείσει είναι σε 2 εστιατόρια για Σάββατο και Κυριακή..
Βλέπετε άνετα αρκετά πράγματα , μη σε αγχώνει, η Βουδαπέστη είναι ακόμα μια βολικη πόλη με εξαιρετικές μετακινήσεις.
Δες λίγο τις πρόσφατες ιστορίες γι' αυτό που ρωτάς και πιο συγκεκριμένα στης @evaT όπου τα λέει πιο αναλυτικά:

Ταξιδιωτικές Ιστορίες - Ευρώπη
 

micef

Member
Μηνύματα
11
Likes
20
Να σχολιάσω πάνω στην Budapest Card. Επέστρεψα χτες απο ένα γεμάτο 4ήμερο στην Βουδαπέστη, αν και οι περισσότεροι στο forum δεν προτείνουν την αγορά της κάρτας, πήρα την 72h Plus.
Οι πτήσεις ήταν ακριβώς σε αυτό το περιθώριο, οπότε την πήρα καθώς έκανα χρήση
- Αεροδρόμιο < -> Ξενοδοχείο Door to door μετακίνηση
- Απεριόριστη χρήση ΜΜΜ
- Lukacs Bath
- Buda walking tour
- Pest walking tour
- Buda Castle hop on hop off bus
- St Stephen's Basilica
- Matthias Church
- Κρουαζιέρα στον Δούναβη
- Buda Castle τελεφερικ

Αν και δεν είχα χρόνο για επισκέψεις σε μουσεία, με όλα αυτά που είχα σκοπό να κάνω, ήταν συμφέρων η αγορά της.
 

Terra2012

Member
Μηνύματα
20
Likes
17
Να σχολιάσω πάνω στην Budapest Card. Επέστρεψα χτες απο ένα γεμάτο 4ήμερο στην Βουδαπέστη, αν και οι περισσότεροι στο forum δεν προτείνουν την αγορά της κάρτας, πήρα την 72h Plus.
Οι πτήσεις ήταν ακριβώς σε αυτό το περιθώριο, οπότε την πήρα καθώς έκανα χρήση
- Αεροδρόμιο < -> Ξενοδοχείο Door to door μετακίνηση
- Απεριόριστη χρήση ΜΜΜ
- Lukacs Bath
- Buda walking tour
- Pest walking tour
- Buda Castle hop on hop off bus
- St Stephen's Basilica
- Matthias Church
- Κρουαζιέρα στον Δούναβη
- Buda Castle τελεφερικ

Αν και δεν είχα χρόνο για επισκέψεις σε μουσεία, με όλα αυτά που είχα σκοπό να κάνω, ήταν συμφέρων η αγορά της.
Και τι τιμή είχε η κάρτα;
 

micef

Member
Μηνύματα
11
Likes
20
Και τι τιμή είχε η κάρτα;
Από το site την έβλεπα €87, την έβγαλα στο αεροδρόμιο στο περίπτερο της miniBUD για να κλείσω την μεταφορά στο ξενοδοχείο με €79.
Είχα επικοινωνήσει να την αγοράσω ηλεκτρονικά και να κάνω κράτηση μεταφοράς αλλά είπαν ότι έπρεπε να την έχω στα χέρια μου. Είχα δει στο site ότι την πουλάνε, οπότε πήγα απευθείας στο miniBUD να μην περιμένω στο BKK. Ούτε κράτηση για το Van χρειάζεται, δεν έχει καθυστέρηση. Για την κρουαζιέρα έκανα κράτηση από Ελλάδα χωρίς να έχω αγοράσει κάρτα.
 

maria86!

Member
Μηνύματα
11
Likes
8
Καλησπέρα . Έχω κλείσει για Βουδαπέστη 8 με 13 Απρίλη . Είναι η πρώτη φορά στην Βουδαπέστη . Θα ήθελα να μάθω για τα αξιοθέατα που αξίζει να επισκεφτούμε. Και αν αξίζει εκδρομή στα παραδουνάβια χωριά. Φαντάζομαι 5 βραδιά είναι αρκετά για την Βουδαπέστη .
 

dimis87

Member
Μηνύματα
125
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Καραιβικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνια
Καλησπέρα . Έχω κλείσει για Βουδαπέστη 8 με 13 Απρίλη . Είναι η πρώτη φορά στην Βουδαπέστη . Θα ήθελα να μάθω για τα αξιοθέατα που αξίζει να επισκεφτούμε. Και αν αξίζει εκδρομή στα παραδουνάβια χωριά. Φαντάζομαι 5 βραδιά είναι αρκετά για την Βουδαπέστη .
Παραδουνάβια δεν θα το έλεγα δηλαδή αν ξανά πήγαινα δεν θα το επέλεγα.τώρα γενικά σαν πόλη έχει πολλά ωραία με μια μικρή έρευνα βα βρίσκεις όλα
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
292
Likes
921
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Παραδουνάβια δεν θα το έλεγα δηλαδή αν ξανά πήγαινα δεν θα το επέλεγα.τώρα γενικά σαν πόλη έχει πολλά ωραία με μια μικρή έρευνα βα βρίσκεις όλα
Εμεις παντως που ειχαμε αρκετες μέρες στη διάθεσή μας πήγαμε Szentendre και πολύ μας άρεσε...μικρο και γραφικό. δε το μετάνιωσα.
 

dimis87

Member
Μηνύματα
125
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Καραιβικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνια
Εμεις παντως που ειχαμε αρκετες μέρες στη διάθεσή μας πήγαμε Szentendre και πολύ μας άρεσε...μικρο και γραφικό. δε το μετάνιωσα.
Ίσως επειδή όταν πήγα είχε ατελείωτο κρύο και ήταν και ψιλό άδεια και στους δρόμους δεν έβλεπες πολύ κόσμο,τι να σου πω δεν ήταν κάτι που μου έκανε εντύπωση αλλά είναι και σχετικό
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλησπέρα . Έχω κλείσει για Βουδαπέστη 8 με 13 Απρίλη . Είναι η πρώτη φορά στην Βουδαπέστη . Θα ήθελα να μάθω για τα αξιοθέατα που αξίζει να επισκεφτούμε. Και αν αξίζει εκδρομή στα παραδουνάβια χωριά. Φαντάζομαι 5 βραδιά είναι αρκετά για την Βουδαπέστη .
Καλημέρα. Για τα παραδουνάβια μπορείς να διαβάσεις και αυτό το θέμα Ουγγαρία - Σλοβακία - Παραδουναβια χωρια
προκειμένου να αποφασίσεις.
 

maria86!

Member
Μηνύματα
11
Likes
8
Παραδουνάβια δεν θα το έλεγα δηλαδή αν ξανά πήγαινα δεν θα το επέλεγα.τώρα γενικά σαν πόλη έχει πολλά ωραία με μια μικρή έρευνα βα βρίσκεις όλα
Έχω κάνει μια μικρή έρευνα για τα αξιοθέατα. Για τα μουσεία δεν ξέρω ποια αξίζουν . Επίσης συμφέρει να βγάλω την budapest card ή να βγάλω μια απλά εβδομαδιαία για τα μέσα μεταφοράς;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.658
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom