Διακοπές Ελλάδα με μικρά παιδιά

Μηνύματα
52
Likes
55
Γιατί δε πάτε Θάσο;
Καλημέρα!
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!!
Είναι από τα πρώτα που σκεφτήκαμε, γιατί είναι πολύ όμορφο νησί, σε κοντινή απόσταση, με ωραίες παραλίες - εύκολα προσβάσιμες..
Αλλά, έχουμε πάει τα τελευταία χρόνια τέσσερις φορές και θα θέλαμε και κάτι διαφορετικό.. Επίσης, με αγχώνει που έχει πια τόσο πολύ κόσμο, που για τα παιδιά ίσως σημαίνει αρκετή ταλαιπωρία.
Παρ όλα αυτά, επειδή είναι από τις πρώτες μας επιλογές έχετε να προτείνετε κάποιο μέρος για διαμονή; συνήθως μένουμε Σκάλα Ποταμιάς, αλλά αν δεν αλλάξουμε προορισμό και φέτος ίσως είναι καλή ιδέα να αλλάξουμε τη βάση μας στο νησί.
 

vaso1

Member
Μηνύματα
57
Likes
29
Καλημέρα!
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!!
Είναι από τα πρώτα που σκεφτήκαμε, γιατί είναι πολύ όμορφο νησί, σε κοντινή απόσταση, με ωραίες παραλίες - εύκολα προσβάσιμες..
Αλλά, έχουμε πάει τα τελευταία χρόνια τέσσερις φορές και θα θέλαμε και κάτι διαφορετικό.. Επίσης, με αγχώνει που έχει πια τόσο πολύ κόσμο, που για τα παιδιά ίσως σημαίνει αρκετή ταλαιπωρία.
Παρ όλα αυτά, επειδή είναι από τις πρώτες μας επιλογές έχετε να προτείνετε κάποιο μέρος για διαμονή; συνήθως μένουμε Σκάλα Ποταμιάς, αλλά αν δεν αλλάξουμε προορισμό και φέτος ίσως είναι καλή ιδέα να αλλάξουμε τη βάση μας στο νησί.
Δυστυχώς δε ξέρω να σου απαντήσω απλά ξέρω ότι είναι κοντά από Αλεξανδρούπολη για αυτό το.προτεινα όπως επίσης και για Χαλκιδική έχω ακούσει είναι τέλεια..εμείς με ενάμιση χρόνων κοριτσάκι κλείσαμε να πάμε Μονεμβασιά Ελαφόνησο..
 
Μηνύματα
52
Likes
55
Δυστυχώς δε ξέρω να σου απαντήσω απλά ξέρω ότι είναι κοντά από Αλεξανδρούπολη για αυτό το.προτεινα όπως επίσης και για Χαλκιδική έχω ακούσει είναι τέλεια..εμείς με ενάμιση χρόνων κοριτσάκι κλείσαμε να πάμε Μονεμβασιά Ελαφόνησο..
Ναι είναι πραγματικά πολύ ωραία και στη Θάσο και στη Χαλκιδική! Και για εμάς εδώ πάνω είναι σχεδόν μονόδρομος για κοντινές καλοκαιρινές διακοπές.
Ευχαριστώ για τη βοήθεια. Καλά να περάσετε Μονεμβασια!!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.051
Πάντως η Λήμνος έχει φιλικές προς τα παιδιά παραλίες με άμμο, ζεστά νερά, όχι πολύ βάθος και γενικά σαν νησί για διακοπές κάνει και για οικογένεια.Νόστιμο φαγητό, ωραία ατμόσφαιρα και πολλά μέρη για να μην βαρεθεί κανείς.
 
Μηνύματα
52
Likes
55
Πάντως η Λήμνος έχει φιλικές προς τα παιδιά παραλίες με άμμο, ζεστά νερά, όχι πολύ βάθος και γενικά σαν νησί για διακοπές κάνει και για οικογένεια.Νόστιμο φαγητό, ωραία ατμόσφαιρα και πολλά μέρη για να μην βαρεθεί κανείς.
Καλησπέρα!
Ευχαριστώ για την απάντηση!
Με ενδιαφέρει πολύ η Λήμνος, δεδομένου ότι από φέτος υπάρχει απευθείας ακτοπλοϊκή σύνδεση.
Έχετε περισσότερες πληροφορίες ή γνωρίζετε που θα μπορούσα να βρω;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα!
Ευχαριστώ για την απάντηση!
Με ενδιαφέρει πολύ η Λήμνος, δεδομένου ότι από φέτος υπάρχει απευθείας ακτοπλοϊκή σύνδεση.
Έχετε περισσότερες πληροφορίες ή γνωρίζετε που θα μπορούσα να βρω;
Καλησπέρα. Για Λήμνο μπορείς να διαβάσεις (και να ρωτήσεις) εδώ https://www.travelstories.gr/community/forums/Νησιά-Αιγαίου.12/?prefix_id=189
Συμφωνώ ότι πρόκειται για πολύ καλή περίπτωση.
 

KARANIOS

Member
Μηνύματα
18
Likes
6
καλησπέρα! έχει κανείς άποψη για το κατά πόσο φιλικά μπορεί να είναι σε οργανωμένα κάμπινγ (τύπου χαλκιδικής καλαμίτσι π.χ.) μιλώντας για μικρές ηλικίες παιδιών?
 
Μηνύματα
52
Likes
55
Γειά σας και πάλι!
Φέτος ο προβληματισμος για τις διακοπές είναι αρκετός.. Έπεσε λοιπόν μια ιδέα που πολύ μου άρεσε και θέλω τη γνώμη σας: Καλοκαιρινές διακοπές στο βουνό!!!!
Χρόνια το λέγαμε δεν μας δόθηκε ποτέ η ευκαιρία να το τολμησουμε, και φέτος που θέλουμε να αποφύγουμε το συνωστισμό ίσως είναι καλή ιδέα..
Το πρόγραμμα λέει μία διανυκτέρευση πηγαίνοντας, στον Άγιο Νικόλαο Νάουσας (έχω ακούσει ότι είναι πολύ ωραία) και συνέχεια για Ζαγοροχώρια ή Τζουμέρκα ή Περτούλι. Στην επιστροφή πάλι μια διανυκτέρευση ίσως προς την Ασπροβαλτα, γιατί η μικρή δεν αντέχει πάνω από 3-3.5 ώρες αυτοκίνητο.
Τα ερωτήματα είναι τα εξής
1) Τα παιδιά θα αντέξουν τη διαδρομή στο βουνό και τις στροφές;
2) Υπάρχουν δραστηριότητες ώστε να είναι απασχολημένα σε ένα ορεινό μέρος ή θα βαρεθούν, οπότε καλύτερα θάλασσα για φέτος;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.908
Η μερα στι βουνο το καλοκαιρι, που ειναι και μεγαλη, περναει ευκολα 1) αν εισαι η Χαιντι στις Αλπεις που εχεις την κατσικα σου, την αγελαδα σου, το αλογο σου και εχεις συνηθισει να κυλιεσαι στα γρασιδια
1) αν ξερεις τα παιδια του χωριου ωστε να παιζεις ολη μερα στην πλατεια. Αν δεν εχουν φυγει στη θαλασσα για διακοπες.
 
Μηνύματα
52
Likes
55
Η μερα στι βουνο το καλοκαιρι, που ειναι και μεγαλη, περναει ευκολα 1) αν εισαι η Χαιντι στις Αλπεις που εχεις την κατσικα σου, την αγελαδα σου, το αλογο σου και εχεις συνηθισει να κυλιεσαι στα γρασιδια
1) αν ξερεις τα παιδια του χωριου ωστε να παιζεις ολη μερα στην πλατεια. Αν δεν εχουν φυγει στη θαλασσα για διακοπες.
Μήνυμα ελήφθη χάχαχα
 
Μηνύματα
93
Likes
61
Γειά σας και πάλι!
Φέτος ο προβληματισμος για τις διακοπές είναι αρκετός.. Έπεσε λοιπόν μια ιδέα που πολύ μου άρεσε και θέλω τη γνώμη σας: Καλοκαιρινές διακοπές στο βουνό!!!!
Χρόνια το λέγαμε δεν μας δόθηκε ποτέ η ευκαιρία να το τολμησουμε, και φέτος που θέλουμε να αποφύγουμε το συνωστισμό ίσως είναι καλή ιδέα..
Το πρόγραμμα λέει μία διανυκτέρευση πηγαίνοντας, στον Άγιο Νικόλαο Νάουσας (έχω ακούσει ότι είναι πολύ ωραία) και συνέχεια για Ζαγοροχώρια ή Τζουμέρκα ή Περτούλι. Στην επιστροφή πάλι μια διανυκτέρευση ίσως προς την Ασπροβαλτα, γιατί η μικρή δεν αντέχει πάνω από 3-3.5 ώρες αυτοκίνητο.
Τα ερωτήματα είναι τα εξής
1) Τα παιδιά θα αντέξουν τη διαδρομή στο βουνό και τις στροφές;
2) Υπάρχουν δραστηριότητες ώστε να είναι απασχολημένα σε ένα ορεινό μέρος ή θα βαρεθούν, οπότε καλύτερα θάλασσα για φέτος;
δλδ τα παιδιά που το χωριό μας ήταν στο βουνό κ περάσαμε εκεί τα παδικά μας καλοκαίρια έχετε τιην εντύπωση πως δεν είχαμε πράγματα να κάνουμε???? Μάλλον το αντίθετο θα έλεγα, το βουνό ενδείκνυται για αμέτρητες δρασηριότητες, παιχνίδια ανακάλυψης, δεντρόσπιτα, κρυμένους θησαυρούς, μπάνιο στο ποτάμι, πορείες στο βουνό κτλ κτλ κτλ Ξανασκέψου το!!! βέβαια προυποθέτει να γουστάρουν και οι γονείς βουνό και να το μεταδώσουν στα παιδάκια. Είχα μείνει παντως πριν λίγα χρόνια στα Ζαγώρια (νομίζω Αρίστη) Ιούλιο μήνα σε υπερπολυτελή σουίτα με 60 ευρώ/βραδύ-απίστευτα!
 

KARANIOS

Member
Μηνύματα
18
Likes
6
η ποιότητα του βουνού για μένα είναι ανώτερη.Χρειάζεται όμως ολόκληρη αλλαγή νοοτροπίας για να πεις καλοκαιριάτικα ότι οι διακοπές σου θα είναι στο βουνό.Καλώς ή κακώς η περιρρέουσα ατμόσφαιρα ''δείχνει'' θάλασσα και επηρεάζονται πολύ ειδικά τα μικρά...αυτό πιστεύω...
ο συνδυασμός μάλλον είναι το καλύτερο...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.746
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom