Γιατί δεν ταξιδεύει ο κόσμος;

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Αφορμή για το θέμα αυτό είναι μια παρατήρηση ενός μέλους σε άλλο θέμα, για το κόστος των ταξιδιών, και κατά πόσον αυτά αποτελούν προνόμιο των λίγων.

Έχοντας κάνει πολλά ταξίδια, είμαι εντελώς πεπεισμένος ότι δεν πρόκειται ούτε για προνόμιο των λίγων, ούτε απαιτεί τίποτα εκπληκτικά χρήματα για να τα πραγματοποιήσεις. Απλώς έχω την αίσθηση ότι οι άνθρωποι χαλάνε πολλά χρήματα σε πράγματα που θεωρούν δεδομένα, που εγώ δεν τα χαλάω, και έτσι μου μένουν χρήματα για ταξίδια.

Εσείς τι πιστεύετε για το θέμα; οι έλληνες γενικά δεν ταξιδεύουν. Πιστεύετε ότι είναι καθαρά "οικονομικό" το θέμα ή είναι και θέμα νοοτροπίας;

Ακούω τις απόψεις σας επ'αυτού. :)
 

davidcas

Member
Μηνύματα
38
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-Bora
Κατά την άποψη μου, φταίει ο τρόπος που μεγαλώσαμε. Οι προηγούμενες γενιές, δεν ταξίδευαν. Οι λόγοι κατ εμέ ποικίλουν.
Μέχρι πριν 20 χρόνια η ελλάδα ήταν σε μια φάση αναδιοργάνωσης, και ο κόσμος κοιτούσε να τα βγάλει πέρα. Τα ταξίδια ήταν όντως ακριβά και ήταν για τους λίγους. Η νοοτροπία αυτή πέρασε και στην επόμενη γενιά. Πρέπει να υπάρξει "ταξιδευτική παιδεία" για να αρχίσουν να σκεφτοναι διαφορετικά

Από την άλλη, φταίει και το γεωγραφικό μας σημείο. Οι μισοί έλληνες μένουν στην Αθήνα, μια πολη μακριά απο σύνορα με άλλες χώρες, και μόνο με αεροπορική πρόσβαση σε ξένες χώρες.Τα αεροπορικά εισιτήρια ήταν μέχρι πρότεινος αρκετα δυσπροσιτα οικονομικά.

Ακόμα, τα βόρεια σύνορα μας είναι με χώρες "δεύτερες" που για πολλά χρόνια είχαν κλειστά σύνορα. Ακόμα και τώρα που τα σύνορα άνοιξαν, δεν πολυκαίγεται ο κόσμος να παει σε τέτοιες χώρες (τώρα τελευταία το ξεκίνησαν οι βοριοελλαδίτες και όχι για λόγους τουριστικούς αλλα λόγω χαμηλών τιμών στις αγορές τους).

Οπότε, όταν οι περισσότεροι έχουν μεγαλώσει σε οικογένειες που τα ταξίδια δεν υπήρχαν ποτέ σαν θέμα, έμαθαν έτσι.

Ο γερμανός, ο βέλγος, ο ολλανδός, ο γάλλος παίρνει το αμάξι του και πάει μια βόλτα σε γειτονικές χώρες ίσου η καλύτερου επιπέδου απο την δική του. Έχει πράγματα να δει. Και το κάνει εδώ και δεκαετίες, οπότε έχει περάσει στην κουλτούρα τους να ταξιδεύουν, τουλάχιστον στα γύρω μέρη. Παίρνει μαζί και το παιδί του απο μωρό, οπότε και το παιδί του συνεχίζει την "παράδοση"

Ένα άλλο που βλέπω είναι η έκπληξη που προκαλεί σε ανθρώπους που συνανατρέφομαι το γεγονός ότι ταξιδεύω. Με θεωρούν πλούσιο, εξωτικό κλπ. Ο μέσος έλληνας νομίζει ότι για να πάει στο εξωτερικό θέλει μια περιουσία. Δεν έχει μπει ποτέ στον κόπο να κοιτάξει τιμές, τουλάχιστον για τις κοντινές χώρες. Όταν λέω σε γνωστούς τις τιμές για ταξίδια στο εξωτερικό, τρελαίνοναι. Ειδικά αν το ψάξει κανείς μόνος του, είναι και ακόμα φτηνότερα.

Πάνε και δίνουν απίστευτα λεφτά στους %$^%#$^@ στα νησιά χωρίς να το σκεφτούν.
 

maria

Member
Μηνύματα
96
Likes
75
Η γνώμη μου είναι ότι είναι θέμα περισσότερο νοοτροπίας. Πιστεύω ότι 1-2 ταξίδια το χρόνο μπορούν οι περισσότεροι να τα πραγματοποιήσουν και τα αντέχουν οικονομικά αν το θέλουν πραγματικά. Για κάποιον που δουλεύει είναι δύσκολο να κάνει περισσότερα λόγω έλλειψης χρόνου εκτός κι αν του το επιτρέπει η δουλειά του. Και ακόμη πιστεύω ότι οι περισσότεροι Έλληνες έχουν συνδυάσει τα ταξίδια με διακοπές. Θα πάνε κάπου για να περάσουν καλά, να διασκεδάσουν και να χαλαρώσουν - πράγμα αναγκαίο βέβαια - και όχι για να δουν και να γνωρίσουν κάτι καινούργιο. Άλλοι τα βαριούνται ή τα θεωρούν κουραστικά. Πάντως το θεωρώ χαζό να ισχυρίζεται κάποιος ότι είναι πολυτέλεια τα ταξίδια όταν αγοράζει για παράδειγμα τσάντα 200 ευρώ (=ένα εισιτήριο αλέ-ρετούρ σε μια ευρωπαϊκή ή μη πόλη) ή όταν αγοράζει πράγματα για να στολίσει απλά το σαλόνι του 500 ευρώ (=διαμονή σε ξενοδοχείο τουλάχιστον μια βδομάδα).
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Συμφωνώ απολύτως με αυτό, μου συμβαίνει και μένα πολύ συχνά:

Ένα άλλο που βλέπω είναι η έκπληξη που προκαλεί σε ανθρώπους που συνανατρέφομαι το γεγονός ότι ταξιδεύω. Με θεωρούν πλούσιο, εξωτικό κλπ. Ο μέσος έλληνας νομίζει ότι για να πάει στο εξωτερικό θέλει μια περιουσία.
Και φυσικά κανείς από αυτούς που μας βάζουν αυτή τη στάμπα δεν κάθονται να σκεφτούν αυτό:

Πάνε και δίνουν απίστευτα λεφτά στους %$^%#$^@ στα νησιά χωρίς να το σκεφτούν.

Ωστόσο, δεν ξέρω αν είναι θέμα παλαιότερων γενεών, διότι υπάρχουν κάποιοι όπως εμείς, που ταξιδεύουμε. Εμείς δε μεγαλώσαμε στον ίδιο χώρο;
 

davidcas

Member
Μηνύματα
38
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-Bora
Εδώ μεγαλώσαμε και εμείς, αλλά αποτελούμε μειοψηφία, ας πούμε το 5-10%.

Το θέμα είναι γιατί το υπόλοιμο 90 δεν ταξιδεύει.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ειναι καθαρα θεμα νοοτροπιαs..Κι εμενα οι φιλοι αναρωτιουνται που βρισκω τα λεφτα - αν και δεν εχω κανει καθολου πολλα ταξιδια - και επισηs με θαυμαζουν λεs και εκανα κατι το φοβερο που πηγα στο Mεξικο για παραδειγμα.
Δε συμφωνω οτι φταιει η γεωγραφικη θεση τηs Ελλαδαs , ισα-ισα που βρισκομαστε σε ενα σταυροδρομι με ευκολη προσβαση σε Ανατολη και Δυση.
Τι να πουν οι Αυστραλοι η οι Νεοζηλανδοι τοτε?
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Κι'εγώ συμφωνώ σε αυτό γενικά. Πιστεύω ότι πρώτο πρόβλημα είναι η νοοτροπία.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Κι εμενα οι γονειs μου με μεγαλωσαν με το γνωστο 'σαν την Ελλαδα πουθενα'.
Η μητερα μου μονο που δεν κλαιει οταν φευγω , λεs και πηγαινω μεταναστηs...
Ειναι να το'χειs πιστευω.
Και φυσικα δε χρειαζονται τρελλα λεφτα για ενα ταξιδι. Ξοδευουμε αλλογιστα σε πραγματα ανουσια αν το σκεφτειs.
Ολοι οι γνωστοι μου ειναι χρεωμενοι για ενα αυτοκινητο και για ενα ακριβο σπιτι που δε συγκρινεται με το δικο μου το γεματο αναμνηστικα απο τιs εξωτικεs χωρεs που εχω παει. Και μου αρεσει που αυτο το τελευταιο το λενε ΟΙ ΙΔΙΟΙ !!
 

sisy

Member
Μηνύματα
59
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδίβες
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία
Προσωπικά πιστεύω οτι ο καθένας μας στον κύκλο του έχει λίγους ανθρώπους που ενδιαφέρονται για τα ταξίδια, όπως είπε και ο davidcas είμαστε μειοψηφία.
Μήπως λοιπόν εκτός από το οικονομικό που σκέφτονται πολλοί άλλος ένας λόγος είναι και η έλλειψη της κατάλληλης παρέας? :roll:
 

antigoni

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσιιιιιιιιι!!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ-επίσκεψη στον bro!!
Για μένα, σίγουρα φταίει η γεωγραφική θέση της χώρας μας. Μας χαρακτιρίζει η ανοργανωσιά και η έλλειψη προγραμματισμού. Αν συνορεύαμε με πιο "ενδιαφέρουσες" χώρες όπως είπε και παραπάνω ο davidcas, νομίζω ότι οι Έλληνες θα ταξίδευαν περισσότερο! Και σίγουρα είναι και θέμα νοοτροπίας, ο περισσότερος κόσμος το θεωρεί πολυτέλεια το να μπορεί να κάνει κάποιο ταξίδι οπουδήποτε - και γω κάπου εδώ ανήκω.:oops:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εγω πιστευω οτι συνορευουμε με τιs πιο ενδιαφερουσεs και ποικιλεs χωρεs του κοσμου..ΟΚ οχι οδικωs απαραιτητα αλλα μιλαμε για εξωτερικο , αρα μια πτηση τη χρειαζεσαι - αν και απο Ελλαδα οχι παντα - ξαναλέω , τι να πουν οι Αυστραλοι οι οποιοι παρολα αυτα ταξιδευουν πολυ...

Τουρκια , Αιγυπτοs και γενικα βορεια Αφρικη, Ιταλια , λοιπα Βαλκανια , δυτικη Ασια (Συρια , Λιβανοs) ειναι κοντα μαs οσο σε καμια αλλη χωρα..
Και δεν ειναι πολυτελεια να τραφει το μυαλο σου με εμπειριεs μοναδικεs.Λεω στον Junior μου οτι αυτα που θα μαθει σε ενα ταξιδι ωs backpacker δε θα τα μαθει 15 χρονια στο σχολειο..

Δεν ειναι η γεωγραφικη θεση λοιπον , ειναι το πωs σκεφτεται ο κοσμοs.Εναs λογοs που πηρα τον junior μαζι στο Μεξικο ηταν αυτοs , για να δει στην πραξη πωs ειναι να ταξιδευειs. Δε βλεπει την ωρα να ξαναφυγει ο πιτσιρικοs.
Αλλα να σαs πω κατι? Του λεω να παρει το σακιδιο του και ενα φιλο του οταν μεγαλωσει και να εξαφανιστει και μου λεει....μαμα εσενα θα παρω μαζι , γιατι δε νομιζω οτι θα βρω καποιον σαν εσενα που να θελει να ερθει.
Ενα παιδακι 12 χρονων το λεει αυτο :(
 

davidcas

Member
Μηνύματα
38
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-Bora
Όσο περισσότεροι γονείς σκέφτονται σαν την go2beach, τόσο η επόμενη γενιά θα αγαπήσει τα ταξίδια, και οι έλληνες θα αρχίσουν να ταξιδεύουν.

Ευγε go2beach.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom