Γιατί δεν ταξιδεύει ο κόσμος;

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Τελικα συμφωνουμε ολοι οτι ειναι θεμα νοοτροπιας.
 

FOTINI

Member
Μηνύματα
68
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΤΕΝΕΡΙΦΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ,ΑΝΤΑΡΚΤΙΚΗ
Παιδιά η άποψή μου είναι η εξης κανεις δεν έχουν όλοι τα ίδια ενδιαφέροντα δεν μπορώ να κατακρίνω κάποιον ο οποίος δεν του αρέσουν τα ταξίδια γιατί πολύ απλά ο καθένας έχει ένα πάθος το οποίο υπερασπίζεται..'οπως αυτοκίνητα, ρούχα, ρολόγια κτλ....
προσωπικά μου αρέσουν τα ταξίδια και μου αρέσει να τα συνοδεύει μία ποιότητα. δεν μπορώ να κατακρίνω κάποιυς που διάλεξαν 5αστερο στη μαλαισία, έχουν τα χρήματα τα δίνουν, κάνουν διακοπές ξεκουράζονται από την καθημερινότητα και από το στρες άλλοι γουστάρουν περιπέτεια....
και μην ξεχνάμε ότι όλοι έχουμε 25 μέρες άδεια το χρόνο δεν μπορούμε να κάνουμε διακοπές 20 μέρες
λίγεσ τα χριστούγεννα πασχα και καλοκαίρι......
πάντως τα ταξίδια για κάποιους είναι αδιάφορα...εντελώς γι αυτο το θέμα έχω μιλήσει με πολλούς...πολύ απλά οι γυναίκες προτιμούν να πάρουν 15 ζευγάρια παπουτσια, τσάντες..κτλ.....
το θέμα είναι ότι και πάλι δεν βγαίνουν τα φιλάνε στη ντουλάπα γιατί δεν έχουν χρήματα να τα ξεχρεώσουν .
είναι δύσκολο να καταλάβουν ότι ζούμε σε ένα πλανήτη ο οποίος ανοίκει σε όλους μας και οφείλουμε να τον γνωρίσουμε...ο μόνος τρόπος είναι τα ταξίδια....
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Συμφωνώ με όσα αναφέρθηκαν ( νοοτροπία, προτεραιότητες, οικονομικές δυσκολίες κλπ).
Προσωπικά διαπίστωσα και κανά δυο πραγματάκια ακόμη.
Α. Υπάρχει - σε αρκετά μεγάλο ποσοστό - ο φόβος του αγνώστου και του διαφορετικού.( Που θα πας, τόσες ωρες στο αεροπλάνο, τι θα συναντήσεις, τα φαγητά θα τρώγονται, δε θα σου απαντάνε στα αγγλικά κλπ).
Β. Φαίνεται και σε αυτόν τον τομέα το έλλειμμα παιδείας. Βλέπουμε τον κόσμο περιορισμένα και ελληνοκεντρικά, οπότε εξαντλούμε και τα ενδιαφέροντά μας, εδώ τριγύρω μας.
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Λευτέρη, ναι σαφώς θίγεις σημαντικό θέμα με τις άδειες. Από το να μη μπορείς να προγραμματίσεις από αρκετό καιρό πριν το ταξίδι μέχρι να έχεις πρόβλημα να πάρεις γενικά άδεια. Το τελευταίο μπορεί να είναι σοβαρός λόγος να ψάχνεις για νέα δουλειά! Δε μπορεί να βγάζεις χρονιές ολόκληρες χωρίς άδεια.

Go2dbeach, νομίζω επίδειξη και καλοπέραση είναι οι αιτίες που ταξιδεύουν έτσι οι Έλληνες. Όλοι όταν ακουν πόσο φθηνά μου στοιχίζει ένα ταξίδι (σε σχέση με αυτό που ξέρουν) εντυπωσιάζονται, αλλά τελικά δε κάνουν τίποτα.
Και ναι ούτε εγώ βλέπω αλλαγή στις νέες γενιές. Ακόμη ο backpacker θεωρείται "βρωμιάρης".

Φωτεινή, ναι σαφώς και είναι αποδεκτό και το διαφορετικό, δηλαδή αυτός που θέλει την καλοπέραση. Κατακρίνω όμως τόσο μεγάλο ποσοστό ενός λαού να εντάσσεται σ' αυτή την κατηγορία (χωρίς να έχει και κανά ΑΕΠ Λουξεμβούργου).
Οι περισσότεροι εγκλωβίζονται σε μια λογική του να κάνω αυτό που κάνουν και οι άλλοι. Οι γυναίκες με τα 15 ζευγάρια παπούτσια που λες (λίγα δε λες? ;-) και οι άντρες με τις ζάντες, το home cinema κλπ. Κατηγορούμε συχνά τον αμερικάνικο τρόπο ζωής και συγκριτικά με τους υπόλοιπους Ευρωπαίους, είμαστε πολύ πιο κοντά στο αμερικάνικο πρότυπο.

Και για να μη νομίζουν μερικοί ότι είναι όπως συνηθίσεις μικρός, εγώ πχ μέχρι τα 20 μου τις έννοιες backpacking, camping, hostel τις είχα απλά ακουστά.
 

FOTINI

Member
Μηνύματα
68
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΤΕΝΕΡΙΦΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ,ΑΝΤΑΡΚΤΙΚΗ
Συμφωνώ ipanag όμως ας μην κοροιδευόμαστε ζουμε σε μία χώρα άνευ παιδείας , εδώ κάψανε όλη την πελ/νησο θα δεις σε 2 χρονάκια ότι θα γίνει πουκέτ...ο έλληνας το μόνο που θέλει είναι να γίνει πλούσιος όσο πιο γρήγορα γίνεται....θα μου πείτε ξεφεύγω από το θέμα άλλα όλα είναι αληλένδετα....
όλοι πάσχουν από το σύνδρομο του φετιχισμού νομίζεις ότι σκέφτονται τα ταξίδια και αν πανε ταξιδια βουκινο θα το κάνουν....πχ....κάτι γνωστοί μου θα πάνε ντουμπάι και κάλα κάνουν τους λέω τέλεια να πάτε σαφάρι στην έρημο να πάτε βόλτα με καμίλες να πάτε να δείτε τα πάντα γιατι και εκεί κάτι θα έχει να δεις....ξέρεις τι μου είπαν μπα θα παμε σε περίοδο εκπτώσεων να ψωνίσουμε....όλοι αυτη τη νοοτροπία έχουν..να πάνε μιλάνο για ψώνια και ντουμπάι και εγώ θα το έκανα αλλά δεν περιορίζομαι εκεί...τα ταξίδια απλά δεν είναι για όλους τα ταξίδια θέλουν ψυχή και το σμαντικότερο να τα καταλαβαίνεις γιατι τα κάνεις γιάτι έχεισ περιέργεια για το καινούριο
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
όλοι αυτη τη νοοτροπία έχουν..να πάνε μιλάνο για ψώνια και ντουμπάι και εγώ θα το έκανα αλλά δεν περιορίζομαι εκεί...τα ταξίδια απλά δεν είναι για όλους τα ταξίδια θέλουν ψυχή και το σμαντικότερο να τα καταλαβαίνεις γιατι τα κάνεις γιάτι έχεισ περιέργεια για το καινούριο
Γινόμαστε αρκετοί εδώ πέρα οι συνειδητοποιημένοι ταξιδιώτες :) :)
 

Maren

Member
Μηνύματα
16
Likes
1
Γιατι βαριουνται !!!!!!!! Κυριως οι οικογενειαρχες !!! Το βλεπω απο πολλους γνωστους κι φιλους μας που οχι απλα δεν πανε ταξιδια λογω παιδιων αλλα ουτε σε ταβερνα για να φανε !!!
Οταν ειπαμε οτι το καλοκαιρι θα πηραμε το 8 μηνων μωρο μας κι γυρισαμε την πελοπονησσο κι εκει πηγαμε Λευκαδα 10 μερες κι γυρισαμε το νησι...μας κοιτουσαν με τα ματια γουρλωμενα :shock: !!!
Οχι απλα βαριουνται να κουβαλησουν μια βαλιτσα αλλα βαριουνται φαινεται να κουβαλανε το παιδι τους !!! Αν εχουν να το αφησουν σε καμια γιαγια κατι μπορει να γινει διαφορετικα ζει μεσα στο διαμερισμα κι αυτος κι το παιδι !!!!

Οσο για το οικονομικο(μιλαμε για νορμαλ καταστασεις) μπαρουφες !!!! Πιο πολλα λεφτα πληρωσαμε που πηγαμε Λευκαδα
παρα Παρισι !!!!!!!! Τα hotel στην ελλαδα ειναι πολυ ακριβοτερα !!!! Κι η ζωη ειναι ακρινοτερη !!! Ο καφες στην Ελλαδαρα μας εχει πιο ακριβα απο οτι στο Αμστερνταμ !!!

Η γνωμη μου ειναι πως ειναι καθαρα θεμα επιλογης !!Αλλος επιλεγει να χαλαει τα χρηματα του πινοντας μπυρες στον καναπε κι αλλος πινοντας ... μπυρες...:bleh: στην Ολλανδια !!!
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Οσο για το οικονομικο(μιλαμε για νορμαλ καταστασεις) μπαρουφες !!!! Πιο πολλα λεφτα πληρωσαμε που πηγαμε Λευκαδα
παρα Παρισι !!!!!!!! Τα hotel στην ελλαδα ειναι πολυ ακριβοτερα !!!! Κι η ζωη ειναι ακρινοτερη !!! Ο καφες στην Ελλαδαρα μας εχει πιο ακριβα απο οτι στο Αμστερνταμ !!!

Η γνωμη μου ειναι πως ειναι καθαρα θεμα επιλογης !!Αλλος επιλεγει να χαλαει τα χρηματα του πινοντας μπυρες στον καναπε κι αλλος πινοντας ... μπυρες...:bleh: στην Ολλανδια !!!
Ετσι ειναι οπως τα λες δυστυχως ο Ελληνας θελει να δουλεψει 4 μηνες το καλοκαιρι και να κατσει τους υπολοιπους 8.Γι αυτο κι εγω ταξιδευω στην Ελλαδα σπανια, περισσοτερο κατ'αναγκη λογω αγωνων του υιου μου(ΤΑΕ KWON DO) και καθε χρονο επιλεγω ταξιδια στο εξωτερικο.:)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Δυστυχωs θα συμφωνησω με τον Δακη και τον ipanag οτι η επομενη γενια θα ειναι πιο πολυ εγκλωβισμενη και γατζωμενη στιs περιττεs πολυτελειεs τηs εποχηs μαs.

Και ναι ipanag , o backpacker θεωρειται βρωμιαρηs , ενω οι Αγγλοι που μενουν στα πιο ακριβα resorts και περιφερουν γυμνοι την ανοησια τουs στο Φαληρακι ειναι τι ακριβωs?
Backpacker ειναι σταση ζωηs που εγω χειροκροτω και αυτο που συζηταμε με τον junior ειναι γιατι νοικιασαμε αυτοκινητο στο Μπελιζ - λογω ελλειψηs χρονου και μονο - και δεν ταξιδεψαμε με chickenbus..

Παντωs χαιρομαι που δεν ειμαι μονη ,υπαρχουν κι αλλοι :hug:!
 

Fanh

Member
Μηνύματα
60
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Σκανδιναβία
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ-Λάος-Καμπότζη
Πέρυσι το καλοκαίρι που πήγα Σαντορίνη και Βουδαπέστη τα είδα όλα.
Σαντορίνη διαμονή και μεταφορικά 450 ευρώ το άτομο για 5 μέρες και έμενα στο Φυροστεφάνι, όχι και τόσο κεντρικά δηλαδη, σε ένα πολύ πολύ μικρο δωμάτιο χωρίς θέα φυσικα ( αλλιώς τα παρουσιάζαν στο νετ). Τα φαγητά, ποτά κτλ πολύ πολύ ακριβά (πληρώσαμε σε ένα μπαρ 12 ευρω το ποτό!:shock:).
Βουδαπέστη, 8 μέρες αεροπορικά- διαμονή 420 ευρω. έμεινα σε κεντρικότατο υπέροχο ξενοδοχείο, στο Ibis, με μεγάλα άνετα δωμάτια, πεντακάθαρα. Φαγητά, ποτά σε πολύ λογικές έως φτηνές τιμές θα έλεγα.
Και σε όσους έλεγα ότι θα πάω Βουδαπέστη μου έλεγαν πώς βρίσκω χρήματα για εξωτερικό κτλ. Αφού στην τελική ,μου βγαίνει πάντα φτηνότερα.
Όταν όμως η φίλη μου αγοράζει τσάντα μάρκας επώνυμης των 300:shock: ευρω , (δεν υπερβάλω) τί να πεις. Και μιλάμε για μισθό 700 ευρώ, όχι ότι συναναστρέφομαι με τίποτα πλούσιους ! Το ψώνιο της Ελληνίδας δεν ξέρω αν το συναντά κανεις σε άλλες χώρες !!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.158
Μηνύματα
882.404
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom