Γουατεμάλα Ελ Σαλβαδόρ Μπελίζ Γουατεμάλα-Ελ Σαλβαδόρ-Μπελίζ

juanes

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Καλημέρα σε όλους...
Είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα απ'όποιον γνωρίζει να μου δώσει ορισμένες πληροφορίες για Γουατεμάλα-Ελ Σαλβαδόρ και Μπελίζ.Πρόκειται να ταξιδέψω μέσα στον Νοέμβρη και θα έχω στην διάθεση μου περίπου είκοσι μέρες.Τι να προσέξω,μεταφορικά μέσα,μέρη που αξίζει να επισκεφτώ κτλ...
(ξεκινάω από Γουατεμάλα και αναλόγως το πρόγραμμα θα συνεχίσω...)

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και έυχομαι σε όλους μας ΄Καλά και ασφαλή ταξίδια΄ να έχουμε !
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Καλως ηρθες.
Απο τα μερη που σκεφτεσαι να πας εχω παει στο Μπελιζ. Υπηρχαν καποια θεματα ασφαλειας που αφορουσαν ληστειες σε jungle lodges και σε πουλμαν που πηγαιναν τουριστες σε αρχαιολογικους χωρους. Αυτα συνεβαιναν κυριως στα συνορα με τη Γουατεμαλα , και παντα σε απομονωμενα μερη και ξενοδοχεια στη ζουγκλα. Εχει περασει ομως μια πενταετια απο τοτε και καλο θα ηταν να εχεις πιο προσφατη ενημερωση. Διαβασε εδω αν θελεις Belize 2012 Crime and Safety Report - Ambergris Caye Belize Message Board
Οσο για μερη που αξιζει να επισκεφτεις , το Μπελιζ δεν νομιζω οτι προσφερει κατι περισσοτερο απο τη Γουατεμαλα , οσον αφορα ζουγκλο-πυραμιδες. Ειναι τα νησια που κανουν τη διαφορα αλλα δεν ξερω αν σε ενδιαφερουν. Πες μας λιγο περισσοτερα για να βοηθησουμε οπως ποσες μερες διαθετεις στην καθε χωρα , τι σε ενδιαφερει να δεις κλπ..
 

PASCAL

Member
Μηνύματα
60
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Morocco
Ονειρεμένο Ταξίδι
οπουδήποτε
Αντικατέστησε το Ελ Σαλβαδόρ με Νικαράγουα ή Ονδούρα. Είναι πολύ δύσκολη χώρα. Πολλοί ταξιδιώτες που κάνουν τον γύρο της κεντρικής Αμερικής την αποφεύγουν λόγω μεγάλης εγκληματικότητας. Έχω ακούσει άσχημες ιστορίες.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Αντικατέστησε το Ελ Σαλβαδόρ με Νικαράγουα ή Ονδούρα. Είναι πολύ δύσκολη χώρα. Πολλοί ταξιδιώτες που κάνουν τον γύρο της κεντρικής Αμερικής την αποφεύγουν λόγω μεγάλης εγκληματικότητας. Έχω ακούσει άσχημες ιστορίες.
Ενώ Ονδούρα είναι νομίζεις καλύτερα?
List of countries by intentional homicide rate - Wikipedia, the free encyclopedia
 

PASCAL

Member
Μηνύματα
60
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Morocco
Ονειρεμένο Ταξίδι
οπουδήποτε
Στην Ονδούρα υπάρχει πρόβλημα στο San Pedro de sula άλλα στα νησία και στην υπόλοιπη ενδοχώρα με στοιχειώδη προσοχή κινήσαι άνετα. Στο Ελ σαλβαδόρ υπάρχει πρόβλημα με τους maras και είναι απρόβλεπτη η κατάσταση. Είναι πολύπλοκη η κοινωνικόπολιτική κατάσταση που επικρατεί στη χώρα αυτή εδώ και χρόνια λόγω εμφυλίου.
 

juanes

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Καλησπέρα . . . Αυτό που είχα διαβασει τελευταια ηταν οτι η Ονδουρα εχει χαρακτηρισθει απο τις πιο (αν οχι η πιο)επικινδυνες και αναρχες χωρες στον κοσμο. . .Ειναι φυσικο λοιπον ,να την εχω βγαλει απο την λιστα των προορισμων που θα με ενδιεφεραν να δω. . .
Τωρα,οσον αφορα το τι ψαχνω απ το συγκεκριμενο ταξιδι, ειναι να επισκεφτω αρχαιες πολεις των Μαγιας,ηφαιστεια, λιμνες και ξεκουραση σε καποιες ομορφες και ξεχωριστες παραλιες . . .Θα μπορουσα να μεινω σε καθε μια απ τις χωρες αυτες περιπου 5-6 μερες. . . .

Juanes

Μπορειτε επισης να μου πειτε με το νομισμα της Γουατεμαλας τι γινεται?Απο τα ΑΤMs μπορεις να κανεις αναληψη?Η θα πρεπει να αλλαζω εκει?Σε ενα προηγουμενο μου ταξιδι στην Βενεζουελα τα ΑΤΜs δεν αναγνωριζαν καμια δικη μας καρτα. . . Ετσι αναγκαστηκα να αλλαζω στην μαυρη αγορα. . . Ευτυχως κρατουσα καποια μετρητα . . . .
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
..ειναι βεβαια κατι χρονια που πηγα Γουατεμαλα και Μπελιζ. Χρηματα αλλαζαμε στις μεγαλες πολεις γιατι στη ενδοχωρα δεν υπηρχε περιπτωση να γινει συναλαγη σε ευρω..τα ΑΤΜ δεν τα χρησιμοπιησα ποτε. Αν εχεις ενδιασμο για Ονδουρα η Σαλβαδορ για κοιτα Κοστα Ρικα αξιζει.....
καλο σου ταξιδι σε οτι επιλεξεις...
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Τωρα,οσον αφορα το τι ψαχνω απ το συγκεκριμενο ταξιδι, ειναι να επισκεφτω αρχαιες πολεις των Μαγιας,ηφαιστεια, λιμνες και ξεκουραση σε καποιες ομορφες και ξεχωριστες παραλιες . .
Και γιατι δεν βαζεις το Μεξικο (χερσονησο Γιουκαταν) στο προγραμμα? Εχει και ερειπια των Μαγιας και θενοτε και απο τις καλυτερες παραλιες της περιοχης.
 

juanes

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Και γιατι δεν βαζεις το Μεξικο (χερσονησο Γιουκαταν) στο προγραμμα? Εχει και ερειπια των Μαγιας και θενοτε και απο τις καλυτερες παραλιες της περιοχης.
Μεξικό είχα πάει το 2008 ....έχω ήδη επισκεφτεί Κανκούν κ όλους τους αρχαιλογικούς χώρους των Μάγιας εκεί....
 

juanes

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
..ειναι βεβαια κατι χρονια που πηγα Γουατεμαλα και Μπελιζ. Χρηματα αλλαζαμε στις μεγαλες πολεις γιατι στη ενδοχωρα δεν υπηρχε περιπτωση να γινει συναλαγη σε ευρω..τα ΑΤΜ δεν τα χρησιμοπιησα ποτε. Αν εχεις ενδιασμο για Ονδουρα η Σαλβαδορ για κοιτα Κοστα Ρικα αξιζει.....
καλο σου ταξιδι σε οτι επιλεξεις...

καλή σου μέρα...
άρα αλλάζατε χρήματα από ανταλλακτήρια ή τράπεζες να υποθέσω??? ;)
 
Μηνύματα
93
Likes
76
Καλησπερα Juanes Ταξιδεψα τον Νοεμβριο του 2011 απο Γουατεμαλα μεχρι Παναμα, 28 ημερες. Ολες οι χωρες ειναι υπεροχες και δεν θα συναντησεις προβλημα. Το Σαλβαδορ επισης. Για εμενα χρειαζεσαι 7 ημερες Γουατεμαλα , 3-4 ημερες στο Μπελιζ και 3-4 ημερες Σαλβαδορ. Ολα τα ταξιδια γινονται και με λεωφορια τουριστικα ή τοπικα χωρίς κανένα προβλημα. Εαν θελεις επικοινωνησε μαζι μου για να σου δωσω περισσοτερες πληροφοριες.
καλο ταξιδι
υγ...στη λιμνη Ατιτλαν , στη πολη Σαντιαγκο αναζητησε τον Μαχιμον...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom