Γύρος Πελοποννήσου

Μηνύματα
6
Likes
19
Από πρόσφατο ταξίδι στη Μάνη, άδειες και άγριες ήταν η Αλυπα και ο Μεζαπος. Άγρια αλλά με ολίγο κόσμο ήταν ο Φονεας. Αύγουστο μήνα ίσως να έχουν κόσμο, Σεπτέμβριο χλωμό. Επίσης ο Βορδωνας ήταν εντελώς άδειος κι άξιζε κι αυτός τον κόπο. Μας συστήθηκε απο ντόπιους και η παραλία Αμπελος, όπου δεν πήγαμε αλλά στις φωτογραφίες φαίνεται φοβερή.
Μπράβο ρε Γιώργο! Πηρα πολλές πληροφορίες απο το ταξίδι σου και τους φίλους. Τα σημειώνω όλα κ σε ευχαριστώ.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
3. Υπάρχουν παραλίες που είναι επίσημα ενδεδειγμένες για σκύλους; εδώ στην Κύπρο ναι (βέβαια δεν τις λες κ παραλίες αλλά άλλο θέμα τα κομπλεξιλλικκια τα δικά μας-να και ένα κυπριακό)
Καλησπέρα και καλώς ήρθες.
Σε αυτό το άρθρο θα βρεις τι ισχύει στην Ελλάδα για τους σκύλους στην παραλία (έχει και λινκ για το ΦΕΚ)
Τι ισχύει για τους σκύλους στις παραλίες βάσει του νέου νόμου 4830/2021 | www.zoosos.gr
 
Μηνύματα
6
Likes
19
Καλησπέρα και καλώς ήρθες.
Σε αυτό το άρθρο θα βρεις τι ισχύει στην Ελλάδα για τους σκύλους στην παραλία (έχει και λινκ για το ΦΕΚ)
Τι ισχύει για τους σκύλους στις παραλίες βάσει του νέου νόμου 4830/2021 | www.zoosos.gr
Ευχαριστώ, μια χαρά λοιπόν θα κάνουμε τα μπανάκια μας. Εμεις ουτως η αλλως προτιμούμε μη οργανωμενες!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Ευχαριστώ, μια χαρά λοιπόν θα κάνουμε τα μπανάκια μας. Εμεις ουτως η αλλως προτιμούμε μη οργανωμενες!
Η δικιά μου λογική λέει ότι πιο ήσυχα θα είστε σε μεγάλες παραλίες όπου ο κόσμος μοιράζεται και πάντα υπάρχει μια άκρη με μηδαμινό κόσμο πχ. η μεγάλη της Φοινικούντας, το Μαυροβούνι, η παραλία με το ναυάγιο στο Γύθειο, οι παραλιάρες στο Costa Navarino και επίσης στο Πορί απέναντι από την Ελαφόνησο. Σου γράφω μερικές μόνο που μου έρχονται και τις έχω σχετικά πρόσφατες. Αυτές οι μικρές στη Μάνη τον Αύγουστο θα είναι τίγκα.
 
Μηνύματα
6
Likes
19
Η δικιά μου λογική λέει ότι πιο ήσυχα θα είστε σε μεγάλες παραλίες όπου ο κόσμος μοιράζεται και πάντα υπάρχει μια άκρη με μηδαμινό κόσμο πχ. η μεγάλη της Φοινικούντας, το Μαυροβούνι, η παραλία με το ναυάγιο στο Γύθειο, οι παραλιάρες στο Costa Navarino και επίσης στο Πορί απέναντι από την Ελαφόνησο. Σου γράφω μερικές μόνο που μου έρχονται και τις έχω σχετικά πρόσφατες. Αυτές οι μικρές στη Μάνη τον Αύγουστο θα είναι τίγκα.
Το σχεδιο ειναι να τους κουραζουμε στις πιο απομερες και μετα στις πιο κοσμικες θα ειναι πιο «κοσμιοι» 🙄 😂 ευχαριστω!
 

ser_kav

Member
Μηνύματα
51
Likes
138
Καλημέρα σε όλη την παρέα . Σκεφτόμαστε για το επόμενο Πάσχα να κάνουμε κάποιο είδος γύρου της Πελοποννήσου ( οικογένεια με δυο παιδιά 9 κ 11 ετών ) με αφετηρία την πόλη της Καβάλας. Επειδή μου αρέσει να προγραμματίζω αρκετά πριν τις εκδρομές μου, τείνω να καταλήξω στο εξής:

1. Αναχώρηση πολύ πρωί Μεγάλο Σάββατο και άφιξη μέσω Εγνατίας κ Ιονίας οδού στα Λουτρά Κυλλήνης . Διαμονή 3 βράδια σε γνωστό ξενοδοχείο με aquapark.
2. Τρίτη του Πάσχα : Πρωινή αναχώρηση από το ξενοδοχείο - Αρχαία Ολυμπία - Πύλος- (Διανυκτέρευση)
3. Τετάρτη : Πύλος - Μεθώνη - Κορώνη - απόγευμα Καλαμάτα (Διανυκτέρευση)
4. Πέμπτη : Πρωινή αναχώρηση από Καλαμάτα - Σπήλαιο Διρού - Γύθειο - Μονεμβασιά (Διανυκτέρευση )
5. Παρασκευή : Μονεμβασιά - Σπάρτη (κυρίως Μιστράς)- απόγευμα Ναύπλιο(Διανυκτέρευση )
6. Σάββατο : Ναύπλιο- Επίδαυρος - Ύδρα - αργά το απόγευμα Ναύπλιο (Διανυκτέρευση )
7. Κυριακή : Ναύπλιο - Μυκήνες - επιστροφή με στάσεις Καβάλα αργά το βράδυ .

Θα ήθελα την άποψη σας αν το πρόγραμμα είναι εφικτό και θα εκτιμούσα οποιεσδήποτε προτάσεις έχετε για ΔΝ , άλλα αξιοθέατα ή ακόμα και αλλαγές στο πρόγραμμα.

Υ.Γ: Θα προσπαθήσω να προσθέσω αν είναι δυνατόν μία ακόμη ΔΝ στο Ναύπλιο για να γλιτώσω την κίνηση στην επιστροφή.
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
245
Likes
630
@ser_kav η διανυκτέρευση τρία βράδια στα Λουτρά Κυλλήνης μου φαίνεται υπερβολική. Επίσης το aquapark αν ο καιρός είναι όπως φέτος (που οι πρώτες ζέστες έπιασαν μέσα Ιούνη) δεν έχει νόημα.

Θα αφαιρούσα σίγουρα μια διανυκτέρευση από εκεί και θα την έβαζα στην Αρεόπολη που είναι κοντά στο Σπήλαιο του Διρού -που σίγουρα θες μερικές ώρες μέσα- αλλά και θα σου δίνεται η ευκαιρία να δεις και Λιμένι - Οίτυλο που αξίζουν. Επίσης Αρεόπολη Μεγάλη Παρασκευή με επιτάφειο είναι μαγικά (δεν ξέρω αν μπορείς να το προγραμματίσεις κάπως ώστε να είσαι εκεί Παρασκευή αντί για Πέμπτη).
 

antonis_b

Member
Μηνύματα
29
Likes
286
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βολιβία
@ser_kav η διανυκτέρευση τρία βράδια στα Λουτρά Κυλλήνης μου φαίνεται υπερβολική. Επίσης το aquapark αν ο καιρός είναι όπως φέτος (που οι πρώτες ζέστες έπιασαν μέσα Ιούνη) δεν έχει νόημα.

Θα αφαιρούσα σίγουρα μια διανυκτέρευση από εκεί και θα την έβαζα στην Αρεόπολη που είναι κοντά στο Σπήλαιο του Διρού -που σίγουρα θες μερικές ώρες μέσα- αλλά και θα σου δίνεται η ευκαιρία να δεις και Λιμένι - Οίτυλο που αξίζουν. Επίσης Αρεόπολη Μεγάλη Παρασκευή με επιτάφειο είναι μαγικά (δεν ξέρω αν μπορείς να το προγραμματίσεις κάπως ώστε να είσαι εκεί Παρασκευή αντί για Πέμπτη).
Θα συμφωνήσω κι εγώ ότι οι διανυκτερεύσεις στην Κυλλήνη φαίνονται πολλές γιατί γενικά το πρόγραμμα έχει αρκετές μετακινήσεις αλλά γούστα είναι αυτά.
Σίγουρα το μεσσηνιακό δρομολόγιο (3) είναι πολύ πιεσμένο. Επειδή κόσμος θα υπάρχει παντού και τα χιλιόμετρα είναι πολλά, δεν ξέρω κατά πόσο μια βόλτα στις περιοχές που αναφέρεις (κάστρα, περατζαδα στο λιμάνι κλπ) θα φτάσει για να τις δεις. Αν είχα έξτρα ημέρα θα την έβαζα κάπου εκεί.
 

angelucky

Member
Μηνύματα
68
Likes
59
Επόμενο Ταξίδι
Καλαμάτα-Μεσσηνια
Καλημέρα σε όλη την παρέα . Σκεφτόμαστε για το επόμενο Πάσχα να κάνουμε κάποιο είδος γύρου της Πελοποννήσου ( οικογένεια με δυο παιδιά 9 κ 11 ετών ) με αφετηρία την πόλη της Καβάλας. Επειδή μου αρέσει να προγραμματίζω αρκετά πριν τις εκδρομές μου, τείνω να καταλήξω στο εξής:

1. Αναχώρηση πολύ πρωί Μεγάλο Σάββατο και άφιξη μέσω Εγνατίας κ Ιονίας οδού στα Λουτρά Κυλλήνης . Διαμονή 3 βράδια σε γνωστό ξενοδοχείο με aquapark.
2. Τρίτη του Πάσχα : Πρωινή αναχώρηση από το ξενοδοχείο - Αρχαία Ολυμπία - Πύλος- (Διανυκτέρευση)
3. Τετάρτη : Πύλος - Μεθώνη - Κορώνη - απόγευμα Καλαμάτα (Διανυκτέρευση)
4. Πέμπτη : Πρωινή αναχώρηση από Καλαμάτα - Σπήλαιο Διρού - Γύθειο - Μονεμβασιά (Διανυκτέρευση )
5. Παρασκευή : Μονεμβασιά - Σπάρτη (κυρίως Μιστράς)- απόγευμα Ναύπλιο(Διανυκτέρευση )
6. Σάββατο : Ναύπλιο- Επίδαυρος - Ύδρα - αργά το απόγευμα Ναύπλιο (Διανυκτέρευση )
7. Κυριακή : Ναύπλιο - Μυκήνες - επιστροφή με στάσεις Καβάλα αργά το βράδυ .

Θα ήθελα την άποψη σας αν το πρόγραμμα είναι εφικτό και θα εκτιμούσα οποιεσδήποτε προτάσεις έχετε για ΔΝ , άλλα αξιοθέατα ή ακόμα και αλλαγές στο πρόγραμμα.

Υ.Γ: Θα προσπαθήσω να προσθέσω αν είναι δυνατόν μία ακόμη ΔΝ στο Ναύπλιο για να γλιτώσω την κίνηση στην επιστροφή.
1. Αναχώρηση πολύ πρωί Μεγάλο Σάββατο και άφιξη μέσω Εγνατίας κ Ιονίας οδού στα Λουτρά Κυλλήνης . Διαμονή 2 βράδια σε γνωστό ξενοδοχείο με aquapark. (εχε υπόψη δε θα λειτουργει το aquapark).
2. Τρίτη του Πάσχα : Πρωινή αναχώρηση από το ξενοδοχείο - Αρχαία Ολυμπία - Πύλος- (Διανυκτέρευση), βολτα και στη Γυαλοβα αξιζει.
3. Τετάρτη : Πύλος - Μεθώνη (καστρο) - Κορώνη (καστρο) - απόγευμα Καλαμάτα (Διανυκτέρευση), δες το προγραμμα, καποιες μερες ειναι Κλειστα....Καλαμάτα 2 διανυκτερεύσεις οπωσδηποτε, ειναι ωραια πολη!
4. Πέμπτη : Πρωινή αναχώρηση από Καλαμάτα - Σπήλαιο Διρού - Γύθειο - Μονεμβασιά (Διανυκτέρευση )
5. Παρασκευή : Μονεμβασιά - Σπάρτη (κυρίως Μιστράς)- απόγευμα Ναύπλιο(Διανυκτέρευση )
6. Σάββατο : Ναύπλιο- Επίδαυρος - Ύδρα - αργά το απόγευμα Ναύπλιο (Διανυκτέρευση )
7. Κυριακή : Ναύπλιο - Μυκήνες - επιστροφή με στάσεις Καβάλα αργά το βράδυ .

Το προγραμμα εχει παρα πολυ οδηγηση σε δυσκολους δρομους και μικρους επαρχιακους. Εχε το στα υποψη.
 

gt13

Member
Μηνύματα
38
Likes
108
Καλησπέρα
Σκεφτομαστε να κανουμε αυτον τον περιβοητο γυρο της Πελοππονησου τον ερχομενο Ιούλιο. Σιγουρα θα έχω κι άλλες ερωτησεις, αλλα η πρωτη ειναι η εξης...

Στην περιοχη της Πυλου, Βοιδοκοιλιας, Πολυλιμνιου, Κορωνης, Μεθώνης ποιο ειναι το ομορφοτερο - πιο βολικο μερος για εδρα? Να ειναι ωραιο για βολτα εννοω και γραφικο με ωραια βολτα. Και ποσες μερες θα ηταν καλα για να δουμε αυτα τα μερη με σχετικη ανεση??
Ευχαριστω!!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.954
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Στην περιοχη της Πυλου, Βοιδοκοιλιας, Πολυλιμνιου, Κορωνης, Μεθώνης ποιο ειναι το ομορφοτερο - πιο βολικο μερος για εδρα? Να ειναι ωραιο για βολτα εννοω και γραφικο με ωραια βολτα.
Γεια και χαρά.
Δυσκολεύομαι να βρω κάτι καλύτερο από την πόλη της Καλαμάτας, άντε λίγο πιο έξω. Όμορφα είναι, γραφική δε τη λες, ωστόσο βρίσκεται σε πολύ κομβικό σημείο για εξορμήσεις, αρχικά σε όλα τα μέρη που αναφέρεις και κατόπιν στη Μεσσηνιακή Μάνη. Υπόψιν βέβαια ότι θα σας γράψετε χιλιόμετρα, οι αποστάσεις δεν είναι κοντινές.
Και ποσες μερες θα ηταν καλα για να δουμε αυτα τα μερη με σχετικη ανεση??
Τρεις - τέσσερις θα τις έδινα γι' αυτές τις περιοχές και μετά θα συνέχιζα προς Λακωνία.

Τρομερή η ζέστη βέβαια τους θερινούς μήνες σ' αυτά τα μέρη.
 

angelucky

Member
Μηνύματα
68
Likes
59
Επόμενο Ταξίδι
Καλαμάτα-Μεσσηνια
Καλησπέρα
Σκεφτομαστε να κανουμε αυτον τον περιβοητο γυρο της Πελοππονησου τον ερχομενο Ιούλιο. Σιγουρα θα έχω κι άλλες ερωτησεις, αλλα η πρωτη ειναι η εξης...

Στην περιοχη της Πυλου, Βοιδοκοιλιας, Πολυλιμνιου, Κορωνης, Μεθώνης ποιο ειναι το ομορφοτερο - πιο βολικο μερος για εδρα? Να ειναι ωραιο για βολτα εννοω και γραφικο με ωραια βολτα. Και ποσες μερες θα ηταν καλα για να δουμε αυτα τα μερη με σχετικη ανεση??
Ευχαριστω!!
Γεια και χαρά.
Δυσκολεύομαι να βρω κάτι καλύτερο από την πόλη της Καλαμάτας, άντε λίγο πιο έξω. Όμορφα είναι, γραφική δε τη λες, ωστόσο βρίσκεται σε πολύ κομβικό σημείο για εξορμήσεις, αρχικά σε όλα τα μέρη που αναφέρεις και κατόπιν στη Μεσσηνιακή Μάνη. Υπόψιν βέβαια ότι θα σας γράψετε χιλιόμετρα, οι αποστάσεις δεν είναι κοντινές.

Τρεις - τέσσερις θα τις έδινα γι' αυτές τις περιοχές και μετά θα συνέχιζα προς Λακωνία.

Τρομερή η ζέστη βέβαια τους θερινούς μήνες σ' αυτά τα μέρη.

Χωρις να ξέρω ποσες μερες διαθεσιμες εχεις, θα σου προτεινα το εξης:
1. 2 διανυκτερευσεις σε Πυλο ή Γυαλοβα (θα δεις Πυλο, Γυαλοβα, Μεθωνη). Η Πυλος ειναι πολυ ωραια το βραδυ με το λιμανι και ολα τα μαγαζια γυρω γυρω, οπως και η Γυαλοβα. Λογω του γνωστου ξενοδοχειου που ειναι διπλα, θα αντιληφθεις οτι το στυλ-τιμες ειδικα στη Γυαλοβα ανηκει πανω απο το μεσο ορο οσον αφορα κοστος.
2. 2 διανυκτερευσεις μετα σε Φοικινουντα ή Κορωνη (η Κορωνη ειναι η πιο family friendly απο ολα τα χωρια που εχω αναφερει).
3. 3 διανυκτερευσεις σε Καλαματα. Η πολη ειναι πολυ ζωντανη και με παρα πολλες επιλογες το καλοκαιρι. Η παραλιακη της ειναι γεματη με beach bar και πολυ ωραια μαγαζια για φαγητο και ποτο. Επισης μπορει να την εχεις ως βαση για να μετακινηθεις και προς τα ανατολικα απο εκει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom