Γαλλική Πολυνησία Γαλλική Πολυνησία - Ταϊτή - Μπόρα-Μπόρα

Μηνύματα
768
Likes
603
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λος Ρόκες
Υπέροχη αφήγηση για ένα υπέροχο μέρος.
Ανυπομονώ...
 
Μηνύματα
245
Likes
892
Πώς σε αποχαιρετούν στην BoraBora

Συνήθως παίρνουμε τα βαλιτσάκια μας και φεύγουμε. ΄Ετσι απλά.. ΄Όχι όμως και στην Bora Bora.Το προηγούμενο βράδυ είχαμε μπάρμπεκιου, που η διαδικασία άρχισε από το πρωί.
Πρώτα σκάβεται ένας μεγάλος παραλληλόγραμμος λάκος, που μέσα του ανάβει μια καλή φωτιά, ανάμεσα σε πέτρες. ΄Όταν προς το μεσημέρι, η φωτιά χωνέψει, ρίχνουν πάνω της τεράστια χλωρά φύλλα μπανανιάς και πάνω τους βάζουν, σε κομμάτια, το κρέας, και το σκεπάζουν πάλι με φύλλα μπανανιάς σε πυκνές σειρές, και το σκεπάζουν με άμμο.
Ως το βράδυ, στις 8, η φωτιά σιγοκαίει και το κρέας ψήνεται πολύ σιγά.
Στις 7, ο Διευθυντής του ξενοδοχείου μας έχει καλεσμένους σε κοκτέιλ πάρτυ. Ο ίδιος μας υποδέχεται στην είσοδο της ρεσεψιόν και μας φοράει ένα λουλουδάτο στεφάνι στο κεφάλι. Στο μπουφέ έχει ένα σωρό μικρούς μεζέδες και ποτά. Κι οι ντόπιες καλλονές τριγυρίζουν ανάμεσά μας και μα ξαναγεμίζουν τα ποτήρια., ενώ η ορχήστρα παίζει ακούραστα χαρούμενες πολυνησιακές μελωδίες.
΄Εχουμε σχεδόν μεθύσει από τα απανωτά κοκτέιλς, όταν ο Διευθυντής αναφωνεί
« Πάμε όλοι τώρα στα ψητά!!!»
Είχε έρθει η ώρα της ανακομιδής. Η ορχήστρα, με τον Διευθυντή και τις κοπέλες του ξενοδοχείου μπρος και όλοι εμείς παραπατώντας από πίσω, φτάνουμε πάνω απ΄ το… λάκκο με τα φίδια - ωχχχχ! Να τι κάνει το μεθύσι – με το μπάρμπεκιου ήθελα να πω.
Με φτυάρια και με πολλή μεγάλη προσοχή, 6 άντρες τραβούν λίγη λίγη την άμμο από τα μπανανόφυλα.
Και μετά τραβούν σιγά σιγά τις στρώσεις των φύλλων.
Κι επί τέλους εμφανίζονται τα ... παραχωμένα... Δυο τεράστιες κατσαρόλες και ατέλειωτα ταψιά αραδιασμένα με τάξη.
Μοσχοβολάει ο κόσμος.. Κόβουν το κρεας σε μερίδες και τις μεταφέρουν στο μπουφέ του εστιατορίου. Κι εκεί γίνεται μέγα γλέντι. Μετά το φαί, κι όπως κάθε βράδυ, η ορχήστρα και το μπαλέτο, που το αποτελούν οι υπάλληλοι του ξενοδοχείου, αρχίζουν το χορό, μέχρι τα μεσάνυχτα.
Φαγωμένοι και πιωμένοι σερνώμαστε στα κρεββάτια μας.
Την επομένη το μεσημέρι, φεύγουμε.
Στη ρεσεψιόν,μας περιμένει πάλι κοκτέιλ κι ο ίδιος ο Διευθυντής μας περνάει ένα κολλιέ από κοχύλια τούτη τη φορά, στο λαιμό, για να ‘λιγοστέψει’ όπως λέει ‘τη λύπη μας που αφήνουμε το παραδεισένιο νησί’.
Πώς να μην είμαστε λυπημένοι? Εδώ και στην Ταϊτή, φιλοξενηθήκαμε σαν μεγιστάνες και έκαναν τα πάντα, για να μην χαλάσει η φήμη που θέλει την Πολυνησία, μια φιλόξενη οικοδέσποινα, γιορταστική, χαρούμενη και ευγενική.
Μου ‘ρχεται να κλάψω.
Δεν θέλω να φύγω, δεν θέλω ν΄ αφήσω τη Μπόρα Μπόρα...
Δεν θέλω να τελειώσει το όνειρο...
Μάλιστα! Αυτό είναι!!!!
Στην Πολυνησία νοιώσαμε σαν να ονειρευόμαστε. Ούτε η ‘μαγεία’ του Μεξικού, ούτε το ‘δέος ‘ του Περού, ούτε το ‘μυστήριο’ της ανατολής, ούτε καν και το καλώς εννοούμενο, ‘εξωτικό’.
Το ‘Όνειρο’.... αυτό είναι η Πολυνησία.
Γιατί πες τε μου, πού αλλού μπορείς να βρεις μέρες γεμάτες λουλούδι και χρώμα, νύχτες σαν ζεστή αγκαλιά, ουρανό σαν οροφή διακοσμημένη με διαμάντια και μιαν ατμόσφαιρα όπου θαρρείς πως πετάς, πλέεις μεταξύ Αληθινού και Φανταστικού?
Κι είναι έτσι. ΄Οσο είσαι εκεί και το ζεις, είναι Αλήθεια. Η πάσα Αλήθεια.
Μόλις απογειωθεί το αεροπλάνο, όλα έχουν περάσει στη Φαντασία.
Και τσιμπιέσαι, μα τω Θεώ, για να καταλάβεις πού βρίσκεσαι, ποιος είσαι, και τι ήταν αυτό που είδες...
Είναι απλό. Είδες τον Παράδεισο και ήσουν τόσο χαζός, που έφυγες....
 
Μηνύματα
245
Likes
892
Για άλλη μία φορά, μία εκπληκτική ιστορία.
Τώρα που ολοκληρώθηκε σας προτείνω να την διαβάσετε από την αρχή ως το τέλος και να την ευχαριστηθείτε.

Μεταφέρθηκε στις Ταξιδιωτικές Ιστορίες της Ωκεανίας.

Ευχαριστώ για την ψήφο..εμπιστοσυνης! Πάντα χαίρομαι όταν μπορώ να κάνω κοινωνούς τούς αναγνώστες, σ' αυτά που εμένα με γοήτευσαν. Πάντα θέλω να μοιράζομαι τη χαρά
τών ταξιδιών μου, διότι τη νοιώθω..διπλή! Η Αφρική είναι για μένα η ωραιότερη ήπειρος.Καί τί δεν έχει! Κι αυτός είναι ο λόγος που την επισκεφθηκα 4 φορές. Τα σαφάρι της είναι ό,τι ομορφότερο και συναρπαστικότερο έχω ώς τώρα ζήσει....Μακάρι να ξαναπάω,και σάς εύχομαι να πάτε κι εσείς, όποτε αυτό σάς είναι δυνατόν. Θα με θυμηθείτε...Να είστε μόνο καλά, και να έχετε πάντα το..."μικρόβιο" τής περιπέτειας...
Στελλα Αδαμαντίδου
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
΄Οσο είσαι εκεί και το ζεις, είναι Αλήθεια. Η πάσα Αλήθεια.
Μόλις απογειωθεί το αεροπλάνο, όλα έχουν περάσει στη Φαντασία.
Και τσιμπιέσαι, μα τω Θεώ, για να καταλάβεις πού βρίσκεσαι, ποιος είσαι, και τι ήταν αυτό που είδες...
Είναι απλό. Είδες τον Παράδεισο και ήσουν τόσο χαζός, που έφυγες....
Στις τελευταιες αυτες σειρες φανερωνεται το νοημα αυτης της ιστοριας.

Γι`αυτο λεω το ταξιδι εκει πρεπει να ειναι one way.
Ισως ο Αγ.Πετρος καποια στιγμη δεν μας κανει τη χαρη να μας παει στον παραδεισο,
αλλα εμεις οσο ημαστε ζωντανοι ξερουμε που ειναι,ας το εκμεταλλευτουμε.

Στελλα πολυ ομορφη ιστορια και αφηγηση σε ενα κυριολεκτικα παραδεισενιο προορισμο.:clap:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Αλλη μια πανεμορφη ταξιδιωτικη ιστορια αν και μικρη :( ηθελα καμια 45αρια σελιδες ακομα! Ευτυχως εχεις κανει παμπολλα ταξιδια οποτε θα διαβαζουμε για πολυ καιρο ακομα ελπιζω :lol:.
Ας παμε για σαφαρι τωρα και περιμενω υπομονετικα καποια στιγμη να παμε προς κεντρικη αμερικη!! :clap::clap:
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Το ξέρω, Ζωή μου, κι εμένα λίγο μου φάνηκε και μου κακοφάνηκε.
Αλλά, τι περισσότερο να ζητήσει κάποιος, από ένα κείμενο που γράφτηκε, ως ένα μέρος του ευρύτερου ταξιδιού, που ήταν.... Ο Γύρος του Κόσμου?
Τι?
Πες μου τι....
Με έχει φάει η ζήλεια, στο λέω και στο εξομολογούμαι...
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Αχ μπορα μπορα ενα ταξιδι που θα μεινει πραγματικα ονειρο!Αρε ζηλια που εχω τωραααααα!!!!!ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ!
 
Μηνύματα
245
Likes
892
Σε ευχαριστώ! Ευχομαι και στα...δικά σου!!! Και γρήγορα! ΄Οσο, ακόμα, βαστάν τα κότσια σου, γιατι το ταξίδι είναι μακρύ και κουραστικό. Ωστόσο. αξίζει τον κόπο.
Στέλλα
 

mariabir

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
καλησπερα!!! οι πληροφοριες σας ειναι πολυ δελεαστικες. ειμαι νεο μελος και θα ηθελα αν μπορουσατε να με βοηθησετε. θελω να παω γαμηλιο ταξιδι στη γαλλικη πολυνησια και οι προσφορες που μου δινουν τα ταξιδιωτικα ειναι απογοητευτικα απλησιαστες. μηπως γνωριζετε καποιο πρακτορειο που να ειδικευεται σε αυτον τον προορισμο? σας ευχαριστω εκ των προτερων
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.625
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom