Δανία Δανία...αλλιώς! Μία ανθρωπολογική αφήγηση!!!

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
850
Ποιότητα ζωής

Στη σύγκριση Δανία-Ελλάδα μπορεί οι Έλληνες έως τώρα να νικούσαν κατά κράτος στους τομείς της φιλοξενίας, της εξωστρέφειας και της ζεστασιάς (τουλάχιστον κατά την άποψή μου και στις καλές μας στιγμές), αλλά η ποιότητα ζωής των Δανών άγγιζε επίπεδα που στην Ελλάδα φοβάμαι ότι δεν θα μπορέσουμε ποτέ να επιτύχουμε.

Καταρχάς, μπορεί να μην ήταν εξωστρεφείς όπως εμείς, αλλά η ευγένειά τους ήταν υποδειγματική. Αξιοσημείωτη ήταν, επίσης, η συμμόρφωσή τους σε πάσης φύσεως κανόνες. Με το που έβλεπαν πεζούς τα αυτοκίνητα κοκάλωναν στη θέση τους για να τους αφήσουν να περάσουν (είτε υπήρχε διάβαση είτε όχι). Εάν κάτι απαγορευόταν, π.χ. να σταματήσουν έστω και για ένα λεπτό με το αυτοκίνητο σε ένα δρόμο, τότε δεν υπήρχε περίπτωση να το κάνουν. Τα λεωφορεία περνούσαν στην ώρα τους από τις στάσεις. Δεν υπήρχε το παραμικρό σκουπίδι στο δρόμο. Τα πάντα ήταν φροντισμένα (παρτέρια, πεζοδρόμια κτλ.) και έλαμπαν από καθαριότητα. Και άλλα τόσα παραδείγματα που έδειχναν ότι οι Δανοί σέβονται τη χώρα τους, την πόλη τους, το συνάνθρωπό τους (φυσικά αυτά ισχύουν πάνω κάτω σε όλες τις βορειοευρωπαϊκές χώρες..).

Ηρεμία, τάξις και ασφάλεια επικρατούσε στην πόλη. Όπως ανέφερα και πιο πάνω, στο σχολείο πήγαινα μόνη μου με το λεωφορείο, ενώ η στάση ήταν λίγα λεπτά περπάτημα από το σπίτι. Ποτέ δεν ένιωσα κάποιο φόβο, αν και νεαρό κορίτσι.

Φυσικά, παντού κυκλοφορούσαν ποδήλατα. Τα πιο χαριτωμένα ήταν αυτά που είχαν προσαρμοσμένα πάνω τους ειδικά καθισματάκια για να κάθονται και μωρά. Εκεί, όπως και στις γειτονικές χώρες, τα παιδιά μάλλον πρώτα μαθαίνουν ποδήλατο και ύστερα να περπατούν!! Με κοιτούσαν με ανοικτό το στόμα, όταν τους είπα ότι δεν το κατείχα και πολύ το άθλημα τότε (ήξερα δηλαδή, αλλά δεν ένιωθα και άνετα να βγω σε δρόμους με αυτοκίνητα). Λιγότερη εντύπωση θα τους είχα κάνει, αν τους έλεγα ότι προέρχομαι από τον Άρη και έχω πράσινα μαλλιά και τρία χέρια…:xmas_lol::xmas_lol::xmas_lol:
Εκτός από την ποδηλασία οι Δανοί επιδίδονταν με φανατισμό και στο χόκεϋ επί πάγου, το οποίο αποτελεί και το εθνικό τους άθλημα!

Επίσης, ακόμα θυμάμαι το πόσο καθαρή ήταν η ατμόσφαιρα, χάρη στην εκτεταμένη χρήση ποδηλάτων και λόγω του γεγονότος ότι ουσιαστικά βρισκόμουν σε επαρχιακή πόλη. Ούτε καυσαέριο, ούτε τίποτα. Έβγαινες το πρωί από το σπίτι, σε χτυπούσε ο παγωμένος, καθαρός αέρας του Νοεμβρίου και ένιωθες να ξυπνάς μονομιάς. Ούτε καφέ δεν χρειαζόσουν!

Τους ίδιους τους Δανούς τώρα εμφανισιακά θα τους χαρακτήριζα, αν όχι ωραίους, απόλυτα συμμετρικούς! Όλοι με κατάλευκο δέρμα, γαλανά ή πράσινα μάτια, ψηλοί, οι περισσότεροι αδύνατοι και γυμνασμένοι. Δεν είδα όσο καιρό ήμουν εκεί έναν κοντό άνθρωπο! Τα πρόσωπά τους ήταν τόσο συμμετρικά, λες και τους είχαν σχεδιάσει με χάρακα. Ίσιες μύτες, σωστή απόσταση των ματιών μεταξύ τους, συμμετρικά σώματα. Δεν ξέρω αν καταφέρνω να το περιγράψω σωστά, αλλά υπήρχε μία αίσθηση του κανόνα στην εμφάνισή τους. Στραβές μύτες, μεγάλα αυτιά, κακοχυμένα σώματα δεν υπήρχαν! Ακόμα και οι πιο στρουμπουλοί ήταν γεροδεμένοι και σφιχτοί! Μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση! Βέβαια, εγώ είχα έρθει σε επαφή κυρίως με τα νιάτα της Δανίας, δεν είχα πάει και σε οίκο ευγηρίας για να σχηματίσω ολοκληρωμένη άποψη για το DNA των ντόπιων!! Επίσης, όλοι είχαν ίσια ανοιχτόχρωμα μαλλιά (κυρίως ξανθά). Θυμάμαι μάλιστα ότι η Δανέζα που με φιλοξενούσε (η κόρη) είχε βάψει τα μαλλιά της καστανά (προς το μαύρο) για να διαφέρει! Πώς όλες οι Ελληνίδες τρέχουν να γίνουν ξανθές; Κάτι αντίστοιχο! :xmas_razz::xmas_razz:


 

ConstadinosO

Member
Μηνύματα
124
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Μπολόνια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιράν,Βόρεια Κορέα,Κούβα
Στη σύγκριση Δανία-Ελλάδα μπορεί οι Έλληνες έως τώρα να νικούσαν κατά κράτος στους τομείς της φιλοξενίας, της εξωστρέφειας και της ζεστασιάς (τουλάχιστον κατά την άποψή μου και στις καλές μας στιγμές), αλλά η ποιότητα ζωής των Δανών άγγιζε επίπεδα που στην Ελλάδα φοβάμαι ότι δεν θα μπορέσουμε ποτέ να επιτύχουμε...
Και εγω πανω κατω αυτα παρατηρησα στη Δανια(αν και δεν συναναστραφηκα με κοσμος της ηλικιας μου τοσο οσο εσυ τοτε).Το μονο θεα που ΔΕΝ ΕΙΔΑ ομως (τουλαχιστον στην κοπεγχαγη) ειναι η καθαριοτητα.Ενταξει,ηταν λιγο πιο καθαρα απο'τι η Αθηνα(ισως να υπερβαλλω αλλα σιγουρα δεν ηταν αυτο που περιμενα για Σκανδιναβικη χωρα).Πρεπει να ηταν οντως τελεια εμπειρια να ζησεις σε εναν τοσο διαφορετικο λαο απο εμας!Καλη συνεχεια! :)
 

ConstadinosO

Member
Μηνύματα
124
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Μπολόνια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιράν,Βόρεια Κορέα,Κούβα
Και εγω πανω κατω αυτα παρατηρησα στη Δανια(αν και δεν συναναστραφηκα με κοσμος της ηλικιας μου τοσο οσο εσυ τοτε).Το μονο θεα που ΔΕΝ ΕΙΔΑ ομως (τουλαχιστον στην κοπεγχαγη) ειναι η καθαριοτητα.Ενταξει,ηταν λιγο πιο καθαρα απο'τι η Αθηνα(ισως να υπερβαλλω αλλα σιγουρα δεν ηταν αυτο που περιμενα για Σκανδιναβικη χωρα).Πρεπει να ηταν οντως τελεια εμπειρια να ζησεις σε εναν τοσο διαφορετικο λαο απο εμας!Καλη συνεχεια! :)
*κοσμο :xmas_rolleyes:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Εγω εχω παρατηρησει το εξης για τους Δανους ...εχουν οι περισσοτεροι παρομοια χαρακτηριστικα δηλ βλεπεις προσωπο κ λες αυτος ειναι απο Δανια ...πολυ εντονα μηλα κ πιο τετραγωνα προσωπα ...συγκριτικα με Σουηδους που ειναι πιο οβαλ.
Βιγκο Μορτενσεν και Ελενα Κριστενσεν για παραδειγμα .Αυτοι μου ερχονται τωρα στο μυαλο.
http://www.stylista.gr/userfiles/f66db0b2-42aa-4c94-842d-d48cb8b980f6/helena christensen.jpg
http://im2a.yupi.gr/y2/icemax_620_481a000268dfae42fe880c9b04f85866.jpg
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Εσυ που πηγες και ειδες πολυ κοσμο..ειχαν μεγαλη ποικιλια στα χαρακτηριστικα ?Εγω παντως οταν βλεπω εντονα ζυγωματικα-τετραγωνο προσωπο ..λεω μπορει να ειναι απο Δανια ..οκ μπορει να κανω κ λαθος.
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Συγχαρητήρια για την "ιστορία" σου και σ' ευχαριστώ. Η περίοδος που περνάμε, επιβάλει να γνωρίσουμε περισσότερο, αλλά και περισσότερους λαούς, να προβληματιστούμε από το πως αντιμετωπίζουν τη Ζωή, να επηρεαστούμε, θετικά ή αρνητικά, από τις ιδέες τους, αναζητώντας Νέες ατραπούς....
Γιατί έτσι όπως το πάμε ...δύσκολα τα βλέπω ...
και δεν φταίνε μόνο οι Ξένοι...
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
850
Εσυ που πηγες και ειδες πολυ κοσμο..ειχαν μεγαλη ποικιλια στα χαρακτηριστικα ?Εγω παντως οταν βλεπω εντονα ζυγωματικα-τετραγωνο προσωπο ..λεω μπορει να ειναι απο Δανια ..οκ μπορει να κανω κ λαθος.
Αυτό με τα έντονα ζυγωματικά ομολογώ ότι δεν το θυμάμαι. Άρα ίσως να μην ήταν ιδιαίτερα έντονο. Γενικά αυτό που μπορώ να πω είναι αυτό που έγραψα και πιο πάνω, ότι δηλαδή είχαν όλοι συμμετρικά και σχετικά "λεπτά", κομψά χαρακτηριστικά... Τώρα για ποικιλία, σίγουρα δεν ήταν όπως οι Ασιάτες, που σε εμάς φαίνονται όλοι ίδιοι! Θα σε γελάσω όμως και φοβάμαι μην πούμε και κάτι που θα είναι αυθαίρετη γενίκευση παρά αλήθεια! :xmas_wink: Ας μας πουν κ αυτοί που πήγαν πιο πρόσφατα!

Αυτό που θυμήθηκα τώρα πάντως είναι ότι οι κοπέλες είχαν σαν μόδα να φοράνε παντελόνια, τζην κτλ. και από πάνω φούστες!!! Δεν ξέρω αν το έκαναν λόγω κρύου, αλλά ήταν πολύ γελοίο σαν θέαμα!!
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
850
Συγχαρητήρια για την "ιστορία" σου και σ' ευχαριστώ. Η περίοδος που περνάμε, επιβάλει να γνωρίσουμε περισσότερο, αλλά και περισσότερους λαούς, να προβληματιστούμε από το πως αντιμετωπίζουν τη Ζωή, να επηρεαστούμε, θετικά ή αρνητικά, από τις ιδέες τους, αναζητώντας Νέες ατραπούς....
Γιατί έτσι όπως το πάμε ...δύσκολα τα βλέπω ...
και δεν φταίνε μόνο οι Ξένοι...
Σ' ευχαριστώ πολύ GKCAPO. Έχεις πολύ δίκιο στις απόψεις σου...
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισραήλ, Ειρηνικός
Εσυ που πηγες και ειδες πολυ κοσμο..ειχαν μεγαλη ποικιλια στα χαρακτηριστικα ?Εγω παντως οταν βλεπω εντονα ζυγωματικα-τετραγωνο προσωπο ..λεω μπορει να ειναι απο Δανια ..οκ μπορει να κανω κ λαθος.
Έχουν πλέον και αρκετούς μετανάστες που έχουν παντρευτεί ντόπιους, οπότε πολλά παιδιά Δανών είναι σκουρόχρωμα ή με καστανά μάτια κλπ κλπ.

Ωστόσο το στερεότυπο παραμένει, το 50% είναι ξανθοί και από το άλλο 50% ένα ποσοστό έχει βαμμένα μαλλιά (ειδικά στις γυναίκες). Τα γαλάζια μάτια είναι επίσης πολύ συνηθισμένα. Το τετράγωνο πρόσωπο ωστόσο δεν είναι απαραίτητο, έχω γνωρίσει πολλούς στρογγυλοπρόσωπους Δανούς και αρκετούς με μερικά παραπάνω κιλά. Σε αυτό δηλαδή παίζει κάπως. Αλλά ναι, για Σκανδιναβοί περνάνε οι περισσότεροι άνετα.
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
850
Επίλογος

Το ταξίδι μου στη Δανία ήταν μία μοναδική εμπειρία. Η δυνατότητα που μου δόθηκε να μείνω για λίγο σε μία δανέζικη οικογένεια ήταν πραγματικά πολύτιμη, κυρίως λόγω του γεγονότος ότι με έκανε να καταλάβω πόσο διαμετρικά αντίθετες μπορεί να είναι οι νοοτροπίες δύο χωρών. Και κατ’ επέκταση, ότι ο κόσμος δεν περιστρέφεται γύρω από την Ελλάδα (πολύτιμη γνώση τότε για μία έφηβη της ηλικίας μου) και ότι δεν σκέφτονται και πράττουν όλοι όπως εμείς. Νομίζω πως ήταν το ταξίδι εκείνο που τόνωσε την επιθυμία μου να ταξιδέψω σε όλο τον κόσμο, να ανακαλύψω διαφορετικούς τρόπους ζωής και σκέψης…

Κλείνοντας θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους όσους διάβασαν την ιστορία μου και ιδιαίτερα όσους την εμπλούτισαν, γράφοντας τις δικές τους εμπειρίες από την επίσκεψη/διαμονή τους στη Δανία, με τη μοναδική λέξη που έμαθα και συγκράτησα από τη δυσνόητη και δυσκολοπρόφερτη δανέζικη γλώσσα:

TAK !! (ευχαριστώ) :p

 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.578
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom