Δανία Δανία...αλλιώς! Μία ανθρωπολογική αφήγηση!!!

deka

Member
Μηνύματα
471
Likes
347
Επόμενο Ταξίδι
Mama Africa
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού/Γουατεμάλα/Ν.Πάσχα
Πολύ ωραία μας τα γράφεις, ikarialover! :) Το όνομα της πόλης που μείνατε το θυμάσαι?
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Απέχουμε λίγα έτη φωτός νομίζω απο τις αντιλήψεις των Δανών και γενικά των Βορειοευρωπαίων και δεν ξέρω τι είναι καλύτερο απο τα δύο ...αλλά μου φαίνεται πιο ειλικρινές αυτό που κάνουν οι Δανοί.....
Μια φίλη Ελληνίδα χρόνια στη Γαλλία και παντρεμένη με Γάλλο ήταν στην Ελλάδα για διακοπές με τα δυο τότε παιδιά τους και σε ένα αστικό λεωφορείο στην Αθήνα όπως καθόταν φιλήθηκαν με τον άντρα της ...ένας παππούς απέναντί τους ενοχλήθηκε κάτι είπε " μα μπροστά στα παιδιά" και του λέει η φίλη μου "μα ο άντρας μου είναι, είναι κακό να φιλάς τον άντρα σου μπροστά στα παιδιά σου;'' ... ο παπους με πολλα΄νεύρα γύρισε το κεφάλι του κάτι θα σκέφτηκε σαν κι αυτό"#@@@2*&%%###@@:xmas_evil:".......
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
850
Μια φίλη Ελληνίδα χρόνια στη Γαλλία και παντρεμένη με Γάλλο ήταν στην Ελλάδα για διακοπές με τα δυο τότε παιδιά τους και σε ένα αστικό λεωφορείο στην Αθήνα όπως καθόταν φιλήθηκαν με τον άντρα της ...ένας παππούς απέναντί τους ενοχλήθηκε κάτι είπε " μα μπροστά στα παιδιά" και του λέει η φίλη μου "μα ο άντρας μου είναι, είναι κακό να φιλάς τον άντρα σου μπροστά στα παιδιά σου;'' ... ο παπους με πολλα΄νεύρα γύρισε το κεφάλι του κάτι θα σκέφτηκε σαν κι αυτό"#@@@2*&%%###@@:xmas_evil:".......
Καλά, είναι και ορισμένοι παππούδες ό,τι να ναι! :xmas_lol::xmas_lol: Μου φαίνεται ότι το συγκεκριμένο περιστατικό αντιπροσωπεύει τη μία άκρη και το σκηνικό με τα φιλιά των Δανών παρουσία της μητέρας την άλλη.. Κάπου στη μέση δεν είναι το καλύτερο;;
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
νότια αφρική
Γράφεις με πολύ όμορφο τρόπο διαφορετικές για εμάς καταστάσεις! Σε παρακολουθώ με πολύ ενδιαφέρον!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
συνιστάται και ...το φίλημα των γονέων μπροστά στα παιδιά. Νοιώθουν ασφάλεια
κι εγώ ικαρία σε αναμονή είμαι...
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
850
Συνιστάται το φίλημα γονέων μπροστά σε παιδιά.. Το φίλημα παιδιών μπροστά σε γονείς τι παιδευτική αξία έχει;! :xmas_lol::xmas_lol::xmas_lol:
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Συνιστάται το φίλημα γονέων μπροστά σε παιδιά.. Το φίλημα παιδιών μπροστά σε γονείς τι παιδευτική αξία έχει;! :xmas_lol::xmas_lol::xmas_lol:
εδώ κι εγώ είμαι αρνητικός. αλλά σ αυτές τις χώρες το κράτος φροντίζει για τα μετέπειτα...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Πολυ ομορφη ιστορια για το λαο που συμπαθω περισσοτερο απο καθε αλλο απο αυτους των Δυτικων χωρων. Οργανωμενο οπως οι γειτονες τους Νορβηγοι, Φινλανδοι, Σουηδοι αλλα προσχαρω, γελαστο, εξυπηρετικο και αρκετα διαφορετικο απο τους παραπανω.
Σε αντιθεση με τις κυβερνησεις τους, οι Δανοι εχουν μεγαλη αγαπη για την Ελλαδα (για τους Ελληνες δεν ξερω). Οι μισοι περιπου επισκεπτονται τουλαχιστον μια φορα τη χωρα μας στη διαρκεια της ζωης τους. Παραλληλα η Ελλαδα ειναι ο πιο αγαπημενος τους προορισμος.
Οσον αφορα τα φιλια και τα σπιτωματα των φιλων των κορασιδων θεωρω πως και στην ελληνικη κοινωνια θα βρεις πλεον πολλες μανες (ιδιαιτερα σε μονογονεικες οικογενειες) που αποδεχονται ή και επιδοκιμαζουν μια τετοια κατασταση.
Πριν απο 10-15 χρονια συμφωνω πως η εικονα μπορει να ξενιζε. Σημερα ομως δεν μπορει να σοκαρει. Δεν ξερω αν ειναι καλο ή κακο παρα μονο πως αποτελει ελευθερη επιλογη των ανθρωπων που εχουν καθε δικαιωμα να κανουν οτι θελουν.
Προσωπικα σημερα σοκαρομαι μονο απο τους ανθρωπους που κατακρινουν τετοιες -και οχι μονο- εικονες, οταν δεν τους αφορουν.
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
850
Πολυ ομορφη ιστορια για το λαο που συμπαθω περισσοτερο απο καθε αλλο απο αυτους των Δυτικων χωρων. Οργανωμενο οπως οι γειτονες τους Νορβηγοι, Φινλανδοι, Σουηδοι αλλα προσχαρω, γελαστο, εξυπηρετικο και αρκετα διαφορετικο απο τους παραπανω.
Σε αντιθεση με τις κυβερνησεις τους, οι Δανοι εχουν μεγαλη αγαπη για την Ελλαδα (για τους Ελληνες δεν ξερω). Οι μισοι περιπου επισκεπτονται τουλαχιστον μια φορα τη χωρα μας στη διαρκεια της ζωης τους. Παραλληλα η Ελλαδα ειναι ο πιο αγαπημενος τους προορισμος.
Οσον αφορα τα φιλια και τα σπιτωματα των φιλων των κορασιδων θεωρω πως και στην ελληνικη κοινωνια θα βρεις πλεον πολλες μανες (ιδιαιτερα σε μονογονεικες οικογενειες) που αποδεχονται ή και επιδοκιμαζουν μια τετοια κατασταση.
Πριν απο 10-15 χρονια συμφωνω πως η εικονα μπορει να ξενιζε. Σημερα ομως δεν μπορει να σοκαρει. Δεν ξερω αν ειναι καλο ή κακο παρα μονο πως αποτελει ελευθερη επιλογη των ανθρωπων που εχουν καθε δικαιωμα να κανουν οτι θελουν.
Προσωπικα σημερα σοκαρομαι μονο απο τους ανθρωπους που κατακρινουν τετοιες -και οχι μονο- εικονες, οταν δεν τους αφορουν.
Σ' ευχαριστώ πολύ και για τις πρόσθετες παρατηρήσεις. Συμφωνώ κι εγώ ότι πλέον η εικόνα δεν ξενίζει. Τότε όμως μου είχε φανεί περίεργη, όχι τόσο για αυτό καθαυτό το θέαμα, όσο για την αταραξία της μητέρας :xmas_wink:
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισραήλ, Ειρηνικός
Ζώντας στη Δανία εδώ και μισό χρόνο περίπου, αισθάνθηκα την ανάγκη ευθύς εξαρχής να τοποθετηθώ, απλά ήθελα να συνεχίσεις λίγο την ιστορία σου, για να δω πού το πας.

Στην αρχή φοβήθηκα δε θα σου κρύψω ότι θα παρουσίαζες τους Δανούς σαν τον τέλειο λαό, αλλά μέχρι στιγμής συμφωνώ με όσα έχεις γράψει (παρ' όλο που δεν έχεις γράψει κάτι αρνητικό, αλλά όλα όσα έχουν αναφερθεί τα έχω παρατηρήσει και εγώ).

Οι Δανοί είναι ενδιαφέροντες, τακτικοί και εξυπηρετικοί, αλλά μπορούν να γίνουν ο πιο ενοχλητικός, σνομπ και κολλημένος σε μικροπράγματα λαός, από τη δική μου μέχρι τώρα εμπειρία. Μου έχει τύχει να με βοηθήσει κάποιος απίστευτα με το χαμόγελο στα χείλη κλπ, αλλά μου έχει τύχει και να μου κάνουν το μεγαλύτερο κήρυγμα της ζωής μου στο τηλέφωνο επειδή δεν "συστήθηκα" ξεκινώντας το διάλογο, αποκαλώντας με μες τα μούτρα μου αγενή (πιστέψτε με, δεν ήμουν...)

Επίσης, οι Δανοί είναι πολύ δύσκολοι να τους πιάσεις φίλους ή να τους προσεγγίσεις ερωτικά, όσο βρίσκονται στη χώρα τους. Πολλοί κάνουν επιφανειακή παρέα με ξένους κλπ, αλλά δεν ανοίγονται εύκολα και ειδικά αν δεν έχεις πάρε δώσε μαζί τους (π.χ. να είστε συνάδελφοι, συμφοιτητές κλπ) στη χώρα τους δε θα γυρίσουν σχεδόν με τίποτα ούτε να σε κοιτάξουν. Όταν ταξιδεύουν αλλού αφήνονται λίγο και γι αυτό πολλοί κάνουν φιλίες ή σχέσεις με ξένους, αλλά αυτό 90% συμβαίνει εκτός των συνόρων τους. Φυσικά υπάρχουν εξαιρέσεις, αλλά είναι λίγες και συνήθως πρόκειται για άτομα που είτε έχουν περιέργεια μεγάλη να γνωρίσουν ξένους, είτε έχουν από μικρή ηλικία ζήσει κάπου αλλού και κουβαλάνε πιο "ανάμεικτη" νοοτροπία.

Το άλλο που έχω παρατηρήσει για τους Δανούς και δε μπορώ, θα το πω, γιατί έχω δεινοπαθήσει, είναι πόσο άσχημη μου ακούγεται η γλώσσα τους! Προσωπική άποψη εντελώς εδώ, αλλά είναι από τις χειρότερες στο άκουσμα και από τις αρκετά επίπονες στην εκμάθηση. Προσπάθησα στην αρχή και γρήγορα τα παράτησα. Είναι η πρώτη γλώσσα με την οποία έχω έρθει σε επαφή πάνω από 3 μήνες και δεν άρχισα να την ψάχνω περισσότερο. Και η προφορά της είναι δύσκολη και να διακρίνεις τις λέξεις δύσκολο και άλλα γράφουν, άλλα διαβάζουν.. Δράμα!
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
850
Dva Srca με άγχωσες τώρα! :xmas_lol::xmas_razz: Φοβάμαι μήπως πω κάτι που δεν ισχύει σε μεγάλο βαθμό, γιατί κακά τα ψέματα, δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα για ένα λαό ζώντας εκεί μόνο 7 μέρες..
Θα προσπαθήσω να είμαι όσο γίνεται πιο αντικειμενική και θα πω τα πράγματα όπως ακριβώς μου είχαν φανεί τότε που ήμουν έφηβη..Πολύ πιθανόν να έχουν αλλάξει αρκετά βέβαια...
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πρόσθετες παρατηρήσεις..Στα επόμενα κεφάλαια θα αναφερθώ και στο χαρακτήρα τους και στη γλώσσα τους!

Περιμένω και τα δικά σου σχόλια, όσο προχωρώ την ιστορία μου!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.682
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom