Γεωργία Γεωργία (საქართველო - Sakartvelo): 6/2018, 12 γεμάτες μέρες …

malysa

Member
Μηνύματα
1.046
Likes
1.825
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
3η βραχονησίδα αριστερά
@malysa .... Αν είχες πάει και στο Tusheti θα ήταν τέλειο αλλά δεν πειράζει.... next time
παίζεις με τον πόνο μου.... ή μάλλον το απωθημένο μου από αυτό το ταξίδι!!
αν είναι να πας και ψάχνεις για συνταξιδιώτη, είμαι μέσα!:)
 

KostasLia

Member
Μηνύματα
311
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
για Βαλκάνια το κόβω
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ
Πολύ αναλυτική περιγραφή..υπέροχα!!
Με την ιστορία σου κατάφερες να με πείσεις να προσθέσω ακόμη έναν μελλοντικό προορισμό στην λίστα μου, που ούτε καν υποπτευόμουν!!!
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.730
Likes
14.340
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Πρόγραμμα ταξιδιού

Ξεκινώντας, να ευχαριστήσω αρχικά, ΑΠΟ ΚΑΡΔΙΑΣ τον @tupacgr13 , χάριν στον οποίο αποφάσισα το ταξίδι αυτό, έχοντας έτσι την ευκαιρία να δω τις κορφές και πλαγιές του μεγαλοπρεπή Καύκασου (σύμφωνα με την ελληνική μυθολογία αποτελούσε έναν από τους πυλώνες που στήριζαν τον κόσμο), που ούτε καν ήταν ποτέ στα υπόψην….
Και όλως περιέργως, το αρχικό κλικ ήταν με το Okatse canyon.

Επιπλέον να ευχαριστήσω τους @isabelle (αχ εσύ φταις για το απωθημένο μου με το Tusheti..), @taver, @kalspiros, @mysteredgar, για τις πληροφορίες τους μέσω πμ ή μέσω των θεμάτων –ιστοριών τους!

Και τέλος την φίλη και συμφορουμίτισσα @kalove για τη συχνή επικοινωνία που είχαμε, σχετικώς.

To ταξίδι πραγματοποιήθηκε τελικά μόνο από εμένα:
9/6 - 21/6/18, με πτήση προς Τιφλίδα και επιστροφή από Kutaisi.

Οπότε οι πληροφορίες και τα tips που αναφέρονται, βασίζονται κατά κανόνα σε solo travelers, χωρίς την ενοικίαση αυτοκινήτου ή και οδηγού για διαδρομές… αναγκαστικά έκανα χρήση πρακτορείων για τα τουρς, καθώς ήθελα να αποφύγω τις marshrutkas (βανάκια) που αποτελούν τον φθηνότερο μεν τρόπο μετακίνησης αλλά και τον λιγότερο άνετο δε....

To πρόγραμμα υλοποιήθηκε ως εξής:

- ΤΥΦΛΙΔΑ 6ν. (Σα-Πε) με ημερήσιες εκδρομές :
  • Mtskheta-Gori-Uplistsikhe
  • Ananuri – Kazbegi- Trinity Church in Gergeti
  • Monastery of St. Nino στο Bodbe- Sighnaghi- Tsinandali (περιοχή Kakheti)
  • κοντά στην Τιφλίδα (Giorgi Chitaia Open Air Museum of Ethnography & The Chronicles of Georgia)
- KUTAISI 1 ν. (Πα) από Τιφλίδα με τρένο
- MESTIA 1ν (Σα)
από Kutaisi με βανάκι πρακτορείου για Zugdidi με ξενάγηση στο Dadiani palace, στάση στο Enguri water reservoir, περιήγηση & drop off στη Mestia.​
- Την επομένη, εκδρομή (από Mestia) με marshrutkas στο USHGULI και κατόπιν επιστροφή αργά το βράδυ στο Kutaisi

- ΚUTAISI 4ν, (Κυ – Τε) 3 γεμάτες μέρες (την 4η νύχτα, αναχώρηση 4.00πμ για το αεροδρόμιο).
με ημερήσιες εκδρομές
  • Σπήλαια και φαράγγια (Prometheus Cave , Okatse Canyon , Martvili Canyon)
  • BORJOMI-Rabat-Vardzia (αξίζει ως εκδρομή, επιστρέφεις αργά το βράδυ)
  • Bagrati cathedral , Μοναστήρια Motsameta & Gelati Monasteri & τέλος Kutaisi State Historical Museum

Αξιολόγηση ή και επαναπροσδιορισμός του προγράμματος (μετά το ταξίδι) :
  • Πρωινό τρένο Tbilisi –Kutaisi :
    • πολύωρη διαδρομή (5 ωρών, για απόσταση ~ 220χλμ !!)
    • το τρένο πήγαινε πολύ σιγά, με 9 ενδιάμεσες στάσεις (!!) , χωρίς a/c
    • TIP:
    • Πριν από το Kutaisi, κάνει μία στάση 30-45 λεπτών στον σταθμό Rioni, μόλις 7χλμ πριν από τον σταθμό του Kutaisi. Κατεβείτε σε αυτή τη στάση για να μην περιμένετε … και από εκεί, μπορεί να σας παραλάβουν από το κατάλυμά σας με μόλις 5-7 lari.
  • ΔΕΝ χρειαζόταν η ενδιάμεση διανυκτέρευση (από Τιφλίδα) στο Kutaisi, πριν από την Mestia.
Επιλογή που επηρεάστηκε από τις απόψεις που είχα διαβάσει στο διαδίκτυο περί άσχημου δρόμου και τρελλών οδηγών και το θέμα που έχω με ζαλάδα και ναυτία, όταν δεν οδηγώ σε δρόμους με στροφές.
Τελικά οι φόβοι μου ήταν χαζοί ….ο δρόμος Zugdidi- Mestia είναι μία χαρά (έχει φτιαχτεί καινούργιος), οι στροφές δεν είναι φοβερές… απλά σε πολλά σημεία θα συναντήσεις λακούβες ή να έχει ψιλοχαλάσει από τις βροχές των προηγούμενων ημερών, αλλά όλα καλά τελικά!!​
  • Θα έμενα επιπλέον μία βραδιά στη Mestia και σίγουρα μία βραδιά στο Ushguli (αφαιρώντας τες από την Τυφλίδα και το Kutaisi).
Τη χώρα τη λάτρεψα!....
Για τη φύση της, για τα χωριά της, για το φαγητό και τα κρασιά της και για το συναίσθημα που μου άφηνε κάθε βράδυ… ίσως ήταν ακριβώς αυτό που χρειαζόμουν εκείνη την εποχή …Χωρίς απρόοπτες άσχημες εξελίξεις……

… Αχ Δυτική Γεωργία …είσαι κούκλα !!! ….και τι κρίμα που δεν κατάφερα να πάω Tusheti…


Κeep walking and travelling λοιπόν!!!


View attachment 242521



View attachment 242522

Πριν λίγες μέρες γύρισα από ένα αντίστοιχο ταξίδι. Βλέπω ότι έχουμε κοινές τις περισσότερες περιοχές που επισκέφτηκες. Μόλις τελειώσω τις φετινές μου διακοπές θα γράψω την ιστορία μου και θα έχουμε πολλά να πούμε. Βέβαια η διατριβή σου με έχει αφήσει άφωνο.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Ποιός Lonely Planet και μ@λ@κίες! Τυπώνεις την ιστορία της @malysa κι έφυγες! Τα 'ευχαριστώ' και τα 'like' είναι πολύ λίγα γι'αυτό που πρόσφερες σ'αυτούς που διάβασαν την ιστορία σου. Μπράβο! :clap::clap::clap:

(το μόνο πρόβλημα είναι - όπως καταλαβαίνεις - ότι δημιουργείς προσδοκίες και για τις επόμενες εξορμήσεις σου... ;) )
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.730
Likes
14.340
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
παίζεις με τον πόνο μου.... ή μάλλον το απωθημένο μου από αυτό το ταξίδι!!
αν είναι να πας και ψάχνεις για συνταξιδιώτη, είμαι μέσα!:)
Ρε παιδιά! Η κοπέλα έκανε ένα υπέροχο οδοιπορικό. Δεν μπορείς να τα δεις όλα. Και δεν ξέρεις και ποιο θα σου αρέσει περισσότερο. Κι εγώ ήθελα να πάω στο Omalo και στο Tusheti. Ε, δε γίνεται! Είχα μια μέρα για ένα από τα τρία: προτίμησα το Kazbek.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες! Είμαστε δυο κορίτσια 20 και κατι χρόνων, φοιτητριες, είδαμε τα πολύ ελκυστικά εισητηρια της wizz για Kutaisi και σκεφτόμασταν μήπως το τολμούσαμε. Απ’ο,τι είδα και σε αυτό το θέμα και σε αλλα που διάβασα, είναι ασφαλής προορισμός γενικοτερα,σωστά; Τον Νοέμβριο θα έχει πολλες βροχές; Έχουμε δει αρκετά μέρη στην Ευρωπη και θελουμε κάτι διαφορετικό.
 
Last edited:

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.127
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Εξαιρετικά λεπτομερής και βοηθητική ιστορία! Την διαβάζω σιγά-σιγά και κρατάω σημειώσεις! :)
Ευχαριστούμε πολύ!
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.046
Likes
1.825
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
3η βραχονησίδα αριστερά
Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες! Είμαστε δυο κορίτσια 20 και κατι χρόνων, φοιτητριες, είδαμε τα πολύ ελκυστικά εισητηρια της wizz για Kutaisi και σκεφτόμασταν μήπως το τολμούσαμε. Απ’ο,τι είδα και σε αυτό το θέμα και σε αλλα που διάβασα, είναι ασφαλής προορισμός γενικοτερα,σωστά; Τον Νοέμβριο θα έχει πολλες βροχές; Έχουμε δει αρκετά μέρη στην Ευρωπη και θελουμε κάτι διαφορετικό.
Προσωπικά δεν ένιωσα καθόλου ανασφάλεια.... αλλά είμαι και στην ηλικία της μαμάς σας και τρελλίτσες δεν κάνω :haha:
τώρα για Νοέμβριο που λέτε, το πιθανότερο είναι να έχει βροχές... (εδώ είχε τον Ιούνιο)...
εισιτήρια φθηνά , βγάζει και για τον Απρίλιο που θεωρώ ότι είναι καλύτερη εποχή ...έχει μεγαλώσει και η μέρα...
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.046
Likes
1.825
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
3η βραχονησίδα αριστερά
επιπλέον λάβε υπόψην ότι ενδέχεται λόγω βροχής το Okatse canyon να είναι κλειστό και ίσως και το Marvilli...
πάντως, όντως είναι εντελώς διαφορετικό από τα λοιπά της Ευρώπης που απ΄ότι καταλαβαίνω έχετε επισκεφθεί...
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.730
Likes
14.340
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Για τη διαδρομή Τbilisi – Mestia παραμείνετε στην καλύτερη λύση (εάν δεν θέλετε να ρισκάρετε με Vanilla sky πτήση) : τρένο βραδινό (8 ώρες, 21.45 -6.00πμ) Tbilisi-Zugdidi και μετά με marshrutkaς για Mestia (περιμένουν έξω από το σταθμό τρένου). Θα κερδίσετε έτσι και μία διανυκτέρευση.
Όταν σου πω εγώ από που πήγα εκεί, θα απορείς που βρήκα αυτό το δρόμο. Κι όμως μου τον έδωσε το Google maps.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
892
Likes
3.079
Νά σέ ρωτήσω κάτι;

Αν ειχες τρεις γεμάτες μέρες στην Γεωργία, πώς θα μοίραζες τον χρονο σου;

Ποίες θα ησαν οι προτεραιότητές σου;

Θέλω νά πάω 7-8 μερες αλλά μισές σε Γεωργία και μισές σε Αρμενία. Φαντάζομαι επίσης, οτι στα κοντινά (στην Τυφλίδα) θα εδινες περισσότερη προσοχή...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom