Ισπανία Γνωστή ...και άγνωστη Ανδαλουσία και άλλα...by road

Mariostheo92

New Member
Μηνύματα
4
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Παρισι
Ονειρεμένο Ταξίδι
las vegas
Είμαι καινούργιος και εγώ αλλά 5 χρόνια αργότερα! Έκανα και εγώ το ίδιο ταξίδι 15 μέρες Ανδαλουσία συν Μαδρίτη Μάρτιος 2014 (Μάλαγα, Σεβίλη, Κορδοβα, Τόλεδο, Γραναδα, Μίγιας ) πιστεύω ότι έπρεπε να μείνετε περισσότερο στη Σεβίλη είναι κάτι που πραγματικά άξιζε πολύ. Εμένα αν μου δινόταν πάλι η ευκαιρία θα πήγαινα γιβραλτάρ και σε κάποιες άλλες πόλεις σίγουρα επίσης θα καθόμουν περισσότερο στη Μαδρίτη!πολύ ωραία ιστορία σε ευχαριστώ που με ταξιδεψες πάλι εκεί ήταν πανέμορφα!
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Αχ! Αυτή η Ισπανία. Έχει τόσα πολλά που δεν σε φτάνουν οι μέρες ποτέ. Και Σεβίλλη έπρεπε να μείνουμε περισσότερο και Κόρδοβα έπρεπε. Και πάντα κάνω τόσο ¨σφιχτό¨πρόγραμμα στα ταξίδια μου για να προλαβαίνω να ¨βλέπω¨και να ζω όσο γίνεται περισσότερα. Μαδρίτη είχα πάει σε προηγούμενο ταξίδι 8 ημερών και μάλιστα το είχα συνδυάσει με Παμπλόνα και τη fiesta που γίνεται με τους ταύρους στους δρόμους. Μάλιστα επειδή έχω την ευκαιρία να ξαναπάω Μαδρίτη αρχίζω να σκέφτομαι με τι θα τη συνδυάσω πάλι. Εχεις καμια πρόταση μια που πήγες και πιο πρόσφατα από ότι εγώ;
 

Mariostheo92

New Member
Μηνύματα
4
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Παρισι
Ονειρεμένο Ταξίδι
las vegas
Πραγματικά πανέμορφη όντως δε την χορταίνεις με τίποτα!Θέλω και εγώ πραγματικά αν μου δοθεί ευκαιρία να ξανά πάω. Κοίτα η Μαδρίτη είναι στο κέντρο της Ισπανίας και αυτό είναι καλό αναλόγως τι θες και πόσες μέρες θες να αφιερώσεις στη Μαδρίτη γιατί όλα είναι κοντά σε απόσταση εντός ολίγον ωρών (2-4).
Αλλά επειδή έχεις επισκεφτεί την Ανδαλουσία θα σου πρότεινα το Τολέδο (1 ώρα με αυτοκίνητο) και μετά κάτι ποιο βόρεια δεν έχω πάει αλλά έχω ακούσει τα καλύτερα. Επίσης έχει και πολύ καλή συγκοινωνία σαν το δικό μας τον Ο.Σ.Ε αλλά καμία σχέση. Σου εύχομαι καλό ταξίδι!!!
 

hornet

Member
Μηνύματα
8
Likes
6
Καλησπέρα κ απο μενα
Ετοιμαζόμαστε για 10ημερο στην Ανδαλουσία μεσα στη μεγάλη εβδομάδα.Εχουμε αφιερώσει πιο πολλές μέρες στη Σεβιλλη αλλα ενθουσιάστηκα με το ταξίδι σας στη Ταγγερη....χρειάζεται διαβατήριο για να περάσουμε απέναντι ;
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Καλησπέρα κ απο μενα
Ετοιμαζόμαστε για 10ημερο στην Ανδαλουσία μεσα στη μεγάλη εβδομάδα.Εχουμε αφιερώσει πιο πολλές μέρες στη Σεβιλλη αλλα ενθουσιάστηκα με το ταξίδι σας στη Ταγγερη....χρειάζεται διαβατήριο για να περάσουμε απέναντι ;
Ναι. Εμείς με διαβατήριο περάσαμε απέναντι. Εχουν περάσει κάποια χρόνια από τότε, αλλά δεν νομίζω να έχει αλλάξει κάτι, γιατί πρόκειται για αφρικάνικη χώρα. Βέβαια ποτέ δεν ξέρεις. Εγώ πάντως όποτε ταξιδεύω για σιγουριά παίρνω πάντα τηλέφωνο στο Ελ. Βενιζέλος την υπηρεσία διαβατηριών και ρωτάω ακόμη και το πιο προφανές. Σε αυτή τη χώρα μπορώ να πάω με ταυτότητα ή όχι; Και έτσι είμαι σίγουρη. Είναι η πλέον αρμόδια υπηρεσία.
Να πας και να περάσεις καλά.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Grerena, με βάση την Γρανάδα ποιές περιοχές νομίζεις ότι αξίζουν για ημερήσια εκδρομή; Ευχαριστώ :)
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Grerena, με βάση την Γρανάδα ποιές περιοχές νομίζεις ότι αξίζουν για ημερήσια εκδρομή; Ευχαριστώ :)
Αγαπητή DinaZ, τι μου θύμησες τώρα! Αυτό το καταπληκτiκό road trip που είχα κάνει πριν από 5,5 περίπου χρόνια στην Ανδαλουσία.
Σε αυτό το ταξίδι νομίζω ότι είδα από τις ωραιότερες ΅εικόνες΅- τοπία. Βέβαια κάποια πράγματα είναι και θέμα γούστου. Εμένα προσωπικά με γοήτευσε η περιοχή της Αλμερίας και πιο συγκεκριμένα η επαρχία Nijar και η προστατευόμενη περιοχή του Gabo de Gata. Πρόκειται για ένα πολύ ιδιαίτερο τοπίο και σπάνιο για Ευρώπη με ωραίες αμμουδερές παραλίες, μεξικάνικου τύπου ΅χασιέντες΅, χωριά αναλοίωτα από το χρόνο, πύργους, κάστρα και εκκλησίες μοναδικής αρχιτεκτονικής και λίγους τουρίστες. Όπως έγραψα και στην ιστορία μουη περιοχή είχε και πολλά film location από αγαπημένες μου ταινίες western και όχι μόνο, στοιχείο που την ΅ανέβασε΅ πολύ στα μάτια μου.
Θα σου πρότεινα λοιπόν αυτήν την περιοχή για ημερήσια εκδρομή από την Γρανάδα, αφού απέχει περίπου ένα δύωρο από αυτήν, σαν μία εναλλακτική πρόταση μακριά από τα συνηθισμένα.
Επίσης θα σου πρότεινα και μια ημερήσια στην Ronda, την πόλη που είναι χτισμένη πάνω σε ένα εντυπωσιακό φαράγγι που κόβει την ανάσα παίρνοντας έτσι και μια μυρωδιά από τα περίφημα pueblos blancos. Επίσης απέχει κανένα δύωρο από την Γρανάδα.
Η Μάλαγα είναι μια όμορφη πόλη επίσης, αλλά εγώ προτιμώ τη Σεβίλλη σαν τρίτη επιλογή.
Αν πας μόνο Γρανάδα αυτά μπορώ να σκεφτώ σαν ημερήσιες. Αν όμως έχεις τη δυνατότητα και για άλλες διανυκτερεύσεις θα μπορούσα να σκεφτώ και άλλες προτάσεις.
Μακάρι να πας και να περάσεις πολύ καλά.
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Με αφορμή το γεγονός ότι 2-3 συμφορουμίτες θυμήθηκαν αυτήν την ιστορία της Ανδαλουσίας... θυμήθηκα και εγώ με τη σειρά μου ότι δεν είχα ανεβάσει ούτε μία φωτογραφία από το ταξίδι μου αυτό. ¨Ημουν πολύ άπειρη τότε.
Είναι κρίμα όμως να μη συνοδεύεται αυτή η ιστορία από φωτογραφίες,
γιατί ως γνωστόν ΅μια εικόνα είναι χίλιες λέξεις¨.
Αποφάσισα λοιπόν έστω και καθυστερημένα να ανεβάσω μερικές φωτογραφίες. Θα επικεντρωθώ όμως στα μέρη που πρότεινα για εκδρομές στην DinaZ για να ενισχύσω και τον ενθουσιασμό μου για αυτό το άγνωστο σημείο της Ευρώπης.

Η πόλη του San Jose
IMG_3246.JPG


IMG_3321.JPG


Ανακαινισμένη αγροικία - χασιέντα.
Εχουν παιχτεί σκηνές και από την ταινία ΅A fistfull of dollars"
IMG_3327.JPG

IMG_3328.JPG


Παραλία Jenoveses
IMG_3263.JPG

Με τις αμμοθίνες της...
IMG_3269.JPG

Και τα αθάνατά της...
IMG_3272.JPG

H παραλία Monsul
IMG_3294.JPG

Εδώ έχουν γυριστεί επίσης σκηνές από τον Idiana Jones. Συγκεκριμένα η σκηνή που ο Σον Κόνερι ανοίγει την ομπρέλα του ξεσηκώνοντας τους γλάρους, οι οποίοι καταστρέφουν το αεροπλάνο που τον καταδίωκε! Πολύ μου άρεσε αυτή η σκηνή.
IMG_3301.JPG


Παλιά εκκλησία.
Το ¨κρυσφήγετο΅ του ληστή Βολοντέ στο ΅A few dollars more"
IMG_3356.JPG


Ένα από τα πολλά κάστρα.
IMG_3340.JPG


Παλιό εγκαταλλελημένο χρυσορυχείο. Όπως ...Αμερική!
Και εδώ έχουν παιχτεί και σκηνές από Idiana Jones.
IMG_3368.JPG

IMG_3371.JPG


Απίθανος δρόμος. Και είμαστε μόνοι μας.....
IMG_3373.JPG


Cortijo de fraile. Πρόκειται για μια αγροικία -εκκλησία-μοναστήρι που έχει «πρωταγωνιστήσει» σε πάρα πολλές ταινίες, καθώς επίσης ήταν και το σκηνικό της πραγματικής ιστορίας από την οποία εμπνεύστηκε ο Λόρκα το «Ματωμένο Γάμο» του.

IMG_3415.JPG



Στην είσοδο της Cortijo de fraile υπάρχει πλακέτα που μεταξύ άλλων αναφέρει ότι έγιναν γυρίσματα του ΅El bueno, el feo, el malo" δηλ. ΅Ο καλός, ο κακός και ο άσχημος΅
IMG_3399.JPG


IMG_3403.JPG

IMG_3407.JPG


IMG_3409.JPG


IMG_3417.JPG


IMG_3416.JPG


IMG_3420.JPG


Η είσοδος του χωριού Albaricoques. Είναι ένα χωριό πολλών γυρισμάτων. Μοιάζει Μεξικάνικο. Λίγο έχει αλλάξει και πολύ από το 1966.
IMG_3429.JPG

IMG_3428.JPG


IMG_3436.JPG


Οδός Enio Moricone
IMG_3427.JPG

IMG_3433.JPG

IMG_3441.JPG

IMG_3442.JPG


Οδός Gian Maria Volonte
IMG_3446.JPG


Και η αλάνα της μονομαχίας του finale.
IMG_3424.JPG


Νομίζω ότι αυτή η περιοχή...προσφέρει κάτι το διαφορετικό!
Ελπίζω να ΅ξεσήκωσα΅ μερικούς.
 

Attachments

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Στην ίδια περιοχή βρίσκεται και το πρώην χωριό και νυν Θεματικό Πάρκο με το όνομα Oasys, το οποίο είναι πραγματικά μία... όαση για τους σινεφίλ, ειδικά των western ταινιών.
Καταθέτω ένα δείγμα φωτογραφιών αυτού του πάρκου το οποίο όταν το είδα πραγματικά δεν πίστευα στα μάτια μου.

Η πρώτη εικόνα στην είσοδο του πάρκου
IMG_3453.JPG


Η τράπεζα
IMG_3455.JPG


Η καμπαρετζού...
IMG_3456.JPG


Η πυροσβεστική και το γραφείο του σερίφη (αριστερά)
IMG_3459.JPG


Το saloon
IMG_3461.JPG

Ένα ξενοδοχείο (αυτό που έμενε ο Clint)
IMG_3465.JPG


Ένα άλλο ξενοδοχείο απέναντι από το προηγούμενο (αυτό που έμενε ο Lee Van Cleef)
IMG_3468.JPG


IMG_3469.JPG


IMG_3471.JPG


IMG_3470.JPG

Είχε πολύ ζέστη και δεν κυκλοφορούσε κόσμος.

IMG_3472.JPG

Ήταν όλοι μέσα στο saloon για δροσιά...
IMG_3476.JPG

αλλά και για το show...
IMG_3478.JPG


IMG_3495.JPG


IMG_3506.JPG

Είδαμε και live πιστολίδι...
IMG_3520.JPG


IMG_3524.JPG


IMG_3537.JPG

IMG_3541.JPG


IMG_3562.JPG


IMG_3563.JPG


Αταίριαστη η πισίνα στο όλο περιβάλλον, αλλά με τη ζέστη της ερήμου..πόσο αναγκαία.
IMG_3544.JPG


IMG_3575.JPG
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Ω,ω,ω! Τι φωτογραφιες! Σε ευχαριστουμε!

Ευχαριστω επισης και για τις πληροφοριες. Η αληθεια ειναι πως δεν θα παω εγω αλλα μια καλη φιλη για 5 ημερες στη Γραναδα και καθως επεσα τυχαια στη ιστορια σου σκεφτηκα πως πετυχαμε τον ανθρωπο που θα μας δωσει ωραιες ιδεες :clap:
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Οφείλω να είμαι συνεπής και στα προαναγγελθέντα μου, θα πρέπει να καταθέσω και μερικές φωτό από τη Ronda, μιαν άλλη ημερήσια που μπορεί να γίνει με αφετηρία από τη Γρανάδα.

Η είσοδος στην πόλη
IMG_4287.JPG


Η πόλη κρέμεται από το φαράγγι...
IMG_4294.JPG


IMG_4295.JPG


Το φαράγγι ενώνει η εντυπωσιακή γέφυρα των 120μ ύψους.
IMG_4297.JPG

IMG_4300.JPG


Είναι η πατρίδα των ταυρομαχιών
IMG_4307.JPG

IMG_4309.JPG


Πηγαίνοντας στη Ronda μπορεί κανείς να κάνει μια στάση στην Antequera για να δει τα μεγαλιθικά ντολμέν της.
IMG_3666.JPG


Ήνα δει πολλά από τα γνωστά bueblos blancos.
IMG_4274.JPG


IMG_4280.JPG
 

Attachments

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Θα πρέπει όμως να απαντήσω πληρέστερα και στον @hornet σχετικά με την Ταγγέρη, αφού ετοιμάζεται για ταξίδι προς τα εκεί.

Στο λιμάνι της Tarifa...απ¨όπου πήραμε το πλοίο για το Μαρόκο.
IMG_4107.JPG


Στα στενά της Ταγγέρης...
IMG_4116.JPG

Στην αγορά...
IMG_4134.JPG

IMG_4143.JPG


DSC00148.jpg

DSC00151.jpg


DSC00154.jpg


Στο εστιατόριο που φάγαμε...
IMG_4130.JPG


καταπληκτικά κεμπάμπ και όχι μόνο...
IMG_4127.JPG


με συνοδεία μουσικής...
IMG_4123.JPG


Αποχαιρετώντας το Μαρόκο...
IMG_4154.JPG


Μία ένδειξη του πόσο αέρα είχε στην περιοχή, ο οποίος μάλλον είναι μια μόνιμη κατάσταση.
IMG_4168.JPG



Όμως, όποιος φτάσει μέχρι το λιμάνι της Tarifa, πανεύκολα μπορεί να φτάσει και στον περίφημο βράχο του Γιβραλτάρ, απ¨όπου φαίνεται και το Μαρόκο.

Πλησιάζοντας τον βράχο...
IMG_4172.JPG


Μέσα στην πόλη του Γιβραλτάρ...
IMG_4263.JPG


Στο σπήλαιο St Michael...
IMG_4214.JPG


Οι πίθηκοι του Γιβραλτάρ...
IMG_4217.JPG


Ή μάλλον ...οι θρασείς πίθηκοι του Γιβραλτάρ...
IMG_4220.JPG


IMG_4235.JPG

IMG_4239.JPG

Η θέα από το βράχο...
IMG_4225.JPG


Ο βράχος του Γιβραλτάρ...
IMG_4226.JPG

IMG_4230.JPG


Το αεροδρόμιο του Γιβραλτάρ. Πέρα από αυτό είναι Ισπανικό έδαφος.
IMG_4253.JPG


Φεύγοντας. Την ώρα που περνάμε τη διασταύρωση δρόμος-αεροδιάδρομος...
IMG_4265.JPG


Αποχαιρετώντας το...
IMG_4269.JPG



Ανήκει στη Μ. Βρετανία, αλλά οι κάτοικοι θέλουν να τους αποκαλούν Givraltarians και όχι Βρετανούς.
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.603
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom