Βουλγαρία Βουλγαρία-Σόφια

apolele

Member
Μηνύματα
15
Likes
1
Ονειρεμένο Ταξίδι
βραζιλια
Καλησπερα. Σχεδιαζω σε καμμια βδομαδα να παω ενα τριημερο τουριστικο ταξιδι στην Σοφια με το αμαξι μου απο Θεσσαλονικη.
Μπορει καποιος να μου προτινει κανα καλο ξενοδοχειο? Θα προτιμουσα να εχει παρκινγκ για περισσοτερο ασφαλεια.
Θα αντιμετωπισω κανα προβλημα αν ανεβω οδικως πανω?
Οποιαδηποτε πληροφορια θα μου ηταν χρησιμη.
Ευχαριστω.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.208
Likes
5.673
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Νότια Αμερική
Πολύ καλό ξενοδοχείο είναι το Greenville Hotel, με πολύ άνετα δωμάτια, καλό σπα και δωρεάν πάρκινγκ σε μια όμορφη περιοχή. Το μόνο του μειονέκτημα ότι είναι 10' με το αυτοκίνητο από το κέντρο. Συμβουλή: αν θελήσεις να το κλείσεις, κάνε το από το octopustravel, θα βρεις την καλύτερη τιμή με διαφορά.
Στο κέντρο της πόλης βρίσκεις πάρκινγκ με περίπου 1 ευρώ την ώρα.
Το ταξίδι με το αυτοκίνητο είναι αρκετά εύκολο αρκεί να τηρείς τα όρια ταχύτητας καθώς υπάρχουν συχνοί έλεγχοι στο δρόμο (και μέσα στην πόλη).
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
κούβα και ινδία
παιδια, επειδη κεγω σκεφτομαι να κανω ενα ντου στην σόφια, αξιζει τον κοπο(δεδομενου οτι εγω θα ξεκινησω απο αθηνα)??τι εχει να δεις??
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.279
Ονειρεμένο Ταξίδι
ολη η γη
latina και εγω σκεφτομαι να αφιερωσω ενα τριημερο σοφια...απο το λιγο που εψαξα εκκλησιες εχει μπολικες, κατι το οποιο δε με τρελαινει ιδιαιτερα....οπως ουτε τα φτηνα ψωνια,,,οποτε αν καποιος εχει να προτεινει κατι γενικοτερα βουλγαρια, καλοδεχουμενο!
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
κούβα και ινδία
latina και εγω σκεφτομαι να αφιερωσω ενα τριημερο σοφια...απο το λιγο που εψαξα εκκλησιες εχει μπολικες, κατι το οποιο δε με τρελαινει ιδιαιτερα....οπως ουτε τα φτηνα ψωνια,,,οποτε αν καποιος εχει να προτεινει κατι γενικοτερα βουλγαρια, καλοδεχουμενο!
κεγω ολο εκκλησιες βλεπω στο google..
αντε να παω σε μια, αντε σε 2, τι να τις κανω τις παραπανω??
τα ψωνια, χμ, χμ, οκ..αλλα περαν αυτων...τι αλλο εχει???
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισραήλ, Ειρηνικός
Αν θέλετε να πάτε μόνο Σόφια πολλά δεν πρέπει να έχει να δείτε, άρα σε 3 μέρες θα έχετε δει ό,τι έχει να προσφέρει και θα έχετε αρχίσει να βαριέστε κιόλας. Επειδή κι εγώ γλυκοκοιτάω Βουλγαρία, είχα ανοίξει ένα αντίστοιχο τόπικ και μου δώθηκαν μερικές καλές ιδέες, δείτε εδώ http://www.travelstories.gr/%F0%F1%...%F3%F4%E7-%E2%EF%F5%EB%E3%E1%F1%DF%E1%3B.html
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
Κοντά στην Σόφια υπάρχει ο ορεινός όγκος vitosha για τον οποίο έχω ακούσει τα καλύτερα. μπορείς να δεις και μια πανοραμική άποψη της πόλης από κει
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.279
Ονειρεμένο Ταξίδι
ολη η γη
Αν θέλετε να πάτε μόνο Σόφια πολλά δεν πρέπει να έχει να δείτε, άρα σε 3 μέρες θα έχετε δει ό,τι έχει να προσφέρει και θα έχετε αρχίσει να βαριέστε κιόλας. Επειδή κι εγώ γλυκοκοιτάω Βουλγαρία, είχα ανοίξει ένα αντίστοιχο τόπικ και μου δώθηκαν μερικές καλές ιδέες, δείτε εδώ http://www.travelstories.gr/%F0%F1%...%F3%F4%E7-%E2%EF%F5%EB%E3%E1%F1%DF%E1%3B.html
ειδα τις απαντησεις στο τοπικ...αυτο το μερος Veliko Turnovo μου φανηκε πολυ ενδιαφερον...γραφικο και καταπρασινο.....μαλλον προς τα εκει θα καταληξω...:D
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
ειδα τις απαντησεις στο τοπικ...αυτο το μερος Veliko Turnovo μου φανηκε πολυ ενδιαφερον...γραφικο και καταπρασινο.....μαλλον προς τα εκει θα καταληξω...:D
Απλώς το veliko είναι αρκετά μακριά από την Σόφια άρα apolele πρέπει να το σκεφτείς γιατί όντως αξίζει μια επίσκεψη εκεί
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Είχα μείνει σε ένα απ'ότι βλ΄πεπω στις φωτ/φίες HOTEL LION, αλλά μ'άρεσε πολύ, αυτό το θυμάμαι. Ανακαινισμένο (πριν 4 χρόνια περίπου), πολύ ωραίο, κεντρικό, τα πάντα, πολύ εκυπηρετικοί κλπ κλπ, δες τιμές κλπ και απο περιοχή μη ψάξεις καθόλου αν σου κάνει σε τιμή, είναι κέντρο.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.208
Likes
5.673
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Νότια Αμερική
Η Σόφια είναι μια μικρή σχετικά πόλη, αλλά είναι εντάξει για ένα χαλαρό τριήμερο. Το Πλόβντιβ βέβαια είναι πιο γραφικό από τη Σόφια αλλά και μικρότερο. Όσο για το τι μπορεί να κάνει κανείς στη Σόφια εκτός απ' το να βλέπει εκκλησίες, εγώ θα πρότεινα:

  • βόλτα στην καταπράσινη Βίτοσα και στο πέτρινο ποτάμι της.
  • τα πάρκα της πόλης που προσφέρονται για ευχάριστες βόλτες αν το επιτρέπει ο καιρός.
  • το εθνικό μουσείο. Αξίζει να του αφιερώσει κανείς κανά-δυο ωρίτσες για να πάρει μια καλή ιδέα για την ιστορία της χώρας ανά τους αιώνες.
  • το "ζένσκι παζάρ", η ανοιχτή αγορά στο κέντρο με τρόφιμα και άλλα είδη προσφέρεται για επαφή με το τοπικό χρώμα.
Για όσους πάτε οδικώς αξίζει να κάνετε την παράκαμψη των 30 χιλιομέτρων για να δείτε το μοναστήρι της Ρίλας. Ακόμη κι αν δεν σας ελκύει η ιδέα του μοναστηριού, θα σας αποζημιώσει η υπέροχη διαδρομή.
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
147
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου
Οδικώς για Σόφια έχει 2 ενδιαφέροντα μέρη. Το χωριό Μέλνικ πολύ κοντά στα σύνορα και τη Ρίλα.
Το Μέλνικ είναι ένα πολύ μικρό χωριό, αλλά γραφικό με καλό και φθηνό φαγητό.
Η Ρίλα είναι γνωστή για το μοναστήρι, το οποίο δε με εντυπωσίασε κιόλας, αλλά ναι έχει ωραία διαδρομή μέσα στο βουνό.
Ο δρόμος γενικά για Σόφια έχει αρκετά μπλόκα τροχαίας συνήθως για ταχύτητα.

Επίσης ένα λίγο άσχετο σχόλιο ... δεν είναι ανάγκη να ψάχνετε πάντα μανιωδώς για αξιοθέατα. Δεν είναι αυτό που κάνει μια πόλη ενδιαφέρουσα ή ένα ταξίδι όμορφο.
Όποιος θέλει τέτοια ας πάει στο Παρίσι, το Λονδίνο κλπ.

Ανεξάρτητα απ' αυτό, η Σόφια είναι μέτρια, αλλά όχι και εντελώς αδιάφορη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.598
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom