Ρουμανία Γεματο 4ημερο στη Ρουμανια (Βουκουρεστι - Μπρασοβ)

vasilis.gkik

Member
Μηνύματα
186
Likes
132
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο Γυρος του Κοσμου

Αν και εχω κανει αρκετα ταξιδια μεχρι τωρα στην Ευρωπη και εχω αρκετες ταξιδιωτικες ιστοριες να διηγηθώ θα ειναι η πρωτη φορα που θα μοιραστω μια μαζι σας εδω στο φορουμ...

Ειναι Πεμπτη πρωι λοιπον και ξεκιναμε απο την ΑΘηνα με προορισμο το Οτοπενι και την ομορφη επαρχια της Ρουμανιας για να περιηγηθουμε σε καποια χωριουδακια και φυσικα στο καστρο του Μπραν.

Η πτηση μας ειναι καλη, φτανουμε στην ωρα μας στο Οτοπενι και ως προς εκπληξη μας ενω ο καιρος στην Ελλαδα ηταν συννεφιασμενος και κρυος στη Ρουμανια εχει λιακαδα και υψηλοτερη θερμοκρασια αποτι στην ΑΘηνα.
Παραλαμβανουμε το αμαξι που εχουμε νοικιασει λιγο πιο εξω απο το αεροδρομιο και ξεκιναμε το road trip μας. Πρωτος μας στοχος ειναι να δουμε το καστρο Πελες διοτι ειναι στο δρομο μας προς το καστρο Μπραν,δυστυχως ομως λογω τις κινησης που επικρατει στο δρομο και στο οτι το καστρο Μπραν δεχεται τους τελευταιους επισκεπτες στις 4 αποφασιζουμε τελικα να το αφησουμε για τον γυρισμο.
Το οδικο τους δικτυο δεν ειναι και απο τα καλυτερα που εχω δει...εχουνε μονο 2 λωριδες για καθε πλευρα του ρευματος και στα περισσοτερα σημεια του οδικου δικτυου η μεγιστη ταχυτητα ειναι τα 70 χιλιομετρα. Σε παρα πολλα σημεια υπηρχε τροχαια και παντου ειχαν σταματημενα αυτοκινητα.
Η επαρχια τους εμενα μου θυμισε πολυ την Ελλαδα και συγκεκριμενα το Θεσσαλικο καμπο απλα τα σπιτια τους εκει ηταν πολυ πιο φτωχα να το πω...
Οσο πλησιαζαμε το καστρο Μπραν η θερμοκρασια επεφτε περισσοτερο γιατι ανεβαιναμε ολο και υψηλοτερα,λιγο πριν το χωριο Μπραν περασαμε απο ενα χωριο που πρεπει να ηταν καταυλισμος ρομα εκει ειδαμε να οργωνουν χωραφια με αλογα....ποσα χρονια πισω ε?
Τελικα φτανουμε στην ωρα μας και προλαβαινουμε να μπουμε μεσα στο καστρο. Η εισοδος ειμαι 40 λει δηλαδη καπου στα 8 ευρω.
Η αληθεια ειναι οτι το καστρο απο τις φωτογραφιες φαινεται πιο φαντασμαγορικο αλλα και παλι ειναι εντυπωσιακο εξωτερικα και ο χωρος γυρω απο το καστρο προσεγμενος και ομορφος. Εσωτερικα το καστρο με απογοητευσε, περιμενα να ειναι πιο προσεγμενο και να εχουνε φτιαξει περισσοτερα πραγματα γυρω απο το μυθο του Δρακουλα. Μου φανηκε πολυ απλο και επισης λογω επισκευων ειχανε πολλα δωματια κλειστα και δεν μπορουσαμε να τα δουμε.
Σιγουρα αξιζει μια επισκεψη αλλα μην εχετε τοσο υψηλα στανταρ οσο εγω :p
Φευγοντας απο το καστρο, επομενος προορισμος μας ειναι το Μπρασοβ. Το διαμερισμα που μεναμε ηταν ακριβως απεναντι απο την πλατεια και ειχαμε πολυ ομορφη θεα!
Η πολη ηταν γεματη ζωη, μεχρι της 11-12 το βραδυ τα περισσοτερα μαγαζια ειχαν κοσμο πραγμα που μου εκανε εντυπωση γιατι ηταν Πεμπτη και σε ολες τις αλλες χωρες που εχω επισκεφτει συνηθως μετα της 10-11 δεν υπηρχε και μεγαλη κινηση στα μαγαζια.
Εμεις δειπνησαμε σε ενα εστιατοριο που ηταν υπογειο και λεγοταν Sergiana restaurant με πολυ ωραιο φαγητο και μεγαλη ποικιλια κρεατων. Το κρασι τους ηταν πολυ ωραιο και γενικα το προσωπικο πολυ φιλικο και εξυπηρετικο!
Στη συνεχεια ηπιαμε μερικα ποτακια σε καποια μπαρακια στον κεντρικο πεζοδρομο τους και γυρισαμε πισω για να ξεκουραστουμε για την επομενη μερα...

 

vasilis.gkik

Member
Μηνύματα
186
Likes
132
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο Γυρος του Κοσμου
Την 2η μερα ξυπναμε και ετοιμαζομαστε για αναχωρηση νωρις το πρωι απο το δωματιο, βαζουμε τις βαλιτσες στο αυτοκινητο και κανουμε μια βολτα στην παλια πολη του Μπρασοβ για να παρουμε και μια γευση πως ειναι την μερα.

Η πλατεια ειναι εξισου ομορφη και εντυπωσιακη την μερα οπως και την νυχτα. Υπαρχουν πολλα σχολεια και ομαδες ηλικιωμενων που εχουν ερθει για εκδρομη, πετυχαμε και ενα ελληνικο σχολειο μαλιστα!

Γενικα ο κεντρικος πεζοδρομος εχει πολυ κοσμο, σταματαμε σε ενα μαγαζακι σαν φουρνος που λεγοταν Luca και πωλουσε διαφορα σφολιατοειδη. Μου θυμιζε τις δικες μας φλογερες μονο που ολα ειχαν γλυκια γεμιση μεσα οπως σταφιδες, γλυκοκολοκυθα, κερασι και φραουλα. Η αληθεια ειναι οτι οπου παω προτιμω να δοκιμαζω το διαφορετικο ακομα και αν ξερω πως δεν μου αρεσει και τοσο, οποτε διαλεξα να φαω ενα με σταφιδα και ενα με κολοκυθα, τελικα μαρεσαν και τα δυο ειδικοτερα η κολοκυθα ηταν πολυ καλο και εδινε μια τελειως διαφορετικη γευση στην ολη σφολιατα. Σας προτεινω αν επισκεφτειτε και εσεις τη Ρουμανια να δοκιμασετε σφολιατοειδη απο αυτο το μαγαζι γιατι αποτι καταλαβα στη συνεχεια του ταξιδιου μας ειναι αλυσιδα και υπαρχουν σε ολες τις πολεις η τις περισσοτερες τουλαχιστον αυτα τα μαγαζια.

Στη συνεχεια ψαχναμε να πιουμε καπου γρηγορα ενα καφε γιατι θελαμε να κανουμε λιγη βολτα ακομα στην πολη και μετα να αναχωρησουμε, βρηκαμε ενα αλλο μαγαζακι παρομοιο με το Luca το οποιο πωλουσε και καφε αλλα τελικα ο διπλος καπουτσινο τους ηταν σαν να πινεις μονο εσπρεσο στην Ελλαδα οποτε αναγκαστηκαμε να κανουμε και μια σταση στα Starbucks στο κεντρο της πλατειας οπου και εκει προς εκπληξη μας πετυχαμε πολλους Ελληνες!

Φευγοντας απο τα Starbucks και κατευθυνομενοι προς το αυτοκινητο που ειχαμε νοικιασει περασαμε εξω απο τη μαυρη λουθηρανικη εκκλησια του Μπρασοβ. Ομολογω οτι εξωτερικα ειναι πολυ εντυπωσιακη και πολυ μεγαλη. Μας κινησε το ενδιαφερον να μπουμε μεσα και να την δουμε, οποτε πληρωσαμε το αντιτιμο των 2 ευρω η 10 λει και μπηκαμε, παρολα αυτα εσωτερικα με απογοητευσε παρα πολυ. Δεν ειχε τιποτα το ιδιαιτερο απο αλλες εκκλησιες που εχω επισκεφτει στο εξωτερικο, ηταν πολυ απλη και γενικα το θεωρησα χασιμο χρονου.

Καπου εδω τελειωνει η βολτα μας στο Μπρασοβ και ξεκιναει η καθοδος προς Βουκουρεστι...
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Πολυ ενδιαφερουσες πληροφοριες! Θα κανω και γω το ιδιο προγραμμα το Πασχα. Με ποια εταιρια νοικιασατε αμαξι; Περιμενω με ανυπομονησια και το Βουκουρεστι!!!
 

vasilis.gkik

Member
Μηνύματα
186
Likes
132
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο Γυρος του Κοσμου
Πολυ ενδιαφερουσες πληροφοριες! Θα κανω και γω το ιδιο προγραμμα το Πασχα. Με ποια εταιρια νοικιασατε αμαξι; Περιμενω με ανυπομονησια και το Βουκουρεστι!!!
Νοικιασαμε με την klasswagen οπως ειχε αναφερει και ενας αλλος φιλος εδω στο φορουμ. Η συγκεκριμενη δεν ζηταει καποιο ποσο για ασφαλεια - deposit απλα πληρωνεις μεγαλυτερο ασφαλιστρο και δεν εχεις καμια ευθυνη για το αυτοκινητο.
Επισης σε παραλαμβανουν οι ιδιοι με βανακι απο το αεροδρομιο και σε πηγαινουν στις εγκαταστασεις τους ενω στο γυρισμο οταν επιστρεφεις το αυτοκινητο αν θες σε ξαναπανε στο αεροδρομιο παλι δωρεαν.

Εννοειτε πως θα συνεχισω την ιστορια μολις βρω λιγο περισσοτερο ελευθερο χρονο...
 

vasilis.gkik

Member
Μηνύματα
186
Likes
132
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο Γυρος του Κοσμου
Ξεκινοντας λοιπον απο Μπρασοβ για Βουκουρεστι αποφασιζουμε να επισκεφτουμε το καστρο Πελες στη Σιναϊα. Το καστρο απεχει γυρω στη μιση ωρα απο το Μπρασοβ.

Φτανοντας στο χωρο του καστρου υπαρχει παρκινγκ στην εισοδο με χρεωση 3 ευρω οπου και αφησαμε εκει το αυτοκινητο γιατι δεν επιτρεπεται να ανεβουν πιο πανω τα αυτοκινητα αν και ο δρομος ειναι πλακοστρωτος αλλα καλος.

Στη συνεχεια χρειαζεται να περπατησει κανεις γυρω στα 10 λεπτα για να ανεβει προς το καστρο.
Η διαδρομη ειναι πολυ ευχαριστη διοτι εισαι μεσα στο δασος, γυρω παντου δεντρα, καθαρος αερας και το καστρο δεν φαινεται απο πουθενα , οποτε ανυπομονεις να το δεις και αναρωτιεσαι αν τελικα αξιζε η σταση εδω η οχι....
Τελικα στα μεσα της διαδρομης αρχιζει και ξεπροβαλει πανω στο λοφο,ομορφο και λαμπερο. Εδω εχει αρκετο κοσμο στο δρομο προς το καστρο ενω μεχρι πριν λιγο δεν υπηρχαν και τοσοι πολλοι. Υπαρχουν καποιοι πλανοδιοι που πουλανε διαφορα γλυκα και ψημενο καλαμπoκι οπως στην Ελλαδα. Πιο πανω οπως πλησιαζουμε στην εισοδο του καστρου υπαρχουν και δυο μαγαζια, ενα εστιατοριο και κατι σαν καφετερια που εχουν και τα δυο αρκετο κοσμο εξω μιας και η μερα ειναι ηλιολουστη σε αντιθεση με την Αθηνα που αποτι ειχα μαθει εκεινες τις μερες ειχε τρομερο αερα και βροχη.

Φτανοντας στο καστρο η αυλη του ειναι πολυ μεγαλη και με ωραιους κηπους. Δειχνει εντυπωσιακο εξωτερικα και αποφασιζουμε να μπουμε και μεσα, καπου εδω ομως αρχιζουν οι ενδυασμοι μας.
Η εισοδος ειναι 3ο λει για τον πρωτο οροφο, 30 για τον δευτερο και αλλα 30 αν θες να βγαλεις φωτογραφιες, συνολο δηλαδη 90 λει γυρω στα 20 ευρω ας πουμε το ατομο. Εκει μπαινουμε σε δευτερες σκεψεις γιατι και το καστρο του Μπραν ενω εξωτερικα ηταν εκθαμβωτικο εσωτερικα δεν ηταν και κατι το τρομερο αλλα λεμε να το ρισκαρουμε αφου ηρθαμε ως εδω.

Στα εκδοτηρια λοιπον οι πρωτοι 2 που βγαλανε απο εμας εισητηρια ηταν φοιτητες και δειξανε το πασο, η τιμη για τους φοιτητες ηταν 7 λει (2 ευρω) μεγαλη διαφορα σε σχεση με τα 30 λει. Εκει παρατηρουμε οτι η υπαλληλος δεν κοιταει καν τα πασα οποτε λεμε ολοι με την σειρα οτι ειμαστε φοιτητες και κοβουμε ολοι φοιτητικο :bleh::bleh::bleh:
Να ομως που η εισοδος ειναι απο την αλλη πλευρα και υπαρχει και αλλο ατομο εκει που τσεκαρει και κοβει τα εισητηρια μας...ενταξει εκει σκεφτηκα οκ γιναμε ρεζιλι θα μας στειλουν να βγαλουμε ολοκληρα η θα μας διωξουν με τις κλωτσιες :haha:
Τελικα περασαμε και απο εκει χωρις κανενα προβλημα, ουτε καν τα κοιταξε, τα πηρε και απλα τα εκοψε, μας εβαλε να φορεσουμε κατι σακουλες στα παππουτσια μας για να μην λερωσουμε το χωρο. Υπηρχε διαθεσιμη αγγλοφωνη ξεναγηση αλλα χρειαζοταν να περιμενουμε 40 λεπτα και δεν ειχαμε πολυ χρονο οποτε αποφασισαμε να το γυρισουμε μονοι μας.

Στην αρχη ανεβηκαμε μια μεγαλοπρεπης σκαλα που σε οδηγουσε απο την αιθουσα της εισοδου πανω στον πρωτο οροφο σε ενα αλλο μεγαλο δωματιο σαν σαλονι. Απο εκει ξεκινας την περιηγηση για ολα τα δωματια.
Στον ιδιο χωρο υπαρχει λιγο πιο διπλα η σκαλα για τον 2ο οροφο και με μια ματια που ριξαμε φαινοταν τελικα ακομα πιο εντυπωσιακος απο τα δωματια του 1ου οροφου.
Αυτο που μου εκανε μεγαλυτερη εντυπωση εμενα ηταν μια αιθουσα με πανοπλιες και οπλα απο τον μεσαιωνα, καποια απο τα οποια ανηκαν σε βασιλιαδες, ιπποτες και αλλους αξιοματουχους της τοτε εποχης και η αξια τους ηταν πολυ μεγαλη. Περασαμε ακομα απο πολλα δωματια, βιβλιοθηκες, υπνοδωματια, γενικα ειναι μεγαλοπρεπες παλατι και αξιζει την επισκεψη. Αν και για να πω την αληθεια δεν εχω επισκεφτει αλλο οποτε δεν μπορω να ειμαι και πολυ αντικειμενικος γιατι δεν εχω μετρο συγκρισης.

Κατι ακομα που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι σε καθε δωματιο ειχαν 1-2 ατομα που προσεχαν να μην βγαζεις φωτογραφιες και σου κανανε παρατηρησεις αν ειχες κινητο στο χερι.
Η περιηγηση μας στο 1ο οροφο του καστρου κρατησε γυρω στα 30-40 λεπτα.
Οταν βγηκαμε εξω προς στον προαυλιο χωρο υπηρχε ακομα περισσοτερος κοσμος απο πριν και πολλα σχολεια που ειχαν ερθει για να επισκεφτουν το παλατι.
Εμεις βγαλαμε μερικες φωτογραφιες το καστρο και το τοπιο τριγυρω και κατηφορησαμε γιατι η ωρα περναγε, και ειχαμε προγραμματισει να επισκεφτουμε και τα Therme διπλα στο αεροδρομιο οποτε δεν υπηρχει χρονος για χασιμο...
 

vasilis.gkik

Member
Μηνύματα
186
Likes
132
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο Γυρος του Κοσμου
Στην καθοδο μας προς το Therme ενημερωθηκαμε οτι κλεινει 23.3ο , οποτε αποφασισαμε να παμε πρωτα Βουκουρεστι, να κανουμε το τσεκ ιν και υστερα να το παραδωσουμε στην εταιρια οπου ειναι πολυ κοντα στο Therme.

Να ομως που βρηκαμε παρα πολυ κινηση στο δρομο λιγο μετα το αεροδρομιο,μια αποσταση γυρω στα 10χλμ την καναμε παραπανω απο 40 λεπτα. Ισως να εφταιγε οτι ηταν Παρασκευη 6ηωρα και ολοι σχολανε εκεινη την στιγμη...αλλα επισης πιστευω φταιει οτι δεν εχουν καθολου καλη συγκοινωνια και ειδικοτερα μετρο, να σημειωσω οτι την επομενη μερα που ημασταν στην πολη βλεπαμε τα περισσοτερα λεωφορεια αδεια!
Οταν φτασαμε στο δωματιο μας και ρωτησαμε αν εχει παντα τετοια κινηση ο οικοδεσποτης μας ενημερωσε οτι υπηρχε καποια συσκεψη αρχηγων κρατων στο Βουκουρεστι και για αυτο το λογο κιολας οι δρομοι ηταν γεματοι με τροχονομους.

Αφηνοντας τα πραγματα στο διαμερισμα κατευθυνθηκαμε προς το Therme Bucharest, ενω προηγουμενως ειχαμε παραδωσει και το αυτοκινητο στην εταιρια απο οπου το νοικιασαμε. Η κινηση στο δρομο ηταν και παλι μεγαλη και ετσι φτασαμε κατα της 8.30 στο Therme.

Το συγκεκριμενο θερετρο χωριζεται σε 3 διαφορετικους χωρους:
Το Palm οπου εχει φοινικες, θερμαινομενη εσωτερικη και εξωτερικη πισινα, χαμαμ, πισινες με διαφορα αλατα αλλα και εστιατορια και μπαρ!
Το Galaxy οπου εχει διαφορες νεροτσουληθρες για μικρους και μεγαλους καθως και πισινα με τεχνικα κυματα.
Και το Elysium το οποιο βρισκεται στον πανω οροφο με πολλες σαουνες και χωρους για μασαζ.

Εμεις αγορασαμε ενα πακετο με προσβαση στο Palm και στο Galaxy για τις επομενες 3 ωρες με κοστος 64 λει γυρω στα 12 ευρω.
Οι εγκαταστασεις τους ειναι τρομερες! Ο καθενας φοραει ενα μαγνητικο βραχιολι στο χερι και με αυτο εχεις προσβαση σε ολους τους χωρους. Επισης μεσα στην τιμη εχεις ενα δικο σου χωρο για να αποθηκευσης τα πραγματα σου, στον οποιο χωραει ακομα και η χειραποσκευη για οσους θελουν να πανε εκει την τελευταια μερα του ταξιδιου τους. Ειναι απολυτως ασφαλες γιατι το κουτι σου ανοιγει μονο με το βραχιολι σου και ειναι ολα αριθμημενα.
Στη συνεχεια υπαρχουν αποδητηρια για να αλλαξεις αλλα και ντουζιερες για να κανεις μπανιο πριν μπεις στο χωρο και για να ξεβγαλθεις κατα την εξοδο σου.

Το μερος ηταν τρομερο, εξω ειχε 5 βαθμους και μεσα στο Palm πρεπει να ειχε γυρω στους 25-26. Ηταν γεματο κοσμο, οι ηλικιες ηταν αναμεικτες. Με το που μπαινεις στην πισινα χαλαρωνεις και σου δημιουργειται ενα αισθημα ξεγνοιασιας και γαληνης.
Υπαρχει επισης μπαρ μεσα στην πισινα στο οποιο παραγγελνεις οτι θες και τα χρεωνουν στο βραχιολακι σου,στη συνεχεια κατα την εξοδο σου απο το Therme αφαιροντας το βραχιολι, σου λενε και το υπολοιπο που εχεις για να πληρωσεις. Εξυπνη κινηση και για να μην υπαρχουν κλοπες αλλα και για να γινεται καταναλωση χωρις να υπαρχει οριο αφου θα πληρωσεις μετα.
Το κατι αλλο ειναι η εξωτερικη θερμαινομενη πισινα καθως εχεις θεα τα αστερια!
Θεωρω οτι ειναι ενα must για οποιον ταξιδεψει στη Ρουμανια και μπορω να πω κιολας οτι θα πηγαινα στη Ρουμανια ξανα μονο και μονο για αυτο!
Περιττο να πω οτι ηπιαμε καμποσα ποτα μεχρι να φυγουμε (οι τιμες τους για τετοιο χωρο ηταν πολυ λογικες και κυμαινονταν στα 5-6 ευρω τα πιο ακριβα κοκτειλ).

Επιστροφη στο διαμερισμα μας λοιπον με Uberaki και προετοιμασια για βραδινη εξοδο στο Βουκουρεστι....
 

vasilis.gkik

Member
Μηνύματα
186
Likes
132
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο Γυρος του Κοσμου
Και οπως σε καθε ταξιδι με αυτη την παρεα, ετσι και σε αυτο ποτε δεν ειμαστε ετοιμοι στην ωρα μας!!!
12 και κατι φτασαμε στο δωματιο , 1.30 ειπαμε να φυγουμε...καλες 2.30 ξεκινησαμε...

Εγω απογοητευμενος, σε καμια αλλη πολη στο εξωτερικο δεν εχω δει ζωη μετα της 2-3 τα μεσανυχτα....οποτε σκεφτομαι θα βρουμε κανα παρακμιακο μπαρακι η απλα δεν θα βρουμε τιποτα.
Και μπουμ εσκασε η βομβα!!!
Στο κεντρο γινοταν χαμος! Τετοια ζωη πετυχαινω στο κεντρο της Αθηνας σε περιοδους γιορτων η διακοπων. Επαθα πλακα. Τα μαγαζια ηταν ολα γεματα, μπαρακια, κλαμπ,φαγαδικα, γυραδικα, ΝΑΙ ΓΥΡΑΔΙΚΑ!!! :clap::clap:
Σε αρκετα κλαμπ και μπαρ παιζανε Ελληνικα κομματια, παρα πολυς κοσμος που δουλευε εκει καταλαβαινε οτι ειμαστε Ελληνες.

Εχει πολυ μεγαλη ποικιλια διασκεδασης. Εχει χαλαρα μπαρακια, παμπ σε ενα μικρο στενακι, κλαμπακια για τουριστες, και σε ενα αλλο δρομο ειχε κλαμπακια και μπαρακια με κοπελες αλλα και αντρες καποια, που χορευαν στην τζαμαρια του μαγαζιου ελαφρως ντυμενοι.

Η αληθεια ειναι οτι στην αρχη αυτα μας φανηκαν καπως, ναι μεν μας τραβηξαν την περιεργεια καθως ημασταν αντροπαρεα 4 ατομων αλλα απο την αλλη ηταν κατι πρωτοφανες για εμας (αν και εγω ειχα αντιμετωπισει το ιδιο και στη Βουδαπεστη μερικες βδομαδες πριν).
Τελικα μπηκαμε σε δυο απο αυτα. Οι περισσοτεροι μεσα στο κλαμπ ηταν ντοπιοι και πραγματικα διασκεδαζαν, επισης ο κοσμος εμοιαζε πολυ με εμας, παρα με το πιο βορειο που βγαινουν εξω και γινονται κομματια.
Μπορω να πω οτι ηταν πολυ καλη επιλογη, σε αντιθεση με το επομενο βραδυ που πηγαμε στην αλλη πλευρα με τα κλαμπ και οι κλασικοι βορειοευρωπαιοι εβγαζαν τα σωθικα τους στην ακρη του δρομου αλλα και μεσα στα μαγαζια.

Επιστρεψαμε στο δωματιο μας κατα της 5 και υπηρχε πολυ κοσμος ακομα στους δρομους αλλα και στα μαγαζια.

Αυτη η πολη με εξεπληξε πολυ ευχαριστα με την νυχτερινη ζωη της!
Δεν εχω ξαναδει τετοια ζωη σε πολη του εξωτερικου!
 

vasilis.gkik

Member
Μηνύματα
186
Likes
132
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο Γυρος του Κοσμου
Την επομενη σηκωθηκαμε κατα της 11 για να γυρισουμε την πολη και να δουμε τα αξιοθεατα της..
Γενικα σαν πολη ενω τα κτιρια της μου θυμιζαν Πολωνια το κεντρο της μπορω να πω οτι εμοιαζε με ελληνικες...

Περνώντας ξανα απο τους δρομους με τα μαγαζια μου εκανε εντυπωση οτι εχουν και αυτοι καφετεριες σαν και εμας και καθονται εξω και πινουν τον καφε τους χαλαροι και οχι οπως αλλοι λαοι στα ορθια η σε πολυ μικρα μαγαζακια.
Μου αρεσε πολυ μια στοα που εχουν και μεσα υπηρχαν καφετεριες,εστιατορια και ναργιλεδαδικα.
Συνεχιζοντας τη βολτα πηγαμε προς το κοινοβουλιο τους που ειναι πραγματικα ενα μεγαλειωδης κτιριο, το μεγαλυτερο κοινοβουλιο στην Ευρωπη και το 2ο μεγαλυτερο στον κοσμο μετα τον Λευκο Οικο. Παρολα αυτα περα απο το κοινοβουλιο και απο το παρκο Τινερετουλουι το Βουκουρεστι δεν εχει και τοσα πολλα αξιοθεατα να δεις.

Στη συνεχεια επισκεφτηκαμε μια μπυραρια - εστιατοριο που μας ειπαν οτι ειναι η παλαιοτερη στην ευρωπη!
Πολυ ομορφη διακοσμηση εσωτερικα, και ειχαν ζωντανη μουσικη με βιολια, πολυ ωραια ατμοσφαιρα και ωραιο φαγητο!

Οταν φυγαμε απο εκει συνεχισαμε την βολτα στα μαγαζια και βρηκαμε ενα βιβλιοπωλειο, που λεγοταν Carturesti και ειχε 6 εσωτερικους οροφους, και λεω εσωτερικους γιατι απεξω ηταν 3ωροφο κτιριο. Πραγματικα ομορφο βιβλιοπωλειο, διαφορετικο απο ολα τα συνηθισμενα, καθως μεσα ειχε καφετερια.

Μετα το τελος της βολτας επιστρεψαμε στο ξενοδοχειο για ξεκουραση και το βραδυ ξαναβγηκαμε βολτα για φαγητο και ποτακι στα κλαμπ της πολης.
Παλι επικρατουσε η ιδια κατασταση με το προηγουμενο βραδυ, κοσμος πολυς παντου οποτε περασαμε αλλο ενα ομορφο βραδυ στο Βουκουρεστι με ξεφρενη διασκεδαση!

Την επομενη το πρωι ξυπνησαμε και ετοιμαστηκαμε για την αναχωρηση μας απο το διαμερισμα.
Εδω βεβαια χωριστηκαμε διοτι οι μισοι θελανε να ξανακανουν μια βολτα στην πολη ενω οι αλλοι δυο θελαμε να επισκεφτουμε και παλι το Therme που για αλλη μια φορα ηταν υπεροχο!
Θα ξαναεπισκεπτομουν ανετα το Βουκουρεστι μονο και μονο για αυτο!

Σε γενικες γραμμες ηταν ενα πολυ ομορφο ταξιδι σε μια οχι και τοσο ιδιαιτερη χωρα σε σχεση με αλλες που εχω επισκεφτει!
Σιγουρα αξιζει να επισκεφτειτε την Τρανσυλβανια και τα καστρα της!
Αυτο που με εντυπωσιασε περισσοτερο στην Ρουμανια ειναι ο κοσμος γενικοτερα και ο τροπος διασκεδασης τους που οπως χιλιοανεφερα και πιο πανω μοιαζει παρα πολυ με τον ελληνικο!!!
 

vasilis.gkik

Member
Μηνύματα
186
Likes
132
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο Γυρος του Κοσμου
Παρακαλω καποιος admin να την κανει ταξιδιωτικη ιστορια και να την τοποθετησει στην σωστη κατηγορια!
Ευχαριστω :)
 

HighFidelity

Member
Μηνύματα
22
Likes
18
Καλημέρα και χρόνια πολλά ! Θα είμαι Βουκουρέστι το επόμενο τριήμερο και προσπαθώ να οργανώσω μια ημερήσια εκδρομή από Βουκουρέστι για Σινάια (Κάστρο Πέλες), Μπράν και Μπράσοβ. Πιθανότατα δεν θα νοικιάσω αμάξι όπως κάνατε εσείς και θα επιλέξω κάποια έτοιμη εκδρομή (μεταφορά από Βουκουρέστι με αυτοκίνητο και ξενάγηση ίσως). Επειδή φαντάζομαι ότι είναι λίγο σκότωμα και οι 3 προορισμοί σε μια ημέρα, θα προτείνατε να πετάξω κάποιον από τους 3. Έχω ήδη εντοπίσει την bucharest taxi από άλλες αφηγήσεις στο forum (credits to tsampi90) οπότε σκέφτομαι να τους ζητήσω μια προσφορά.
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στο κεντρο της Γης
Χρονια πολλα. ωραιο ταξιδι
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.576
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom