Γαμήλιο ταξίδι Νέα Υόρκη σε συνδυασμό με....??

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.004
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Οι περισσότεροι νομίζω συνδυάζουν τη Νέα Υόρκη με Νιαγάρα και Τορόντο. Για να ποστάρεις εδώ, μάλλον θα ψάχνετε κάτι πιο "εξεζητημένο" να το πω έτσι (και καλά κάνετε ;)).

Έχετε πολλές επιλογές, ανάλογα με το τι θέλετε να δείτε. Για ιστορία Βοστώνη/Φιλαδέλφεια, αν και νομίζω η Φιλαδέλφεια είναι πιο όμορφη. Όπως και η Ουάσινγκτον (σκοπεύω να αρχίσω να ανεβάζω την ιστορία για το ταξίδι μας εκεί μέσα στον Σεπτέμβρη) και γενικά το Μέριλαντ και η Βιρτζίνια.

Ειδικά η Ουάσινγκτον μπορεί να βγει φθηνά, αφού πολλά από τα μουσεία και τα αξιοθέατα είναι δωρεάν. Κοντά στην DC υπάρχουν γραφικές πόλεις, όπως η Βαλτιμόρη και η Αλεξάνδρεια για ημερήσιες εκδρομές. Οι 7 μέρες είναι ό,τι πρέπει για την DC.

Από τις υπόλοιπες μεγαλουπόλεις, αν θέλετε να δείτε επιπλέον κάποια τέτοια πέρα από την ΝΥ, θα ψήφιζα Σαν Φρανσίσκο. :rolleyes-80:

Ο ενδοιασμός μου για το Λας Βέγκας (βλ. Γκραντ Κάνιον) έχει να κάνει με τις θερμοκρασίες μέσα στο κατακαλόκαιρο. Όπως και με το Ορλάντο, ίσως σας δημιουργήσουν πρόβλημα οι τυφώνες που αρχίζουν να αναπτύσσονται εκείνη την εποχή στον κόλπο του Μεξικού. Έχω διαβάσει ότι για τα (αμέτρητα) θεματικά πάρκα υπάρχουν συνδυαστικά εισιτήρια, αλλά δεν μπορώ να πω με σιγουριά, καθώς δεν έχω πάει. Πληθώρα θεματικών πάρκων μπορείτε να βρείτε π.χ. και στο Λος Άντζελες.

Πάντως εγώ, θα κοίταζα (αφού θέλετε ΝΥ) να τη συνδύαζα με Charleston (South Carolina) και Savannah (Georgia). :) Οι δύο αυτές πόλεις θεωρούνται από τις πιο (αν όχι οι) ομορφότερες στις ΗΠΑ. Για τις πόλεις αυτές είχε γράψει μια πολύ ωραία ιστορία η @Maria L. Ιδανικά, αν μπορούσα, θα επέλεγα να πάω πρώτα εκεί και να γυρίσω λίγο την περιοχή με αμάξι, και μετά ΝΥ. Απλά και μόνο για να ελαχιστοποιήσω τις πιθανότητες για κακοκαιρία π.χ. σε Savannah.

Η οδήγηση δεν είναι δύσκολη με τα αυτόματα που νοικιάζουν εκεί. Όπως και το μπάτζετ της ενοικίασης δεν είναι μεγάλο: νοικιάζουν αυτοκινητάρες πιο φθηνά από Ευρώπη και η βενζίνη είναι στη μισή τιμή σε σχέση με την Ελλάδα.
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Nikos1986

....Ουάσινγκτον! συμφωνώ απόλυτα. Θα αισθανθείς το δέος της πρωτεύουσας της Αυτοκρατορίας (έστω και υπό αμφισβήτηση πλέον)
....θα τη συνδύαζα με Charleston (South Carolina) και Savannah (Georgia). :) Οι δύο αυτές πόλεις θεωρούνται από τις πιο (αν όχι οι) ομορφότερες στις ΗΠΑ. Για τις πόλεις αυτές είχε γράψει μια πολύ ωραία ιστορία η @Maria L. Ιδανικά, αν μπορούσα, θα επέλεγα να πάω πρώτα εκεί και να γυρίσω λίγο την περιοχή με αμάξι, και μετά ΝΥ. Απλά και μόνο για να ελαχιστοποιήσω τις πιθανότητες για κακοκαιρία π.χ. σε Savannah. συμφωνώ απόλυτα.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.004
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
....Ουάσινγκτον! συμφωνώ απόλυτα. Θα αισθανθείς το δέος της πρωτεύουσας της Αυτοκρατορίας (έστω και υπό αμφισβήτηση πλέον)
Αυτό νομίζω είναι το μεγαλύτερο κέρδος που αποκομίζεις από την DC. Συνήθως επικεντρωνόμαστε στην πρόσφατη ιστορία της χώρας, μετά τον Β'ΠΠ όπου και έγινε υπερδύναμη (δεν βγάζω τον εαυτό μου έξω, κι εγώ λίγα ήξερα για την ιστορία της χώρας πριν το '40 :icon_redface:).

Τα μνημεία αλλά και η ίδια η πόλη (ρίχνοντας μια ματιά στο γεωμετρικό σύνορο -αρχικά ολόκληρο τετράγωνο- του διαμερίσματος της Κολούμπια καταλαβαίνεις ότι κατασκευάστηκε "τεχνητά", κοντά στα σύνορα Βορείων-Νοτίων μετά τον εμφύλιο) αποτελούν τροφή για σκέψη για την ιστορία των ΗΠΑ, όταν ήταν ακόμα μια χώρα "όπως όλες οι άλλες".
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.367
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom